Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Υγεία μπαταρίας iPhone 11 Pro Max


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   geotcitci

geotcitci

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 10/01/2020 - 01:48

Καλησπερα ωρε παιδιά , και καλή χρόνια ! Έχω μια απορία.... πρόσφατα ούτε εβδομάδα κοίταξα την υγεία μπαταρίας μου ήταν 100% , σήμερα έχει πάει στο 99% .... το φορτιζω πάντα όταν πάει από 10% έως 20% βαριά !!! Δηλαδή δεν το φοριτζω όποτε βρω ευκαιρια αλλά όταν πέφτει κατά από 20% !!

Θα ήθελα κάποιος που να γνωρίζει να μου εξηγήσει , πως «χαλάει» η υγεία μπαταρίας ;; Πραγματικά παραξενεύτηκα γιατί είναι 2 μηνών κινητό.... ευχαριστώ πολύ συνφορουμιτες μου !

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 10/01/2020 - 02:07

Στο Xs max που έχω το ίδιο έγινε. Περίπου στους 2-3 μήνες  έπεσε στο 99% και  έμεινε εκεί για μήνες. Νομιζω ότι δεν υπάρχει κανόνας σε ότι αφορά την υγεία της μπαταρίας. Οι φορτίσεις να ειναι απο το ~20% έως το ~80% και να χρησιμοποιείς επώνυμους φορτιστές. Αν θες βγάζε και την θήκη όταν το φορτίζεις. 



#3   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 10/01/2020 - 02:09

Μην αναλώνεστε με την υγεία της μπαταρίας. Ένα ωραίο "κόλπο" της μαμάς Apple ήταν για να πουλήσει μπαταρίες όταν έπρεπε. 

 

Εφόσον δεν έχεις θέμα με την μπαταρία απλά δεν ασχολείσαι. Φρόντισε να χαρείς το κινητό σου. 



#4   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 10/01/2020 - 11:27

Επειδή τα γράφει λίγο αλαμπουρνεζικα. Όταν έχεις ενεργοποιημενη την προστασία μπαταρίας τι ακριβώς κάνει; Φορτίζει μέχρι το 80% και ας λέει 100%; Ή φορτίζει από το 80 ως το 100 πιο αργά;

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: tryf, 10/01/2020 - 11:27


#5   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/01/2020 - 11:32

Επειδή τα γράφει λίγο αλαμπουρνεζικα. Όταν έχεις ενεργοποιημενη την προστασία μπαταρίας τι ακριβώς κάνει; Φορτίζει μέχρι το 80% και ας λέει 100%; Ή φορτίζει από το 80 ως το 100 πιο αργά;

Σε παραπέμπω εδώ με τη χρήση του "Trickle Charge".

 

Αυτό που φέρνει το Optimize Battery Charging στο iOS 13, είναι πως "μαθαίνει" τις φορτίσεις που κάνεις σε καθημερινή βάση.

 

Αν θεωρήσουμε πως ξυπνάς 7 π.χ. και βγάζεις το τηλ απο τη πρίζα στις 7:30, το τηλ μέχρι τις 7 θα είναι στο 80% και θα υπολογίζει να φτάνει στο 100% της φόρτισης μέχρι της 7:30 που θα χρειαστεί να το αφαιρέσεις.

 

Ουσιαστικά εξαλείφεται το όλο θέμα με το να μην αφήνεις τη συσκευή όλο το βράδυ στη πρίζα για την καταπόνηση της μπαταρίας.



 

 


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες