Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Από Aw4 σε Fenix 6


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   johnythedirector

johnythedirector

    iPH Addict

  • 640 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/05/2021 - 12:00

Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω την αλλαγή σε καθαρά αθλητικό ρολόι.

 

Ακούω σχόλια από όποιον έκανε παρόμοια αλλαγή. :D



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   apkor

apkor

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/05/2021 - 12:47

Εκανα την αλλαγη πριν 1,5 χρόνο. Δεν υπαρχει ξεκάθαρη απαντηση.
Και τα 2 ρολογια εχουν υπερ και κατα.
Εγω προσωπικα ΔΕΝ θα ξαναγυρισω σε AW, με τα δεδομενα επιπεδα μπαταριας.
Σε τρεξιμο πανω απι 10 χιλιομετρα, ανησυχουσα αν θα κρατήσει η μπαταρια. ( η οποια χωρις αθλητικη καταγραφη κραταει με βια, μια μερα).
Το garmin ξεχναω να το φορτιζω.
Σημειωσε επισης οτι θα εχεις -με το garmin- περισσοτερα “αθλητικα δεδομενα» (π.χ εκτιμηση vomax).
Επισης μη ξεχασω βα αναφέρω το δισταγμο μου να βαλω το AW σε θαλασσα ή να το φοραω αφοβα στο ντουζ.
Ενα θετικο του AW που μου λειπει, ειναι η δυνατοτητα να απαντας σε κληση μεσω ρολογιου. Για ενα γρηγορο, «θα σε παρω εγω». ή «δεν μπορω να μιλησω τωρα».


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/05/2021 - 13:47

Εκανα την αλλαγη πριν 1,5 χρόνο. Δεν υπαρχει ξεκάθαρη απαντηση.
Και τα 2 ρολογια εχουν υπερ και κατα.
Εγω προσωπικα ΔΕΝ θα ξαναγυρισω σε AW, με τα δεδομενα επιπεδα μπαταριας.
Σε τρεξιμο πανω απι 10 χιλιομετρα, ανησυχουσα αν θα κρατήσει η μπαταρια. ( η οποια χωρις αθλητικη καταγραφη κραταει με βια, μια μερα).
Το garmin ξεχναω να το φορτιζω.
Σημειωσε επισης οτι θα εχεις -με το garmin- περισσοτερα “αθλητικα δεδομενα» (π.χ εκτιμηση vomax).
Επισης μη ξεχασω βα αναφέρω το δισταγμο μου να βαλω το AW σε θαλασσα ή να το φοραω αφοβα στο ντουζ.
Ενα θετικο του AW που μου λειπει, ειναι η δυνατοτητα να απαντας σε κληση μεσω ρολογιου. Για ενα γρηγορο, «θα σε παρω εγω». ή «δεν μπορω να μιλησω τωρα».


Sent from my iPhone using Tapatalk


Φιλε μου εννοείς οτι σε ενα τρεξιμο 10χλμ, η μπαταρία στο AW, σου έφτανε οριακά;;;
Σε ρωτάω για τρέχω αρκετές φορες στα 10k , δεν ειχα ποτε πρόβλημα.

Επισης το ρολοι το εχω παντα απο το πρωί σε λειτουργία και βγαζει ανετα την ημέρα , μαζι με τρεξιμο…

Βεβαια ειναι αλήθεια σε θέμα μπαταρίας δεν φτάνει τις μερες που εχει το Garmin…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 28/05/2021 - 13:54


#4   apkor

apkor

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/05/2021 - 13:49

Αν ετρεχα αργα το σπογευμα, η μπαταρια εφτανε οριακα. Επρεπε να μεριμνησω να το φορτισω πριν το τρεξιμο για να εχω το κεφάλι μου ησυχο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   flyer

flyer

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/05/2021 - 14:29

Φιλε μου εννοείς οτι σε ενα τρεξιμο 10χλμ, η μπαταρία στο AW, σου έφτανε οριακά;;;
Σε ρωτάω για τρέχω αρκετές φορες στα 10k , δεν ειχα ποτε πρόβλημα.

Επισης το ρολοι το εχω παντα απο το πρωί σε λειτουργία και βγαζει ανετα την ημέρα , μαζι με τρεξιμο…

Βεβαια ειναι αλήθεια σε θέμα μπαταρίας δεν φτάνει τις μερες που εχει το Garmin…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κι εγώ με το 4άρι έχω παρόμοια εμπειρία...



#6   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 28/05/2021 - 14:30

Αν ετρεχα αργα το σπογευμα, η μπαταρια εφτανε οριακα. Επρεπε να μεριμνησω να το φορτισω πριν το τρεξιμο για να εχω το κεφάλι μου ησυχο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.

#7   due

due

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 28/05/2021 - 15:20

Εγώ έκανα το ανάποδο, από Garmin σε AW. Αν τα συνοψίσω σε 2 γραμμές:

 

Το Garmin είναι μόνο Sport watch. Πολύ καλό σε αυτό.

Το AW είναι smartwatch που παρεμπιπτόντως καταγράφει και αθλήματα. Έχεις κλήσεις, mails, μηνύματα, μουσική, πληρωμές σε POS, κοκ.

 

Εξαρτάται λοιπόν που δίνεις focus.

 

Στα αθλήματα με το AW η αλήθεια είναι ότι δεν έχω νοιώσει περιορισμούς, παρά μόνο σε μπαταρία, ναι, στις μεγάλες προπονήσεις πρέπει να ξεκινάς με 100% και σε εξορμήσεις να κουβαλάς powerbank. Ένα μειονέκτημα, όχι περιορισμός, είναι οτι έχεις, 2-3 apps και πάλι δεν είναι και τέλειο. (VOmax εχει και το AW στο Health).

 

Το Garmin από την άλλη, έχει το καλύτερο app από όλα τα ρολόγια (κατά την γνώμη μου) και έχει πολύ καλύτερη απεικόνιση των προπονήσεων. Όλα τα data σε ένα app, μαζεμένα, όμορφα και καλά αποτυπωμένα, με όμορφες πινελίες social. Βέβαια είχαν υπάρξει φορές που δεν λειτουργούσε καλά, αλλά όχι συχνά.

 

Αν η προτεραιότητα σου είναι τα αθλήματα, τότε Garmin (ή Suunto ή Polar).

Αν θες κάτι που να τα κάνει όλα AW.

 

Γιατί λέτε όμως επίφοβο στο νερό το AW? Δεν είχα στο μυαλό μου ότι έχει θέμα, απλώς στο Καγιάκ που κάνω ενεργοποιώ τo water lock.

 

 

ΥΓ. Σε ότι έχει αξία, το Garmin είναι πιο όμορφο ρολόι, αλλά αυτά είναι υποκειμενικά. Παρόλα αυτά στην δουλειά δεν μπορούσα να το φοράω συνήθως, κάτι που κάνω με το AW με ευκολία.


Τελευταία επεξεργασία από: due, 28/05/2021 - 15:21


#8   panpan76

panpan76

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/05/2021 - 15:45

Εγώ έκανα το ανάποδο, από Garmin σε AW. Αν τα συνοψίσω σε 2 γραμμές:

Το Garmin είναι μόνο Sport watch. Πολύ καλό σε αυτό.
Το AW είναι smartwatch που παρεμπιπτόντως καταγράφει και αθλήματα. Έχεις κλήσεις, mails, μηνύματα, μουσική, πληρωμές σε POS, κοκ.

Εξαρτάται λοιπόν που δίνεις focus.

Στα αθλήματα με το AW η αλήθεια είναι ότι δεν έχω νοιώσει περιορισμούς, παρά μόνο σε μπαταρία, ναι, στις μεγάλες προπονήσεις πρέπει να ξεκινάς με 100% και σε εξορμήσεις να κουβαλάς powerbank. Ένα μειονέκτημα, όχι περιορισμός, είναι οτι έχεις, 2-3 apps και πάλι δεν είναι και τέλειο. (VOmax εχει και το AW στο Health).

Το Garmin από την άλλη, έχει το καλύτερο app από όλα τα ρολόγια (κατά την γνώμη μου) και έχει πολύ καλύτερη απεικόνιση των προπονήσεων. Όλα τα data σε ένα app, μαζεμένα, όμορφα και καλά αποτυπωμένα, με όμορφες πινελίες social. Βέβαια είχαν υπάρξει φορές που δεν λειτουργούσε καλά, αλλά όχι συχνά.

Αν η προτεραιότητα σου είναι τα αθλήματα, τότε Garmin (ή Suunto ή Polar).
Αν θες κάτι που να τα κάνει όλα AW.

Γιατί λέτε όμως επίφοβο στο νερό το AW? Δεν είχα στο μυαλό μου ότι έχει θέμα, απλώς στο Καγιάκ που κάνω ενεργοποιώ τo water lock.


ΥΓ. Σε ότι έχει αξία, το Garmin είναι πιο όμορφο ρολόι, αλλά αυτά είναι υποκειμενικά. Παρόλα αυτά στην δουλειά δεν μπορούσα να το φοράω συνήθως, κάτι που κάνω με το AW με ευκολία.

συμφωνώ με ολα οσα εγραψες. Πληρωμη σε pos κανεις και με το garmin pay.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/05/2021 - 19:45

Για πολύ καιρό εναλλασσόμουν σε aw και harming fenix.οποτε είχα το ενα,μου έλειπε το άλλο.το aw όπως πολύ σωστά είπαν τα παιδιά είναι ενα smart watch που συνεργάζεται άψογα με iPhone και γενικά με το οικοσύστημα.ξεκλειδώνεις το Μακ,τώρα με την μάσκα είναι μεγάλη ευκολία κτλ.μπορείς να στείλεις μήνυμα μπορείς να απαντήσεις μια κλήση αν δεν μπορείς να σηκώσεις το κινητό.
Από την άλλη,είναι πολύ ποιο ευαισθητο,και γενικά όταν το φοράω φοβάμαι.
Επίσης χρόνια φωνάζω για το σχήμα του το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου.
Στα του garmin,τα γνωστά.ρολογαρα,σκυλί παντού,από μπαταρία,χτυπήματα,θάλασσα και γενικά το φοράς και δεν σε νοιάζει τίποτα.αλλά από συνεργασία με iPhone τα βασικα.όχι ότι είναι λίγα αλλά δεν είναι aw.
Εν κατακλείδι το τελευταίο διάστημα έχω κρατήσει και τα δυο,(aw 6-fenix 6x pro)γιατί ποιο πολλά λεφτά έχανα από τις πωλήσεις και τις αγορές :)
Πρέπει να πάρεις και ενα garmin η suunto για να δεις Εσυ τι σε βολεύει και τι σε διευκολύνει σε αυτά που θες να κανεις.
262a5e7fa84690cb0900badbc19746e0.jpg
Αν έχεις μικρο καρπό δες τα garmin από κοντά.είναι λίγο γκουμουτσες.


Sent from my iPhone using Tapatalk Proe3222d7f8f4faa742f274d155e36435a.jpg

Τελευταία επεξεργασία από: hlias77, 28/05/2021 - 19:49


#10   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/05/2021 - 04:35

Το πρώτο που θα σε ξενερώσει θα είναι η οθόνη ….θα πεις έδωσα τόσα λεφτά για τέτοιο οθόνη ;αν το ξεπεράσεις αυτό και μερικά ακόμη οκ .εγω μετά από 3-4 εναλλαγές παρέμεινα σε aw γιατί μου τα δίνει όλα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#11   johnythedirector

johnythedirector

    iPH Addict

  • 640 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/05/2021 - 07:26

Η πλάκα είναι πως είχα βρει στο public μέχρι χτες το Felix 6 στα 356 ευρώ και ήμουν έτοιμος να το χτυπήσω.
Σήμερα το πήγανε στα 473 ευρώ.
Έχω σκάσει γιατί έχω και μια δωροεπιταγή 100 ευρώ από public μέχρι τέλος Ιουνίου.

Το άλλο που με απασχολεί είναι πως λογικά κοντεύει η κυκλοφορία του Fenix 7.
Έχει νόημα λοιπόν τώρα η αγορά του 6;

Η καλύτερη ιδέα που έχω είναι να αγοράσω ένα fenix 6 από Amazon de, να το δοκιμάσω 1 μήνα και αν μου αρέσει το κρατάω. Αν όχι το στέλνω πίσω και μου επιστρέφουν χρήματα.

Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι η ανακρίβεια σε παλμούς- απόσταση που αναφέρουν αρκετοί χρήστες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: johnythedirector, 29/05/2021 - 07:33





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες