Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iPhone 6, απορίες περί καταστήματος.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
219 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 01/01/2015 - 15:09

Απογοητεύτηκα γιατι και γω τους ειχα σε εκτιμηση...
Πρεπει ναχει δικιο ο nikosgnr που λλει οτι μεγαλοπιαστηκαν.καιρο τωρα που παρατηρω προιοντα βλεπω ναχουν σχεδον παντα μεγαλυτερες τιμες απο την πλειοψηφια των σκρουτζομαγαζων.πιο παλια ειχαν καποιες φορες και απο τις χαμηλοτερες τιμες.τωρα......


Οι τιμες αλλαζουν καθημερινα γιατι καιε μερα ριχνουν μερικα cents για να βγαινουν πανω απο τους αλλους. Γενικα ειναι το φθηνοτερο απο τα σχετικα καταστηματα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 02/01/2015 - 18:17

θα δω από τα τηλεφωνήματα που θα γίνουν αύριο και μεθαύριο και αναλόγως θα πράξω.




παντως να ξερεις οτι το μαγαζι απ το οποιο ψωνισες ειναι απο τα πιο αξιολογα, και σιγουρα σε κανενα αλλο μαγαζι δεν ασχολειται η ιδιοκτητρια,οποτε το θεωρω συν,

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#63   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 02/01/2015 - 18:28

παντως να ξερεις οτι το μαγαζι απ το οποιο ψωνισες ειναι απο τα πιο αξιολογα, και σιγουρα σε κανενα αλλο μαγαζι δεν ασχολειται η ιδιοκτητρια,οποτε το θεωρω συν,

Μα αυτό είναι το υπέρ! Και εγώ πιστεύω ότι θα βρω λύση μαζί της.


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#64   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2015 - 15:49

Καλησπέρα, 

 

μέσα στην βδομάδα θα παραγγείλω το 6 απο κάποιο κατάστημα γιατί οι μεγάλες αλυσίδες και οι πάροχοι είναι ακριβοί :P

 

Θέλω να μου προτείνεται αν γίνεται κάποιο δοκιμασμένο κατάστημα κυρίως απο θέμα DOA γιατί βλέπω εδώ ότι σε κάθε κατάστημα διαφέρει.

 

πχ διάβασα σε κάποιο ότι καλύπτει κινητά τα οποία δεν λειτουργούν καθόλου και πέρα απο αυτό πάει στο σερβις το οποίο μπορεί να ορίσει αν γίνεται αλλαγή με καινούριο ή ανακατασκευασμένο.

 

Πολλά βγάζουν αυτό τον θόρυβο στην οθόνη (στα κουμπιά ήχου ή κάτω δεξιά) σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται; Όπως επίσης και στα καμένα pixel.

 

Είμαι επαρχεία οπότε όλα θα γίνουν εξ αποστάσεως για αυτό και δεν θέλω να πέσω σε κανέναν "απατεώνα" και να τρέχω στο κατάστημα ή στα σερβις.

 

Έχω ακούσει οτι ο κωτσόβολος έχει καλό DOA (και απο εδώ αλλα και απο γνωστό μου) αλλα είναι ακριβός.

 

Γενικά έχω βρεί και κάποια καταστήματα εκτός skroutz όπως πχ το elektrostore24 αλλα δεν μπορώ να ξέρω αν είναι καλό.

Με το seven spot τί γίνεται; μιας και είναι το μόνο που μπορώ να πάω εκεί αν γίνει κάτι.

Το 4αρι που έχω τώρα το είχα πάρει απο ebw αλλα δεν θέλω ξανα απο εκεί.

 

 

Γενικά δεν ξέρω αν είναι καλό που το ψάχνω τόσο πλέον (μιας και το 4 καθώς και ένα mbp τα είχα πάρει απο το φθηνότερο κατάστημα και δεν είχα πρόβλημα) αλλα τώρα διαβάζω και πιο πολλά και φοβάμαι κάπως χαχα.

 

Γενικά έχετε να προτείνεται κάποιο κατάστημα ή κατί που πρέπει να ξέρω ή να κοιτάξω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φίλε, ό,τι αγοράζεις το ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ και το ελέγχεις (από σπίρτα ως τηλεόραση 44άρα). Άρα... γνώμη μου είναι να πας σ' όποιο φθηνότερο κατάστημα ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ (που λες ότι είσαι στην επαρχία) και να το πάρεις από εκεί. Μια-δυο φορές πήρα συσκευή εκ του μακρόθεν και "την πάτησα" και στις δύο φορές (για να εξοικονομήσω χρήματα, που ήταν φθηνότερα - από ebay).
Οπότε για μένα, όσο κι αν είναι ακριβά στα μαγαζιά στην περιοχή σου, να πας εκεί να το πάρεις.

 

Εγώ που έψαχνα (και πήρα) το 6άρι, βρήκα με 50 ευρώ φθηνότερα από Θεσσαλονίκη. ΚΑΙ ΠΟΥ να το ελέγξω, εγώ Αθήνα και το κινητό 500+ χιλιόμετρα μακριά μου; Κι αν ω μή γέννετω ΚΑΤΙ θα συμβεί, μετά τί θα γίνει, θα σε φάνε τα μεταφορικά πήγαιν' έλα τη συσκευή;


Τελευταία επεξεργασία από: crisk, 03/01/2015 - 15:50


#65   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 03/01/2015 - 20:58

Καλησπέρα φίλε μου,
η διαφορά στην τιμή ειναι 90 ευρω οπότε πιστεύω οτι αξίζει.
και στην πολη μου δεν υπάρχουν τέτοια μαγαζιά (εκτός απο seven), οποτε..

βασικά ενα κινητό οπως θα το εχει το public να στο δωσει, το ιδιο θα σου δωσει και το σκρουτζομάγαζο.
το θέμα ειναι οτι στο ενα βγάζεις άκρη (αν βγάλεις) επειδη είναι κοντά, και στο άλλο μπορει να μην βγάλεις.
αλλά αυτα εχει το ηλεκτρονικό εμπόριο

#66   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/01/2015 - 12:38

Τώρα τελευταία και ενω περιμένω το κινητό έχω δεί τόσα πολλά για ελαττωματικό iphone 6 που εχω αρχίσει και αγχώνομαι.

 

Τόσο προβληματικό είναι το κιν; Όλα τα μοντέλα στην αρχή έτσι ήταν ή με το 6 έγινε τέτοιο πράγμα;

 

Και τέλος,

Λέτε μήπως να ακυρώσω την παραγγελία (αν γίνεται) ετσι ώστε να ψάξω να βρώ κάποιο κατάστημα το οποίο θα μπορέσω να έχω την ελπίδα του DOA;

Γιατί και το δικαίωμα της υπαναχώρησης καλό είναι αλλα λογικά θα πρέπει να πάω στο κατάστημα για να πάρω τα λεφτά μου πίσω.



#67   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/01/2015 - 13:03

Κάθε συσκευή όλα αυτά τα χρόνια είχε την αποκλειστικότητα της.

 

Στο 6 αυτό που πάιζει πιο πολύ είναι το κούμπωμα  της οθόνης στη πλευρά των πλήκτρων της αυξομείωσης.

 

Και DOA να μη σου δώσουν, έχεις το δικαίωμα της υπαναχώρησης. Δε πρέπει να σε απασχολεί.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#68   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/01/2015 - 13:08

Γνωρίζουμε πως γίνεται η υπαναχώρηση; 

Θα πρέπει να πας ο ίδιος στο κατάστημα και να το δώσεις και να ζητήσεις πίσω τα λεφτά σου ή συνενοήσε και το στέλνεις με courier;

Επίσης είναι απλή διαδικασία ή πρέπει να μπλεχτούν δικηγόροι κτλπ;

 

Γιατί αφού το πουλοτηλέφωνο δεν δίνει DOA σε περίπτωση που εχω πρόβλημα, θα πρέπει να κάνω την υπαναχώρηση και δεν θέλω να μπλέξω ή να πηγαινοέρχομαι Αθήνα γιατί θα εχω και εξεταστική τώρα.



#69   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/01/2015 - 13:32

Δε χρειάζονται δικηγόροι. Μιλάμε για νόμο του κράτους.

 

Τυπώνεις και συμπληρώνεις αυτό και το στέλνεις ή πας ο ίδιος στο κατάστημα.

 

Θα πρέπει μαζί με τη συσκευή να σου στείλουν και το παραπάνω. Αν δεν το στείλουν, οι 14 μέρες γίνονται αυτόματα 1 χρόνος.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#70   georgiosdam

georgiosdam

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 04/01/2015 - 14:45

Νικόλα χρόνια πολλά και καλη χρονιά!! Αυτό είναι υπόδειγμα εντύπου υπαναχώρησης από συμβάσεις εκτός εμπορικού καταστήματος και εξ' αποστάσεως. Υπάρχει κάποιο άλλο για εντος εμπορικού καταστήματος;;

#71   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/01/2015 - 15:34

Καλή χρονιά και σε 'σενα. Κάνει το παραπάνω.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#72   morganito

morganito

    iPH Enthousiast

  • 514 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 04/01/2015 - 15:43

Εχω παρει ενα iphone 6 αλλα δεν μου ειχαν στειλει το εντυπο αυτο. Εγω πως μπορω να αποδειξω οτι δεν μου το εχουν στειλει?



#73   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/01/2015 - 15:44

Ισχύει η υπαναχώρηση εαν έχει κοπεί τιμολόγιο αντί απλής απόδειξης;



#74   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/01/2015 - 17:19

Δε πάιζει κάνενα ρόλο αν είναι απόδειξη ή τιμολόγιο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#75   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/01/2015 - 17:23

Κάπου διάβασα ότι ενας δεν έχει 4G και έχει το μοντέλο 1549 και είναι US.

 

Στο site της apple όντως στο μοντέλο 1549 δεν έχει την ελλάδα αλλα μόνο στο 1586.

 

Απο ότι εχω καταλάβει απο το φορουμ δεν παίζει ρόλο αν είναι απο αμερική και οτι θα δουλεύει το 4G  κανονικά.

 

Και στην περιγραφή του κινητού στο birdphone λέει 4G ΟΧΙ, αλλα υπέθεσα οτι θα τους είχε ξεφύγει.

 

Τι ισχύει τελικα;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες