Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

H Apple επιλέγει νέους κατασκευαστές για τα ακουστικά στο iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 27/11/2010 - 14:18

Σύμφωνα με δημοσίευμα του Cens.com η γιαπωνέζικη εταιρεία FOSTER χάνει την αποκλειστικότητα στην κατασκευή των ακουστικών που βρίσκονται στις συσκευασίες των iPhone καθώς η Apple επέλεξε δύο άλλες ταϊβανέζικες εταιρείες, τις Hon Hai και Cheng Uei.

Αναρτημένη εικόνα

H FOSTER κατείχε την αποκλειστικότητα κατασκευής των ακουστικών για αρκετό καιρό αλλά η συμφωνία ήταν μέχρι την έναρξη του 2011. Μετά το νέο έτος, η Hon Hai θα είναι υπεύθυνη για την παραγωγή των εσωτερικών αλωδίων και τη συναρμολόγηση των συσκευών ενώ η Cheng Uei θα αναλάβει το εξωτερικό καλώδιο, τα ακουστικά και τα κουμπάκια ελέγχου. Η συμφωνία αυτή κοστολογείται περίπου στα 300 εκατομμύρια αμερικανικά δολάρια και αναμένεται να αποτελέσει ισχυρό μοχλό ανάπτυξης (πάνω από 50%) για τις δύο εταιρείες, οι οποίες δεν είναι η πρώτη φορά που συνεργάζονται με την Apple αφού η Cheng Uei είναι υπεύθυνη για τους OEM φορτιστές στο iPad.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2010 - 15:43

Θαυμάσια. Από την Ιαπωνία στην Ταϊβάν, από την ήδη μέτρια ποιότητα στην προφανώς χειρότερη (και φθηνότερη).
Άντε με το καλό του χρόνου ανάθεση σε Κινέζο κατασκευαστή και δώρο ιατροφαρμακευτική ασφάλιση για τα αυτιά μας. :rolleyes:

#3   Dimos234

Dimos234

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2010 - 17:08

Δεν μπορω να καταλάβω τον λόγο, τα ακουστικά που έχει μέσα το iPhone κατα την γνώμη μου είναι παρα πολυ Καλά και με πολυ καλο ήχο.

#4   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2010 - 17:10

Δεν μπορω να καταλάβω τον λόγο, τα ακουστικά που έχει μέσα το iPhone κατα την γνώμη μου είναι παρα πολυ Καλά και με πολυ καλο ήχο.

φθηνοτερα κοστολογια και περισσοτερο κερδος... 8)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#5   mantzas

mantzas

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2010 - 17:12

Δεν μπορω να καταλάβω τον λόγο, τα ακουστικά που έχει μέσα το iPhone κατα την γνώμη μου είναι παρα πολυ Καλά και με πολυ καλο ήχο.


Δεν θα συμφωνισω μαζι σου φιλε μου. Μαλλον μετρια θα τα χαρακτηριζα.. Και με το νεο ετος τα βλεπω ακομα χαμηλοτερα...

#6   tomster

tomster

    iPH Addict

  • 612 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/11/2010 - 17:22

Εγώ τα έχω 2 μήνες περίπου,μαζί με το iPhone και ηδη δεν δουλεύουν σωστά.Πραγματικα σκαρτο πράμα.

#7   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1.142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2010 - 17:26

Κι εγω ειμαι πολυ απογοητευμενος. Θα παω ν´ αγορασω ψειρες aftermarket. Το μικροφωνο υων apple handsfree ειναι χαλια καθως κι ο ηχος. Πολυ χαμηλος!

#8   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2010 - 17:34

και ηταν japan φανταστειτε made taiwan xixixi 8)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#9   dex

dex

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 27/11/2010 - 17:52

εγώ πιστεύω δεν έχει να κάνει η χώρα παραγωγής αλλά τι στάνταρ ποιότητας και απόδοσης θα δώσει η Apple..

#10   mauvepap

mauvepap

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2010 - 18:39

Χάλια τα ακουστικά αλλα πολυ χάλια μιλάμε και στο iPhone και στο iPod μου δεν βγαλαν τετράμηνο. Ειδικά του iPhone χαλασανε στο δίμηνο πάνω και όταν τα πήγα στον κωλο απαισιο Γερμανό μου είπε α ΕΣΥ φταις που χαλασανε που τα έχεις κουβάρι στην τσέπη σου; Και πως έπρεπε να τα εχω μαρη; Ακουστικά είναι όχι κολιέ...

#11   BAUHAUS

BAUHAUS

    iPH Addict

  • 822 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:BAUHAUSCK

Δημοσίευση 27/11/2010 - 19:31

Tα ακουστικά είναι όντως οχι και πολυ καλης ποιότητας αλλα τψρα με αυτην την αλλαγη δεν νομίζω οτι υπάρχει περιπτωση να αλάξει κατι με τα ακουστικα απλα ειναι θεμα κερδους για την apple.
offtopic: Αλλα τα καλύτερα ακουστικα πιστεύω που εχουν φτιαχτει ποτε ειναι τα Bang & Olufsen EarSet 3 και η τιμή τους κυμένεται στα 150 € αυτά ειναι ακουστικά που κρατάνε για πάντα!

#12   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2010 - 20:43

offtopic: Αλλα τα καλύτερα ακουστικα πιστεύω που εχουν φτιαχτει ποτε ειναι τα Bang & Olufsen EarSet 3 και η τιμή τους κυμένεται στα 150 € αυτά ειναι ακουστικά που κρατάνε για πάντα!

...μέχρι να στα βουτήξουν 8) - αλλά πάλι θα κρατήσουν...απλά σε άλλα αυτιά.

Κακά τα ψέματα πάντως, τα ακουστικά είναι αναλώσιμο είδος (βάλε-βγάλε σε τσέπες, μπέρδευε-ξεμπέρδευε καλώδια), ειδικά δε αυτά που συνοδεύουν μια συσκευή - οπότε προσωπικά δεν έχω παράπονο από τα ακουστικά του iPhone και νομίζω πως δεν θα δούμε κάποια δραματική αλλαγή (προς τα κάτω) στην ποιότητα τους από τον νέο κατασκευαστή ανεξάρτητα σε ποιά χώρα θα φτιάχνονται.

#13   techteam

techteam

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:NickGar

Δημοσίευση 27/11/2010 - 21:28

...μέχρι να στα βουτήξουν 8) - αλλά πάλι θα κρατήσουν...απλά σε άλλα αυτιά.

Κακά τα ψέματα πάντως, τα ακουστικά είναι αναλώσιμο είδος (βάλε-βγάλε σε τσέπες, μπέρδευε-ξεμπέρδευε καλώδια), ειδικά δε αυτά που συνοδεύουν μια συσκευή - οπότε προσωπικά δεν έχω παράπονο από τα ακουστικά του iPhone και νομίζω πως δεν θα δούμε κάποια δραματική αλλαγή (προς τα κάτω) στην ποιότητα τους από τον νέο κατασκευαστή ανεξάρτητα σε ποιά χώρα θα φτιάχνονται.


Εγώ τα χάνω συνέχεια. Όλο κάπου τα αφήνω και ξεχνάω να τα πάρω. :huh: Κάθε βδομάδα θέλω νέα ακουστικά.

Στο θέμα μας τώρα, επειδή δεν έχω και τόσο έμπειρο/απαιτητικό αυτί σε θέματα μουσικής, ικανοποιημένος ήμουν με τα ως τώρα ακουστικά του iPhone... Ας ελπίσουμε τα Ταϋβανέζικα να είναι τα ίδια ή καλύτερα...

Τελευταία επεξεργασία από: techteam, 27/11/2010 - 21:29


#14   pantnick

pantnick

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/11/2010 - 01:40

Έχω χαλάσει ήδη 2 από το τρέξιμο. Λογικά από υγρασία-ιδρώτα. Πήρα από ebay αλλα 2 ζευγη κινέζικα με 5€ και τα 2 και δεν χαλάνε με τίποτα. Πως γίνεται και χαλάνε ευκολότερα της apple των 30€ ...? από το κακό στο χειρότερο πάνε νομίζω...

#15   Finder

Finder

    iPH Member

  • 211 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/11/2010 - 02:10

Η ποιοτητα στα ακουστικα της Apple ειναι απλως ΧΑΛΙΑ..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες