Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Sharing (μοίρασμα) εξωτερικών δίσκων μεταξύ Mac και PC [οδηγός]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/12/2015 - 21:22

Σαν νέος χρήστης Mac computer, ή σαν switcher αν προτιμάτε, πιθανόν να έχετε κάποιο(ους) εξωτερικό δίσκο με αρχεία του PC που προφανώς θέλετε να χρησιμοποιήσετε και με το Mac.

 
Βασικά θα μπορούσε να πει κανείς, ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να διαβάσετε από το Mac τα αρχεία σας, ενώ για να έχετε την δυνατότητα επεξεργασίας τους και από τα δύο λειτουργικά συστήματα θα πρέπει να εγκαταστήσετε σχετικό λογισμικό.
 
Το σύστημα αρχείων που χρησιμοποιεί το κάθε ένα λειτουργικό είναι διαφορετικό. Το Mac OS X χρησιμοποιεί το HFS, ενώ τα Windows το NTFS.
 
Ο εξωτερικός PC δίσκος λοιπόν όπου έχετε αποθηκεύσει τα αρχεία σας είναι συνήθως σε NTFS format. Το Mac OS X μπορεί μεν να διαβάσει τα αρχεία αλλά δεν μπορεί να τα επεξεργασθεί, δεν μπορεί να γράψει στον δίσκο γενικότερα. Συνεπώς, αν προορίζετε αυτόν τον δίσκο μόνο για ανάγνωση αρχείων, προφανώς δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι.
 
Επισημαίνεται ότι από αυτό τον δίσκο το Mac OS X μπορεί να μεταφέρει τα αρχεία στον Macintosh HD ή σε κάποιον εξωτερικό Mac OS X συμβατό δίσκο, οπότε μπορείτε πλέον με το Mac να τα επεξεργάζεστε πλήρως.
 
Σε περίπτωση που θέλετε να συνεχίσετε χρήση του δίσκου με το PC, αλλά να έχετε δυνατότητα επεξεργασίας των αρχείων και από το Mac, θα πρέπει να εγκαταστήσετε ένα από τα λογισμικά.
 
 
Όταν δε θέλετε πλήρη πρόσβαση από το PC σε HFS formated δίσκους, δείτε το MacDrive.

Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 07/12/2015 - 21:24

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   matzos

matzos

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 22/02/2017 - 18:24

1) Ποιο ειναι καλυτερο; Το Tuxera η το Paragon;

2) Ποιο δινει free αναβαθμισεις λογισμικου χωρις επιπλεον χρεωση μετα την αγορα; και να υποστηριζει τα νεα OS X που θα βγαινουνε;



#3   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/02/2017 - 18:59

1. Δεν έχω προσωπική έμπειρα, πάντως απ' ότι διαβάζω το paragon φαίνεται να υπερέχει.

Ίσως κάποιος φίλος μπορεί να πει περισσότερα. 

2. Οι απλές αναβαθμίσεις είναι δωρεάν. Όμως ένα major upgrade συνήθως κοστίζει το ≈50% της

αξίας της εφαρμογής. 


vires acquirit eundo


#4   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/02/2017 - 20:51

1) Ποιο ειναι καλυτερο; Το Tuxera η το Paragon;
2) Ποιο δινει free αναβαθμισεις λογισμικου χωρις επιπλεον χρεωση μετα την αγορα; και να υποστηριζει τα νεα OS X που θα βγαινουνε;

Έχω το paragon 2-3 χρόνια τώρα και είναι άψογο. Σε κάθε αναβάθμιση του OSX βγάζει αμέσως update, μέχρι τώρα δεν έχω πληρώσει κανένα από αυτά


Sent from my iPad using Tapatalk

#5   imember

imember

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/04/2017 - 08:23

Μια εναλλακτική, σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει ανάγκη τη συχνή μεταφορά αρχείων κατευθείαν σε αποθηκευτικά μέσα NTFS, ext2/3 κ.τ.λ. είναι η χρήση κάποιας virtual machine και η αντιγραφή δια μέσου αυτής.

Σε τέτοια περίπτωση, μια ανέξοδη εγκατάσταση κάποιας διανομής linux μπορεί να προσφέρει ευχέρεια με περισσότερα file systems.

 

Έξω από αυτό, χωρίς να έχω προσωπική πείρα και διαβάζοντας εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις στο διαδίκτυο, υπάρχει και το NTFS-3G για Mac.

 

 

Όλες αυτές οι προτάσεις γιατί, παρά το ότι θεωρώ πως δεν έχω τη δυνατότητα να πληρώνω επιπλέον την κάθε δυνατότητα ενός ήδη ακριβού (για την τσέπη μου) προϊόντος, προτιμώ να μη χρησιμοποιώ στο εργαλείο δουλειάς μου λογισμικό αποκτημένο από αμφίβολες πηγές ή εγκατεστημένο με αμφίβολους τρόπους.



#6   iganiats

iganiats

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 07/06/2019 - 10:10

Γνωρίζει κανείς σε πόσους υπολογιστές μπορεί να εγκατασταθεί το tuxera  με το ίδιο κλειδί (εννοείτε αγορασμένο);



#7   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/06/2019 - 10:36

Μπορούμε φυσικά να φορμάρουμε τον εξωτερικό δίσκο σε exfat το οποίο αναγνωρίζεται εγγενώς από το os x.



#8   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/06/2019 - 10:57

Γνωρίζει κανείς σε πόσους υπολογιστές μπορεί να εγκατασταθεί το tuxera  με το ίδιο κλειδί (εννοείτε αγορασμένο);

https://www.tuxera.c...-for-mac/faq-3/



#9   iganiats

iganiats

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 07/06/2019 - 11:00

Άρα, με το ίδιο κλειδί,  σε όσους υπολογιστές έχω στο σπίτι


Τελευταία επεξεργασία από: iganiats, 07/06/2019 - 11:01





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες