Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Apple homekit ερωτηση για συνδεση συσκευής


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 12/01/2022 - 17:52

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!
Καινούργιος με το apple homekit εχω κάποιες απορίες!
Να σας πω ότι έχω στην κατοχή μου iphone, mac mini και macbook air και σήμερα αγόρασα μια έξυπνη πρίζα συμβατή με homekit!
Την συνέδεσα σχετικά εύκολα και μπήκε στην εφαρμογή της οικίας μου…
Έβαλα και αυτοματοποιήσεις πότε να ανοίγει και να κλείνει και όλα καλά μέχρι εδώ!
Μετά απο κάποια λεπτά όμως χάνει την σύνδεση ενώ το κινητό παραμένει στο ίδιο δίκτυο…Μου γράφει δεν εντοπίστηκε η συσκευή…
Και αναρωτιέμαι…Μήπως έπεσα σε ελλατωματική συσκευή ή όπως διάβασα χρειάζομαι κάποιο honepod για να την κρατάει ενεργή στο δίκτυο της οικίας;
Γενικά λειτουργεί η εφαρμογή οικεία ενώ είμαστε σπίτι συνδεδεμένοι στο δίκτυο μας;;Ή είναι υποχρεωτικό να έχω μία συσκευή για να τις συνδέσει όλες μεταξύ τους;
XS Max 256 Gb Space Gray

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/01/2022 - 18:20

You need a home hub to control your HomeKit accessories while you're away from your home, grant access to the people you trust, and automate your accessories to do what you want, when you want.

 

https://support.appl.../en-us/HT207057



#3   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 12/01/2022 - 18:46

You need a home hub to control your HomeKit accessories while you're away from your home, grant access to the people you trust, and automate your accessories to do what you want, when you want.[/size]
 
https://support.appl.../en-us/HT207057

Η ερώτηση μου είναι εαν είμαι σπίτι μπορώ να το χειρίζομαι χωρίς hub;;
XS Max 256 Gb Space Gray

#4   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 12/01/2022 - 19:01

Κανονικά ναι, εκτός αν είναι Bluetooth.
Μήπως χάνει τη σύνδεση όταν απομακρύνεσαι;

#5   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 13/01/2022 - 10:49

Κανονικά ναι, εκτός αν είναι Bluetooth.
Μήπως χάνει τη σύνδεση όταν απομακρύνεσαι;

Μετά από πάρααα πολύ ψάξιμο τελικά έφταιγε το wifi extender που έχω σε εκείνο το δωμάτιο!Το μπέρδευε επειδή το έχω κάνει προέκταση με το ίδιο ονομα και κωδικό με το ρουτερ και μάλλον προσπαθούσε για κάποιο λόγο να συνδεθεί όχι στο extender αλλά στο ρουτερ και δεν μπορούσε!
Έφτιαξα στο extender ξεχωριστο κωδικο και όνομα και από τότε το βρίσκει!
Τώρα όμως έχω άλλο πρόβλημα!Ενώ το βρίσκει και το βλέπει και μπορώ να το χειριστώ όταν είμαι στο ίδιο δίκτυο,δεν μπορώ να κάνω αυτοματοποιήσεις…Ή μάλλον μπορώ για πέντε λεπτά αλλά εαν την αυτοματοποίηση την βάλω για μετά απο 20 λεπτά δεν την κάνει και μου βγάζει μήνυμα ότι δεν εντοπίστηκε η συσκευή!Αλλά εαν πάω στην εφαρμογή της οικείας βλέπω ότι την αναγνωρίζει!
Το αρνητικό της όλης υπόθεσης είναι ότι πέρα απο την εφαρμογή homekit δεν μου την συνδέει πουθενά αλλού(ούτε στην δική του εφαρμογη) οπότε μου είναι άχρηστη αυτή η έξυπνη πρίζα!
XS Max 256 Gb Space Gray

#6   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/01/2022 - 12:27

γενικά πάντως, το hub για το homekit χρειαζεται, είτε είναι κάποια apple φορητή συσκευή, ή το appleTV ή το homepod/homepod mini..

Ποια πρίζα πήρες?


Τελευταία επεξεργασία από: Nikkos78, 13/01/2022 - 12:27


#7   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 13/01/2022 - 13:05

γενικά πάντως, το hub για το homekit χρειαζεται, είτε είναι κάποια apple φορητή συσκευή, ή το appleTV ή το homepod/homepod mini..
Ποια πρίζα πήρες?

Το θέμα είναι να δώσω άλλα 80-100 ευρώ (για ένα hub)για μία πρίζα;;(γιατί προς το παρόν όλα τα υπόλοιπα στο σπίτι είναι της xiaomi)
Πήρα την gosund sp1-c επειδή υποστηρίζει homekit αλλα μου φαινεται την πατησα!Δεν μου την αναγνωριζει στην δική της εφαρμογή!
Αν μια πριζα υποστηρίζει homekit ειναι λογικό να μην υποστηρίζει την δική της εφαρμογη;;
XS Max 256 Gb Space Gray

#8   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/01/2022 - 13:17

κάπου τις είδα και εγώ αυτές, αλλά κρατήθηκα, γιατί δεν έβρισκα πολλές πληροφορίες.
προς το παρόν εγώ είμαι με το hue σύστημα της philips,που έχει και δικό του hub (hue bridge) και συνεργάζεται με apple homekit, και κάνεις δουλειά σου μέσω της hue app ή του homekit.
xiaomi που έχω πάλι αρκετές συσκευές και μια πρίζα, φαίνεται την πρίζα δεν την βλέπω στο homekit και ας έχω και το xiaomi smart hub.


Sent from my iPad using Tapatalk

#9   flyer

flyer

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/01/2022 - 13:56

Αν μια πριζα υποστηρίζει homekit ειναι λογικό να μην υποστηρίζει την δική της εφαρμογη;;

Χρησιμοποιώ της eve. Παίζει άψογα με το homekit και με την εφαρμογή της...



#10   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 13/01/2022 - 15:29

Πραγματικά δεν ξερω τι φταίει!Αρχίζω να πιστευω οτι εχω πεσει σε ελλατωματικό προιόν!
Δεν μου εντοπίζει την συσκευή στην εφαρμογή την δική της και από την άλλη στην εφαρμογή της apple μια κάνει την αυτοματοποίηση και μία όχι!Μου γράφει δεν εντοπίστηκε η συσκευή ενώ τα έχω κάνει όλα τέλεια!Και μερικές φορές την κάνει την αυτονατοποίηση…Βέβαια την κάνει αν την βάλεις να γίνει μετά απο δυο λεπτά!Αν το αφήσεια πολύ χρόνο δεν το κανει

Τελευταία επεξεργασία από: georgioskio, 13/01/2022 - 15:29

XS Max 256 Gb Space Gray

#11   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2022 - 15:52

Το πρόβλημα είναι καθαρά στο δίκτυό σου. Το Xtender σου δεν έχει στατική IP. Η πρίζα σου πρέπει να πάρει δίκτυο από το router σου και επίσης θα σου πρότεινα να της δώσεις στατική IP


Big things have small beginnings

#12   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 13/01/2022 - 16:21

Το πρόβλημα είναι καθαρά στο δίκτυό σου. Το Xtender σου δεν έχει στατική IP. Η πρίζα σου πρέπει να πάρει δίκτυο από το router σου και επίσης θα σου πρότεινα να της δώσεις στατική IP


Το έβγαλα απο το extender και το εβαλα απ ευθειας στο ρουτερ!Στην εφαρμογη το βλεπει παντα!Αλλα στις αυτοματοποιησεις μια μου τις κανει και μια οχι!Μου βγαζει σφαλμα οτι δεν ειναι δυνατον να εντοπιστει η συσκευη!
XS Max 256 Gb Space Gray

#13   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2022 - 16:36

Θα σου πρότεινα να κάνεις την πρίζα ένα reset και να την εγκαταστήσεις από την αρχή. Επίσης αφαίρεσε την και από το HomeKit
Big things have small beginnings

#14   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 13/01/2022 - 16:46

Θα σου πρότεινα να κάνεις την πρίζα ένα reset και να την εγκαταστήσεις από την αρχή. Επίσης αφαίρεσε την και από το HomeKit

Το έχω κάνει αυτο που λες πολλές φορές!
Και εγώ νομίζω κάτι παίζει με το ρουτερ και γενικά με το ιντερνετ γιατί παρατήρησα ότι οταν εχω ανοιχτο το κινητο πάντα γινεται η αυτοματοποίηση!Όταν το αφήνω στην ακρη το κινητο σπανια κανει την αυτοματοποιηση!
Πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω!
XS Max 256 Gb Space Gray

#15   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 14/01/2022 - 05:58

Η ερώτηση μου είναι εαν είμαι σπίτι μπορώ να το χειρίζομαι χωρίς hub;;

Εννοείτε πως ναι μπορείς. Ή τουλάχιστον θα έπρεπε να μπορείς να χειρίζεσαι αρκεί να είσαι στο ίδιο δίκτυο. Αν ήσουν σε διαφορετικό δίκτυο ή με δεδομένα θα έπρεπε να έχεις κάποιο hub.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες