Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μετάδοση δεδομένων τοποθεσίας από το iPhone 4 στο iPad με το Personal Hotspot


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/03/2011 - 19:47

Σκέφτεστε να δώσετε μερικά ευρώ ακόμα και να αγοράσετε το WiFi+3G iPad 2 ή ακόμα και το αντίστοιχο μοντέλο του iPad 1, για να έχετε και τη λειτουργία του GPS?

Ξανασκεφτείτε το!

Με τη λειτουργία του Personal Hotspot, όταν κάνετε tethering από το iPhone στο απλό WiFi iPad τότε τα GPS δεδομενα του tethered iPhone μπορούν να περάσουν στο iPad, κάθε φορά που μια εφαρμογή στο iPad πχ εφαρμογή πλοήγησης το απαιτεί!

As you know, Apple has finally brought wireless tethering functionality with iOS 4.3. Called Personal Hotspot, it allows you to share your iPhone’s 3G cellular data connection with other devices over its WiFi connection. It’s one less reason to fork an additional $130 for a 3G iPad even though some people are willing to pay the premium for its GPS features. Well, guess what, your WiFi-only iPad inherits GPS positioning capabilities when you tether the tablet to an iPhone via the Personal Hotspot feature.

He was able to confirm that GPS data passing also works with the first generation iPad and posted a video to prove it, embedded below. I’m guessing this should work with the iPod touch as well. Many people could be sold on this unofficial feature, especially those avoiding WiFi iPads for their lack of precise GPS positioning while refusing to pay the premium for 3G and GPS upgrades.


Ο Kyle Carmitchel του TabletMonsters, επιβεβαίωσε ότι η μεταφορά δεδομένων δεν είναι realtime. Τα GPS δεδομένα μεταφέρονται από το iPhone στο iPad με διάστημα περίπου ενός λεπτού.

http://www.youtube.com/watch?v=SbvMt0diVFU

[via]

Πρώτος παρατήρησε αυτό το χαρακτηριστικό ο Zachary Bir, ο οποίος σύνδεσε το iPad του στο ίντερνετ μέσω του Personal Hotspot από ένα iPhone 4 και βρήκε ότι η κλασική μπλε κουκίδα τοποθεσίας στο Google Maps ακολουθούσε με μεγάλη ακρίβεια την πορεία του αυτοκινήτου του.

Είναι γνωστό, βέβαια, ότι το iPad Wi-Fi μπορεί να λάβει δεδομένα τοποθεσίας μέσω τριγωνισμού του δικτύου αλλά ο βαθμός της ακρίβειας μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι το iPhone 4 μπορούσε και έστελνε αυτά τα δεδομένα στο iPad. Κάτι τέτοιο δεν είναι παράξενο αφού συμβαίνει ήδη σε άλλες συσκευές, όπως πχ το MiFi.

H γνωστοποίηση μιας τέτοιας δυνατότητας είναι ένας ακόμα λόγος που η χρησιμότητα του iPad 3G μοντέλου «πέφτει» κατά κάποιον τρόπο αφού ένας συνδυασμός iPhone 4 και iPad Wi-Fi μπορεί να αντικαταστήσει τις περισσότερες -αν όχι όλες- λειτουργίες που επιθυμεί κάποιος από το 3G μοντέλο.

[via]

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 18/03/2011 - 22:50


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MacDimitris

MacDimitris

    iPH Contributor

  • 1.278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MacDimitris

Δημοσίευση 18/03/2011 - 22:01

Αν είσαι jb μπορείς να συνδέσεις ενα εξωτερικό Bluetooth gps.. Αν είμαι λάθος διορθώστε με!

#3   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 18/03/2011 - 22:08

Εμεις που εχουμε vodafone, θα δουλευει η μεταφορα δεδομενων στο iPad απο το gps του 4? ή αποτελει εσωτερικη λειτουργια μεταξυ των 2 συσκευων. Ρωταω μονο για τα δεδομενα του gps , γιατι για internet ξερω πως θελει πληρωμη.

#4   nickliki1

nickliki1

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:nickliki

Δημοσίευση 18/03/2011 - 22:09

Αν είσαι jb μπορείς να συνδέσεις ενα εξωτερικό Bluetooth gps.. Αν είμαι λάθος διορθώστε με!

πολυ σωστα.Το εχω κανει εγω στο ipad1 και παει σφαιρα με ολα τα προγραμματα gps

#5   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 18/03/2011 - 22:14

Αυτό σημαίνει ότι θα δουλεύουν κανονικά όλα τα προγράμματα GPS στο μοντέλο με WiFi;
@nickliki1: Μπορείς να δώσεις κάποιο link για τέτοιο bluetooth GPS Antenna;

#6   MacDimitris

MacDimitris

    iPH Contributor

  • 1.278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MacDimitris

Δημοσίευση 18/03/2011 - 22:14

πολυ σωστα.Το εχω κανει εγω στο ipad1 και παει σφαιρα με ολα τα προγραμματα gps

Άρα δεν υπάρχει λόγος να πάρεις το 3G!

#7   nickliki1

nickliki1

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:nickliki

Δημοσίευση 18/03/2011 - 22:22

Άρα δεν υπάρχει λόγος να πάρεις το 3G!

Μα εγω δεν θελω να το παρω.Στο φιλο παραπανω απαντησα

#8   MacDimitris

MacDimitris

    iPH Contributor

  • 1.278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MacDimitris

Δημοσίευση 18/03/2011 - 22:24

Μα εγω δεν θελω να το παρω.Στο φιλο παραπανω απαντησα

Γενικά μιλάω

#9   chrispaok97

chrispaok97

    iPH Member

  • 298 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:chrispaok97

Δημοσίευση 18/03/2011 - 22:37



#10   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2011 - 22:38

Δουλεύει και με το MyWi εάν είστε jailbroken. Πάντως δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ χρησιμοποίησα turn by turn μια χαρά...Τυχαίο?

#11   nickliki1

nickliki1

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:nickliki

Δημοσίευση 18/03/2011 - 22:40

Αυτό σημαίνει ότι θα δουλεύουν κανονικά όλα τα προγράμματα GPS στο μοντέλο με WiFi;
@nickliki1: Μπορείς να δώσεις κάποιο link για τέτοιο bluetooth GPS Antenna;

Φιλε χρειαζεσαι μια αδεια roqy bt4(kαλυτερα γνησια γιατι ειναι λιγο μπερδεγουει η ενεργοποιηση).Μετα χρειαζεσαι ενα εξωτερικο bt gps δεκτη(δες στο σιτε του ποιοι ειναι συμβατοι 98% ειναι συμβατοι).Η εφαρμογη βρισκεται στο cydia και κοστιζει 8 ευρω.Βεβαια υπαρχει και στα γνωστα μαγαζακια

#12   MacDimitris

MacDimitris

    iPH Contributor

  • 1.278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MacDimitris

Δημοσίευση 18/03/2011 - 22:43

Φιλε χρειαζεσαι μια αδεια roqy bt4(kαλυτερα γνησια γιατι ειναι λιγο μπερδεγουει η ενεργοποιηση).Μετα χρειαζεσαι ενα εξωτερικο bt gps δεκτη(δες στο σιτε του ποιοι ειναι συμβατοι 98% ειναι συμβατοι).Η εφαρμογη βρισκεται στο cydia και κοστιζει 8 ευρω.Βεβαια υπαρχει και στα γνωστα μαγαζακια

Το ίδιο δεν κάνει και το BTStack GPS; Που είναι και free;

#13   MacDimitris

MacDimitris

    iPH Contributor

  • 1.278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MacDimitris

Δημοσίευση 18/03/2011 - 22:45

Αυτό σημαίνει ότι θα δουλεύουν κανονικά όλα τα προγράμματα GPS στο μοντέλο με WiFi;
@nickliki1: Μπορείς να δώσεις κάποιο link για τέτοιο bluetooth GPS Antenna;

Με 20 ευράκια έξω από την πόρτα σου.. Δεν το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο άρα δεν μπορώ να σου εγγυηθώ τίποτα! Link

Τελευταία επεξεργασία από: MacDimitris, 18/03/2011 - 22:46


#14   nickliki1

nickliki1

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:nickliki

Δημοσίευση 18/03/2011 - 22:46

Το ίδιο δεν κάνει και το BTStack GPS; Που είναι και free;

Δεν το ξερω φιλε μου.Το θεμα παντως δεν ειναι απλα να δει τον δεκτη το bluetooth αλλα και να συνδεθει πανω του!!Και αυτο κανει το roqy.τωρα αν γινεται και με αυτο που λες δυστυχως δε γνωριζω

#15   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2011 - 22:47

Άρα δεν υπάρχει λόγος να πάρεις το 3G!


Φυσικά και μπορείς να βάλεις εξωτερικό bluetooth GPS και στο 1ο iPad.

ΤΟ δεν υπάρχει λόγος να πάρεις το 3G το βρίσκω αστείο. Γιατί να κουβαλάς 2 συσκευές και να έχεις συνεχώς ανοιγμένο το BT για να έχεις GPS?

Κοροϊδία μου φαίνεται.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες