Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Cosmote επεσε το δικτυο στη βορεια Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
61 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 14/09/2010 - 10:21

O φίλος παραπάνω έχει δίκιο οτι αμα ανοίξεις το 3G έχει σήμα..το είχα κλειστό
και σήμα μηδέν! Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν πρόβλημα του κινητού και
φρίκαρα!! :mad:


Δεν ισχύει για μένα πάντως. Είτε 3G είτε όχι μια έχει σήμα και μια όχι.
Όσοι με παίρνουν μια πιάνει μια όχι

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   maxaragias

maxaragias

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2010 - 10:22

χαχα άστα να πάνε...έκανα και εγώ 2-3 restart αλλά τίποτα..και μετά μπήκα στο φόρουμ και είδα τι γίνεται!
Αφού δουλεύει με 3G πάλι καλά και ελπίζω να λυθεί σύντομα το πρόβλημα! Στην Τούμπα που βρίσκομαι τώρα πιάνει μια χαρά..

καλημέρα!

Τελευταία επεξεργασία από: maxaragias, 14/09/2010 - 10:24


#18   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2010 - 10:22

Aλεξανδρούπολη, χωρίς σήμα από το πρωί! :( δώστε iPhone 4 για κατευνασμό τώρα!

#19   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 14/09/2010 - 10:27

Aλεξανδρούπολη, χωρίς σήμα από το πρωί! :( δώστε iPhone 4 για κατευνασμό τώρα!



Μαζικά e-mail, απειλές για μηνύσεις κλπ, εκτός κι αν δούμε ''φως'' (φως=iphone4)

#20   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2010 - 10:29

Και στον Εβρο τα ίδια, όσοι είναι με cosmote έχουν σήμα... "καμπανα". Πιστευω μετά απο αυτό πρέπει να αποσύρουν το ηλίθιο spot τους που μας έχουν ζαλισει τα @@ τόσο καιρό...


σωστός φίλε μου!

#21   dimlag

dimlag

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2010 - 10:36

Μαζικά e-mail, απειλές για μηνύσεις κλπ, εκτός κι αν δούμε ''φως'' (φως=iphone4)


Ένα iΦως 4 δηλαδή :D

#22   fondas

fondas

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Twitter:@Xchristou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Fondas1978

Δημοσίευση 14/09/2010 - 10:37

φίλε, άνοιξε τα μάτια σου. Δεν μιλάμε για επιλεκτικές βλάβες μια εδώ μια σε άλλο νομό κτλ. Αυτές είναι βλάβες ρουτίνας καλύπτονται από γειτονικές κεραίες, ο κόσμος συνήθως δεν παίρνει χαμπάρι, και αποκαθίστανται όπως είπες μέσα σε 24 ώρες το πολύ.
Εδώ μιλάμε ότι δεν δουλεύει το δίκτυο σε ευρύτερη ζώνη. Εγώ προσωπικά προσπαθώ να καλέσω cosmote από την Καλαμαριά που βρίσκομαι σε ανθρώπους που γνωρίζω ότι βρίσκονται σε πολλά σημεία και φαίνεται ότι μιλάει. Όσοι το έχουν γυρισμένο σε 3G μιλάνε κανονικά.


φιλε μου θα μπορουσες να εισαι λιγο πιο ευγενικός στις εκφρασεις σου αλλά το αφηνω να περασει.....
στο θεμα μας αν διαβαζες το ποστ μου θα εβλεπες οτι υποθετω οτι ειναι προβλημα bsc τα bsc ειναι σταθμοι όπου πεφτουν πανω όλες οι κεραιες μιας περιοχης και υπεθεσα οτι αυτο θα ειναι το προβλημα..... επαναλαμβανω οτι μου φαινεται αδιανοητο να εχουν πεσει όλοι οι σταθμοι της Β.Ελλαδος

#23   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 14/09/2010 - 10:47

από το twitter η cosmote ανακοίνωσε τα εξής :

COSMOTEGR
Λόγω εργασιών αναβάθμισης του δικτύου, προβλήματα επικοινωνίας σε περιοχές της Κεντρικής και Βόρειας Ελλάδας.

και

COSMOTEGR
Τεχνικές εργασίες σε εξέλιξη για την αποκατάσταση της βλάβης. Ζητούμε την κατανόησή σας.

από κει και πέρα, αυτό που λέτε ότι με 3G ανοιχτό μιλάτε ενώ πριν δεν είχατε σήμα.. το 3G την κίνηση δεδομένων κινητής (κοινώς internet) δεν καλύπτει; τί σχέση έχει με τις κλήσεις;

#24   dimlag

dimlag

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2010 - 10:59

από το twitter η cosmote ανακοίνωσε τα εξής :

COSMOTEGR
Λόγω εργασιών αναβάθμισης του δικτύου, προβλήματα επικοινωνίας σε περιοχές της Κεντρικής και Βόρειας Ελλάδας.

και

COSMOTEGR
Τεχνικές εργασίες σε εξέλιξη για την αποκατάσταση της βλάβης. Ζητούμε την κατανόησή σας.

από κει και πέρα, αυτό που λέτε ότι με 3G ανοιχτό μιλάτε ενώ πριν δεν είχατε σήμα.. το 3G την κίνηση δεδομένων κινητής (κοινώς internet) δεν καλύπτει; τί σχέση έχει με τις κλήσεις;


Αφού αυτή είναι η πραγματικότητα τι να πούμε; Με 3G ενεργοποιημένο μπορώ να καλέσω σε σταθερά και σε Voda αλλά και Wind. Επίσης έχω καλέσει κάποιους φίλους που είναι σε Cosmote αλλά και αυτοί έχουν 3G δίκτυο.

Αν κλείσω το 3G το απόλυτο τίποτα.

#25   alexkar

alexkar

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2010 - 11:21

Kαι στην ξανθη τ ιδιο και ουτε με 3G πιανει...

#26   eurisakella

eurisakella

    iPH Enthousiast

  • 387 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:eurisakella

Δημοσίευση 14/09/2010 - 11:26

Παιδιά ήμουν έτοιμος για restore, αλλά είπα μπάς και λειτουργήσει το 3G. Περιοχή κάτω τούμπα, αλλά και γενικά νομίζω, 3G έχουμε.

#27   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/09/2010 - 11:39

φιλε μου θα μπορουσες να εισαι λιγο πιο ευγενικός στις εκφρασεις σου αλλά το αφηνω να περασει.....
στο θεμα μας αν διαβαζες το ποστ μου θα εβλεπες οτι υποθετω οτι ειναι προβλημα bsc τα bsc ειναι σταθμοι όπου πεφτουν πανω όλες οι κεραιες μιας περιοχης και υπεθεσα οτι αυτο θα ειναι το προβλημα..... επαναλαμβανω οτι μου φαινεται αδιανοητο να εχουν πεσει όλοι οι σταθμοι της Β.Ελλαδος

Φίλε, αν προσβλήθηκες δεν ήταν μέσα στις προθέσεις μου & με συγχωρείς...
Από εκεί και πέρα εφ' όσον μιλάς για BSC, θα πρέπει να γνωρίζεις το backbone και το routing που έχει υλοποιήσει κάθε εταιρία μεταξύ των BSC's καθώς και τις εναλλακτικές (redundancy) λύσεις που έχει για να βγάλεις συμπέρασμα. Εγώ δεν τις ξέρω. Εσύ?
Το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται σε 100 πράγματα. Δεν νομίζω οτι μπορούμε να αρχίσουμε τις φιλοσοφίες για το ένα ή το άλλο.
Αυτό που μπρούμε να κάνουμε όμως είναι να στηριχτούμε στις μαρτυρίες μελλών οι οποίοι αναφέρουν έλειψη σήματος σε διάφορες περιοχές, και στην επίσημη δήλωση της cosmote που για μένα είναι π@π@ριές γιατί αν ήταν θέμα αναβάθμισης, γιατί δεν μας το λέγαν από χθες ή προχθές οτι θα υπάρξουν προβλήματα κτλ.
Άρα πρόκειται για βλάβη, η οποία δυστυχώς επηρεάζει μεγάλη γεωγραφική περιοχή & πολύ κόσμο.

#28   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/09/2010 - 11:42

το 3G την κίνηση δεδομένων κινητής (κοινώς internet) δεν καλύπτει; τί σχέση έχει με τις κλήσεις;

Φίλε το 2G και το 3G είναι δύο ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά δίκτυα. "Ζούνε" αν θέλεις σε διαφορετικούς κόσμους.
Και τα δύο παρέχουν δυνατότητα voice & data.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 14/09/2010 - 11:44


#29   ngt

ngt

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2010 - 11:44

κανένα πρόβλημα με 3G στον εύοσμο..σε 2G νεκρό

#30   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/09/2010 - 11:47



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες