Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Το κινητο μου κλάπηκε, αφαιρεσαν το iCloud και το activation lock. Πως έγινε αυτο;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
201 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Jimskord

Jimskord

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2016 - 17:56

Αν και χρόνια μέλος του φόρουμ αναγκαζομαι να γράψω πρώτη φορα για ενα δυσάρεστο γεγονός.
Μου έκλεψαν σε εστιατόριο στο Σύνταγμα χτες το μεσημέρι το iPhone 7 μου, ζητιάνος με τη κλασική μέθοδο με τα χαρτιά (το αφήνει πάνω στο τραπέζι και πέρνει μετα το χαρτι και το τηλεφωνο). Το ανακαλύπτω 2 λεπτά αργότερα και ο τύπος ως λογικό εχει γινει καπνός. Κάμερες και σχετικά δεν υπάρχουν στο μαγαζι δυστυχώς.
Παίρνω αμέσως τηλ τη συσκευή μου που εμφανίζεται απενεργοποιημένη και άμεσως ενεργοποιώ το lost mode, με μήνυμα κιόλας να με πάρει τηλ και θα του δώσω και αποζημίωση αν το γυρίσει.
Δυο ώρες μετα μου ερχεται μείλ Ότο το κινητο μου βρέθηκε Σοφοκλέους 56-70, για όσους γνωρίζουν τη περιοχή σφίζει απο πρεζακια και τα σχετικά. Μπαίνω αμέσως online στο find my iPhone αλλά η συσκευή φαίνεται παλι οφ λαιν. Τσεκάρω παλι το lost mode ειναι ενεργοποιημένο και μου ερχεται μετα απο μισή ωρα μνμ SMA απο Apple οτι το κινητο μου βρίσκεται κοντά λεει στο Metro Hotel Athens!!!
Μπαίνω παλι ον-λάιν για να δε τι; το κινητο μου δε μου το βγάζει καν στο λογαριασμό μου παρα μονο το iPad και το MacBook!! Τσεκάρω το ΙΜΕΙ της συσκευής στην σελίδα της απλ και αναφέρει οτι η συσκευή ειναι ξεκλείδωτη από activation lock!!! Σημειώστε εδω οτι η απλ δε μου εχει στειλει το κλασικό μείλ οτι το find my iPhone εχει απενεργοποιηθεί στη συσκευή ή οτι το activation lock απ ενεργοποιήθηκε όπως γινεται κάθε φορα!
Επικοινωνώ με την απλ με μείλ αναφέροντας λεπτομερώς το περιστατικό, παρέχοντας το IMEI μου, την απόδειξη αγοράς και το Apple ID μου. Φυσικά ο τύπος δε δέχεται Ότο κάποιος μπορεί να τα απενεργοποίησε χωρις να γνωρίζει τον κωδικό μου πράγμα γελοίο καθώς αποτελείται απο 12 ψηφίο κωδικό γράμματα αριθμοί και εναλλαγή κεφαλαίων μικρών. Με τα πολλά μου λεει οτι δε μπορεί να γινει τιποτα ουτε μπορεί αυτός να ξανά κλειδώσει τη συσκευή με καποιο τροπο στο Apple ID μου. Αυριο θα δηλώσω τη συσκευή στην αστυνομία και θα παω το ΙΜΕΙ στον πάροχο μου ώστε να κλειδώσει τη συσκευή. Εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία; πως μου το ξεκλείδωσαν ρε παιδιά; υπαρχει κάποιος τρόπος να κινηθώ; ευχαριστω!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 09/11/2016 - 18:00

Οταν σου ηρθε το sms να φανταστω σου ζητησε κωδικο κτλ?

Αν ναι τοτε το ξεκλείδωσες μονος σου δυστυχώς 



#3   pantsos

pantsos

    iPH Elite Poster

  • 2.247 μηνύματα
  • Twitter:@idrserviceca
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/11/2016 - 18:02

Αν και χρόνια μέλος του φόρουμ αναγκαζομαι να γράψω πρώτη φορα για ενα δυσάρεστο γεγονός.
Μου έκλεψαν σε εστιατόριο στο Σύνταγμα χτες το μεσημέρι το iPhone 7 μου, ζητιάνος με τη κλασική μέθοδο με τα χαρτιά (το αφήνει πάνω στο τραπέζι και πέρνει μετα το χαρτι και το τηλεφωνο). Το ανακαλύπτω 2 λεπτά αργότερα και ο τύπος ως λογικό εχει γινει καπνός. Κάμερες και σχετικά δεν υπάρχουν στο μαγαζι δυστυχώς.
Παίρνω αμέσως τηλ τη συσκευή μου που εμφανίζεται απενεργοποιημένη και άμεσως ενεργοποιώ το lost mode, με μήνυμα κιόλας να με πάρει τηλ και θα του δώσω και αποζημίωση αν το γυρίσει.
Δυο ώρες μετα μου ερχεται μείλ Ότο το κινητο μου βρέθηκε Σοφοκλέους 56-70, για όσους γνωρίζουν τη περιοχή σφίζει απο πρεζακια και τα σχετικά. Μπαίνω αμέσως online στο find my iPhone αλλά η συσκευή φαίνεται παλι οφ λαιν. Τσεκάρω παλι το lost mode ειναι ενεργοποιημένο και μου ερχεται μετα απο μισή ωρα μνμ SMA απο Apple οτι το κινητο μου βρίσκεται κοντά λεει στο Metro Hotel Athens!!!
Μπαίνω παλι ον-λάιν για να δε τι; το κινητο μου δε μου το βγάζει καν στο λογαριασμό μου παρα μονο το iPad και το MacBook!! Τσεκάρω το ΙΜΕΙ της συσκευής στην σελίδα της απλ και αναφέρει οτι η συσκευή ειναι ξεκλείδωτη από activation lock!!! Σημειώστε εδω οτι η απλ δε μου εχει στειλει το κλασικό μείλ οτι το find my iPhone εχει απενεργοποιηθεί στη συσκευή ή οτι το activation lock απ ενεργοποιήθηκε όπως γινεται κάθε φορα!
Επικοινωνώ με την απλ με μείλ αναφέροντας λεπτομερώς το περιστατικό, παρέχοντας το IMEI μου, την απόδειξη αγοράς και το Apple ID μου. Φυσικά ο τύπος δε δέχεται Ότο κάποιος μπορεί να τα απενεργοποίησε χωρις να γνωρίζει τον κωδικό μου πράγμα γελοίο καθώς αποτελείται απο 12 ψηφίο κωδικό γράμματα αριθμοί και εναλλαγή κεφαλαίων μικρών. Με τα πολλά μου λεει οτι δε μπορεί να γινει τιποτα ουτε μπορεί αυτός να ξανά κλειδώσει τη συσκευή με καποιο τροπο στο Apple ID μου. Αυριο θα δηλώσω τη συσκευή στην αστυνομία και θα παω το ΙΜΕΙ στον πάροχο μου ώστε να κλειδώσει τη συσκευή. Εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία; πως μου το ξεκλείδωσαν ρε παιδιά; υπαρχει κάποιος τρόπος να κινηθώ; ευχαριστω!!

 

 

Όταν σου ήρθε το υποτιθέμενο μήνυμα από "Apple" σου ζήτησε μέσω του μηνύματος να κάνεις log in με το apple id σου για να δεις την τοποθεσία του;



#4   Jimskord

Jimskord

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2016 - 18:03

Όχι φίλε μου, δεν απάντησα στο SMS της Apple.ουτε σε καποιο μείλ, ουτε μου ζητήθηκε ποτέ να δώσω καποια επιβεβαίωση για να ξεκλειδώσει η συσκευή, ή να διαγραφεί από το cloud μου.

#5   Jimskord

Jimskord

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2016 - 18:06

Your iPhone 7 128GB Black has been located near Metro Hotel at 6:41 PM. See location: www.locatemyiPhone-iCloud.com

Παιζει να την πάτησα σαν αρχάριος!!!

#6   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 09/11/2016 - 18:09

Your iPhone 7 128GB Black has been located near Metro Hotel at 6:41 PM. See location: www.locatemyiPhone-iCloud.com

Παιζει να την πάτησα σαν αρχάριος!!!

Ακριβώς... τους το ξεκλείδωσες εσύ ο ίδιος δυστυχώς :(


Behind the Scenes...

#7   Jimskord

Jimskord

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2016 - 18:12

Παίδες τωρα μπορω να κανω κατι;

#8   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/11/2016 - 18:14

Your iPhone 7 128GB Black has been located near Metro Hotel at 6:41 PM. See location: www.locatemyiPhone-iCloud.com

Παιζει να την πάτησα σαν αρχάριος!!!

Ρε φίλε πραγματικά λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου. Μου κάνει εντύπωση ότι στο link που παραθέτεις δεν λειτουργεί η επιλογή "forgot your Apple ID or password"



#9   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/11/2016 - 18:15

Ακριβώς... τους το ξεκλείδωσες εσύ ο ίδιος δυστυχώς :(

Ρε που&%$@η μου τόσο εύκολο είναι να παρακάμψουν κάθε δικλείδα ασφαλείας?



#10   Jimskord

Jimskord

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2016 - 18:16

Πάνω στο άγχος μου δυστυχώς εν ειχα το μυαλό να το ψάξω περαιτέρω! Ώστε να δω οτι ειναι ανενεργά λινκ!

#11   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/11/2016 - 18:28

Κριμα ρε φιλε πραγματικα κριμα. Εγω σημερα εκει που παω να παρκάρω βλεπω στο εδαφος ενα 5s μόλις το ανοιγω βλεπω στην lock screen μια κληση 15 λεπτα πριν.μιλαω με μια γυναικα κλεινουμε ραντεβου να ερθει στο σουπερ μάρκετ, έρχεται η γυναικα με ενα μπουκαλι κρασι με ευχαριστεί 100 φορες και φεύγει.δυστυχως που υπαρχουν σκατοψυχα ατομα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: PoluxGreece, 09/11/2016 - 18:29


#12   Jimskord

Jimskord

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2016 - 18:31

Εδω δε πρόκειται περί σκατο ψυχών αλλά περί επαγγελματιών κλεφτών. Ολα αυτά έγιναν ΜΕΣ ασε τρεις ώρες απο τη στιγμή που μου έκλεψαν τη συσκευή.

#13   andreassitia

andreassitia

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/11/2016 - 18:32

Μπορείτε να μας πείτε, απλά, τι λάθος έκανε ο φίλος να μην το κάνομε και μεις, άμα πάθουμε το ίδιο.



#14   Jimskord

Jimskord

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2016 - 18:33

Το ερώτημα παραμένει. Now what?

#15   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/11/2016 - 18:34

Αφησε το κινητο στο τραπέζι,περασε ο πλανοδιος που πουλαει πραγματα αφησε το χαρτι στο τραπεζι του οπως και σε αλλα τραπεζια.και οταν περασε να το ξανα παρει πισω του πηρε και το κινητο μαζι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες