Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ελληνική αγορά των SmartPhones : Οι περισσότεροι έχουν Nokia, δημοφιλέστερο το Android, κοιτάνε προς το iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/02/2011 - 23:57

Η διείσδυση των smartphones αγγίζει πλέον το 15% στην Ελλάδα, ενώ η πρόθεση απόκτησης smartphone κατά την επόμενη αγορά κινητού υπόσχεται να διπλασιάσει σχεδόν την αγορά σύντομα. Η διείσδυση και η πρόθεση είναι σημαντικά μεγαλύτερες στους άνδρες και τις ηλικίες 18-34, κοινά με μεγαλύτερη τεχνολογική εξοικείωση και υψηλότερη ενασχόληση με το Internet.

Μόλις 2-3 χρόνια πριν το κύριο ενδιαφέρον των αγοραστών κινητών τηλεφώνων ήταν να είχε η συσκευή ελκυστική σχεδίαση και να ήταν εφοδιασμένη με τις τελευταίες τεχνολογίες όπως υψηλής ανάλυσης κάμερα, GPS και Wi-Fi. Χωρίς να έχουν χάσει τελείως τη σημασία τους τα παραπάνω, στην εποχή των smartphones, ο παράγοντας «εμπειρία κατά τη χρήση» αποκτά αυξανόμενη βαρύτητα. Το νέο, αποφασιστικό στοιχείο είναι το λειτουργικό σύστημα και οι αντιλήψεις των καταναλωτών για τα διάφορα συστήματα. Σημαντική είναι επίσης η διαθεσιμότητα εφαρμογών και η ευκολία στο κατέβασμά τους.

Στην Ελλάδα, η πρόσβαση στο internet είναι η βασική απαίτηση και το βασικό κίνητρο αγοράς μιας συσκευής smartphone, ακολουθούμενη από το κατέβασμα εφαρμογών.

Αναρτημένη εικόνα


Μάρκες smartphones – Ελλάδα

H Nokia κατέχει την πρώτη θέση ως τώρα στη διείσδυση (ποσοστό κατόχων, όχι μερίδιο πωλήσεων) στα smartphones με έμφαση στις ηλικίες 35-44, ακολουθεί η Sony Ericcson με έμφαση στις μικρότερες ηλικίες, καθώς και η Apple με το iPhone.

Οι χρήστες του iPhone θεωρούν πως το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό της συσκευής τους είναι η δυνατότητα για συγχρονισμό των εργασιών που γίνονται στο κινητό με τον προσωπικό υπολογιστή. Αντίθετα, οι χρήστες smartphone Nokia βρίσκουν πως η πρόσβαση σε online υπηρεσίες είναι το δυνατό χαρακτηριστικό των συσκευών τους. Τέλος, η πρόσβαση σε χαμηλού κόστους ή και δωρεάν εφαρμογές και υπηρεσίες αποτελεί το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό για τους κατόχους smartphone Sony Ericsson.

Λειτουργικά Συστήματα

40% του συνολικού πληθυσμού δεν γνωρίζει κάποιο λειτουργικό σύστημα κινητού. Όμως και το 34% των χρηστών smartphone δε γνωρίζει ποιο λειτουργικό σύστημα φέρει το κινητό του (ή δε θυμάται να το πει).

Το πιο γνωστό λειτουργικό σύστημα είναι το Android (24%). Ακολουθεί αυτό της Apple (15%) και μετά το Symbian (11%) της Nokia – παρά την πρώτη θέση της σε συνολική διείσδυση ως τώρα.Η πρόθεση πιστότητας στο λειτουργικό σύστημα είναι ιδιαίτερα υψηλή στην Ελλάδα σε σύγκριση με άλλες χώρες (βλ. Πίνακα 2), λόγω μάλλον του πιο πρώιμου σταδίου ανάπτυξης της ελληνικής αγοράς και, πιθανώς, της μικρότερης εκπαίδευσης των Ελλήνων χρηστών στα διάφορα συστήματα.

Αναρτημένη εικόνα


Το Apple iOS (με 66%) και το Android (με 61%) παρουσιάζουν υψηλή πρόθεση πιστότητας, σε αντίθεση με τα Symbian (19%), BlackBerry (29%) και Windows (33%). Το Android παρουσιάζει τη μεγαλύτερη δυναμική για το μέλλον λόγω της πολύ καλής πιθανότητας διείσδυσης σε χρήστες Symbian (79%) – λαμβάνοντας υπόψη τη μεγάλη διείσδυση της Nokia.


Αναρτημένη εικόνα


Ταυτότητα της έρευνας


Για την παραπάνω ανάλυση, η GfK Hellas συμπεριέλαβε ερωτηματολόγιο με θέμα smartphones στη μηνιαία CATIBUS (τηλεφωνική omnibus), σε δείγμα 1000 ατόμων, πανελλαδικά, άνδρες και γυναίκες, ηλικίας 18-64 ετών. Τα αποτελέσματα σταθμίστηκαν με βάση τις αναλογίες του πραγματικού πληθυσμού της χώρας. Η έρευνα διεξήχθη τον Δεκέμβριο του 2010.
Στις υπόλοιπες χώρες, η έρευνα διεξήχθη μέσω internet (online), σε αντιπροσωπευτικό panel χρηστών κινητών, με τα ακόλουθα δείγματα: Γερμανία (1001), Μ. Βρετανία (1499), ΗΠΑ (883), Ισπανία (1202), Κίνα (578) και Βραζιλία (1480), κατά το τελευταίο τρίμηνο του 2010.


[Via]


ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   spiderdim

spiderdim

    iPH Contributor

  • 1.068 μηνύματα
  • Twitter:@Abatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/02/2011 - 00:16

αν και απο οτι λενε η στατιστικη ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα ψεματα του πλανητη, εαν το 66% των Ελληνων κοιταει iphone σημαινει οτι 2 στους 3 θελουν να το παρουν ειτε θα το παρουν στο μελλον φανταζομαι... Ειμαστε του εφε ρε παιδι μου, δεν μας ακουμπαει το ΔΝΤ εμας.

Οσο για τα Νοκια, παντα ηθελα να ειναι η δευτερη μου συσκευη ενα απλο κινητο Νοκια (5310 XpressMusik)...respect στην απλοτητα αποστολης sms

Τελευταία επεξεργασία από: spiderdim, 09/02/2011 - 00:17


#3   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 09/02/2011 - 00:37

δεν σας ενοχλει που ο καθενας εχει- η θελει να εχει Iphone ενοω μου φαινεται περιεργο ατομα που δεν ξερουν να ανοιξουν ενα pc να εχουν Iphone δλδ νταξει :(

Τελευταία επεξεργασία από: trisk, 09/02/2011 - 00:37


#4   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1.289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 09/02/2011 - 00:44

δεν σας ενοχλει που ο καθενας εχει- η θελει να εχει Iphone ενοω μου φαινεται περιεργο ατομα που δεν ξερουν να ανοιξουν ενα pc να εχουν Iphone δλδ νταξει :(

ακριβως εγω βλεπω κατι χαζογκομενες που εχουν iphone μονο και μονο για να το λενε.Οι κατι αλλουσ τυπουσ που εχουν δυο κινητα το ενα οτι να ναι και το αλλο iphone και λενε το iphone το εχω για οταν βγαινω για καφε(μου εχει τυχει)

#5   alexcbr

alexcbr

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Alex 2000

Δημοσίευση 09/02/2011 - 01:23

ακριβως εγω βλεπω κατι χαζογκομενες που εχουν iphone μονο και μονο για να το λενε.Οι κατι αλλουσ τυπουσ που εχουν δυο κινητα το ενα οτι να ναι και το αλλο iphone και λενε το iphone το εχω για οταν βγαινω για καφε(μου εχει τυχει)

Και όταν παει για φαγητό τι περνει,το iPad??? :)

#6   Thermoman

Thermoman

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Thermoman

Δημοσίευση 09/02/2011 - 01:24

Ο μόνος λόγος που θα είχα και δεύτερο το οποίο θα ήταν ότι ναναι θα ήταν καθαρά η δουλειά μου που πραγματικα εκεί θα λυπόμουν να πάρω το iphone αφού το κινητό της δουλειάς επιχειρούσε ακόμακαι τούμπες από τα 5 μέτρα και καμμιά φορά και περισσότερο... κρίμα δεν θα ήταν? εκεί θα το είχα για εκτός δουλειάς... παρόλα αυτά όμως δεν χρειάζεται τελικά γιατί με απέλυσαν λόγω περικοπών :(

#7   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1.289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 09/02/2011 - 01:25

Και όταν παει για φαγητό τι περνει,το iPad??? :)

χαχαχαχα μάλλον :P τι να πεις μωρέ τι να πεις.Απλά ορισμένοι οι μούρη θέλουν να βγάζουν προς τα έξω και τίποτα άλλο.

#8   djibril13

djibril13

    iPH Contributor

  • 963 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2011 - 01:26

οι περισσοτεροι εχουν nokia γιατι φοβουνται να το αλλαξουν η απο συνηθεια. μολις δουν το iphoni ομως...

#9   ilpap

ilpap

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@ilpappas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:ilpap

Δημοσίευση 10/02/2011 - 17:40

που μπορούμε να βρούμε αυτή την έρευνα..;;;

#10   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/02/2011 - 17:55

Ακολούθησε την πηγή της αναδημοσίευσης.

ezgif_com_crop_2.gif





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες