Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

App store: Δεν είναι πλέον δυνατή η αγορά εφαρμογών με Ελληνική πιστωτική κάρτα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
161 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 01/07/2015 - 21:52

Κι εμένα όλα οκ έκανα σήμερα όλες τις αναβαθμίσεις και έχω κατεβάσει και εφαρμογή επι πληρωμή...έχω δηλωμένη κάρτα χρεωστική δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   fusa

fusa

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/07/2015 - 03:51

Ναι, αν θες να έχεις δυνατότητα για αγορές και updates είναι ο μόνος τρόπος.... Αν και δεν καταλαβαίνω γιατί με χρέωσαν για κάτι που δεν έχω αγοράσει. Να μη με αφήνει να αγοράσω λόγω των capital controls το καταλαβαίνω, αλλά τη χρέωση χωρίς να έχω αγοράσει κάτι και ταυτόχρονα να μου μπλοκάρει τα updates στις εφαρμογές που έχω ήδη πληρώσει; Μας *μπιπ* όλοι, μας *μπιπ* και η Apple ένα πράγμα δηλαδή Θα κοιτάξω να στείλω στο support να λυθεί το θέμα, το έχω ξανακάνει παλιότερα και μου είχε πιστωθεί ό,τι είχε χρεωθεί από λάθος.

 

Μετα απο restore ή μετάβαση απο μια έκδοση της 8.1 (δεν θυμάμαι ακριβως) έπρεπε να βάλω μερικά στοιχεια της πιστοτικής μου ξανα, τα έβαλα και όλα καλα. Όμως ετυχε να κοιτάξω τις χρεώσεις μου στην πιστωτική και ήταν μία που ΔΕΝ θα έπρεπε (της Apple), έστειλα mail στην apple  και μου απάντησαν οτι όντως δεν είναι χρέωση για αγορά, αλλά " χρέωση" για έλεγχο στοιχείων της κάρτας και πως σε μερικές μερες ( έτσι και αλλιώς) θα τα ξανα έβαζαν πίσω , όπως και έκαναν!
Ίσως κάτι τέτοιο έγινε και με εσένα...


Τελευταία επεξεργασία από: fusa, 02/07/2015 - 03:53


#78   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/07/2015 - 05:57

Μετα απο restore ή μετάβαση απο μια έκδοση της 8.1 (δεν θυμάμαι ακριβως) έπρεπε να βάλω μερικά στοιχεια της πιστοτικής μου ξανα, τα έβαλα και όλα καλα. Όμως ετυχε να κοιτάξω τις χρεώσεις μου στην πιστωτική και ήταν μία που ΔΕΝ θα έπρεπε (της Apple), έστειλα mail στην apple και μου απάντησαν οτι όντως δεν είναι χρέωση για αγορά, αλλά " χρέωση" για έλεγχο στοιχείων της κάρτας και πως σε μερικές μερες ( έτσι και αλλιώς) θα τα ξανα έβαζαν πίσω , όπως και έκαναν!
Ίσως κάτι τέτοιο έγινε και με εσένα...

Εγώ έχω αγοράσει από χτες iTunes Gift Card και κρατήθηκαν 0.99 και πλέον κατεβαίνουν και updates, αλλά παρ´όλα αυτά, όταν ξαναπάω να περάσω τα στοιχεία της κάρτας, εξακολουθεί να βγάζει πρόβλημα...

#79   Leonidas1994

Leonidas1994

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/07/2015 - 07:59

Εντάξει. Πήρα μία gift card από το public. Στο ταμείο μου έδωσαν δύο αποδείξεις. Η πρώτη με το ποσό της αξίας της κάρτας (η συνηθισμένη) και η δεύτερη της ενεργοποίησης. Τους ρώτησα τι εννοούν με την δεύτερη και μου εξήγησαν ότι για να λειτουργήσει η gift card πρέπει να την ενεργοποιήσουν από το κατάστημα (πχ για να αποφευχθούν κλοπές, κτλ). Μετά που έκανα την διεργασία ενεργοποίησης στο iPad μου και όλα καλά από τότε (αγορές, αναβαθμίσεις, κτλ).

Μόνο που μου έκανε μια χρέωση 4.99€ για την εφαρμογή που ήταν σε εκρεμμότητα!!! Τέλος πάντων...

#80   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/07/2015 - 09:24

για όσους από μας έχουν οικογενειακό λογαριασμό έχει σαν επιλογή αγοράς μόνο χρεωστικές πιστωτικές κάρτες.

αν απενεργοποιήσετε τον οικογενειακό λογαριασμό σας με όποιες επιπτώσεις έχει αυτό (δεν θα μπορούν να μοιραστούν μαζί σας τα άλλα μέλη) μπορείτε να περάσετε σε ατομικό λογαριασμό και να επανέλθει η επιλογή κατεβάσματος αγορών χωρίς χρέωση.

μόνο για δωρεάν εφαρμογές και για όσες έχουμε ήδη πληρώσει σαν αναβάθμιση.

πάτε στο icloud, οικογενειακή χρήση, απενεργοποίηση.

ευχαριστώ.



#81   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 02/07/2015 - 10:57

Δεν υπάρχουν χρεωστικές πιστωτικές κάρτες. Ή χρεωστικές θα είναι ή πιστωτικές. Μην τα μπερδεύετε.



#82   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/07/2015 - 11:03

Δεν υπάρχουν χρεωστικές πιστωτικές κάρτες. Ή χρεωστικές θα είναι ή πιστωτικές. Μην τα μπερδεύετε.

ξέχασα να βάλω το κόμμα μεγάλε...

το όλο θέμα πού ανέφερα δεν σου άρεσε και κόλλησες σε αυτό;

ελεος.



#83   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 02/07/2015 - 18:03

Αγόρασα και εγώ μια gift card των 15€ την πέρασα μέσα και πλέον μου γράφει στο iTunes κάτω απο το email μου 2,02€ πίστωση. Αυτό σημαίνει οτι μου κράτησε τα αλλά 12,98;;; Εγώ χρωστάγα μόνο 1,98€. Που μπορώ να δω τις τελευταίες αγορές και χρεώσεις ;;;; Ευχαριστώ

#84   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 02/07/2015 - 18:31

Αγόρασα και εγώ μια gift card των 15€ την πέρασα μέσα και πλέον μου γράφει στο iTunes κάτω απο το email μου 2,02€ πίστωση. Αυτό σημαίνει οτι μου κράτησε τα αλλά 12,98;;; Εγώ χρωστάγα μόνο 1,98€. Που μπορώ να δω τις τελευταίες αγορές και χρεώσεις ;;;; Ευχαριστώ


Σου απαντησα εδω: http://www.iphonehel...-2#entry1720490
discord.gg/ajkUM8J

#85   redararas

redararas

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2015 - 02:41

Θυμάστε τι ωραία που ήταν όταν ήμασταν χώρα του πρώτου κόσμου? (κλαψ)

Κι εμένα μου μπλοκαραν όλες οι αναβαθμίσεις. Gift card λοιπόν, αύριο.

 

Α, επιπλέον για κάποιους που περιμένουν να γίνουν τα πράγματα ομαλά όπως πριν, την δευτέρα. Δεν παίζει το σενάριο. Η ζωή μας αλλάζει παίδες.


Τελευταία επεξεργασία από: redararas, 03/07/2015 - 02:43


#86   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/07/2015 - 07:19

Τοχει αναφερει και ο astalavista προηγουμενως θα το αναφερω και γω.εχω itunes gift card και family sharing ενεργοποιημενο.προσπαθησα χθες να αγορασω εφαρμογη ή να κατεβασω μία δωρεαν αλλα δεν μπορω.μου ζητα επαληθευση μεθοδου πληρωμης....
Προφανως φταιει το family sharing που για να ειναι ενεργοποιημενο θελει χρεωστικη ή πιστωτικη μονο.και ας εχω περασμενη gift card.
Προσοχη λοιπον.
Εχω στειλει και μειλ στο iTunes support...

Υγ:προσφατα αλλαξα τη χρεωστικη που ειχα (εις αντικατασταση της παλιας) οποτε ισως ειναι και αυτο η αιτια....

Τελευταία επεξεργασία από: venos, 03/07/2015 - 07:25

discord.gg/ajkUM8J

#87   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2015 - 08:07

Τοχει αναφερει και ο astalavista προηγουμενως θα το αναφερω και γω.εχω itunes gift card και family sharing ενεργοποιημενο.προσπαθησα χθες να αγορασω εφαρμογη ή να κατεβασω μία δωρεαν αλλα δεν μπορω.μου ζητα επαληθευση μεθοδου πληρωμης....
Προφανως φταιει το family sharing που για να ειναι ενεργοποιημενο θελει χρεωστικη ή πιστωτικη μονο.και ας εχω περασμενη gift card.
Προσοχη λοιπον.
Εχω στειλει και μειλ στο iTunes support...

Υγ:προσφατα αλλαξα τη χρεωστικη που ειχα (εις αντικατασταση της παλιας) οποτε ισως ειναι και αυτο η αιτια....

Εγώ έχω iTunes Gift Card ενεργή, Family Sharing ενεργό, αλλά με αφήνει να αγοράσω παρ´όλο που δε δέχεται τα στοιχεία της πιστωτικής... Τα χρεώνει στη gift card...

#88   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/07/2015 - 08:09

Εγώ έχω iTunes Gift Card ενεργή, Family Sharing ενεργό, αλλά με αφήνει να αγοράσω παρ´όλο που δε δέχεται τα στοιχεία της πιστωτικής... Τα χρεώνει στη gift card...


Thanks.τι διαολο τοτε γινεται;;;θα περιμενω να δω τι θα μου πουν στο μειλ.
μου φαινεται μπορει να φταιει η αλλαγη της χρεωστικης (ιδιος αριθμος αλλα αλλο cvc και αλλη ημ.ληξης).

Δε θα την επιβεβαιωσε ποτε....

discord.gg/ajkUM8J

#89   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/07/2015 - 08:41

αν είναι ενεργοποιημένο το family sharing δεν σου δίνει την επιλογή αγοράς χωρίς πιστωτική, χρεωστική  με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κάνεις τίποτα μετά από ακύρωση κάρτας.

αν όμως απενεργοποιήσεις το fimily sharing  εμφανίζεται η επιλογή ΚΑΝΕΝΑ στις επιλογές πληρωμής και μπορείς να κάνεις update τις ήδη αγορασμένες εφαρμογές και να κατεβάσεις τις δωρεάν.

δεν χρειάζεται να αγοράσεις ντε και καλά gift card για μερικές μέρες.

αυτά.



#90   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/07/2015 - 08:43

αν είναι ενεργοποιημένο το family sharing δεν σου δίνει την επιλογή αγοράς χωρίς πιστωτική, χρεωστική με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κάνεις τίποτα μετά από ακύρωση κάρτας.
αν όμως απενεργοποιήσεις το fimily sharing εμφανίζεται η επιλογή ΚΑΝΕΝΑ στις επιλογές πληρωμής και μπορείς να κάνεις update τις ήδη αγορασμένες εφαρμογές και να κατεβάσεις τις δωρεάν.
δεν χρειάζεται να αγοράσεις ντε και καλά gift card για μερικές μέρες.
αυτά.

Δεν πηρα gift card μονο για αυτο.
Δε θελω να απενεργοποιησω το family sharing.αν ειναι να αγορασω την εφαρμογη θελω να την εχει και το αλλο μελος της οικογενειας.πραγμα,που απ'ο,τι φαινεται,δεν γινεται.
Οψομεθα....
discord.gg/ajkUM8J

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες