Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

προβλημα με αγορα iphone 5s απο skroutz


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
285 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   petrosv

petrosv

    iPH Enthousiast

  • 390 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2014 - 17:18

βασικα μακρια απο skroutz αλλα και οι αλλοι δεν ειναι καλυτεροι.....υπαρχουν βεβαια καλα μαγαζια



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   petrosv

petrosv

    iPH Enthousiast

  • 390 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2014 - 17:20

xaxaxaxa πως γίνετε αυτό τώρα?? δηλαδή σου είπε ξεκάθαρα ότι θα σου δώσει καινούρια συσκευή από άλλο κουτί σφραγισμένο αφού περιμένεις 10+ μέρες από την infoquest? όχι δεν θα δεχτείς κάτι τέτοιο..! έχεις πληρώσει και έχεις το δικαίωμα να πάρεις ακόμα και τα λεφτά σου πίσω....!!! μην δεχτείς άλλο iphone...! εκτος αν σου δώσει σφραγισμένο και πάει αυτός στην infoquest την συσκευή να γίνει αλλαγή...! εσύ με την infoquest δεν θα βγάλεις άκρη... θα πούνε ότι δεν έχει πρόβλημα... είναι άλλη ταλαιπωρία εκεί...!

 

μην το αφήσεις έτσι... κανε άμεσα αυτή την στιγμή φασαρία στο κατάστημα...!!! είσαι υποχρεωμένος να πάρεις ακόμα και τα χρήματα πίσω...!!

τα χρηματα δεν τα δινει πισω.δεν εχει υπογραψει την συμβαση λεει.



#78   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/11/2014 - 17:25

λοιπον μιλησα μαζι του.υπαναχωρηση δεν ισχυει γιατι λεει δεν εχει υπαγραψει αυτη την συμβαση με το κρατος το μαγαζι του.το κινητο πρεπει να παει στην infoquest και αφου διαπιστωσει το προβλημα να μου δωσουν ανακασκευασμενο και μετα να παω στο μαγαζι και να μου δωσει αλλο αλλα μονο συσκευη χωρις τα περιφερειακα γιατι πρεπει να ειναι σφραγισμενα για να παει παλι στην apple για πωληση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!επισης πως μπορω να δω αν ενα κινητο ειναι ανακασκευασμενο?

ακουω γνωμες

 

Κατέβασε την αίτηση απο εδώ. Και για να προλάβω ορισμένους.

 

http://www.ekpizo.gr...loton-eshop.pdf

 

Αρ. 3β/Παρ. 1.

 

 

Προσοχή - εδώ αναφερόμαστε σε σύμβαση από απόσταση, δηλαδή ηλεκτρονικό εμπόριο.

 

Λοιπόν υπάρχει Υπουργική Απόφαση, η οποία ενσωμάτωσε την Οδηγία σε νόμο του Ελληνικού κράτους. Οι 14 ημέρες ισχύανε και από παλιά , απλώς τώρα το συμμάζεψαν ευτυχώς .  Η Υ.Α είναι εδώ http://www.ekpizo.gr...loton-eshop.pdf

Συνεπώς, ο πωλητής είναι ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ. Πάμε παρακάτω. 

Η συσκευασία ανοίγεται  νομιμότατα και το τηλέφωνο επίσης , διότι όπως ορίζεται στην ΥΑ , "2. Ο καταναλωτής ευθύνεται για τυχόν µείωση της αξίας των αγαθών µόνο ως αποτέλεσµα της διαχείρισης των αγαθών άλλης πλην εκείνης που είναι αναγκαία για τη διαπίστωση της φύσης, 

των χαρακτηριστικών και της λειτουργίας των αγαθών. Ο καταναλωτής δεν ευθύνεται σε καµία 
περίπτωση για οποιαδήποτε µείωση της αξίας των αγαθών όταν ο προµηθευτής δεν έχει παράσχει 
κοινοποίηση του δικαιώµατος υπαναχώρησης σύµφωνα µε το άρθρο 3β παράγραφος 1 ..."    άρθρο 3ι παρ. 2

 

Περαστικά του. Υπάρχει ΝΟΜΟΣ. Τέτοια καταστήματα σαν κι αυτόν κλείσιμο θέλουν.

 

Μη δεχθείς τίποτα για InfoQuest και ό,τι άλλη παρόμοια βλακεία (το λέω ευγενικά) σου ξεφουρνίσει.

 

Καταγγελία στο Συνήγορο του Καταναλωτή.
 

 


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#79   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 24/11/2014 - 18:07

φιλε μην χάνεις άλλο χρόνο αυτή την στιγμή πας στο μαγαζί και επιμένεις...! και άσε να λέει αυτός για την σύμβαση...! θα του πεις δεν δέχομαι τίποτα από την infoquest... θέλω τα χρήματα μου πίσω η μια νέα συσκευή αν συνεχίσει να επιμένει για την infoquest συνέχισε να επιμένεις και εσύ... ότι δεν δέχεσαι... θα κάτσεις εκεί και θα περιμένεις... δεν θα τον αφήσεις σε ησυχία...  την είχα πατήσει και εγώ με άλλο κατάστημα έτσι και μου φέρανε την αστυνομία επειδή είχα κάτσει μέχρι να κλίση το μαγαζί εκεί.. αλλα μετά βρήκα άκρη... εύχομαι να βρείς και εσύ... περιμένουμε εξέλιξης....



#80   giorgossssss

giorgossssss

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 24/11/2014 - 18:29

φιλε μην χάνεις άλλο χρόνο αυτή την στιγμή πας στο μαγαζί και επιμένεις...! και άσε να λέει αυτός για την σύμβαση...! θα του πεις δεν δέχομαι τίποτα από την infoquest... θέλω τα χρήματα μου πίσω η μια νέα συσκευή αν συνεχίσει να επιμένει για την infoquest συνέχισε να επιμένεις και εσύ... ότι δεν δέχεσαι... θα κάτσεις εκεί και θα περιμένεις... δεν θα τον αφήσεις σε ησυχία...  την είχα πατήσει και εγώ με άλλο κατάστημα έτσι και μου φέρανε την αστυνομία επειδή είχα κάτσει μέχρι να κλίση το μαγαζί εκεί.. αλλα μετά βρήκα άκρη... εύχομαι να βρείς και εσύ... περιμένουμε εξέλιξης....

ποιο καταστημα ? με DOA ειχες προβλημα?



#81   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 24/11/2014 - 20:29

λοιπον μιλησα μαζι του.υπαναχωρηση δεν ισχυει γιατι λεει δεν εχει υπαγραψει αυτη την συμβαση με το κρατος το μαγαζι του.το κινητο πρεπει να παει στην infoquest και αφου διαπιστωσει το προβλημα να μου δωσουν ανακασκευασμενο και μετα να παω στο μαγαζι και να μου δωσει αλλο αλλα μονο συσκευη χωρις τα περιφερειακα γιατι πρεπει να ειναι σφραγισμενα για να παει παλι στην apple για πωληση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!επισης πως μπορω να δω αν ενα κινητο ειναι ανακασκευασμενο?

ακουω γνωμες

Όπως καταλαβαίνεις και από αυτά που σου έγραψε ο Νίκος, όλο αυτό το περί μη υπογραφής αυτής της σύμβασης με το κράτος είναι κοινώς τεράστιες αόριστες μπουρδολογίες για να σε ξεφορτωθεί.

 

Δεν υπάρχει αυτό που λέει.

 

Από πότε πές του πρέπει να υπογράψεις σύμβαση για να υπακούς τους νόμους του ελληνικού κράτους?



#82   petrosv

petrosv

    iPH Enthousiast

  • 390 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2014 - 20:37

Αρα ολοι μου λετε να ζητησω να μου δωσει τα λεφτα πισω

#83   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 24/11/2014 - 20:43

Ναι. Και αν θέλεις την άποψή μου αυτό που μπορείς να κάνεις για να τον πιέσεις είναι:

 

- Τυπώνεις τα πάντα περί υπαναχώρησης.

- Συμπληρώνεις και τα χαρτιά να είσαι έτοιμος από πλευράς σου.

- Πηγαίνεις εκεί.

- Εάν αρνηθεί του λες δεν υπάρχει θέμα και ΕΠΙΤΟΠΟΥ μέσα από το μαγαζί μπροστά του παίρνεις τηλέφωνο την αστυνομία και ζητάς να έρθει ένας αστυνομικός γιατί υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να λυθεί.

- Όταν έρθει δείχνεις τους νόμους και τα σχετικά και βλέπεις τι γίνεται.

 

Ότι λέει για υπογραφή συμβάσεων κλπ του ζητάς να το αποδεικνύει.

 

Κατά 99% με τα παραπάνω μόλις απλά θα ακούσει τη λέξη αστυνομία και σε δει να παίρνεις το θέμα θα λυθεί.



#84   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2014 - 21:15

Εγώ αγόρασα από αυτόν iPhone 5s ,ευτυχώς δεν είχε θέμα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ισχύει αυτό που λέει για ανακατασκευασμένα και να ανοίξει άλλο ; Το κουτί του iPhone έχει ζελατίνες πως θα το πουλήσει στον επόμενο αγοραστή με ανοιχτές ζελατίνες ; Επίσης να απαντήσω στο φίλο πιο πάνω για τα 10 ευρώ που λέει.Το αγόρασα το 5s 490 euro όταν τα υπόλοιπα γνωστά μαγαζιά το πούλαγαν 650 euro..

Τελευταία επεξεργασία από: nickolaou, 24/11/2014 - 21:16


#85   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 24/11/2014 - 21:23

Εγώ αγόρασα από αυτόν iPhone 5s ,ευτυχώς δεν είχε θέμα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ισχύει αυτό που λέει για ανακατασκευασμένα και να ανοίξει άλλο ; Το κουτί του iPhone έχει ζελατίνες πως θα το πουλήσει στον επόμενο αγοραστή με ανοιχτές ζελατίνες ; Επίσης να απαντήσω στο φίλο πιο πάνω για τα 10 ευρώ που λέει.Το αγόρασα το 5s 490 euro όταν τα υπόλοιπα γνωστά μαγαζιά το πούλαγαν 650 euro..

Δεν υπάρχει πιο απλό πράγμα από το να βάλει μία ζελατίνα γύρω από ένα κουτί.

 

Πιστεύεις ότι είναι πολλοί αυτοί που θα ελέγξουν αν το ΙΜΕΙ/Serial Number του κουτιού συμβαδίζει με της συσκευής? (Εσύ το έχεις κάνει?)

 

Ακόμα και χωρίς ζελατίνα βέβαια, είναι πολλοί αυτοί που δεν θα ψιλιαστούν τίποτα εφόσον δουν μέσα ένα τηλέφωνο με ζελατίνες και σφραγισμένα περιφερειακά.

 

Οπόετ καθόλου δεν θα δυσκολευτεί να το πουλήσει...



#86   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2014 - 22:11

Δεν υπάρχει πιο απλό πράγμα από το να βάλει μία ζελατίνα γύρω από ένα κουτί.

 

Πιστεύεις ότι είναι πολλοί αυτοί που θα ελέγξουν αν το ΙΜΕΙ/Serial Number του κουτιού συμβαδίζει με της συσκευής? (Εσύ το έχεις κάνει?)

 

Ακόμα και χωρίς ζελατίνα βέβαια, είναι πολλοί αυτοί που δεν θα ψιλιαστούν τίποτα εφόσον δουν μέσα ένα τηλέφωνο με ζελατίνες και σφραγισμένα περιφερειακά.

 

Οπόετ καθόλου δεν θα δυσκολευτεί να το πουλήσει...

Tι να πω αν έχουν ειδικοί και σε αυτό το τομέα. Δεν το γνωρίζω αλλά το κουτί γύρω περικλείεται από  την ζελατίνα αν την κοιτάξει κάποιος θα καταλάβει αν του την έχουν κάνει .

Το imei όχι να σου πώ την αλήθεια δεν το έχω τσεκάρει . Αυτό που του έκανα εγώ ήταν να το ανοίξει μπροστά μου να δώ αν είναι κλειδωμένο, ξεβαμμένο ή αν έχει κάποιο καμένο pixel . Aυτό που παρατηρώ τώρα είναι ελαφρώς θερμή η οθόνη του αλλά δεν με ενδιαφέρει τόσο . Αυτό που θέλω να τονίσω είναι για τους επόμενους αγοραστές να το ανοίγουν πρώτα το τηλέφωνο και μετά να πληρώνουν . Αν δούν  κάτι να μην πληρώσουν. Θα πρέπει να το κάνουμε αυτό γιατί τελικά  τέτοιου τύπου μαγαζιά δεν  θα έπρεπε να υπάρχουν !



#87   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 24/11/2014 - 22:19

Το κόλπο με τις ζελατίνες είναι πολύ απλό και παλιό.

 

Πανεύκολο το να μπει ζελατίνα γύρω από ένα κουτί.



#88   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2014 - 22:23

Το κόλπο με τις ζελατίνες είναι πολύ απλό και παλιό.

 

Πανεύκολο το να μπει ζελατίνα γύρω από ένα κουτί.

Αυτό που λές τώρα είναι ότι μπορεί να το χρησιμοποιήσει και να το τοποθετήσει στο κουτί και να το πουλήσει. Εμείς πώς θα το καταλάβουμε αφού δεν είναι ανακατασκευασμένο και είναι απλώς χρησιμοποιημένο?



#89   petrosv

petrosv

    iPH Enthousiast

  • 390 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2014 - 22:24

Αυτο ρωταω και εγω.πως θα καταλαβω οτι αυτο που λεει να μου δωσει δεν ειναι ενα ανακατασκευασμενο;

#90   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/11/2014 - 22:31

Αυτο ρωταω και εγω.πως θα καταλαβω οτι αυτο που λεει να μου δωσει δεν ειναι ενα ανακατασκευασμενο;

Εσύ για αρχή να πάρεις συσκευή σφραγισμένη. Αυτό πρέπει να σε απασχολεί, αν όχι τα λεφτά σου πίσω.

 

Μετά μπορείς να τσεκάρεις απο εδώ την ημ/νια.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες