Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

προβλημα με αγορα iphone 5s απο skroutz


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
285 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:27


Παρέλαβα μια φωτογραφική μηχανή που αγόρασα στο Διαδίκτυο, αλλά δεν μου άρεσε. Την έχω ήδη πληρώσει. Μπορώ να τη γυρίσω πίσω και να ζητήσω να μου επιστραφούν τα χρήματα;

ΝΑΙ - Όταν αγοράζετε ένα προϊόν μέσω του Διαδικτύου, έχετε προθεσμία επτά ημερών από την παραλαβή του για να αποφασίσετε αν θα το κρατήσετε ή όχι. Δεν χρειάζεται να δικαιολογήσετε την απόφασή σας. Ενημερώστε απλώς τον πωλητή ότι επιθυμείτε να ακυρώσετε την παραγγελία και αυτός είναι υποχρεωμένος να σας επιστρέψει τα χρήματα. Στην επιστροφή θα περιλαμβάνονται και τα έξοδα αποστολής του προϊόντος σε σας. Ωστόσο, εσείς επιβαρύνεστε με το κόστος αποστολής του ανεπιθύμητου προϊόντος στον πωλητή. Θα πρέπει επίσης να γνωρίζετε ότι η νομοθεσία για τις πωλήσεις εξ αποστάσεως δεν ισχύει για ηλεκτρονικούς πλειστηριασμούς ή χρηματοπιστωτικές υπηρεσίες, μεταφορές, διαμονή, τροφοδοσία ή κρατήσεις για υπηρεσίες αναψυχής.


Το ακομα πιο παρανοικο ειναι οτι θα πρεπει να επιστρεψει και τα μεταφορικα! Λες και η κουριερ θα τα επιστρεψει στον εμπορο! Σορρυ παιδια μη μου χρεωσετε την αποστολη, το μετανιωσε ο πελατης. Καμια επαφη με την πραγματικοτητα ο νομοθετης

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:27

Το θέμα της υπαναχώρησης όντως είναι αστείο και δεν εφαρμόζεται πουθενά πρακτικά. Το θέμα του DOA όμως ΠΡΕΠΕΙ να γίνει υποχρεωτικό σε όλους. 

Δεν μπορεί να υπάρχει ως νόμος το πρώτο κι όχι το δεύτερο..


Αναρτημένη εικόνα


#123   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:28

Το αποτελεσμα αν ισχυσει αυτο, ειναι ολοι οι εμποροι να πουλανε ΠΟΛΥ ακριβοτερα για να καλυψουν τη φυρα. Ξεχαστε τιμες σκρουτζ κτλ, Μονο σε τετοια περιπτωση μπορει να ισχυσει, και δε συμφερει κανεναν

Ισχύει, ο νόμος εννοώ.

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 27/11/2014 - 16:28


#124   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:28

Το ακομα πιο παρανοικο ειναι οτι θα πρεπει να επιστρεψει και τα μεταφορικα! Λες και η κουριερ θα τα επιστρεψει στον εμπορο! Σορρυ παιδια μη μου χρεωσετε την αποστολη, το μετανιωσε ο πελατης. Καμια επαφη με την πραγματικοτητα ο νομοθετης

και εγω εμπορος ειμαι... δηλαδη φερνω ενα προιον απο προμηθευτη μου στοιχιζει Χ λεφτα το πουλαω πληρωνω ΦΠΑ και μετα μου το γυρναει και του δινω και τα λεφτα πισω και μου μενει και στην αποθηκη?


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#125   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:29

αφήστε τα DOA και τα SEA MEA έχεις δικαίωμα  "υπαναχώρηση εντός 14 ημερών απο τη σύμβαση και τα λεφτά σου πίσω." όπως λέει και ο Νίκος πιο πάνω

Ακριβώς. Το απλούστερο όλων, που δεν απαιτεί και καμία δικαιολογία.

Το doa είναι θέμα καταστήματος ή νομοθεσίας; νομίζω το 2ο

Το πρώτο. Δεν είναι υποχρεωτικό, ούτε νομοθετημένη υποχρέωση του πωλητή.

 

Σας παω στοιχημα οτι δε θα δεχθει κανενας υπαναχωρηση, και το βρισκω και λογικο.
Αν επαιρναν ολοι ενα iphone, το ενεργοποιουσαν και σε 10 μερες το επεστρεφαν, ποιος θα επαιρνε μετα αυτες τις συσκευες; Ετσι για πλακα θα αχρηστευοταν; Δε γινονται αυτα που λετε, εξω απο τον χωρο ολοι καλα τα λεμε αλλα να σκεφτομαστε και λιγο λογικα.

Στα μεγάλα καταστήματα του εξωτερικού (amazon κλπ) ισχύει μια χαρά.

Οι προς πώληση συσκευές είναι συνήθως (ή θα έπρεπε να είναι) ασφαλισμένες, έτσι ώστε ούτε ο πωλητής να καταστραφεί οικονομικά, ούτε ο αγοραστής να μείνει ανικανοποίητος.

Τώρα, αν κάποιος κάθε 10 μέρες επιστρέφει πίσω τη συσκευή και παίρνει καινούρια και αυτό γινεται πολλές φορές, υπάρχει και η καταχρηστική άσκηση δικαιώματος, που επίσης απο το νόμο, απαγορεύεται. Καταρχήν όμως, η υπαναχώρηση είναι δικαίωμα του καταναλωτή, το οποίο μπορεί να ασκήσει.

 


#126   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:29

και εγω εμπορος ειμαι... δηλαδη φερνω ενα προιον απο προμηθευτη μου στοιχιζει Χ λεφτα το πουλαω πληρωνω ΦΠΑ και μετα μου το γυρναει και του δινω και τα λεφτα πισω και μου μενει και στην αποθηκη?


Ρε φιλε δε βγαζεις ακρη. Ειναι φως φαναρι πως αυτος που εβγαλε το νομο οχι δεν ειχε επαφη με εμποριο, αλλα δεν αγορασε μεσω ιντερνετ το παραμικρο στη ζωη του.

Τελευταία επεξεργασία από: DjVassel, 27/11/2014 - 16:30


#127   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:31

Ακριβώς. Το απλούστερο όλων, που δεν απαιτεί και καμία δικαιολογία.
Το πρώτο. Δεν είναι υποχρεωτικό, ούτε νομοθετημένη υποχρέωση του πωλητή.

Στα μεγάλα καταστήματα του εξωτερικού (amazon κλπ) ισχύει μια χαρά.
Οι προς πώληση συσκευές είναι συνήθως (ή θα έπρεπε να είναι) ασφαλισμένες, έτσι ώστε ούτε ο πωλητής να καταστραφεί οικονομικά, ούτε ο αγοραστής να μείνει ανικανοποίητος.
Τώρα, αν κάποιος κάθε 10 μέρες επιστρέφει πίσω τη συσκευή και παίρνει καινούρια και αυτό γινεται πολλές φορές, υπάρχει και η καταχρηστική άσκηση δικαιώματος, που επίσης απο το νόμο, απαγορεύεται. Καταρχήν όμως, η υπαναχώρηση είναι δικαίωμα του καταναλωτή, το οποίο μπορεί να ασκήσει.


Στα μεγαλα μαγαζια οπως το amazon δε ξερω τι γινεται, στην ελλαδα μη σου πω τι θα παρει ο εμπορος ως ασφαλεια για να μην καταστραφει οικονομικα.

#128   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:32

Ρε φιλε δε βγαζεις ακρη. Ειναι φως φαναρι πως αυτος που εβγαλε το νομο οχι δεν ειχε επαφη με εμποριο, αλλα δεν αγορασε μεσω ιντερνετ το παραμικρο στη ζωη του.

Έχεις προθεσμία 14 ημερών για να ξανασκεφτείς την αγορά που
έκανες και να αλλάξεις γνώμη. Έτσι, αν νιώσεις ότι σου ασκήθηκε
πίεση για να αγοράσεις, αν στο μεταξύ βρείς μια πιο συμφέρουσα
τιμή ή αν απλώς αλλάξεις γνώμη για οτιδήποτε αγόρασες μέσω
του διαδικτύου, έχεις το δικαίωμα να το επιστρέψεις εντός δύο
εβδομάδων και να πάρεις τα χρήματά σου πίσω. Να θυμάσαι ότι,
για να σου επιστραφεί ολόκληρο το ποσό των χρημάτων,
το προϊόν θα πρέπει να είναι σε κατάσταση τέτοια η οποία να
επιτρέπει την επαναπώλησή του, επομένως μπορείς απλώς να
ελέγξεις το προϊόν όχι να το χρησιμοποιήσεις. Για παράδειγμα αν
αγοράσεις παπούτσια, μπορείς να τα δοκιμάσεις στο σπίτι, αλλά
όχι να τα φορέσεις έξω. 
 
εδω λεει οτι ισχυει αν απλα το δεις! δηλαδει αγοραζεις το κινητο το ανοιγεις και το επιστρεφεις! και μετα ο πωλητης στον επομενο πελατη θα του το δωσει ανοιχτο? πολυ παραξενος νομος! ΙΣΧΥΕΙ αλλα ειναι λαθος για μενα εφοσον δεν ειναι προβληματικο το προιον

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#129   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:33

Ο νόμος αυτός μια χαρά εφαρμόζεται σε σωστές και προηγμένες χώρες από σωστούς καταναλωτές ... τώρα το τι γίνεται στην Ελλάδα με τα λαμόγια του έμπορους και τα λαμόγια τους πελάτες είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.... 


ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#130   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:36

ΔΛΔ αγοραζεις μια φεραρρι κανεισ το ΣΚ βολτα και μετα την επιστρεφεις και παιρνεις τα χρηματα πισω? καλη φαση


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#131   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:38

Στα μεγαλα μαγαζια οπως το amazon δε ξερω τι γινεται, στην ελλαδα μη σου πω τι θα παρει ο εμπορος ως ασφαλεια για να μην καταστραφει οικονομικα.

Τέλος πάντων, dura lex, sed lex.

Να πούμε επίσης ότι, σύμφωνα με το νόμο, υπεύθυνος απέναντι στον αγοραστή για εγγενή ελαττώματα της όποιας συσκευής (γενικά του πράγματος που πωλείται) είναι ο πωλητής.

Όχι ο κατασκευαστής. Ο πωλητής.



#132   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:40

Ναι, οι Έλληνες σαν καταναλωτές είμαστε απίστευτα λαμόγια.. Πάμε για τα δικαιώματα μας και τρώμε άκυρο.
Στο murica αν κάνει Κιχ ο έμπορος πέφτουν μηνύσεις που λέει και η μακρυπουλια.. Εμείς στο ελλαντα κατεβάζουμε το κεφάλι και φεύγουμε...

#133   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:41

ΔΛΔ αγοραζεις μια φεραρρι κανεισ το ΣΚ βολτα και μετα την επιστρεφεις και παιρνεις τα χρηματα πισω? καλη φαση


Γινεται online αγορά Φεράρι; ;)

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 27/11/2014 - 16:41


#134   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:41

Ναι, οι Έλληνες σαν καταναλωτές είμαστε απίστευτα λαμόγια.. Πάμε για τα δικαιώματα μας και τρώμε άκυρο.
Στο murica αν κάνει Κιχ ο έμπορος πέφτουν μηνύσεις που λέει και η μακρυπουλια.. Εμείς στο ελλαντα κατεβάζουμε το κεφάλι και φεύγουμε...

Η αλήθεια είναι ότι ο καταναλωτής, τι λαμογιά να κάνει???



#135   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:43

Γινεται online αγορά Φεράρι; ;)

ο νομος ειναι μονο για online η και απο καταστημα?


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες