Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα macbook pro staingate


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
33 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   AlexGia

AlexGia

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 23/11/2017 - 08:34

Καλημέρα σε όλους. Σκέφτομαι την αγορα ενως macbook pro του 2015 αλλά θα ήθελα να μάθω περισσότερα για αυτό το θέμα.
1) Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος?
2) Έχω ακούσει ότι οι οθόνες αντικατάστασης ξανά παθαινουν το ίδιο πρόβλημα.


Sent from my LG-H840 using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 23/11/2017 - 12:07

Υπαρχει οντως σαν προβλημα. Και δρ σου κρυβω οτι με ανησυχουσε και μενα. Σιγουρα ειναι ενα θεμα αλλα σε πολλες περιπτωσεις φταει το πανι και το υγροβπου καθαριζουναι οι οθονες. Δηλαδη οτιδηποτε αλλο εκτος απο μικροινες και νερο. Υπαρχει προγραμμα αντικαταστασης που σιωπηλα πηρε παραταση αντικαταστασης στα 3 χρονια απο την αγορα. Στο προγραμμα περιλαμβανονται ομως και του 16-17... οποτε καταλαβαινεις.

#3   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 23/11/2017 - 12:39

Μην σπέρνετε τον πανικό. Το Staingate αφορούσε κυρίως μηχανήματα του 2013. Το δικό μου είναι mid 2014 και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα. 

Από εκεί και πέρα η Apple το είχε αναγνωρίσει ως πρόβλημα. Αλλά σε μηχανήματα από 2014 και μετά δεν έχει εμφανιστεί. Δεν καθαρίζουμε οθόνη με καθαριστικά οθόνης, οινοπνευματα και λοιπές βλακίες που κυκλοφορούν στην αγορά. Αυτό ισχύει για όλες τις οθόνες και τηλεοράσεις. Με ένα απλό πανάκι microfiber και τίποτα άλλο.



#4   AlexGia

AlexGia

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 23/11/2017 - 12:43

Μην σπέρνετε τον πανικό. Το Staingate αφορούσε κυρίως μηχανήματα του 2013. Το δικό μου είναι mid 2014 και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα. 
Από εκεί και πέρα η Apple το είχε αναγνωρίσει ως πρόβλημα. Αλλά σε μηχανήματα από 2014 και μετά δεν έχει εμφανιστεί. Δεν καθαρίζουμε οθόνη με καθαριστικά οθόνης, οινοπνευματα και λοιπές βλακίες που κυκλοφορούν στην αγορά. Αυτό ισχύει για όλες τις οθόνες και τηλεοράσεις. Με ένα απλό πανάκι microfiber και τίποτα άλλο.

Σε αυτο κανεις λάθος. Εχω δει αρκετές περιπτώσεις που μοντέλα του 2015 έχουν το συγκεκριμένο προβλημα και μάλιστα ενως φίλου μου ειναι του 2015 και εχει Staingate. Φιλικά πάντα....

#5   AlexGia

AlexGia

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 23/11/2017 - 12:45

Υπαρχει οντως σαν προβλημα. Και δρ σου κρυβω οτι με ανησυχουσε και μενα. Σιγουρα ειναι ενα θεμα αλλα σε πολλες περιπτωσεις φταει το πανι και το υγροβπου καθαριζουναι οι οθονες. Δηλαδη οτιδηποτε αλλο εκτος απο μικροινες και νερο. Υπαρχει προγραμμα αντικαταστασης που σιωπηλα πηρε παραταση αντικαταστασης στα 3 χρονια απο την αγορα. Στο προγραμμα περιλαμβανονται ομως και του 16-17... οποτε καταλαβαινεις.


Μιλώντας στα σχόλια ενως βιντεο στο YouTube που εχει θέμα το Εν λογο προβλημα, έθεσα την ερώτηση αν ενα full screen protector θα μπορούσε να προστατέψει την οθόνη αλλα οπως φενεται, κατα την αφαίρεση του screen protector σε αρκετούς εχει φυγει η επίστρωση και εχει πάθει ακριβώς αυτο (Staingate).

#6   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 23/11/2017 - 12:50

Σε αυτο κανεις λάθος. Εχω δει αρκετές περιπτώσεις που μοντέλα του 2015 έχουν το συγκεκριμένο προβλημα και μάλιστα ενως φίλου μου ειναι του 2015 και εχει Staingate. Φιλικά πάντα....

Εχω δει ένα κάρο 2014 μαζί με το δικό μου αλλά και 2015 φίλων και είναι αψεγάδιαστα. Οπότε ή έχει κάνει πατάτα ο φίλος σου ή είναι υπερβολικά άτυχος. Επίσης αν εξαιρέσουμε του 2013 οι υπόλοιποι απο το 2014 και μετά το έχουν πάθει από δική τους κακή χρήση και το αποδίδουν εκεί. Και αποτελουν βέβαια πολύ μικρό ποσοστό. Πρέπει να είσαι πολύ άτυχος για να σου τύχει σε μηχάνημα άλλο εκτός του 2013. Τοτε το πάθαινε η οθόνη μόνης της λόγω κατασκευαστικού λάθους.

΄Οπως και να έχει καλύπτεται, οι οθόνες που αλλάζουν δεν είναι οι παλιές οι προβληματικές.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 23/11/2017 - 12:54


#7   AlexGia

AlexGia

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 23/11/2017 - 12:53

Εχω δει ένα κάρο 2014 μαζί με το δικό μου αλλά και 2015 φίλων και είναι αψεγάδιαστα. Οπότε ή έχει κάνει πατάτα ο φίλος σου ή είναι υπερβολικά άτυχος.


Δεν βασίζω αυτο που λεω στο macbook του φίλου μου. Ξανά λεω οτι εχω δει στο ιντερνετ αρκετές περιπτώσεις του 2015 και δεν ευθύνεται ο τρόπος που καθαρίζεται η οθόνη ή τιποτα τέτοιο. Ειναι ελαττωματικό προϊόν γιαυτον ακριβώς τον λογο το αντικαθιστά ΔΩΡΕΑΝ η Apple.

#8   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 23/11/2017 - 13:09

Tα περισσότερα που βλέπεις από το 2014 και μετά είναι από κακή χρήση κατα 99%. Το τι βλέπεις στον ίντερνετ και το τι γράφει ο κάθενας δεν μπορείς να το επιβεβαιώσεις ούτε εσύ ούτε εγώ αν είναι όντως κατασκευαστικό ή αν ο τύπος δεν το καθάριζε με ajax. Αν μιλάγαμε για κάποιο άλλο πρόβλημα τότε ίσως να μπορούσαμε να το επιβεβαίωσουμε περαν κάθε αμφιβολίας.

Μην πάμε μακριά τα ίδια λέγανε μερικοί και για τα 8αρια όταν βγήκαν και τα κινητά είναι μια χαρά. Οι οθόνες όντως είχαν θέμα το 2013. Εξακριβωμένο από παντού και από την ίδια την Apple. To ποσοστό ήταν μεγάλο. Από 2014 και μετά πρέπει να είσαι πολύ άτυχος για να σου σκάσει τέτοιο κατασκευαστικό λάθος χωρίς δική σου υπαιτιότητα. Και βέβαια σε τέτοια περίπτωση στο αλλάζουν no questions asked. 

Από εκεί και πέρα επειδή δεν είναι λίγα λεφτά και το κατανοώ απόλυτα αν δεν νιώθεις άνετα μπορείς να μην προβείς σε αγορά και να πας σε μοντέλο του 2016 πιο μετά ή σε άλλη μάρκα τελείως. :)


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 23/11/2017 - 13:10


#9   AlexGia

AlexGia

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 23/11/2017 - 13:18

Tα περισσότερα που βλέπεις από το 2014 και μετά είναι από κακή χρήση κατα 99%. Το τι βλέπεις στον ίντερνετ και το τι γράφει ο κάθενας δεν μπορείς να το επιβεβαιώσεις ούτε εσύ ούτε εγώ αν είναι όντως κατασκευαστικό ή αν ο τύπος δεν το καθάριζε με ajax. Αν μιλάγαμε για κάποιο άλλο πρόβλημα τότε ίσως να μπορούσαμε να το επιβεβαίωσουμε περαν κάθε αμφιβολίας.
Μην πάμε μακριά τα ίδια λέγανε μερικοί και για τα 8αρια όταν βγήκαν και τα κινητά είναι μια χαρά. Οι οθόνες όντως είχαν θέμα το 2013. Εξακριβωμένο από παντού και από την ίδια την Apple. To ποσοστό ήταν μεγάλο. Από 2014 και μετά πρέπει να είσαι πολύ άτυχος για να σου σκάσει τέτοιο κατασκευαστικό λάθος χωρίς δική σου υπαιτιότητα. Και βέβαια σε τέτοια περίπτωση στο αλλάζουν no questions asked. 
Από εκεί και πέρα επειδή δεν είναι λίγα λεφτά και το κατανοώ απόλυτα αν δεν νιώθεις άνετα μπορείς να μην προβείς σε αγορά και να πας σε μοντέλο του 2016 πιο μετά ή σε άλλη μάρκα τελείως. :)


Και ξανά λεω οτι απο την στιγμή που εχει τοποθετηθεί επίσημα η Apple και αντικαθιστά ΔΩΡΕΑΝ τις οθόνες, τότε ειναι κατασκευαστικό λάθος. Και απο την στιγμή που μέσα στο προγραμμα αντικατάστασης περιλαμβάνονται και τα μοντέλα του 2015 τότε αυτο σημαίνει οτι και του 2015 μοντέλα έχουν το ίδιο προβλημα.

#10   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 23/11/2017 - 13:34

Για τελευταία φορά για να σου τύχει σε μοντέλο μετά το 2014 πρέπει να είσαι πολύ άτυχος ή να υπάρχει υπαιτιότητα. Τα ποσοστά είναι πάρα πολύ μικρά. Η Apple δεν παίζει μόνο με μοντέλα, για την ακρίβεια γράφει και για ημερομηνίες αγοράς. Οπότε όταν βλέπεις να λέει επέκταση μέχρι αγορασμένα πχ το 2017 δεν εννοεί ότι μοντέλα του 2017 έχουν θέμα. Πολλοί αγοράζουν παλιότερα μοντέλα γιατί σαν υπολογιστές κρατάνε χρόνια και είναι σφαίρα σαν απόδοση ακόμα και σήμερα.

Από εκεί και πέρα αφου νιώθεις έτσι μην το αγοράσεις δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα ή γιατί πρέπει να εξηγώ τα ίδια πράγματα σε κάθε post από την στιγμή που έχεις αμφιβολίες. Ότι και να πω εγώ και ότι και να διαβάσεις στο ιντερνετ δεν πρόκειται να σε ηρεμήσουν οπότε άστο καλύτερα, κοίταξε κάποια άλλη εταιρεία. Είναι πολλά τα λεφτά για να έχεις αμφιβολίες ή δεύτερες σκέψεις και να μην νιώθεις άνετα με την αγορά σου.  :)


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 23/11/2017 - 13:34


#11   AlexGia

AlexGia

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 23/11/2017 - 13:38

Για τελευταία φορά για να σου τύχει σε μοντέλο μετά το 2014 πρέπει να είσαι πολύ άτυχος ή να υπάρχει υπαιτιότητα. Τα ποσοστά είναι πάρα πολύ μικρά. Η Apple δεν παίζει μόνο με μοντέλα, για την ακρίβεια γράφει και για ημερομηνίες αγοράς. Οπότε όταν βλέπεις να λέει επέκταση μέχρι αγορασμένα πχ το 2017 δεν εννοεί ότι μοντέλα του 2017 έχουν θέμα. Πολλοί αγοράζουν παλιότερα μοντέλα γιατί σαν υπολογιστές κρατάνε χρόνια και είναι σφαίρα σαν απόδοση ακόμα και σήμερα.
Από εκεί και πέρα αφου νιώθεις έτσι μην το αγοράσεις δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα ή γιατί πρέπει να εξηγώ τα ίδια πράγματα σε κάθε post από την στιγμή που έχεις αμφιβολίες. Ότι και να πω εγώ και ότι και να διαβάσεις στο ιντερνετ δεν πρόκειται να σε ηρεμήσουν οπότε άστο καλύτερα, κοίταξε κάποια άλλη εταιρεία. Είναι πολλά τα λεφτά για να έχεις αμφιβολίες ή δεύτερες σκέψεις και να μην νιώθεις άνετα με την αγορά σου.  :)

Το ξερω φιλε οτι δεν εννοεί μεχρι μοντέλα του 17. Ούτε συζητάω για να μου φύγουν οι αμφιβολίες. Εχω ενημερωθεί για το θέμα. Οπως μπορείς να δεις και απο το πρώτο μήνυμα μου θελω να ακουςω απο κάποιον αν εχει αντιμετωπίσει το προβλημα και γενικά αν αντικατέστησε την οθόνη, πως ήταν η εξυπηρέτηση. Ευχαριστω για το ενδιαφέρον.

#12   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 23/11/2017 - 13:42

έχω macbockpro late 2013 και μου αντικαταστήσανε την οθόνη μετά από 4 χρόνια το 2017 αρχές και δεν έχει κανένα πρόβλημα η καινούργια οθόνη φυσικά και δωρεάν 



#13   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 23/11/2017 - 13:43

το πήγα το είδαν στο istorm γλυφάδας και σε 4 μέρες το πήρα πίσω ήταν άψογοι 



#14   AlexGia

AlexGia

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 23/11/2017 - 13:58

το πήγα το είδαν στο istorm γλυφάδας και σε 4 μέρες το πήρα πίσω ήταν άψογοι

Μια χαρα φιλε. Μια ερώτηση. Μετα απο ποσό καιρό άρχισε να παρουσιάζεται το προβλημα?

#15   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 23/11/2017 - 14:16

περίπου μετά από 3 χρόνια 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες