Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Info για αγορά iPhone 6 & 6Plus από Αμερική & Apple Store..


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
137 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 14/10/2014 - 05:36

Πήγα επιτέλους σε Apple Store σήμερα για αγορά Αpple Care+.

 

 

Αφού λοιπόν ήμουν εκεί είπα να κάνω και μερικές ερωτήσεις να δω τι θα μου πούνε σχετικά με την διαθεσιμότητα και για τα 2 μοντέλα που αφορά της T-Mobile και της Verizon..

 

 

Στην πρώτη ερώτηση η απάντηση ήταν πως τα Apple Store παραλαμβάνουν κάθε μέρα τα ξημερώματα κάποια κομμάτια iPhones και πως έχουν ιδικά stickers που μοιράζουν σε όσους είναι εκεί από πολύ πρωί για περάσουν μόλις ανοίξουν με σειρά προτεραιότητας για την αγορά τους.. Άρα όσοι τυχεροί είναι εκεί από πολύ πρωί να ξέρετε πως θα βρουν σίγουρα iPhone.. Σε λίγη ώρα όπως με διαβεβαίωσε ο άνθρωπος έχουν γίνει ανάρπαστα... Ήταν και ένας φίλος μαζί μου, που θα επιχειρήσει να πάει το πρωί να πάρει το 6.

 

Στην 2η "Παγίδα" Ερώτηση ήταν αν έρθω το πρωί και πάρω αυτών των 2 εταιριών iPhone (Τ-Mobile & Verizon) θα μπορέσω να τα πάω Ελλάδα και να παίξουν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα και ως γνωστόν η απάντηση ήταν καταφατική, Ναι μπορείτε από την στιγμή που αυτά τα μοντέλα μπορούν να παίξουν εκτός usa χωρίς να ξεκλειδωθούν από τον πάροχο...

 

Μετά από αυτά έκανα κάποιες ερωτήσεις που με αφορούσαν, για να δω αν τελικά ξέρει να κάνει καλά την δουλειά του ο υπάλληλος και είδα πως ήταν γάτα και γνώριζε όλα μου τα ερωτήματα και με εξυπηρέτησε με το καλύτερο τρόπο!!

 

Επίλογος>

Όταν είδε πως γνωρίζω πολλά πράγματα, γιατί στην κουβέντα είδε πως δεν είμαι κανένας άσχετος, στο τέλος μου είπε πως θα μπορούσα να δουλέψω για την εταιρία και εξυπηρετώ και ελληνικό κοινό που το έχουν ανάγκη!! Χα χα!! Δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούω αυτό, μάλλον δεν θα με χάλαγε να κάνω μία αίτηση! :P

 

Αυτά!! Για όποιον έχει απορίες για τα αμερικάνικα μοντέλα καλό θα ήταν να συζητάμε σε αυτό το θέμα! :)


@CaLi@


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 14/10/2014 - 07:09

Πήγα επιτέλους σε Apple Store σήμερα για αγορά Αpple Care+.

 

 

Αφού λοιπόν ήμουν εκεί είπα να κάνω και μερικές ερωτήσεις να δω τι θα μου πούνε σχετικά με την διαθεσιμότητα και για τα 2 μοντέλα που αφορά της T-Mobile και της Verizon..

 

 

Στην πρώτη ερώτηση η απάντηση ήταν πως τα Apple Store παραλαμβάνουν κάθε μέρα τα ξημερώματα κάποια κομμάτια iPhones και πως έχουν ιδικά stickers που μοιράζουν σε όσους είναι εκεί από πολύ πρωί για περάσουν μόλις ανοίξουν με σειρά προτεραιότητας για την αγορά τους.. Άρα όσοι τυχεροί είναι εκεί από πολύ πρωί να ξέρετε πως θα βρουν σίγουρα iPhone.. Σε λίγη ώρα όπως με διαβεβαίωσε ο άνθρωπος έχουν γίνει ανάρπαστα... Ήταν και ένας φίλος μαζί μου, που θα επιχειρήσει να πάει το πρωί να πάρει το 6.

 

Στην 2η "Παγίδα" Ερώτηση ήταν αν έρθω το πρωί και πάρω αυτών των 2 εταιριών iPhone (Τ-Mobile & Verizon) θα μπορέσω να τα πάω Ελλάδα και να παίξουν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα και ως γνωστόν η απάντηση ήταν καταφατική, Ναι μπορείτε από την στιγμή που αυτά τα μοντέλα μπορούν να παίξουν εκτός usa χωρίς να ξεκλειδωθούν από τον πάροχο...

 

Μετά από αυτά έκανα κάποιες ερωτήσεις που με αφορούσαν, για να δω αν τελικά ξέρει να κάνει καλά την δουλειά του ο υπάλληλος και είδα πως ήταν γάτα και γνώριζε όλα μου τα ερωτήματα και με εξυπηρέτησε με το καλύτερο τρόπο!!

 

Επίλογος>

Όταν είδε πως γνωρίζω πολλά πράγματα, γιατί στην κουβέντα είδε πως δεν είμαι κανένας άσχετος, στο τέλος μου είπε πως θα μπορούσα να δουλέψω για την εταιρία και εξυπηρετώ και ελληνικό κοινό που το έχουν ανάγκη!! Χα χα!! Δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούω αυτό, μάλλον δεν θα με χάλαγε να κάνω μία αίτηση! :P

 

Αυτά!! Για όποιον έχει απορίες για τα αμερικάνικα μοντέλα καλό θα ήταν να συζητάμε σε αυτό το θέμα! :)

Καλημερα Σπυρο!! Με το καλο λοιπον και ευχομαι οντως να κανεις αιτηση γιατι ειναι παρα πολλες οι φορες που δινεις λυση στα προβληματα μας! Κ να εχουμε και απαντησεις εκ των "εσω" για τοσα πολλα ερωτηματα για τα αμερικανικα μοντελα και για το ποια απο αυτα παιζουν εδω!

Παντως να εισαι σιγουρος οτι εμεις εδω στηριζουμε το να εχουμε καποιον "δικο μας" εκει!! Αντε με το καλο :)



#3   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 14/10/2014 - 07:33

Σε ευχαριστώ φίλε μου!!
Αν και είναι μια σκέψη.. Έχω την δίκη μου δουλειά αλλά σαν ιδέα θα μου άρεσε να υπάρχει στο side.. Θα δω.. Όλοι οι γνωστοί και φίλοι σε έμενα έρχονται .. Προχτές ένα iPad ενός φίλου δεν άνοιγε κόλλαγε στο μήλο και το πήγε σε έναν που του έβγαλε ελαττωματική μπαταρία και εργατικά 250$ για iPad 2!! Με πήρε τηλέφωνο να με ρωτήσει αν αξίζει.. Του ειπα φέρτο απο εδώ και σε μισή το είχε στα χέρια του χωρίς τις μπούρδες που του αράδιασε ο έξυπνος για να του φάει τα λεφτά ..

Anyway μην το κάνουμε καφενείο.. :P Στο θέμα μας!

@CaLi@


#4   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2014 - 08:04

Καλημέρα, μια και γνωρίζεις αρκετά σχετικά με τα Apple Stores, να σου κάνω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά με την αγορά από εκεί?

 

θα βρεθώ για 4-5 μέρες Αμερική στο τέλος του μήνα. Θέλω να πάρω ένα 6άρι, αλλά με αυτά που βλέπω για την διαθεσιμότητα, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να το πάρω επιτόπου.

Όσο θα είμαι εκεί, θα μένω σε ξενοδοχείο, και δυστυχώς δεν έχω κάποιον στην περιοχή να του πω να πάει να το πάρει για μένα ή να το παραγγείλω στη διεύθυνσή του...

Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω για να το σιγουρέψω;

 

 

Ευχαριστώ πολύ!



#5   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 14/10/2014 - 08:23

Πήγα επιτέλους σε Apple Store σήμερα για αγορά Αpple Care+.

Μήπως τον ρώτησες εάν αγορά AppleCare+ από Αμερική μπορεί να δουλέψει σε άλλες χώρες στην ΕΕ??

Ξέρω ότι δεν αφορά εσένα προσωπικά..αλλά λέω...μήπως..!  ;)



#6   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 14/10/2014 - 19:29

Καλημέρα, μια και γνωρίζεις αρκετά σχετικά με τα Apple Stores, να σου κάνω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά με την αγορά από εκεί?

 

θα βρεθώ για 4-5 μέρες Αμερική στο τέλος του μήνα. Θέλω να πάρω ένα 6άρι, αλλά με αυτά που βλέπω για την διαθεσιμότητα, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να το πάρω επιτόπου.

Όσο θα είμαι εκεί, θα μένω σε ξενοδοχείο, και δυστυχώς δεν έχω κάποιον στην περιοχή να του πω να πάει να το πάρει για μένα ή να το παραγγείλω στη διεύθυνσή του...

Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω για να το σιγουρέψω;

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Πήγαινε όταν έρθεις σε ένα κοντινό σου Apple Store και ρώτα αν γίνετε αυτό που έγραψα παραπάνω, δηλαδή αν πας πολύ πρωί και έχουν φέρει και πάρεις σειρά..

 

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος αν το θέλεις άμεσα, εκτός και αν το βρεις τυχαία σε κάποιο άλλο μαγαζί με ηλεκτρονικά... Θέλει έντονο ψάξιμο και ίσως φανείς τυχερός.. 

 

Για ποιο State μιλάμε και πια πόλη??

 

Μήπως τον ρώτησες εάν αγορά AppleCare+ από Αμερική μπορεί να δουλέψει σε άλλες χώρες στην ΕΕ??

Ξέρω ότι δεν αφορά εσένα προσωπικά..αλλά λέω...μήπως..!  ;)

 

Η αλήθεια είναι πως δεν ρώτησα, θα το ρωτήσω για σιγουριά, αλλά η άποψη μου είναι από την στιγμή που θα πας σε Apple Store και σου ελέγξουν το SN θα δουν επιτόπου ότι έχεις Apple Care+, δεν νομίζω πως διαφοροποιούν Ευρώπη Αμερική, το Apple Care+ είναι Global..


@CaLi@


#7   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2014 - 19:43

Εάν σου είναι εύκολο και εφόσον θες και εσύ ο ίδιος, μπορείς να ρωτήσεις αν είναι εφικτό να σταλούν iPhone σε apple store για service, αντί του αυτοπροσώπου?

Στην Ελλάδα δεν δίνουν ποτέ καινούριο στα apple store παίζουν περιπτώσεις που δίνουν.



#8   dimitrisnt

dimitrisnt

    iPH Contributor

  • 1.166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/10/2014 - 19:50

αρα σπυρο για να φερω το iphone 6 που με ενδιαφερει απο Αμερικη θα πρεπει να το αγορασει καποιος γνωστος μου που μενει κει απο Τ-Mobile & Verizon χωρις συμβολαιο και θα λειτουργει ελλαδα κανονικα?

και αν δεν εχω καποιον φιλο στην αμερικη υπαρχει τροπος να το φερω Ελλαδα? Ευχαριστω.


IPhone 14 pro - Macbook air m2


#9   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 14/10/2014 - 20:40

Η αλήθεια είναι πως δεν ρώτησα, θα το ρωτήσω για σιγουριά, αλλά η άποψη μου είναι από την στιγμή που θα πας σε Apple Store και σου ελέγξουν το SN θα δουν επιτόπου ότι έχεις Apple Care+, δεν νομίζω πως διαφοροποιούν Ευρώπη Αμερική, το Apple Care+ είναι Global..


Ok! Περιμένω νεότερα και επιβεβαίωση όποτε μπορέσεις φίλε μου! Thanks again!

#10   karmaolis

karmaolis

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2014 - 20:57

αρχές δεκέμβρη θα είμαι SF california  και σκέφτομαι να το πάρω απο εκεί αν ισχύει και αυτή η διαφορά τιμής με ελλάδα . μόνο σε κατάστημα T-mobile  πρέπει να απευθυνθώ ? πως ζητάω το ξεκλείδωτο για ΕΕ ? θα ισχύει ακόμα αυτό που λες με τη διαθεσιμότητα ? iphone 6 64gb αν δεν κάνω λάθος βγαίνει στα 583 χωρίς φόρο    το 4σαρι θα δουλέυει κανονικά εκεί ? :rolleyes:



#11   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 14/10/2014 - 21:06

Εάν σου είναι εύκολο και εφόσον θες και εσύ ο ίδιος, μπορείς να ρωτήσεις αν είναι εφικτό να σταλούν iPhone σε apple store για service, αντί του αυτοπροσώπου?

Στην Ελλάδα δεν δίνουν ποτέ καινούριο στα apple store παίζουν περιπτώσεις που δίνουν.

 

Από αυτά που γνωρίζω εδώ δεν στέλνεις κανένα iPhone για Service στα Apple Sotres.. Πας Online και κάνεις ένα ραντεβού σε μία ώρα που σε βολεύει και σε συγκεκριμένο κατάστημα που σε εξυπηρετεί και το πας εσύ η όποιος άλλος θέλεις, δεν είναι ανάγκη να είσαι εσύ ο ίδιος απλά αυτός που θα πάει θα πρέπει να ξέρει όλα τα στοιχεία σου Apple id pass κτλ.. Αφού λοιπόν πας σε ρωτάνε το όνομα που έγινε η κράτηση του ραντεβού και αρχίζει η διαδικασία με τον 1ο διαθέσιμο υπάλληλο, αφού λοιπόν διαπιστωθεί το πρόβλημα και δει από το SN ότι έχεις εγγύηση τότε σου φέρνουν σφραγισμένο σε ένα άσπρο κουτάκι το ανακατασκευασμένο, δεν δίνουν καινούργιο όπως το εννοείς στο ανοίγει μπροστά σου και αρχίζει η διαδικασία αλλαγής, κάνεις εσύ κάνεις Erase το παλιό σου και βάζεις τα στοιχεία σου στο καινούργιο.. Δεν υπάρχει Servise σε Apples Stores σου δίνουν απευθείας άλλο.. Αφού όλα γίνουν κανονικά και διαπιστώσεις πως όλα είναι οκ με το νέο τηλέφωνο το παίρνεις και φεύγεις και περιμένεις να ολοκληρωθεί το restore από icloud Bacκup σου .. Εδώ να πω πως είναι υποχρεωτικό μπροστά τους να κάνεις στο παλιό backup να βγάλεις το Find My Phone να το κάνεις Erase και στο καινούργιο να συνδεθείς με το icloud σου για επαναφορά του backup... 

 

αρα σπυρο για να φερω το iphone 6 που με ενδιαφερει απο Αμερικη θα πρεπει να το αγορασει καποιος γνωστος μου που μενει κει απο Τ-Mobile & Verizon χωρις συμβολαιο και θα λειτουργει ελλαδα κανονικα?

και αν δεν εχω καποιον φιλο στην αμερικη υπαρχει τροπος να το φερω Ελλαδα? Ευχαριστω.

Έτσι ακριβώς, αλλά η αγορά θα πρέπει να γίνει σε Apple Store για της T-Mobile γιατί από το δικό τους κατάστημα είναι κλειδωμένα και πρέπει να λειτουργήσουν όσο γνωρίζω για 7 μέρες στην T-Mobile.. Άρα μακριά από τον πάροχο... Τώρα αν δεν έχεις κανέναν την διαδικασία δεν την ξέρω πως μπορεί να σταλθεί από Αμερική, αλλά και να έχεις κάποιον αν στο στείλει παίζει το θέμα τελωνίου..

Εγώ δεν στέλνω σε κανέναν και τίποτα για μην υπάρξουν προβλήματα, παρά μόνο αν έρθει γνωστός και το στείλω με αυτόν. Γενικά ηλεκτρονικές συσκευές δεν στέλνω..

 

Ok! Περιμένω νεότερα και επιβεβαίωση όποτε μπορέσεις φίλε μου! Thanks again!

Ok!! :)

 

 

 

 

 

Να πω αν δεν το γνωρίζει κάποιος πως η εγγύηση για τα αμερικάνικα μοντέλα είναι ένα χρόνο στην Ελλάδα και όχι 2 όπως τα ευρωπαϊκά...


@CaLi@


#12   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 14/10/2014 - 21:12

αρχές δεκέμβρη θα είμαι SF california  και σκέφτομαι να το πάρω απο εκεί αν ισχύει και αυτή η διαφορά τιμής με ελλάδα . μόνο σε κατάστημα T-mobile  πρέπει να απευθυνθώ ? πως ζητάω το ξεκλείδωτο για ΕΕ ? θα ισχύει ακόμα αυτό που λες με τη διαθεσιμότητα ? iphone 6 64gb αν δεν κάνω λάθος βγαίνει στα 583 χωρίς φόρο    το 4σαρι θα δουλέυει κανονικά εκεί ? :rolleyes:

Δεν θα πας σε κατάστημα όπως ανέφερα πιο πάνω της T-Mobile παρά μόνο σε Apple Store... Λογικά το Δεκέμβρη όπως και πέρσι η κατάσταση θα ομαλοποιηθεί τα Χριστούγεννα.. Είναι η γιορτές και δεν τους συμφέρει να μην έχουν ετοιμοπαράδοτα με τόσο τουρισμό...

 

Δεν ζητάς κάτι συγκεκριμένο απλά τους λες πως εσύ είσαι από Ελλάδα και θες ένα από τα 2 μοντέλα που γράφω παραπάνω, ξέρουν αυτοί τι θα σου δώσουν 

 

Το 4αρι  θα δουλέψει με Τ-Mobile έχει πολλά και καλά πακέτα για ένα μήνα, προσφάτως ήρθε φίλος και δούλεψε το δικό του..


@CaLi@


#13   karmaolis

karmaolis

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2014 - 21:32

αρα κατευθείαν σε apple store )) οι τιμές ισχύουν ? γύρω στα 50-60 $ για ένα μήνα με απεριόριστες κλήσεις κ ιντερνασιοναλ και το βασικό αν θυμάμαι mobile internet 1 giga apo T-mobile 



#14   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 14/10/2014 - 21:52

αρα κατευθείαν σε apple store )) οι τιμές ισχύουν ? γύρω στα 50-60 $ για ένα μήνα με απεριόριστες κλήσεις κ ιντερνασιοναλ και το βασικό αν θυμάμαι mobile internet 1 giga apo T-mobile 

Ναι ισχύουν.. Για international δίνει 1000 λεπτά που θεωρώ πως είναι υπέρ αρκετά!! Δεν θυμάμαι για το Data, αλλά λογικά και αυτό θα είναι ικανοποιητικό αν είναι 1 Giga με λίγη προσοχή...


@CaLi@


#15   kakao

kakao

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2014 - 23:15

καλησπερα και απο μενα. αμα παρω απο apple store usa t-mobile iphone 6 plus to 4g θα λειτουργει κανονικα εδω Ελλαδα με cosmote?φιλος μου θα παει usa σε κανενα μηνα και το σκεφτομαι οποτε αν μπορεις φιλε σπυρο μαθε και για το apple care αν ισχυει ευρωπη σε περιπτωση που το παρεις απο αμερικη :) ευχαριστω



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες