Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

[Lights][Homekit] Έξυπνος φωτισμός Trådfri της IKEA


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
163 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 25/02/2019 - 18:30

Μία λάμπα στο παρελθόν μου έκανε διάφορα χαζά.

Ενώ ήταν σε ένα φωτιστικό με άλλες 5 ίδιες και ελέγχονταν όλες από το ίδιο τηλεκοντρόλ, πολλές φορές έμενε αναμμένη.

Άλλες φορές στη σκηνή Καληνύχτα ας πούμε, έσβηναν όλες και έμενε αναμμένη.

Την έκανα αποζευγοποίηση και ξανά ζευγοποίηση και έστρωσε.

Βέβαια τυχαία εκείνες τις μέρες άλλαξα και ρούτερ αλλά δεν νομίζω να έφταιγε αυτό μιας και οι λάμπες μιλάνε με την γέφυρα και όχι με το ρούτερ.


Μάλιστα. Θα κάνω το ίδιο κάποια στιγμή και θα δω! Ευχαριστώ

#122   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 25/08/2019 - 14:11

Γυριζοντας από τις διακοπές μου εντόπισα ότι το gateway είχε σβησει όλες τις λάμπες. Στο homekit προφανώς δεν ανταποκρινονταν πάρα μόνο με τα remotes. Τα πέρασα πάλι όλα από την αρχή και είδα ότι χάνει πολλές φορές τη σύνδεση με το Internet το gateway. Έχει τύχει σε κάποιον;

#123   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/08/2019 - 19:59

Στο Amazon εχει τρομερα flash deals για τα hue. Μπορεις να τσιμπησεις γεφυρα και (εγχρωμες λαμπες) σε πολυ καλες τιμες. Το ιδιο ισχυει και για τα hue led strips αλλα και τα light bars. 

Το μεγαλο συν εκτος απο την τιμη ειναι η εφαρμογη hue που εχει πολυ καλες επιλογες ακομα και να κανεις τα φωτα να δειχνουν οτι εισαι σπιτι ενω λειπεις διακοπες με ωρες που εσυ ρυθμιζεις απο το app. Σαν εξτρα το προγραμμα ΄hue sync΄ κανει τρομερα εφε αν βαλεις το led strip πισω απο την tv για background φωτισμο.

 

Να σου πω την αλήθεια τις Hue της πήρα με κάποια δωροεπιταγή που είχα και πήρα με 20 ευρώ το Starter Pack με τις 3 λάμπες και τη γέφυρα.

 

ΑΝ δεν είχα τη δωροεπιταγή δύσκολα να έδινα τα 200 ευρώ που ζητάει.

 

Σου ξαναλέω λειτουργικά δεν βλέπω καμία διαφορά.

 

Εξίσου γρήγορα δουλεύουν, τα ίδια πράγματα κάνουν.

 

Το συν στις Hue ίσως είναι και κάποια εξτρα αξεσουάρ που μπορείς να πάρεις μετά όπως για παράδειγμα κάποιοι αισθητήρες κίνησης κλπ.

 

Επίσης έχε το νου σου ότι στο ΙΚΕΑ αν δεν πάρεις κάποιο starter pack και πάρεις λάμπες μεμονωμένα, θα χρειαστεί να αγοράσεις και το bridge και οπωσδήποτε ένα τηλεκοντρόλ για τα φώτα αλλιώς δεν θα μπορείς να τα ζευγοποιήσεις.


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 25/08/2019 - 19:59


#124   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 26/08/2019 - 18:31

Στο Amazon εχει τρομερα flash deals για τα hue. Μπορεις να τσιμπησεις γεφυρα και (εγχρωμες λαμπες) σε πολυ καλες τιμες. Το ιδιο ισχυει και για τα hue led strips αλλα και τα light bars.
Το μεγαλο συν εκτος απο την τιμη ειναι η εφαρμογη hue που εχει πολυ καλες επιλογες ακομα και να κανεις τα φωτα να δειχνουν οτι εισαι σπιτι ενω λειπεις διακοπες με ωρες που εσυ ρυθμιζεις απο το app. Σαν εξτρα το προγραμμα ΄hue sync΄ κανει τρομερα εφε αν βαλεις το led strip πισω απο την tv για background φωτισμο.


Φανταζομαι το hue sync θα θελει smart tv για να δουλεψει,σωστα?
Για να «ταυτιζεται» με το τι δειχνει η tv και πως φωτιζει το led strip...
discord.gg/ajkUM8J

#125   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/08/2019 - 20:08

Αν εχεις smart tv ή apple tv μπορεις να το κανεις με airplay, αλλιως συνδεεις τον υπολογιστη σου στην TV μεσω HDMI. 

Το βιντεο παιζει στην TV μεσω του Η/Υ και απο εκει συγχρονιζει και το hue, γιατι η χρωματικη πληροφορια της εικονας πρεπει να λαμβανεται απο την ιδια πηγη. 

 

Περισσοτερα εδω https://www.youtube....h?v=ESA9bnU_zcs



#126   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 21/10/2019 - 20:27

21 Λάμπες από IKEA της Tradfri σεταριστικαν μέσω IKEA App και HomeKit σήμερα. Απομένουν άλλες 13 για τα σποτς του σαλονιού και είμαστε έτοιμοι. 

Σειρά μετά τα αυτόματα ρολά στα παράθυρα η γκαραζόπορτα ο θερμοσίφωνας το αυτόματο πότισμα του κήπου Κάμερες και συναγερμός



#127   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/10/2019 - 20:45

Πολύ καλό. 'Οπως βέβαια και το HUE της Philips, επίσης πολύ δυνατό. Γενικά οι αυτοματισμοί του σπιτιού στο homekit είναι φοβεροί. 

 

 

 

Συνημμένα αρχεία



#128   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/10/2019 - 22:09

Του ικεα παίζει να έχουν πιο δυνατό φωτισμό από τα philips ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#129   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/10/2019 - 22:19

Καλησπέρα! με ενδιαφέρει να ξεκινήσω να βάλω κ εγώ κάποιες λάμπες αλλά ποιες? Ikea tradfri , xiaomi yeelight2 ή Philips hue(πολλά ευρωπουλα) Ποια θα δουλέψουν καλύτερα με το iPhone k iPad(Siri)

ευχαριστώ!

 

#130   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 21/10/2019 - 22:47

Εγώ έχω τις yeelight! Απίστευτη λάμπα. Όλες είναι ίδιες, όλες δουλεύουν όπως πρέπει διάλεξε την πιο συμφέρουσα που να έχει χαρακτηριστικά που ζητάς. Όλες που ανέφερες είναι επώνυμες και καλές. Γνώμη μου είναι πως μόνο αν προσφέρουν κάτι μοναδικό αξίζουν την ακριβή τιμή

#131   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/10/2019 - 23:01

Εγώ έχω τις yeelight! Απίστευτη λάμπα. Όλες είναι ίδιες, όλες δουλεύουν όπως πρέπει διάλεξε την πιο συμφέρουσα που να έχει χαρακτηριστικά που ζητάς. Όλες που ανέφερες είναι επώνυμες και καλές. Γνώμη μου είναι πως μόνο αν προσφέρουν κάτι μοναδικό αξίζουν την ακριβή τιμή

Εγώ πριν λίγες μέρες δοκίμασα μια Yeelight Color v2, και ενώ μπορεί και ελέγχεται μέσω Homekit, έχει πλούσια χρώματα και φωτεινότητα, αν προσπαθήσεις να αλλάξεις χρώμα ή φωτεινότητα συμβαίνει κάποιο bug και ύστερα το maximum που μπορεί να δώσει η λάμπα σε φωτεινότητα είναι περίπου 50-60%. https://forum.yeelig...om/t/topic/7059

 

Η κατάσταση επανέρχεται αν ελέγξεις τη φωτεινότητα της λάμπας από το yeelight app.  

 

Αν δεν είχε αυτό το θέμα, θα ήταν πραγματικό value for money έναντι των Hue που είναι εξαιρετικά υπερτιμημένες.   



#132   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 21/10/2019 - 23:14

Εμένα δεν έχει αυτό το θέμα. Ακριβώς το ίδιο είναι το 100% αυτή που έχω εδώ στο γραφείο πχ
400881244d878071b6fb8adbd15e6c72.jpg

Ένα update και reset?

#133   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/10/2019 - 23:35

Δύσκολη η απόφαση μάλλον! Αλλά είμαι ποιο κοντά στις xiaomi!

#134   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/10/2019 - 00:12

Εμένα δεν έχει αυτό το θέμα. Ακριβώς το ίδιο είναι το 100% αυτή που έχω εδώ στο γραφείο πχ
400881244d878071b6fb8adbd15e6c72.jpg

Ένα update και reset?

Αν απλά την αναβοσβήνεις δεν θα εμφανιστεί το πρόβλημα.  Αν δοκιμάσεις να αλλάξεις χρώμα ή φωτεινότητα μέσω του Home app τότε κολλάει στο 50-60% ως max.

Επίσης, δοκίμασε να την ελέγξεις και μέσω του Yeelight app, αν δεν το έχεις κάνει ήδη,  μήπως και εντοπίσεις ότι η λάμπα σου δίνει περισσότερο φωτεινότητα. Είναι πραγματικά φωτεινή λάμπα (περισσότερο από Hue v1,v2 που έχω και τις συγκρίνω)



#135   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/10/2019 - 00:23

Με τις HUE είμαι πλήρως ευχαριστημένος, φαντάζομαι όμως οτι όλες οι μάρκες πάνω κάτω τις ίδιες λειτουργείες έχουν. 

 

Πιο πολύ με βολεύουν τα timers της hue, πχ μετά από πόση ώρα να σβήσουν τα φώτα όταν πας να ξαπλώσεις, (με χρονοδιακόπτη που ορίζεις εσυ μέσα στην εφαρμογή), την ωραία επιλογή να σβήνουν όλα τα αναμμένα φώτα ή ξεχασμένα φώτα όταν ξημερώνει, ή ποια φώτα να ανάβουν οταν βραδιάζει με βάση το τοπικό ρολόι του κινητού σου. Καθώς επίσης και από τις routines που μπορείς να φτιάξεις προγραμματισμό -ειδικά όταν λείπεις πχ διακοπές, να ανάβουν συγκεκριμένες ώρες διάφορα φώτα σα να είσαι στο σπίτι (πχ 10 λεπτά το φως της κουζίνας, 20 λεπτά το φως του σαλονιού, 15 λεπτά το φως του υπνοδωματίου, δίνοντας την αίσθηση οτι κάποιος είναι σπίτι και προγραμματίζοντάς το για ποιες μέρες και ώρες της βδομάδας θέλεις να συμβαίνει). 

 

Αυτό όμως που μ αρέσει περισσότερο απ όλα είναι η λειτουργία των "arrive / leave home" όπου με βάση το geolocation του κινητού, όταν φεύγεις από το σπίτι σβήνει όλα τα φώτα (δε σβήνω ποτέ πια φώτα φεύγοντας από το σπίτι) και όταν επιστρέφεις ορίζεις ποια φώτα θέλεις να ανάψουν όταν φτάνεις σπίτι. Ειδικά το δεύτερο είναι σχεδόν μαγικό, μπαίνεις σπίτι και δεν ψάχνεις να βρεις φως να ανάψεις (η λειτουργία του ανάμματος ενεργοποιείται μετά τη δύση του ήλιου, οπότε δε στα ανάβει άσκοπα την ημέρα). 

 

Στο Amazon έχει πολύ καλά flash deals κατά καιρούς για όλα τα πακέτα λαμπών HUE.    






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες