Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γκρίκλις (εναλλακτικός τίτλος, «mi grafc etc»)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
165 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 24/01/2011 - 13:40

το αναλύουμε γιατί ξεκίνησε το θέμα ο dinfun δε ζήτησε κανεις δικαιολογίες. επίσης δε μίλησε κανεις για ελευθερια λόγου αλλα για ελευθερια έκφρασης του λόγου. δε καταλαβαίνω γιατί ταράχτηκες, οι περισσότεροι τηρούν τους κανόνες για τα greeklish. μήπως μπερδεύτηκες με τους κανόνες για τις αγγελίες?

Δηλαδή εσένα σε πείραξε το ότι δεν έγραψα ..''ελευθερία έκφρασης του λόγου!'' και όχι ότι έχουμε φτάσει στην 4 σελίδα να δικαιολογούμε τα αυτονόητα.

Ξέρω πολύ κάλα σε ποια στιγμή απάντησα, και γιατί απάντησα με αυτόν τον τρόπο. Ίσως να το καταλάβαινες αν διάβαζες κάποια πόστ παραπάνω.
Όσο για ευφυολογήματα του στιλ ...''μήπως μπερδεύτηκες με τους κανόνες για τις αγγελίες?'' καλύτερα να μην σου απαντήσω γιατί μάλλον θα ταραχτής εσύ μετά.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 25/01/2011 - 21:57

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2011 - 13:54

θα παραρακαλουσα στο συγκεκριμενο topic την εκθεση αποψεων και οχι προσωπικες αντιπαραθεσεις.. οι σωφρονες ας μην απαντουν σε προσωπικες επιθεσεις... ευχαριστω..

#78   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 24/01/2011 - 14:23

Ο Henri Kissinger είχε δηλώσει: Οι Έλληνες είναι απείθαρχος λαός και γι' αυτό επικίνδυνοι. Πρέπει να τους προσβάλλουμε στο μαλακό υπογάστριο της εθνικής τους οντότητας κι αυτό είναι η γλώσσα τους.


Αργά ή γρήγορα σε τέτοιου είδους συζητήσεις εμφανίζεται και κάποιος που πετάει αυτή τη *α*αριά νομίζοντας πως γράφει την μεγάλη αλήθεια. Τη σημασία έχει άλλωστε το ότι εδώ και χρόνια ολόκληρα έχει γραφτεί και ξαναγραφτεί χιλιάδες φορές ότι ο Κίσινγκερ δεν είπε ποτέ τέτοιο πράγμα, οι εθνικοί μύθοι που "επιβεβαιώνουν" τη διεθνή συνωμοσία εναντίον μας δεν πεθαίνουν ποτέ...

Όσον αφορά την Ακαδημία, εντάξει, τους ξέρουμε και αυτούς τι κουμάσια είναι. Ενοχλήθηκαν και αυτοί για την γλώσσα που κινδυνεύει, και τα αυτιά μας κουνιούνται. ΤΟ ότι παίρνουν 16 μισθούς ο καθένας τους μόνο και μόνο για να δηλώνουν Ακαδημαϊκοί, προφανώς δεν είναι κίνδυνος... Και υποθέτω πως το γεγονός ότι η Ακαδημία μας είναι η μο-να-δι-κή Ακαδημία σε όλο τον κόσμο που δέχεται νέα μέλη κατόπιν ΑΙΤΗΣΕΩΣ και όχι κατόπιν ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΩΣ είναι και αυτό αδιάφορο. Το ότι έστειλαν στον Νανόπουλο χαρτί - φάξ που του έλεγαν ότι άμα θέλει μπορεί να κάνει μια ΑΙΤΗΣΗ για να γίνει μέλος της Ακαδημίας (αντί να πάνε γονατιστοί και να τον παρακαλέσουν - προσκαλέσουν να γίνει μέλος μετά τιμών, βαϊων και κλάδων) απλά δείχνει πόσο ψηλά τον έχουν κάποιοι τον αμανέ, και πόση επαφή έχουν με την πραγματικότητα...

Όσον αφορά τώρα την ουσία του θέματος: το ζουμί με απλά λόγια.

- Τι γλώσσα χρησιμοποιείς για να εκφραστείς λεκτικά; Τα Ελληνικά.
- Τα Ελληνικά διαθέτουν γραπτή γλώσσα επίσημη και τυποποιημένη; Σαφώς.
- Αυτή τη γραπτή γλώσσα την διδάχτηκες στο σχολείο; Υποχρεωτικά.
- Γιατί λοιπόν χρησιμοποιείς ένα αλφάβητο (το Αγγλικό) διαφορετικό του Ελληνικού για εκφραστείς γραπτά στα Ελληνικά, τη στιγμή μάλιστα που αποδεδειγμένα το αλφάβητο αυτό δεν καλύπτει πλήρως τις ιδιαιτερότητες της γλώσσας που χρησιμοποιείς (όπως είναι λογικό άλλωστε, μιας και δημιουργήθηκε για ΑΛΛΗ γλώσσα); ...

Για τους έξυπνους που θα πουν ότι στην τελική είναι θέμα ελευθερίας και επιλογής: Λυπάμαι, χάσατε. ΔΕΝ είναι θέμα ελευθερίας και επιλογής. Τα greeklish δημιουργήθηκαν για πολύ συγκεκριμένους λόγους, που έχουν να κάνουν με την αδυναμία υποστήριξης της Ελληνικής κωδικοσελίδας την πρώιμη περίοδο της εξάπλωσης των προσωπικών υπολογιστών. Ακριβώς επειδή το πρόβλημα αυτό λύθηκε σχετικά γρήγορα, τα greeklish δεν πρόλαβαν να λάβουν μια κάποια τυποποιημένη μορφή: Δεν υπήρξε δηλαδή ανάγκη να πάρουν την μορφή τυποποιημένου γραπτού μορφώματος με κανόνες και γραμματική, ακριβώς επειδή οι μεγάλοι κατασκευαστές λογισμικού ενσωμάτωσαν την Ελληνική κωδικοσελίδα στα προϊόντα τους. Και αυτό το πράγμα έχει γίνει εδώ και 20 χρόνια. Πράγμα το οποίο σημαίνει πως αυτοί που χρησιμοποιούν σήμερα greeklish για να επικοινωνήσουν γραπτά, δεν έχουν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ λόγο για να το κάνουν, καθώς οι ιστορικοί λογοι που οδήγησαν στην δημιουργία και χρήση των greeklish έχουν εξαλειφθεί εδώ και δυο δεκαετίες. Ε τότε γιατί το κάνουν; Λυπάμαι, αλλά απάντηση σε αυτό το ερώτημα δεν μπορώ να δώσω: Ερωτήματα μεταφυσικής φύσεως δεν δύναμαι να απαντήσω... Προσωπικά πιστεύω πως είναι τεμπέληδες και αγράμματοι. Αλλά αυτή πάλι είναι μονάχα η δική μου γνώμη, και ξέρετε τι λένε για τις γνώμες...

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 24/01/2011 - 15:58
345635/


#79   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 24/01/2011 - 14:27

ναι... ειναι σαν τους κ@λους.... εχουμε ολοι απο εναν

#80   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 24/01/2011 - 14:46

Πάλι αυτός ?

#81   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/01/2011 - 15:38

Αργά ή γρήγορα σε τέτοιου είδους συζητήσεις εμφανίζεται και κάποιος που πετάει αυτή τη παπαριά νομίζοντας πως γράφει την μεγάλη αλήθεια. Τη σημασία έχει άλλωστε το ότι εδώ και χρόνια ολόκληρα έχει γραφτεί και ξαναγραφτεί χιλιάδες φορές ότι ο Κίσινγκερ δεν είπε ποτέ τέτοιο πράγμα

Η δήλωση αυτή αποδίδεται στον Kissinger:
"Ο λαός των Γκρεκών είναι αναρχικός και δύσκολος να τιθασευτεί. Γι' αυτό πρέπει να τον χτυπήσουμε βαθιά στις πολιτιστικές του ρίζες. Τότε ίσως αναγκασθεί να συμμορφωθεί. Εννοώ να πλήξουμε τη γλώσσα του, τη θρησκεία του, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα, ώστε να εξουδετερώσουμε την δυνατότητά του ν' αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, ώστε να μην μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, στην Ανατολική Μεσόγειο και στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή στρατηγικής σημασίας για εμάς"

Εγώ το είχα διαβάσει στον οικονομικό ταχυδρόμο το 1997, όπου αναφέρονταν στην ομιλία του Henry Kissinger που έδωσε το 1974.
Επί λέξει έλεγε:

"The Greek people are anarchic and difficult to tame. For this reason
we must strike deep into their cultural roots: Perhaps then we can force
them to conform. I mean, of course, to strike at their language, their religion,
their cultural and historical reserves, so that we can neutralize their ability to
develop, to distinguish themselves, or to prevail; thereby removing them as an
obstacle to our strategically vital plans in the Balkans, the Mediterranean, and
the Middle East."

OK, το είπε και ο Λαζόπουλος πριν 3 χρόνια, ο οποίος το είχε ακούσει από την Λιάνα Κανέλη, η οποία το είχε διαβάσει σε μια Τούρκικη εφημερίδα (Turkish Daily News) κτλ, αυτά τα γνωρίζουμε...

Ούτε εσύ, άλλα ούτε και εγώ είμαστε παρόντες για να επιβεβαιώσουμε ή να διαψεύσουμε.
Ακόμη κι αν δεν το είχε πει και ήταν ψέμα, είναι ηλίου φαεινότερον ότι αυτή η πολιτική εφαρμόζεται εναντίον του Ελληνισμού.

Όσον αφορά την "*α*αριά" την θεωρώ προσβολή και στην επιστρέφω.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 24/01/2011 - 15:59


#82   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2011 - 15:47

Γεια σου φιλε geORGIOSb
Ας προσεξει πρωτα εκεινος πώς μιλαει στους υπολοιπους εδω μεσα (τον εχω ξαναπετυχει κι αλλη φορα με απαραδεκτο υφος απεναντι σε αλλο μελος του forum στο θεμα με την κεραια του iphone 4).
Ετσι και τωρα το στυλακι του απεναντι στον DINFUN ηταν απαραδεκτο και ευτυχως που ο ανθρωπος εδωσε τοπο στην οργη και δεν το συνεχισε.
Η γνωμη του ειναι σεβαστη, ταυτοχρονα ομως ειναι σε αντιθεση με τον κανονα για τα greeklish εδω μεσα. Οποτε ή μενει και το αποδεχεται ή φευγει.
Δεν τον υποχρεωνω εγω, αλλα η λογικη.


Το ότι γράφω ελληνικά σημαίνει ότι αποδέχομαι το συγκεκριμένο κανόνα.

Από τη στιγμή που υπάρχει ήδη αυτός ο κανόνας δεν καταλαβαίνω γιατί εξάπτεσαι..

Από τη στιγμή που υπάρχει ήδη αυτός ο κανόνας ποια είναι ακριβώς η χρησιμότητα αυτού του θέματος ;

Να θάψουμε τα greeklish και να βγάλουμε το άχτι μας ή να πει ο καθένας την άποψη του ;

Εγώ απλά είπα ότι ξεκινήσαμε με τα greeklish ,μετά θα μας ενοχλούν οι ξένες συντομογραφίες , μετά θα μας ενοχλούν τα πολλά ορθογραφικά ,κλπ.

Αυτή είναι η άποψη μου , δε ζήτησα ούτε να την ασπαστεί το το forum , ούτε κάνω καμιά επανάσταση γράφοντας τη στα παλιά μου τα παπούτσια...

Χαίρομαι πάντως που με παρακολουθείς , αν μαζευτείτε πολλοί μπορούμε να κάνουμε και group...

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις επί προσωπικού , θα δώσω και εγώ τόπο στην οργή και δε θα το συνεχίσω... lol!!

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 24/01/2011 - 15:55


#83   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 24/01/2011 - 16:00

Εκτός από το θέμα των greeklish καλό θα ήταν να απαντάμε και λίγο πιο ευγενικά.

#84   Florian

Florian

    iPH User

  • 165 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:florevil

Δημοσίευση 24/01/2011 - 16:08

pfff και με βολευαν τα greeklish :P Κριμα... τωρα πρεπει να συνηθισω να γραφω κανονικα :/

#85   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 24/01/2011 - 16:39

Καλησπερα κ απο εμενα,
χαιρομαι πολυ που διαβαζω ελληνικα και οχι γκρινγκλις οι λογοι που συμβαλουν σ αυτο ειναι διαφοροι

1ον, βρισκομαστε στο iPhoheHELLAS, αρα δεν μπορεις να μην γραφεις ελληνικα, και ελληνικα θα πει με ελληνικους χαρακτηρες, το οτι καπου εχουν επικρατησει τα greeknglish και διαβαζεις τα μισα ποστ στα ελληνικα και τα αλλα μισα σε γκρινγκλις, για τα δικα μου ματια ειναι ολιγον τουρλου.

2ον, οι λεξεις εχουν η καθε μια την σημασια της, τη εννοια της, δεν μπορει να υπαρξει νοημα λεξης χωρις τα αναλογα στοιχεια (γραμματα), προκυπτει αλλιωση, εξαμπλ : σαποουζ γιου νιντ του εξπλειν λαικ δις, τζειλμπρεικινγκ ον οπερειτινγκ σιστεμ... μαλλον σε μπερδεμα παμε...

3ον, καθως ειμαστε ελληνες, και παρακολουθησαμε τα ελληνικα σχολεια, μαθαμε να γραφουμε, να διαβαζουμε και να κατανοουμε πρωτα στα ελληνικα. Δεν μπορεις να λειτουργησεις το ιδιο διαβαζοντας greeklish. Σε πιο νεα παιδια, ισως ειναι οικεια η αναγνωση, αλλα πως μπορεις να περασεις σε πολυπλοκοτερες εννοιες γραφοντας ετσι ? Αλλωστε δεν γινεσαι περισσοτερο ευρωπαιος γραφοντας γκρινγλις.

Σιγα ρε αλανι εσυ, θα μας απαγορευσεις σε δημοκρατικη χωρα να γραφουμε οπως θελουμε? Μη καεις μονο, σκεφτομενος σοβαρα να το φτιαξεις

Κανενας δεν σου λεει πως πρεπει να γραφεις, αλλα και εσυ δεν μπορεις να επιβαλεις πως θελουν οι αλλοι να σε διαβαζουν
Η ελευθερια καθενος φτανει ως εκει που ξεκιναει η ελευθερια του διπλανου του
αλλωστε και ειπε κ ο DINFUN πιο πανω, μην τσιμπας, ηταν απλα ενα αστειο.

Διαφωνώ κάθετα με τη συγκεκριμένη πολιτική αν και σχεδόν πάντα γράφω ελληνικά!!

Μετά την απαγόρευσή των greeklish θα μας κάνετε και μαθήματα για τη σωστή ή όχι χρησιμοποίηση των συντομογραφιών...

Ρε τι άλλο θα δούμε εδώ μέσα ;

Αν ρωτήσεις την γενιά των μορφωμένων ανθρώπων που είναι σήμερα 55+ χρονών θα σου πουν ότι η κατάργηση του πολυτονικού συστήματος και της καθαρεύουσας με την ταυτόχρονη επιβολή της νέας ελληνικής κατέστρεψε τη γλώσσα μας.

Νομίζεις ότι διαφέρεις πολύ από αυτούς ;

Τα greeklish και οι συντομογραφίες χρησιμοποιούνται πάρα πολύ από τους νέους γιατί τα αγγλικά έχουν μπει για τα καλά στη ζωή τους και χρησιμοποιούν πάρα πολλές αγγλικές λέξεις παράλληλα με τις ελληνικές.

Το επιχείρημα της ευκολίας δεν είναι πια το πρωτεύον κατά την άποψη μου.

Σε φαντάζομαι μετά από 20-30 χρόνια να κάνεις αντίστοιχα ποστ για να μην καθιερωθεί η αγγλική ως δεύτερη επίσημη γλώσσα στη χώρα μας...

Γιατί όσοι δεν τον καταλαβαίνουν προς τα εκεί πάμε...

Μια πραγματικά ενωμένη Ευρώπη θα έχει και μια τουλάχιστο κοινή γλώσσα επικοινωνίας για τους πολίτες της...

Δείτε λίγο πιο μακριά...

Δεν ειμαι πανω απο 55 για να σου πω ακριβως, ομως διδαχτηκα πολυτονικο, και εχω να πω το εξης,
για εμας που το ειχαμε μαθει, οπως μαθαμε γενικως ορθογραφια δεν ηταν τιποτε ιδιαιτερο οι ψιλες,οι δασειες, οι περισπομενες και οι οξειες. Για εσας ομως, που δεν τις διδαχτηκατε απο νωρις, για πες μου λιγο ποσο κινεζικα σου φανηκαν τ αρχαια οταν τα αρχισες στο γυμνασιο-λυκειο ?
Μ αλλα λογια, η καταργηση του πολυτονισμου δεν εξυπηρετησε τη προοδο της γλωσσας μας πουθενα, αλλα επιπροσθετα δυσκολεψε τους μαθητες στις επομενες ταξεις.

Αλλο να εχουν μπει τ αγγλικα στη ζωη μας, και αλλο να φτανεις και να γραφεις με αγγλικους χαρακτηρες ελληνικα, ανεφερα παραδειγμα παραπανω, γιου γουντ'εντ ραιτ λαικ δις, γουντ γιου ? ορ λετς χαβ σαμ κοφι.
Ατυπα ειναι ηδη καθιερωμενη σαν 2η γλωσσα, φαντασου να γινει 1η και 2η τα ελληνικα. Βλεπεις πως δεν υπαρχει αντιρηση στη λεξη "ποστ" που χρησιμοποιησες (αντι για δημοσιευση)
Και δεν ειναι μονο η ορθογραφια, ειναι γενικα η δομη, η συνταξη.

Γιατί χρησιμοποιείς πρώτο πληθυντικό φίλε ;

Έτσι πιστεύεις ότι θα φανεί πιο βαρυσήμαντη η άποψή σου ;

Είπα εξ αρχής ότι σέβομαι την απόφαση σας μιας και είναι δικαίωμα σας να βάζετε τους όρους που θέλετε στο forum σας.

Πες απλά ότι αυτή είναι η πολιτική σας και σε όποιον αρέσει.

Δε χρειάζεται να προσπαθείς να ντύσεις μια περιοριστική απόφαση βασισμένη σε καθαρά υποκειμενικά κριτήρια με τον μανδύα της διάσωσης της ελληνικής γλώσσας και της ψευτοκουλτούρας για να γίνει αποδεκτή...

Δηλαδή έλεος , σε ποιους νομίζεις ότι απευθύνεσαι ;;

Δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα , όποιος κατάλαβε , κατάλαβε...

Χρησιμοποιει πληθυντικο γιατι δεν ηταν ατομικη του αποφαση.
Θα ηθελα πραγματικα πολυ να καταλαβω που ακριβως νομιζεις οτι υπαρχει "περιοριστικη αποφαση με υποκειμενικα κριτηρια" και μανδυες διασωσης και ψευτοκουλτουρες, ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα
Ελληνες ειμαστε, ελληνικα μιλαμε κ γραφουμε για να μπορουμε στο τελος να συννενοηθουμε. Θα προτιμουσες δηλαδη να διαβαζες μηνυματα τυπου : To kopi to pita ?

εγω θα πω ενα...επηρεασμενος απο την μανια του facebook,msn,skype να μιλαω με greeklish ξεκινησα και εγραψα 5 σελιδες απο την πτυχιακη μου σε greeklish,οταν το συνειδητοποιησα τρελαθηκα τα ειχα βαλει στη ζωη περισσοτερο απο οτι φανταζομουν. Aς μην τα βαζουμε αλλο αναμεσα μας εστω και εδω να χρησιμοποιουμε μονο ελληνικα ειναι μεγαλη υποθεση...το κακο με τα greeklish δεν ειναι η ορθογραφια, ειναι οτι σε λιγο καιρο θα φτασουμε στο σημειο να μην μπορουμε να διαβασουμε ελληνικο κειμενο αλλα μονο οτι ειναι γραμμενο σε greeklish...

Για εσενα υπαρχει λυση :blush: παρε μια δακτυλογραφο :) (τωρα που εξαφανιστηκε και η whitera1n... :D )
Τρομερο παραδειγμα παντως, μα καλα 5 σελιδες σου πηρε ? ? ?

δηλαδή συγκρίνεις την ελευθερια του να εκφράζομαι όπως θέλω με το παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο?

Εκφραση συνυπαξης και συννενοησης ειναι και το παρκαρισμα.

Οχου....πάλι τα ίδια?GREEKLISH 4 EVER
Εγώ γουστάρω να γράφω σαν 13χρόνο...γιατί είμαι.
Με greeklish μιλάω με τους φίλους μου γιατί βαριέμαι....γιατί και οι άλλοι έτσι μιλάνε , γιατί είναι πιο εύκολο και άλλα πολλά.
Το απίστευτο είναι ότι όλοι λένε να γράφουμε ελληνικά και θάνατο στα greeklish και πολλές άλλες λαμακιες , όταν οι ίδιοι γράφουν μια πρόταση με περισσότερα ορθογραφικά λάθη από όσα έκανα εγώ στο νήπιο.
Greek_Lamakes....

13χρονο τι δουλεια εχεις 1.30 στο ιντερνετ ? υπνο γρηγορα!! :lol: σχολειο αυριο (σημερα)
Τοσο δυσκολο ειναι δηλαδη απλα ν αλλαξετε γλωσσα και βαριεστε ? Δεν ειναι πιο ευκολο, ισα ισα, απλα συνηθεια ειναι, οσο για τα ορθογραφικα εχεις 100% δικιο

Κανοντας τοσα quote, δεν προσπαθω να ερθω σε προσωπικη αντιπαραθεση, συζητηση γινεται απλα γραφω τις σκεψεις μου, δεκτες απαντησεις

Τελος, εχω να πω πως διαβαζοντας, σχετικα συχνα, το φορουμ ειναι απο τα πιο ταξινομημενα, οργανωμενα και καλαισθητα
και σε αυτο εχουν συμβαλει κατα πολυ τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ

με φιλικους χαιρετισμους
Αζαλεα

υγ.*ορισμενες εκφρασεις και λεξεις ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΡΑΖΟΝΤΑΙ
πχ. Παρθενωνας = Virgin House ?

Συνημμένα αρχεία



#86   georgeagr7

georgeagr7

    iPH Contributor

  • 1.134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2011 - 16:55

για να βαλω μια αισθηση χιουμορ..οσο μπορεσω..ποια η γνωμη σας για ινγκλις??και φερνω ενα παραδεγμα
πχ.
ποστ αντι για Post
κτλ..


(δεν ξερω σε ποιον θα αρεσει και ποιος θα το παρει σοβαρα..αλλα το λεω για ΠΛΑΚΑ)
οποιοσδηποτε απαντησει σε εντονο υφος η με βρισει(με κοσμιες λεξεις..) δεν προκειται να το τραβηξω..ας συνεχισει να μιλαει μονος του..(κατι που νομιζω κανουν και πολλοι απο εδω μεσα και μπραβο τους)

φιλικα:)

#87   maxuris

maxuris

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2011 - 17:24

Πολυ καλο ;)

#88   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 24/01/2011 - 17:55

@azaleea Είμαι άρρωστος και δεν πήγα σχολείο...
@DINFUN Πες οτι το έκανες για τα +1 το post... :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: Telephoner, 24/01/2011 - 17:56


#89   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 24/01/2011 - 17:58

@DINFUN Πες οτι το έκανες για τα +1 το post... :lol:

fail :P

#90   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 24/01/2011 - 18:02

@azaleea Είμαι άρρωστος και δεν πήγα σχολείο...

:excl: περαστικα ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες