Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

eSIM και Ελληνικοί πάροχοι σε άλλη χώρα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 22/08/2019 - 18:58

hello σε όλους :) όπως θα ξέρετε οι περισσότεροι μένω μόνιμα στην Βουλγαρία. θέλω να αγοράσω το apple watch 4 το μοντέλο με gps + cellular. έχω ρωτήσει εδώ στη telenor (πάροχος) και δεν έχουν eSIM και δεν πουλάνε καν το μοντέλο με cellular. επειδή δεν το έχω πιάσει το όλο concept με την eSIM, τι γίνεται ? μπορώ κάπως να αγοράσω δεδομένα από άλλη χώρα ? να κάνω register την eSIM στην Ελλάδα ? μπορεί να ακούγεται λίγο κουλό αλλά σε κάτι φόρουμ εδώ Βουλγαρικά έχω ακούσει για άτομα που πήγαν Ρουμανία, ''ενεργοποίησαν" την eSIM και μετά δουλεύαν το ρολόι εδώ.

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το πως λειτουργεί το όλο θέμα ? Έχω διαβάσει κάπου στο Ίντερνετ, συγκεκριμένα εδώ 

ότι απλά την κάνεις register και έχεις δεδομένα. τι παίζει ακριβώς ? ουσιαστικά απλά ο πάροχος προσφέρει τα ''δεδομένα'' και μπορείς να δουλέψεις την eSIM σε όλες τις χώρες ?


ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 22/08/2019 - 19:16

Πάμε να τα πιάσουμε ένα ένα.

 

1) Ότι συμβαίνει με την Telenor συμβαίνει και με τους ελληικούς παρόχους. Κανένας δεν υποστηρίζει esim για το Apple Watch επίσημα και δεν εισάγεται το gps+cellular επίσημα στην Ελλάδα.

 

2) Το σκεπτικό της Apple για το ρολόι ήταν να έχεις μία esim με το ίδιο νούμερο με το κινητό σου. Έτσι ακόμα και αν δεν έχεις το κινητό επάνω σου, να μπορεί να χτυπάει το ρολόι και να δέχεται κλήσεις σαν ένα αυτόνομο κινητό.

 

3) Για να γίνει το 2, θα πρέπει ο πάροχος του κινητού σου να υποστηρίζει όχι απλά esim, αλλά esim για το Apple Watch, μιας και δεν θα πρόκειται για αυτόνομο νούμερο αλλά για το ίδιο νούμερο με του κινητού σου.

 

4) Στην Ελλάδα για να καταλάβεις, ενώ η Cosmote έχει esim, δεν έχει πρόγραμμα για το ρολόι. Οπότε μπορείς μεν να πάρεις μία esim και να την σετάρεις στο ρολόι σου, αλλά θα είναι δώρο άδωρο μιας και μετα το ρολόι θα έχει άλλο νούμερο. Τι νόημα έχει?



#3   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 22/08/2019 - 20:02

ουσιατικά το eSIM είναι απλά και μόνο για να έχεις το ''τηλέφωνο'' πάνω στο ρολόι και να μην έχεις το τηλ πάνω σου.

 

Άρα και το απλό μοντέλο είναι μια χαρά. Eγώ νόμιζα ότι έχουν μεγάλες διαφορές. Ουσιατικά τότε δεν αξίζει το cellular αφού το μόνο που μπορώ να κάνω επιπλέον είναι να απαντήσω στο τηλέφωνο όταν θα είμαι στην πισίνα πχ :P

 

Τότε απλά για τώρα πάω στο ''απλό'' μοντέλο που νομίζω θα με καλύπτει μια χαρά. Το έχουν σε προσφορά εδώ και λέω να το χτυπήσω. Ελπίζω να μην βγάλουν σύντομα το 5, το φοβάμαι μόνο και μόνο επειδή η telenor βγάζει "προσφορές" 1-2 μήνες πριν βγάλει καινούργιο προϊόν η μηλιά


ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#4   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 22/08/2019 - 21:33

Πάμε να τα πιάσουμε ένα ένα.

1) Ότι συμβαίνει με την Telenor συμβαίνει και με τους ελληικούς παρόχους. Κανένας δεν υποστηρίζει esim για το Apple Watch επίσημα και δεν εισάγεται το gps+cellular επίσημα στην Ελλάδα.

2) Το σκεπτικό της Apple για το ρολόι ήταν να έχεις μία esim με το ίδιο νούμερο με το κινητό σου. Έτσι ακόμα και αν δεν έχεις το κινητό επάνω σου, να μπορεί να χτυπάει το ρολόι και να δέχεται κλήσεις σαν ένα αυτόνομο κινητό.

3) Για να γίνει το 2, θα πρέπει ο πάροχος του κινητού σου να υποστηρίζει όχι απλά esim, αλλά esim για το Apple Watch, μιας και δεν θα πρόκειται για αυτόνομο νούμερο αλλά για το ίδιο νούμερο με του κινητού σου.

4) Στην Ελλάδα για να καταλάβεις, ενώ η Cosmote έχει esim, δεν έχει πρόγραμμα για το ρολόι. Οπότε μπορείς μεν να πάρεις μία esim και να την σετάρεις στο ρολόι σου, αλλά θα είναι δώρο άδωρο μιας και μετα το ρολόι θα έχει άλλο νούμερο. Τι νόημα έχει?


Μπορώ δηλαδή σύμφωνα με το 4 να περάσω esim στο ρολόι; Νομίζω ότι αυτό δεν ισχύει.

#5   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 23/08/2019 - 07:21

ουσιατικά το eSIM είναι απλά και μόνο για να έχεις το ''τηλέφωνο'' πάνω στο ρολόι και να μην έχεις το τηλ πάνω σου.

 

Άρα και το απλό μοντέλο είναι μια χαρά. Eγώ νόμιζα ότι έχουν μεγάλες διαφορές. Ουσιατικά τότε δεν αξίζει το cellular αφού το μόνο που μπορώ να κάνω επιπλέον είναι να απαντήσω στο τηλέφωνο όταν θα είμαι στην πισίνα πχ :P

 

Τότε απλά για τώρα πάω στο ''απλό'' μοντέλο που νομίζω θα με καλύπτει μια χαρά. Το έχουν σε προσφορά εδώ και λέω να το χτυπήσω. Ελπίζω να μην βγάλουν σύντομα το 5, το φοβάμαι μόνο και μόνο επειδή η telenor βγάζει "προσφορές" 1-2 μήνες πριν βγάλει καινούργιο προϊόν η μηλιά

Λογικά το 5 θα παρουσιαστεί μαζί με τα νέα iPhone στις 10 Σεπτέμβρη, σε λιγότερο από μήνα δηλαδή. Αν μπορείς, κρατήσου.

 

Μπορώ δηλαδή σύμφωνα με το 4 να περάσω esim στο ρολόι; Νομίζω ότι αυτό δεν ισχύει.

Νομίζω πως ναι, αν και πρακτικά δεν έχει κανένα νόημα.



#6   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 23/08/2019 - 07:23

Πιστή στη παράδοση η Telenor αχαχαχ. Έλεγα να το χτυπήσω λόγο προσφοράς. Μπορώ να περιμένω και να μου το φέρει ο Άγιος Βασίλης το 5 τα Χριστούγεννα ·)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες