Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Apple: Ανακοινώνει ριζικές αλλαγές στο App Store που βελτιώνουν συνολικά την εμπειρία


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   whoose

whoose

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2016 - 21:58

Συνημμένο αρχείο  Καταγραφή.PNG   889,32KB   145 λήψεις

 

Ο Phil Schiller προσφάτως παραχώρησε συνεντεύξεις στο The Verge και στο Daring Fireball, στις οποίες ανέλυσε τις επικείμενες αλλαγές του App Store. Στις αλλαγές αυτές συμπεριλαμβάνονται ριζικές τροποποιήσεις και βελτιώσεις στην αναζήτηση, στα συνδρομητικά πακέτα πρόσβασης για τους προγραμματιστές, στις διαφημίσεις κατά την αναζήτηση περιεχομένου, καθώς και άλλα μικρά tweaks.
 
Η Apple συγκεκριμένα «ανοίγει» τις συνδρομές για τις εφαρμογές για όλες τις κατηγορίες πλέον, παρέχοντας έτσι στους developers περισσότερες δυνατότητες όσον αφορά την πώληση εφαρμογών και τη συγκέντρωση εσόδων. Για παράδειγμα, μια εφαρμογή όπως το Workflow ή το Fantastical μπορεί να διατίθεται πλέον μέσω περιοδικής συνδρομής, με τους χρήστες να μπορούν να το αποκτήσουν έναντι του ποσού των 5 δολαρίων το χρόνο. Με τις αλλαγές αυτές, οι προγραμματιστές θα μπορούν να διαθέσουν την εφαρμογή για 5 δολάρια το χρόνο και όχι για μια μόνο φορά.
 
Το ποσό που κρατά η Apple επί των εσόδων αλλάζει και αυτό. Αυτή τη στιγμή, η εταιρεία κρατά ένα ποσοστό 30% επί της αξίας των εσόδων της εφαρμογής. Πλέον, αν ο χρήστης διατηρήσει ενεργή τη συνδρομή για περισσότερο από ένα χρόνο, τότε το ποσοστό που θα παρακρατά η Apple θα μειωθεί στο 15%, αφήνοντας έτσι το 85 στους προγραμματιστές
 
Επιπλέον, η Apple σύντομα θα προσθέσει διαφημίσεις στα αποτελέσματα αναζήτησης του App Store, κάτι που ήδη φημολογούνταν εδώ και αρκετό καιρό. Οι διαφημίσεις θα προβάλλονται όταν θα διενεργείται κάποια αναζήτηση από τους χρήστες και οι developers θα έχουν την επιλογή να «αγοράσουν» τους διαφημιστικούς χώρους, για μεγαλύτερη προβολή των εφαρμογών τους. Προφανώς, θα υπάρχει ξεκάθαρη αναφορά από την Apple ότι πρόκειται για διαφήμιση.
 
Η ενότητα Apple TV Top Charts σταμάτησε να προβάλλει τα apps που έχουν εγκατασταθεί από το χρήστη. Πρόκειται για ένα χαρακτηριστικό που θα κάνει το ντεμπούτο του σε όλο και περισσότερους χρήστες σταδιακά. Η ενότητα «Featured» στο App Store θα αλλάζει δυναμικά για κάθε χρήστη, χωρίς να δείχνει πλέον τις εφαρμογές που έχουν εγκατασταθεί, ενώ τονίζεται ότι το «Gategories tab» θα επιστρέψει. Η αναζήτηση θα υποστεί σημαντικές τροποποιήσεις για να καταστήσει πιο εύκολο να αναζητήσετε ό,τι θέλετε.

Ο Schiller ανέλαβε το App Store από τον Eddy Cue τον προηγούμενο χρόνο, καθώς αρκετοί developers εξέφραζαν παράπονα για τη συνολική εμπειρία που αυτό προσέφερε στη κοινότητα των προγραμματιστών. Ο Schiller υποσχέθηκε αλλαγές και βελτιώσεις που φαίνεται ότι μάλλον ήρθαν. Tο Apple Store υπό τη νέα ηγεσία του Schiller βελτιωνόταν συνεχώς μέσα στο 2016, χωρίς να συνυπολογιστούν οι νέες αλλαγές.

 

Επίσης, οι χρόνοι όσον αφορά τις διαδικασίες έγκρισης μιας εφαρμογής έχουν βελτιωθεί σημαντικά. Πλέον απαιτούνται το μέγιστο δυο μέρες, ενώ σύμφωνα με τον Schiller υπάρχει μία ομάδα τεχνικών που επεξεργάζεται νέες αλλαγές που θα βελτιώσουν ακόμη περισσότερο την εμπειρία χρήσης. 

 

[via]


Τελευταία επεξεργασία από: iPhoneHellas, 08/06/2016 - 23:29


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 08/06/2016 - 23:24

Παράδειγμα διαφήμισης στο App store. Παρατηρείστε το διακριτικό μπλε tag "Ad" καθώς και το ουρανί background που διαχωρίζει τη διαφήμιση από τα οργανικά αποτελέσματα αναζήτησης:

 

 

Appstore-search-ads.jpg


Behind the Scenes...

#3   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 09/06/2016 - 00:42

Είμαι πολύ περίεργος πως θα εφαρμόσουν οι developers στην πράξη τη συνδρομή για τις εφαρμογές τους. Δεν είμαι σίγουρος οτι θα διέθετα έξτρα χρήματα για συνδρομή εφαρμογής που εχω αγοράσει, εκτός αν τη χρησιμοποιώ πολύ συχνά. Απο την άλλη, βέβαια, αν δει κανείς πως χειρίζονται οι developers εφαρμογές όπως το Tweetbot, όπου σε κάθε μεγάλη αναβάθμιση σε υποχρεώνουν να ξανά αγοράσεις την εφαρμογή, μοιάζει να ειναι ήδη και αυτό μια μορφή συνδρομής, με την ειδοποιό διαφορά οτι εγώ που δεν έκρινα σκόπιμη την αναβάθμιση στη 4.0 , μπορώ και χρησιμοποιώ κανονικότατα την προηγούμενη έκδοση. Εκ πρώτης οψεως, ως τελικό χρήστη, οι επικείμενες αλλαγές, εφόσον ανακοινωθούν, δε μου αρέσουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: kiriakosa, 09/06/2016 - 00:43


#4   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 09/06/2016 - 08:04

Πραγματικα κατι αλλο δε χρειαζομασταν τωρα, να πληρωνουμε συνδρομη και στις εφαρμογες. Πιστευω θα βγαινει μια παρομοια που θα κανει τη δουλεια τσαμπα, οπως πχ το whats app που εβαλε ετησια αγορα και περασε σε σχετικη αφανεια σε σχεση με το viber.



#5   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 09/06/2016 - 08:54

Φοβερή εξέλιξη, επιτέλους θα ξοδέψουμε τα λεφτά μας σε συνδρομές - αυτοί έχουν συνηθίσει στα πρόβατα φαίνεται!


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk

#6   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 09/06/2016 - 11:59

Η παγκόσμια αγορά κινείται σε επίπεδο συνδρομών. Αυτό είναι το επόμενο μοντέλο monetization (νομισματοποίησης/ρευστοποίησης/κερδοφορίας/ ας βοηθήσει κάποιος στη σωστή αντίστοιχη ελληνική λέξη).

 

Κλειδώνεται ο πελάτης από την μια πλευρά, αλλά από την άλλη η σοβαρή επιχείριση, μπορεί να σχεδιάσει ένα πιο ελπιδοφόρο πλάνο επιβίωσης και ανάπτυξης, όταν στις εποχές μας τα μικρά StartUps καταφέρνουν να εισάγουν νέα χαρακτηριστικά στο προϊόν τους και να κλέβουν πελάτες με μικρό αντίτιμο, ώστε να αναπτυχθούν και αυτές.

 

Ερώτηση : Που θα βοηθήσει τους μικρούς προγραμματιστές?

Απάντηση: Το 85% αντί του 70% που θα παίρνουν από τα συνολικά κέρδη αν καταφέρουν να κρατήσουν τον κερδισμένο πελάτη για 1 χρόνο και περισσότερο. Οπότε πρέπει και αυτοί να σκέφτονται σε βάθος χρόνου και όχι ότι είναι πιασάρικο στις πλέον μεταβλητές εποχές που ζούμε.

 

Εγώ λέω ότι δεν είναι κακό. Θα αλλάξουν ισορροπίες.

 

Επίσης εικάζω ότι θα δίνεται η δυνατότητα και μηνιαίων συνδρομών, που είναι και πιο βολικό.

 

Για εμάς τους καταναλωτές, θα βάλουμε το χεράκι στην τσέπη για πράγματα που χρειαζόμαστε. Ένας καφές το μήνα για να μπορείς να χρησιμοποιείς την καλύτερη εφαρμογή για το ΤΑΔΕ. Ε πιες τον καφέ σπίτι σου λοιπόν. Ή πάρε σπαστό από το περίπτερο.



#7   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 09/06/2016 - 12:54

Έλεος ρε! Ούτε ευρώ απο εμένα! Δεν μου περισσεύουν, δεν έχω λεφτά για πέταμα! (Είπα και άνοιξα το σημερινό πακέτο Marlboro των 3.50€...)



#8   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.828 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/06/2016 - 13:06

Έλεος ρε! Ούτε ευρώ απο εμένα! Δεν μου περισσεύουν, δεν έχω λεφτά για πέταμα! (Είπα και άνοιξα το σημερινό πακέτο Marlboro των 3.50€...)

4€ φιλε...και δεν εχουν ερθει ακομα τα τσιγαρα με τον παραπανω φορο. :)

#9   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 09/06/2016 - 13:07

Έλεος ρε! Ούτε ευρώ απο εμένα! Δεν μου περισσεύουν, δεν έχω λεφτά για πέταμα! (Είπα και άνοιξα το σημερινό πακέτο Marlboro των 3.50€...)

Χαχαχα!
Και ο καπνός από εκεί που τον καλλιεργούσε ο καθένας σπίτι του, πριν 50-80 χρόνια, και κάπνιζε ένα στριφτό κάθε βράδυ, μετατράπηκε σε συνδρομητική ανάγκη, προσθέτοντας πίσσα για να μην σβήνει, και μειώνοντας την ποσότητα καπνού για να θες να ρουφάς συνέχεια και για να γίνει και συνήθεια κινήσεων και ιδεών.

 

Όλοι έχουμε γνωρίσει ή ακούσει για έναν 85χρονο παππού που άραζε και αγνάντευε το άπειρο παρέα με 2 καλές τζούρες.

Καιρός να το επιλέξουμε και εμείς αυτό.

 

Πούρα και πάνω λοιπόν. Ανεβάστε ποιότητα, κατεβάστε ποσότητα.

 

- Για πόσο θες είπες το Tweetbot του 1€/μήνα?

- Μόνο το καλοκαίρι.

- Ε, θα πληρώσεις μόνο 2€ για 2 μήνες χρήσης, για όταν θα λιάζεσαι στην παραλία και θα έχεις χρόνο για τρολλάρισμα.

 

Καλύτερη λύση από τα να πληρώνεις κάθε χρόνο 10€ για νέα έκδοση/εφαρμογή.


Τελευταία επεξεργασία από: iAthanasios, 09/06/2016 - 13:08


#10   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 09/06/2016 - 16:47

Εμένα δεν μου πολύ αρέσει. Μέχρι σήμερα αγόραζα κανονικά τις εφαρμογές που με διέφεραν γιατί είχαν ένα μικρό κόστος. Αν είναι τώρα στον 1 χρόνο και στα 2 χρόνια να ξεπερνάω αυτό το κόστος που το έδινα μια φορά για πάντα τότε ας με ξεχάσουν. Θα αρχίσω να ψάχνω για άλλες μεθόδους εγκατάστασης εφαρμογών.


Sent from my iPad using Tapatalk

#11   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 09/06/2016 - 17:20

Πέρα από την αρχική μου ανάλυση, και σε δεύτερο λογισμό, βλέπω ότι με αυτό το μοντέλο ανοίγει και ο δρόμος για να γίνουν πιο ακριβές πολλές εφαρμογές παραγωγικότητας. Αυτό θα βοηθήσει πολλούς προγραμματιστές να φτιάξουν επαγγελματικότατες εφαρμογές για τα μεγάλα iPad.

Έτσι το χάσμα μεταξύ iPad Pro και Mac θα κλείσει και ο κόσμος ίσως κάνει πιο εύκολα την μετάβαση σε tabletοειδή και μόνον χρήση (χωρίς να υπάρχει υπολογιστής γενικότερα).

 

Έχω πιάσει τον εαυτό μου, να σκέφτομαι ότι ο επόμενος υπολογιστής μου θα είναι ένα iPad Pro 12,9". Παίζω με την σκέψη, αλλά ακόμα φρενάρομαι από τις αντικειμενικές ελλείψεις σε επίπεδο Software. Σίγουρα, υπάρχουν και άλλοι πολλοί, που με μία καλή στήριξη σε επίπεδο εφαρμογών, θα μπορούσαν άνετα να εκπληρώσουν τις καθημερινές τους επαγγελματικές εργασίες μόνο μέσω iPad.



#12   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 09/06/2016 - 17:39

Δε συνφωνω, οσο και να αναπτυχθουν τα ταμπλετ, σε θεματα δουλειας ποτε δε θα αντικαταστησουν υπολογιστη. Ακομα και σε tablet με ποντικι και πληκτρολογιο θες πολυ παραπανω χρονο να κανεις πραγματα που γινονται ταχυτερα με ενα απαρχαιωμενο netbook.

Τελευταία επεξεργασία από: DjVassel, 09/06/2016 - 17:39


#13   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 09/06/2016 - 18:14

Για έναν έμπορο ο οποίος κάνει μόνο 3 πράγματα στον υπολογιστή, αν του δίνανε ένα iPad και το λογισμικό να κάνει αυτά τα 3 πράγματα, ξέροντας ότι δεν θα τον κρεμάσει ούτε το Hardware ούτε το Software, δεν θα έκανε την μετάβαση πιο εύκολα? Δεν λέω κάτι παραπάνω.

 

Και φυσικά θα συνεχίσουν να υπάρχουν οι υπολογιστές για άλλους.



#14   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 10/06/2016 - 20:47

Ήδη το iTranslate έκανε την μετάβαση σε συνδρομητικό πακέτο για τα καλύτερα χαρακτηριστικά. 20€/χρόνο ή 2,99€/μήνα.

http://itranslateapp.com

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: iAthanasios, 10/06/2016 - 20:48


#15   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 10/06/2016 - 21:46

Ήδη το iTranslate έκανε την μετάβαση σε συνδρομητικό πακέτο για τα καλύτερα χαρακτηριστικά. 20€/χρόνο ή 2,99€/μήνα.

http://itranslateapp.com

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πόσο είχε πριν;


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες