Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad από Νέα Υόρκη. Θα πληρώσω τελωνείο;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
84 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 06/04/2010 - 12:39

Καλησπερα σας. Εχω κατι συγγενεις στην Νεα Υορκη και μπορουν να μου στειλουν ενα Ipad σαν δωρο (gift) αλλα δεν ξερω αν θα περασει τελωνειο και αν θα προστεθει μεγαλοσ φορος... Οπως ειπα θα μου το στειλουν σαν δωρο και μαλλον μεσω ταχυδρομιου η DHL... Το αμερικανικο site της Apple λεει οτι το Ipad ζυγιζει 1.5 λιμπρες το οποιο μας κανει μισο κιλο... Αρα το μαξιμουμ ολο το κουτι να ζυγιζει 1 κιλο... Αν ξερει καπιος ας με βοηθησει! Ευχαριστω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   katharma

katharma

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2010 - 12:50

Γνωρίζω από εμπειρία φίλου που έφτιαξε laptop Dell και του το έστειλε ο αδελφός του από την αμερική πως το σταματήσανε στο τελωνείο και έπρεπε να πληρώσει αρκετά...
Να φανταστείς έφτασε να πληρώσει τα ίδια λεφτά με το να το αγόραζε από Ελλάδα!

#3   Deviance

Deviance

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2010 - 12:58

Εξαρτάτε.. Άμα είσαι τυχερός και δεν το πιάσουν... για να έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να την γλυτώσεις να στο στείλουν με USPS να μην στο στείλουν με FedEx/UPS/DHC και άλλα παρεμφερή ιδιωτικά γιατί έχουν δικούς τους εκτελωνιστές οπότε σίγουρα θα στα εκτελωνίσουν και σου βάζουν ένα επιπλέον πόσο της τάξεως των 70ε γιατί τα εκτελώνισε ο υπάλληλος τους και όχι εσύ. Καλές τακτικές που αποδίδουν είναι να στο στείλουν ως προϊόν από επισκευή, δώρο και με αναφερόμενη ονομαστική τιμή χαμηλότερη της πραγματικής άλλα αυτό έχει κινδύνους στο refund (αυτά σημειώνονται στο δελτίο αποστολής), αυτά μπορώ να θυμηθώ τώρα από δικές μου εμπειρίες θα ποσταρω πάλι μόλις θυμηθώ κάτι άλλο.

Τελευταία επεξεργασία από: Deviance, 06/04/2010 - 13:00


#4   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 06/04/2010 - 13:16

Η μοναδική επιλογή που σου προσφέρει αρκετές πιθανότητες να γλυτώσεις το τελωνείο είναι το USPS, όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Deviance.

Η μόνη 100% "free of charge" λύση είναι να στο στείλουν μέσω άλλου ατόμου ο οποίος θα το κουβαλήσει μαζί του ως αποσκευή
Behind the Scenes...

#5   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 06/04/2010 - 13:20

Εξαρτάτε.. Άμα είσαι τυχερός και δεν το πιάσουν... για να έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να την γλυτώσεις να στο στείλουν με USPS να μην στο στείλουν με FedEx/UPS/DHC και άλλα παρεμφερή ιδιωτικά γιατί έχουν δικούς τους εκτελωνιστές οπότε σίγουρα θα στα εκτελωνίσουν και σου βάζουν ένα επιπλέον πόσο της τάξεως των 70ε γιατί τα εκτελώνισε ο υπάλληλος τους και όχι εσύ. Καλές τακτικές που αποδίδουν είναι να στο στείλουν ως προϊόν από επισκευή, δώρο και με αναφερόμενη ονομαστική τιμή χαμηλότερη της πραγματικής άλλα αυτό έχει κινδύνους στο refund (αυτά σημειώνονται στο δελτίο αποστολής), αυτά μπορώ να θυμηθώ τώρα από δικές μου εμπειρίες θα ποσταρω πάλι μόλις θυμηθώ κάτι άλλο.

Αχχχ καταλαβα... Εγω δεν εχω προβλημα να δωσω 70 ευρω αλλα οχι και να δωσω οσο κανει ενα Ipad για να το παρω στα χερια μου... Δηλαδη καλυτερα να μου το στειλουν σαν δωρο μεσω της USPS?

#6   GoS

GoS

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 06/04/2010 - 13:36

Τους λες να το βγάλουν από το κουτί του,να το τυλίξουν με το ειδικό σελοφάν με τις "φουσκάλες" 2-3 φορές ώστε να αντέξει και να το βάλουν σε ένα φάκελο με επενδυμένο σελοφάν,δεν είναι ακριβοί..Το στέλνουν με απλό ταχυδρομείο.ΠΟΤΕ DHL,ΠΟΤΕ FEDEX ! ! ! .Βάζουν αναγραφόμενη τιμή κάτω από 80$(δολάρια και όχι ευρώ),το στέλνουν ως gift και λένε οτι είναι "bluesky dvd player" ή "replacement" απο κάτι φθηνό...
Κάνεις τον σταυρό σου και περιμένεις...οι πιθανότητες να κρατηθεί τελωνείο έχουν ελαχιστοποιηθεί πάρα πολύ... B)

#7   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 06/04/2010 - 14:03

Και αν το κρατησουν? Με βαζουν να πληρωσω??? Και αν ναι, αφου υποτιθεται οτι ειναι ενα φτηνιαρικο αντικειμενο, θα ειναι μικρος ο φορος?

#8   Deviance

Deviance

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2010 - 14:06

Αχχχ καταλαβα... Εγω δεν εχω προβλημα να δωσω 70 ευρω αλλα οχι και να δωσω οσο κανει ενα Ipad για να το παρω στα χερια μου... Δηλαδη καλυτερα να μου το στειλουν σαν δωρο μεσω της USPS?


Κατάλαβες λάθος ο εκτελωνισμός πάει ως εξής:
Λέμε ότι η τιμή του ipad ανέρχεται στα 400ευρο τότε έχουμε:
400 * 0,15% (φόρος εισαγωγείς)= 0,60ε
400 * 21% (ο ΦΠΑ) = 84 αν δεν κάνω λάθος τόσο βγαίνει
Οπότε μέχρι στιγμής έχεις 84,60e + 3,29 που είναι το ΔΕΤΕ πάμε σε ένα συνολικό πόσο τον 87,89 πες 88e +12ευρο θα σου πάρουν τα ελτα όταν θα πας να κανείς την παραλάβει φτάνουμε στα 100ε εκτελωνισμός αυτά εάν σου έρθει με USPS άμα έρθει με FedEx κ.ο.κ υπολόγισε ένα +70ε, στο ποσό αυτό είναι τα έξοδα εκτελωνίσεις από δικό τους εκτελωνιστή.
Επίσης επειδή κάνω αρκετές αγορές από αμερικη ρούχα/ gadget και άλλα τέτοια έχω παρατηρήσει ότι όταν στο στέλνουν με courier πληρώνεις μόνο 3ε που είναι τα μεταφορικά του courier και μιλάω για μεγάλα ποσά 400ε+ μόνο 3ε πληρώνω πάντα.

Και αν το κρατησουν? Με βαζουν να πληρωσω??? Και αν ναι, αφου υποτιθεται οτι ειναι ενα φτηνιαρικο αντικειμενο, θα ειναι μικρος ο φορος?

Όχι εφόσον ανοιχτή η συσκευασία και δει το προϊόν ο εκτελωνιστής εκεί είσαι στο έλεος του ανάλογα με το πόσο θα κοστολόγησή το προϊόν στην τιμή τις Ελλαδας δηλαδή, πες ότι ανοίγει και βρίσκει ένα iphone τότε ανοίγει ένα block και βλέπει τιμή για 16gb 3GS και θα κάνει τους παραπάνω υπολογισμούς βάσει της τιμής του, τώρα για το ipad που δεν υπάρχει εδώ μπορεί να στο κοστολόγησή 10ε μπορεί και 1000ε. Άλλα άμα δεν θες να πληρώσεις εκτελωνισμό το στέλνεις πίσω και ξεμπέρδεψες

Τελευταία επεξεργασία από: Deviance, 06/04/2010 - 14:12


#9   SPB

SPB

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/04/2010 - 14:09

Επειδή είμαι αερομοντελιστής φέρνω πολύ συχνά μοντέλα και ανταλακτικά από την Αμερική. Το κόλπο είναι να μαρκάρουν το πακέτο σαν δώρο (και σαν δείγμα (sample) είχα πάντα επιτυχία) και η αξία που θα δηλώσουν να είναι μέχρι 80$.

Έχω περάσει έτσι ολόκληρο ελικόπτερο αξίας 2000$ που ζύγιζε σχεδόν 7 κιλά οπότε για ένα δεματάκι του ενός κιλού δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα.

#10   vasilakis13

vasilakis13

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:mbp 13'', imac 24''

Δημοσίευση 06/04/2010 - 14:11

και γω έχω πάρει iphone απο Αμερική και άλλα πράγματα πολλές φορές και δεν ειχα πρόβλημα με τελωνείο!Φυσικά μόνο με USPS και σαν ''gift'' και αξία μέχρι 20$! Δεν θα έχεις πρόβλημα!

#11   GoS

GoS

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 06/04/2010 - 14:19

Και αν το κρατησουν? Με βαζουν να πληρωσω??? Και αν ναι, αφου υποτιθεται οτι ειναι ενα φτηνιαρικο αντικειμενο, θα ειναι μικρος ο φορος?


Με απλό ταχυδρομείο ένας φάκελος που κοστίζει 50-60$ και ζυγίζει κάτω από 1κιλό θα είναι σαν κάτι απλό και καθημερινό..Δύσκολα να το κρατήσουν..Επίσης πολλές φορές το κρατάνε και δεν το ανοίγουν και εφόσον είναι γνωστός σου αυτός που το στέλνει μπορείς να το στείλεις πίσω απλά πληρώνοντας τα έξοδα αποστολής,ενώ αν το στείλεις με FEDEX ή DHL θα πρέπει να πληρώσεις εσύ ή αυτός που θα το πάρει πίσω αρκετά τέλη

#12   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 06/04/2010 - 14:53

Θελω να σας ευχαριστησω ολους σας για την βοηθεια... Λιγο ασχετο, αλλα ο θειος μου εχει εναν γνωστο τελωνειστη και θα τον ρωτισουμε για περισοτερεσ πληροφοριες... Αρα λογικα θα τους πω να το στειλουν ως gift και να πουν οτι η αξια ειναι κατω απο 80$ ... Αν το κανω ετσι, περιπου σε ποσο καιρο θα μου ερθει? 3-4 βδομαδες υποθετω??

#13   Deviance

Deviance

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2010 - 15:07

14 Μέρες μάξιμουμ κάνει θεωρητικά, πρακτικά ανάλογα πόσο θα το κρατήσουν στο τελωνείο πάνω από 20 μέρες σπάνιο παντός μπορεί να σου έρθει και σε 7. Μετράει κιο τρόπος αποστολής (premium etc)

#14   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 06/04/2010 - 15:10

Επειδή είμαι αερομοντελιστής φέρνω πολύ συχνά μοντέλα και ανταλακτικά από την Αμερική. Το κόλπο είναι να μαρκάρουν το πακέτο σαν δώρο (και σαν δείγμα (sample) είχα πάντα επιτυχία) και η αξία που θα δηλώσουν να είναι μέχρι 80$.

Έχω περάσει έτσι ολόκληρο ελικόπτερο αξίας 2000$ που ζύγιζε σχεδόν 7 κιλά οπότε για ένα δεματάκι του ενός κιλού δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα.

Το περασες με κανονικο ταχυδρομιο η USPS?

Τελευταία επεξεργασία από: Gullwing, 06/04/2010 - 15:11


#15   Deviance

Deviance

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2010 - 15:12

USPS = ELTA = Κανονικό Ταχυδρομείο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες