Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Το σύστημα πληρωμών Apple Pay προετοιμάζεται για την Ευρώπη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   mariosni1992

mariosni1992

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Twitter:@M_Nikolaidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 01/10/2014 - 10:51

Μόνο για τις καντίνες στο Manhattan τα έχουμε!! LoL!! Που λέει ο λόγος!! :P

Κάτσε να δούμε κατά ποσό θα προχωρήσει και πως θα δουλέψει.. Είμαι περίεργος ακόμα.. Κάτι διάβαζα πως η PayPal εχει θέμα με την ονομασία και πως θα χάσει πελάτες κτλ κτλ δεν θυμάμαι ακριβώς και είναι σε κόντρα με την Apple.. Όπως πάντα κάποιος πρέπει να έχει πρόβλημα μαζί της!!


Κλασικά πράγματα! Always for the better place/position in the market! Είδωμεν λοιπόν :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 02/10/2014 - 00:22

Μόνο για τις καντίνες στο Manhattan τα έχουμε!! LoL!! Που λέει ο λόγος!! :P

Κάτσε να δούμε κατά ποσό θα προχωρήσει και πως θα δουλέψει.. Είμαι περίεργος ακόμα.. Κάτι διάβαζα πως η PayPal εχει θέμα με την ονομασία και πως θα χάσει πελάτες κτλ κτλ δεν θυμάμαι ακριβώς και είναι σε κόντρα με την Apple.. Όπως πάντα κάποιος πρέπει να έχει πρόβλημα μαζί της!!


Ναι από όσο διάβασα θα "χωρίσουν" Apple με PayPal γιατί η PayPal υπέγραψε συμφωνία με την Damsung (Samsung)... :)

#18   dali13gr

dali13gr

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Twitter:@dali13gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2014 - 11:05

Εδώ δεν έχουν δώσει το iTunes Radio ακόμα στην ευρώπη, θέλουν να δώσουν το Apple Pay... Άντε να δούμε τι θα γίνει και με αυτό!

Το πρόβλημα είναι πιο σύνθετο όταν μπαίνουν στη μέση πνευματικά δικαιώματα και σε κάθε χώρα υπάρχει διαφορετικό νομικό πλαίσιο και φορέας κάνοντας δύσκολη τη διαπραγμάτευση.

Το κομμάτι των ηλεκτρονικών πληρωμών είναι εντελώς διαφορετικό, αφού η όλη διαδικασία περιλαμβάνει πολύ λιγότερα μέλη που πρέπει να "συνεννοηθούν".

#19   tommis

tommis

    iPH Enthousiast

  • 492 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 04/10/2014 - 11:27

Το πρόβλημα είναι πιο σύνθετο όταν μπαίνουν στη μέση πνευματικά δικαιώματα και σε κάθε χώρα υπάρχει διαφορετικό νομικό πλαίσιο και φορέας κάνοντας δύσκολη τη διαπραγμάτευση.

Το κομμάτι των ηλεκτρονικών πληρωμών είναι εντελώς διαφορετικό, αφού η όλη διαδικασία περιλαμβάνει πολύ λιγότερα μέλη που πρέπει να "συνεννοηθούν".

πολύ σωστά το έθεσες αλλά όπου υπάρχει και ο οικονομικώς τομέας εκεί ολα τα προβλήματα λύονται δια μαγείας :lol: :lol: :lol:


Τελευταία επεξεργασία από: tommis, 04/10/2014 - 11:28


#20   gzisis69

gzisis69

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2014 - 19:12

χαζοαμερικανιες.. εδω δεν εχουμε σαλιο να παρουμε καινουριο κινητο να πουμε. στην ελλαδα που το νομισμα κυκλοφορει στην φυσικη μορφη του το πορτοφολι δεν το γλιτωνει κανενας και μαλιστα με θηκη για κερματα. ολο και λιγοτεροι πια χρησιμοποιουν καρτες γιατι πολυ απλα δεν κινειται χρημα στην αγορα. μην σκεφτεστε εξωπραγματικα πραγματα.



#21   dali13gr

dali13gr

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Twitter:@dali13gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2014 - 19:25

Δεν τους έχει αγγίξει όλους η κρίση, μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Και στην τελική, δεν είναι απαραίτητο να έχει κάποιος πιστωτική κάρτα για να χρησιμοποιήσει την υπηρεσία, μπορεί να δηλώσει τη χρεωστική του γιατί δεν θέλει να κουβαλάει μετρητά μαζί του.

#22   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2014 - 19:27

Για την Ελλάδα όντως έτσι ειναι,οι πλειοψηφία δεν εχει μια! Εδώ μπορεί και να πάμε επίσημα στη πτώχευση με τον Τσίπρα που θα ερθει,το Apple pay περιμένουμε εμείς

#23   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2014 - 19:38

και γιατί κάποιος να χρειάζεται iphone? αφού πλέον όλες οι κάρτες είναι nfc tag, το μόνο που εξυπηρετεί είναι η μεταφορά.



#24   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 04/10/2014 - 19:48

και γιατί κάποιος να χρειάζεται iphone? αφού πλέον όλες οι κάρτες είναι nfc tag, το μόνο που εξυπηρετεί είναι η μεταφορά.

Δεν είπε κανείς ότι είναι απαραίτητο, απλά θα είναι μια ευκολία. Εγώ όταν πάω για καφέ παίρνω μόνο κινητό μαζί και κάρτα (όταν είμαι αγγλία). Τώρα θα κουβαλάω μόνο κινητό μαζί χωρίς κάρτα και δεν θα έχω κανένα θέμα να μην χαθεί η κάρτα. It's so simple (από μία οπτική γωνία αναφέρομαι, δεν λέω ότι όλοι έτσι θα είναι).



#25   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 05/10/2014 - 05:28

Δεν είπε κανείς ότι είναι απαραίτητο, απλά θα είναι μια ευκολία. Εγώ όταν πάω για καφέ παίρνω μόνο κινητό μαζί και κάρτα (όταν είμαι αγγλία). Τώρα θα κουβαλάω μόνο κινητό μαζί χωρίς κάρτα και δεν θα έχω κανένα θέμα να μην χαθεί η κάρτα. It's so simple (από μία οπτική γωνία αναφέρομαι, δεν λέω ότι όλοι έτσι θα είναι).


Άντε να ξεκινήσει να απαλλαγώ από το καρτομάνη.. :)

Την μόνη κάρτα που θα έχω μαζί μου είναι του φίλου μου μπάτσου που με σώζει από τις κλήσεις :P Αλλά κόλπα!! ;)

@CaLi@


#26   DLS

DLS

    iPH Addict

  • 890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 05/10/2014 - 10:04

Παιδιά εγώ νομίζω ότι θα έρθει και στην Ελλάδα, απλώς θα ονομάζεται Apple πέη!

#27   DLS

DLS

    iPH Addict

  • 890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 05/10/2014 - 17:11

Άντε να ξεκινήσει να απαλλαγώ από το καρτομάνη.. :)
Την μόνη κάρτα που θα έχω μαζί μου είναι του φίλου μου μπάτσου που με σώζει από τις κλήσεις :P Αλλά κόλπα!! ;)

Αυτήν τη θελω κ γω μια κόπια πες το φίλο σου!!!

#28   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 05/10/2014 - 17:15

Αυτήν τη θελω κ γω μια κόπια πες το φίλο σου!!!


Χα χα !! Μπες στο eBay και πάρε μια πλαστή!!

Είναι σαν πιστωτική .. Ξέρουν τι κάνουν!! Και απο πίσω στοιχεία με υπογραφες κτλ..

@CaLi@


#29   DLS

DLS

    iPH Addict

  • 890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 05/10/2014 - 17:30

Χα χα !! Μπες στο eBay και πάρε μια πλαστή!!
Είναι σαν πιστωτική .. Ξέρουν τι κάνουν!! Και απο πίσω στοιχεία με υπογραφες κτλ..

Φοβάμαι οτι θα με πιάσουν κ δεν το γλιτώνω το κάγκελο!! 😝:Ρ

#30   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 05/10/2014 - 17:33

το να σκανάρουν εκπτωτικά κουπόνια δεν είναι το ίδιο με τις πληρωμές. Εάν δεν βάλουν μηχανάκια στα τραπέζια (πχ σε εστιατόρια) η κάπου αλλού τέλος πάντων, εγώ δεν θα εμπιστευόμουν να δώσω ολόκληρο κινητό. Σε περιπτώσεις σουπερ μάρκετ με το μηχανάκι στο ταμείο ναι διευκολύνει κατά πολύ. επίσης πρέπει και στα ΑΤΜ να υπάρχει nfc.


Να δεν δίνεις σε κανέναν το κινητό σου. Όπως δεν δίνεις και την κάρτα. Εγώ είναι Λονδίνο και παντού υπάρχουν ασύρματα μηχανήματα για να πλήρωσεις με την κάρτα σου.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες