Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Οικογενειακή Κοινή Χρήση (Family Sharing)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 06/05/2015 - 14:46

family-sharing-logo-e1430915884495.jpg

Με την Οικογενειακή Κοινή Χρήση (Family Sharing), έως και έξι άτομα στην οικογένειά σας μπορούν να μοιράζονται τις αγορές τους από το iTunes, το iBooks και το App Store, χωρίς να μοιράζονται λογαριασμούς.

 

Πληρώστε για οικογενειακές αγορές χρησιμοποιώντας την ίδια πιστωτική κάρτα και δώστε έγκριση για τις αγορές των παιδιών από τη συσκευή γονέα. Μπορείτε ακόμη και να μοιράζεστε φωτογραφίες, οικογενειακά ημερολόγια, και άλλα πολλά με ευκολία, ώστε όλοι να παραμένουν ενήμεροι με τις εξελίξεις.

 

Δημιουργία ομάδας Οικογενειακής Κοινής Χρήσης

 

Ένα μέλος της οικογένειας, ο οργανωτής, προσκαλεί έως και πέντε μέλη της οικογένειας και συμφωνεί να πληρώνει για τις αγορές που κάνουν από το iTunes, το iBooks και το App Store, όσο αυτοί συμμετέχουν στην οικογενειακή ομάδα. Όταν εγγραφούν τα μέλη της οικογένειας, οι λειτουργίες της Οικογενειακής Κοινής Χρήσης ρυθμίζονται αυτόματα στις συσκευές τους.

 

Όταν ρυθμίσετε την Οικογενειακή Κοινή Χρήση, όλα τα τραγούδια, τα άλμπουμ, οι ταινίες, τα βιβλία και οι εφαρμογές που έχει αγοράσει η οικογένειά σας θα είναι διαθέσιμα σε όλα τα μέλη. Φυσικά, το ίδιο ισχύει και για τις νέες αγορές. Το περιεχόμενο εμφανίζεται αυτόματα στην καρτέλα Αγορασμένα στο iTunes, iBooks ή App Store, για κάθε μέλος της οικογένειας. Απλώς επιλέγετε το μέλος της οικογένειας του οποίου τη συλλογή επιθυμείτε να ψάξετε και κατεβάζετε το περιεχόμενο που θέλετε. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, τα άλλα μέλη της οικογένειας έχουν πρόσβαση και στη δική σας συλλογή.

 

Απόκρυψη εφαρμογών από την ομάδα Οικογενειακής Κοινής Χρήσης

 

Αν θέλετε κάποιες από τις αγορές σας να είναι ιδιωτικές, μπορείτε να τις αποκρύψετε ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα:

  • Ανοίξτε το iTunes στον Η/Υ σας
  • Εφόσον σας ζητηθεί δηλώστε το Apple ID σας και το password σας.
  • Στο iTunes, διαλέξτε τύπο περιεχομένου (Music, Movies, TV Shows, Apps ή Audiobooks) δίπλα από το μενού (3 τελείες) στην επάνω δεξιά γωνίας της εφαρμογής.
    Στην περίπτωση των iBooks επιλέξτε το iBooks Store.
  • Στην δεξιά στήλη της λίστας εφαρμογών σας επιλέξτε Αγορασμένα (Purchased)
    yosemite-itunes12-quick_links-purchased.
  • Επιλέξτε Όλα (All) από το σχετικό φίλτρο στο κέντρο της οθόνης ώστε να εμφανιστούν όλες οι αγορασμένες εφαρμογές.
  • Περάστε τον κέρσορα επάνω από το εικονίδιο της εφαρμογής που θέλετε να αποκρύψετε και επιλέξτε το σύμβολο (X) που θα εμφανιστεί στην επάνω αριστερή γωνία.
    yosemite-itunes12-purchased-apps-remote.
  • Ένα popup μήνυμα θα εμφανιστεί για να επιβεβαιώσετε την ενέργεια απόκρυψης της εφαρμογής.yosemite-itunes12-purchased-apps-remote-
  • Αυτό ήταν. Η εφαρμογή αποκρύφθηκε και πλέον δεν θα εμφανίζεται στα μέλη της οικογένειας σας.

 

 

Αγορές και όρια στην Οικογενειακή Κοινή Χρήση

 

Όλες οι νέες αγορές που κάνουν τα μέλη της οικογένειας από το iTunes, iBooks και App Store χρεώνονται στο λογαριασμό του οργανωτή.
Ο οργανωτής ωστόσο έχει τον τελευταίο λόγο. Για τα παιδιά της οικογένειας, απλώς ενεργοποιήστε την επιλογή "Ερώτηση για Αγορά". Όταν ένα παιδί προσπαθήσει να πραγματοποιήσει μια αγορά, ο οργανωτής λαμβάνει μια ειδοποίηση για να ελέγξει τη λήψη και να την εγκρίνει ή να την απορρίψει, απευθείας από τη συσκευή του. Αυτό ισχύει για τις αγορές και για τις δωρεάν λήψεις.

 


permission_large.jpg

 

Η επιλογή είναι δική τους.
Πριν όμως τα παιδιά σας πραγματοποιήσουν μία αγορά, θα πρέπει να ζητήσουν άδεια.

 

 

request_large.jpg

 

Η έγκριση είναι δική σας.
Μία ειδοποίηση θα εμφανιστεί στη συσκευή σας. Εγκρίνετε ή απορρίψτε το αίτημα.

 


 

Άλμπουμ φωτογραφιών στην Οικογενειακή Κοινή Χρήση

 

Όταν είναι ενεργοποιημένη η Οικογενειακή Κοινή Χρήση, δημιουργείται αυτόματα ένα κοινόχρηστο άλμπουμ στις Φωτογραφίες, σε όλες τις συσκευές της οικογένειας σας. Έτσι, όλοι μπορούν να προσθέσουν φωτογραφίες, βίντεο και σχόλια στο άλμπουμ και να ειδοποιούνται όταν προστίθεται κάτι νέο.

 

Ημερολόγιο στην Οικογενειακή Κοινή Χρήση

 

Η Οικογενειακή Κοινή Χρήση δημιουργεί ένα οικογενειακό ημερολόγιο όπου όλοι μπορούν να βλέπουν, να προσθέτουν και να αλλάζουν γεγονότα και συναντήσεις και να ειδοποιούνται όταν κάτι έχει αλλάξει. Επίσης, μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις Υπομνήσεις για να στέλνουν υπενθυμίσεις ώρας ή τοποθεσίας σε ολόκληρη την οικογένεια.

 

 

Διαμοιρασμός τοποθεσίας στην Οικογενειακή Κοινή Χρήση

 

Όταν γίνετε μέλος μιας ομάδας Οικογενειακής Κοινής Χρήσης, μπορείτε να ξεκινήσετε να μοιράζεστε αυτόματα την τοποθεσία σας με όλα τα μέλη της οικογένειας. Αν έχετε αργήσει σε ένα ραντεβού ή θέλετε να μάθετε αν το παιδί σας έφτασε στο φροντιστήριο του, απλώς χρησιμοποιήστε την εφαρμογή Φίλοι ή Μηνύματα στο iOS 8, για να ξέρετε όλοι ανά πάσα στιγμή πού βρίσκεστε.

 


icloud_share_my_location.jpg

 

Αν δεν θέλετε να μοιραστείτε την τοποθεσία σας, μπορείτε να απενεργοποιήσετε προσωρινά την κοινή χρήση, απενεργοποιώντας την επιλογή Κοινή Χρήση Τοποθεσίας μου, στις ρυθμίσεις iCloud (Ρυθμίσεις > iCloud > Κοινή χρήση τοποθεσίας μου).

 

 

Λογαριασμός στην Οικογενειακή Κοινή Χρήση για παιδιά κάτω των 13 ετών

 

Τα παιδιά κάτω των 13 ετών μπορούν να έχουν δικό τους Apple ID. Ως γονέας ή κηδεμόνας, ο οργανωτής δημιουργεί το Apple ID του παιδιού και προσθέτει το παιδί στην οικογενειακή ομάδα. Η επιλογή Ερώτηση για Αγορά είναι ενεργοποιημένη από προεπιλογή και ο οργανωτής μπορεί να περιορίσει το περιεχόμενο στο οποίο έχουν πρόσβαση τα παιδιά από τις συσκευές τους, μέσω της ρύθμισης Περιορισμοί σε μια συσκευή iOS ή μέσω του γονικού ελέγχου στο OS X και iTunes.


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giannopgeo

giannopgeo

    iPH User

  • 193 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 06/05/2015 - 14:51

Καλησπέρα! Υπάρχει τρόπος να ελέγχονται και οι πληρωμές των μελών, όπως των παιδιών;

#3 Guest_emeliss_*

Guest_emeliss_*

Δημοσίευση 06/05/2015 - 20:19

Εχει πολλά προβλήματα η πλατφόρμα. Όχι, δεν μπορείς να ελέγχεις τις αγορές των ενήλικων μελών.

#4   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 06/05/2015 - 22:31

Επίσης δεν μπορείς με aplle iD που έχεις στο family να αγοράσεις με άλλη πιστωτική εκτός του οργανωτή...



#5   Asimako

Asimako

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:vasimak

Δημοσίευση 22/09/2015 - 15:13

Έχω ένα πρόβλημα.

 

Από τότε που έβαλα την οικογενειακή χρήση δεν δεχόταν την κάρτα μου το appstore.

 

Έκλεισα την οικογενειακή χρήση και πάλι τα ίδια.

 

Μήπως ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω ; 



#6   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 23/09/2015 - 05:31

Άρα μήπως άλλαξε κάτι στη κάρτα σου ;

Εμένα με οικογενειακή χρήση μια χαρά δουλεύει.

#7   iganiats

iganiats

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 28/11/2015 - 18:10

To family sharing δουλεύει και για τις εφαρμογές του Mac Appstore?

 

Εχω έναν εγώ και έναν η σύζυγος με διαφορετικά apple id.


Τελευταία επεξεργασία από: iganiats, 28/11/2015 - 18:10


#8   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 28/11/2015 - 22:20

To family sharing δουλεύει και για τις εφαρμογές του Mac Appstore?

Εχω έναν εγώ και έναν η σύζυγος με διαφορετικά apple id.

Δουλεύει κανονικότατα, το δοκίμασα με το δικό μου λογαριασμό και ενός θείου μου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 29/11/2015 - 11:32

Λέει παιδιά να το κάνω;; Είμαστε εγώ ο αδερφός μου, η μητέρα μου και ο πατέρας μου στο σπίτι με apple συσκευές. Τι προτείνετε;;

#10   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2015 - 12:05

Λέει παιδιά να το κάνω;; Είμαστε εγώ ο αδερφός μου, η μητέρα μου και ο πατέρας μου στο σπίτι με apple συσκευές. Τι προτείνετε;;

φυσικα και λεει...εξαλλου οποτε θες το απενεργοποιεις



#11   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 05/12/2015 - 21:55

φυσικα και λεει...εξαλλου οποτε θες το απενεργοποιεις

Το ενεργοποίησα και πρόσθεσα τον αδερφό μου προς το παρόν αλλά ούτε μπορεί μπορώ να ενεργοποιήσω το ask to buy (για να μην αγοράζει αβέρτα) ούτε μπορεί να βρει στα purchased ότι έχω αγοράσει εγώ. Καω κατι λάθος;;

#12   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2015 - 22:50

Το ενεργοποίησα και πρόσθεσα τον αδερφό μου προς το παρόν αλλά ούτε μπορεί μπορώ να ενεργοποιήσω το ask to buy (για να μην αγοράζει αβέρτα) ούτε μπορεί να βρει στα purchased ότι έχω αγοράσει εγώ. Καω κατι λάθος;;

appstore->ενημερωσεις->Αγορασμενες(επανω)->οικογενειακες αγορες....βρισκει την αγορα που εχεις κανει εσυ πχ και παταει το συννεφακι και την κατεβαζει (iphone ειναι ετσι,παρομοια φιλοσοφια και στα ipad,mac)

 

για το ask to buy

Ρυθμισεις->iCloud->Οικογενεια->χρηστης που θες να ενεργοποιησεις το ask to buy...υποψιν εδω οτι η δυνατοτητα αυτη παρεχεται για παιδια μονο δηλ πρεπει να διαβαζει στο id οτι ειναι ανηλικος για να σου δωσει τη δυνατοτητα του on/off διακοπτη...τουλαχιστον στο ios 9 νομιζω ετσι ειναι.



#13   djkokalis

djkokalis

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/03/2016 - 11:06

Μια ερώτηση. Μπορώ να χρησιμοποιώ την οικογενειακή χρήση με την αδερφή μου αλλά να κάνουμε ανεξάρτητα και από διαφορετική πιστωτική κάρτα τις αγορές μας;

Τέλος μπορούμε να μοιραζόμαστε και την συνδρομή μας στο apple music?



#14   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/03/2016 - 17:21

Μια ερώτηση. Μπορώ να χρησιμοποιώ την οικογενειακή χρήση με την αδερφή μου αλλά να κάνουμε ανεξάρτητα και από διαφορετική πιστωτική κάρτα τις αγορές μας;
Τέλος μπορούμε να μοιραζόμαστε και την συνδρομή μας στο apple music?


Ολες οι αγορες θα γινονται απο την καρτα του "οργανωτη" της οικογενειας. Μπορεις να μοιραστεις apple music (11€/6 ατομα/μηνα σε οικογενειακη κοινη χρηση).
discord.gg/ajkUM8J

#15   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 19/01/2017 - 13:15

Καλησπέρα, επειδή διαβάζω το θέμα αλλά επί της πράξης δεν ξέρω τι γίνεται πως θα ήθελα να ρωτήσω.

 

Για πρώτη φορά στα χρονικά θα αγοράσει η γυναίκα μου iphone.

Προφανώς θα φτιάξει ένα καινούριο apple id με τα στοιχεία της. Το ερώτημα είναι αν θέλει να πάρει μία εφαρμογή που την έχω εγώ αγορασμένη στο κινητό μου, αυτό γίνεται να την έχει αυτή τσάμπα χωρίς να την ξανααγοράσει; Με το family sharing γίνεται αυτό; 

 

Ή πρέπει να κάνει κάτι άλλο; Τι γίνεται πιο συνηθισμένα σε αυτές τις περιπτώσεις πχ ζευγαριών;

 

 

ΥΓ. Ψάχνω και κάποιο τόπικ αλλά δεν μπορώ να βρω για πέρασμα των επαφών της από το android στο ios αλλά δεν βρίσκω κάτι. Έχει κάποιος κάτι υπόψη;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες