Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 3 ψήφοι

Εύρεση Φίλων (FAQ)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
Θέμα χωρίς απαντήσεις

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 12/04/2016 - 11:37

Find-My-Friends.jpg

 

Η Εύρεση Φίλων είναι μια δωρεάν εφαρμογή της Apple η οποία σας επιτρέπει να εντοπίζετε με ευκολία τους φίλους και τους συγγενείς σας χρησιμοποιώντας το iPhone, iPad ή iPod touch σας.

Τι χρειάζομαι για να χρησιμοποιήσω την Εύρεση Φίλων;

  • Ένα iPhone, iPad ή iPod touch με iOS 8 ή νεότερη έκδοση
  • Η εφαρμογή Εύρεση Φίλων
  • Το Apple ID που χρησιμοποιείτε στο iCloud

Πώς μπορώ να ρυθμίσω την Εύρεση Φίλων;

Εγκαταστήστε τη δωρεάν εφαρμογή Εύρεση Φίλων σε μια συσκευή με iOS 8 ή νεότερη έκδοση. Όταν συνδεθείτε στο iCloud από τη συσκευή σας, θα συνδεθείτε αυτόματα στην Εύρεση Φίλων χρησιμοποιώντας το Apple ID σας.

Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε την Εύρεση Φίλων με την Οικογενειακή Κοινή Χρήση.

Πώς μπορώ να προσθέσω έναν φίλο;

Η προσθήκη φίλων είναι απλή. Απλώς ανοίξτε την Εύρεση Φίλων και αγγίξτε Προσθήκη. Στη συνέχεια, πληκτρολογήστε τη διεύθυνση email του φίλου σας και αγγίξτε Τέλος για να στείλετε το αίτημα. Ο φίλος σας θα πρέπει να διαθέτει μια συσκευή με iOS 8 ή νεότερη έκδοση και να έχει εγκατεστημένη την Εύρεση Φίλων. Όταν ο φίλος σας συμφωνήσει να μοιράζεται η τοποθεσία του μαζί σας χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Εύρεση Φίλων, θα μπορείτε να βλέπετε τη θέση του σε μια λίστα ή σε ένα χάρτη. Για λεπτομερείς οδηγίες, ανατρέξτε στην ενότητα βοήθειας της εφαρμογής Εύρεση Φίλων:

  • Σε iPhone ή iPod touch, αγγίξτε Εγώ και έπειτα αγγίξτε Βοήθεια.
  • Σε iPad, αγγίξτε το κουμπί Λίστα και έπειτα επιλέξτε Εγώ, Πληροφορίες και Βοήθεια.

Αν έχετε φίλους σε έναν άλλο λογαριασμό, μπορείτε να τους μεταφέρετε στο τρέχον Apple ID σας, ώστε να είναι όλοι σε ένα σημείο:

  • Αγγίξτε Εύρεση Φίλων > Εγώ.
  • Κάντε κύλιση προς τα κάτω και αγγίξτε "Μεταφορά φίλων από άλλο Apple ID".
  • Συνδεθείτε με το προηγούμενο Apple ID σας.

Πόσο συχνά μεταδίδει η συσκευή την τοποθεσία μου με την Εύρεση Φίλων;

Η τοποθεσία σας μεταδίδεται από τη συσκευή σας όταν κάποιος ζητήσει να δει την τοποθεσία σας. Δεν μεταδίδεται ανά τακτά διαστήματα. 
 
Μπορώ να χρησιμοποιήσω την Εύρεση Φίλων σε περισσότερες από μία συσκευές ταυτόχρονα;
 
Ναι. Μπορείτε να συνδεθείτε στην Εύρεση Φίλων και να την χρησιμοποιήσετε από όλες τις συσκευές iOS σας. Ωστόσο, μόνο μία συσκευή μπορεί να μεταδίδει την τοποθεσία σας. Μπορείτε να επιλέξτε ποια συσκευή θα μεταδίδει την τοποθεσία σας στην Εύρεση Φίλων:

  • Σε iPhone ή iPod touch, αγγίξτε Εγώ και έπειτα αγγίξτε την ενεργή συσκευή σας στην επιλογή "Κοινή χρήση τοποθεσίας μου από".
  • Σε iPad, αγγίξτε το κουμπί Λίστα, επιλέξτε Εγώ, αγγίξτε Πληροφορίες και έπειτα αγγίξτε την ενεργή συσκευή σας στην επιλογή "Κοινή χρήση τοποθεσίας μου από".

Αυτή η επιλογή εμφανίζεται μόνο όταν έχετε συνδεθεί στην Εύρεση Φίλων από πολλές συσκευές.
 
Έλαβα ένα αίτημα τοποθεσίας από κάποιον αλλά δεν μπορώ να δω την τοποθεσία του. Γιατί συμβαίνει αυτό;
 
Αν αποδεχτείτε ένα αίτημα από κάποιον που θέλει να ακολουθεί την τοποθεσία σας, αυτό το άτομο θα μπορεί να δει την τοποθεσία σας. Αν θέλετε να βλέπετε την τοποθεσία του, πρέπει να τον προσκαλέσετε και αυτό το άτομο θα πρέπει αποδεχτεί την πρόσκλησή σας.
Αν αποδεχτείτε ένα αίτημα από ένα φίλο που δεν ακολουθείτε, ένα αίτημα ακολουθίας αποστέλλεται αυτόματα στο φίλο σας.
 
Μπορώ να κρύψω την τοποθεσία μου από άτομα που με ακολουθούν;
 
Ναι. Η λειτουργία "Απόκρυψη της τοποθεσίας μου" κρύβει την τοποθεσία σας από όλους τους φίλους που σας ακολουθούν. Θα εξακολουθήσετε να βλέπετε τις τοποθεσίες των φίλων σας ενώ όταν οι φίλοι σας προσπαθήσουν να σας εντοπίσουν θα εμφανίζεται η ένδειξη "Η τοποθεσία δεν είναι διαθέσιμη".
 
Υπάρχει όριο στο αριθμό των φίλων, ακόλουθων ή προσωρινών γεγονότων;

  • Μπορείτε να ακολουθείτε έως 50 φίλους.
  • Μπορούν να σας ακολουθούν έως 50 φίλοι.
  • Μπορείτε να συμμετέχετε σε έως 10 προσωρινά γεγονότα.
  • Κάθε προσωρινό γεγονός μπορεί να περιλαμβάνει έως 50 φίλους.
  • Οι προσωρινοί φίλοι δεν προσμετρώνται στο όριο των μόνιμων φίλων σας.

Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες