Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad 2: Τα exploits έκλεισαν. Ακόμα δυσκολότερο το jailbreak στον A5


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/03/2011 - 13:25

η apple κλεινει τα exploit που πρωτα εχει δωσει για το jailbrake!

μαλιστα για αυτο δινει update και κλεινουν τα κενα..οπως εγινε απο την 3.1.2 στην 3.1.3,απο την 4.0 στην 4.01,οπως εγινε απο την 4.0.1 στην 4.1,οπως εγινε απο την 4.1 στην 4.2.1 και οπως εγινε απο την 4.2.1 στην 4.3
ανωμαλοι ειναι στην apple βοηθουν να δωσουν το jailbreak αλλα το σφραγιζουν κιολας....γιατι δεν δινουν αναβαθμισεις με ανοιχτα ολα τα exploits?

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 12/03/2011 - 13:33


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/03/2011 - 14:39

προφανως εχεις μεινει στην 4.1 γιατι στην 421 εχει 160 χαρακτηρες.
στην 4.3 εχει hot spot


Μέσα επεσες! το αρνητικό για μένα όσον αφορά το jb είναι ότι κάθε φορά πρεπει να κάνεις restore as new, απο την άλλη μόνο θετικά βλέπω με το jb. Τέλος απο μένα το off topic

#33   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 12/03/2011 - 14:44

κανει ο,τι σε φωτισει ο θεος και οι αναγκες σου. για ολα υπαρχουν λυσεις.
μην ακους κανενα και προχωρα σε ο,τι χρειαζεσαι εσυ. ειναι πολυ προσωπικα αυτα τα θεματα.
το πως θα το σεταρεις τι θα περασεις. ο,τι και να σου λεμε γραψε μας.
ελπιζω να γινομαι κατανοητός.

#34   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 12/03/2011 - 15:23

για ποιο λογο;


Γιατί πολύ απλά σαν τηλέφωνο μου παρέχει αυτα που θέλω στη δουλειά μου , και δεύτερον σέβομαι τους developers και αγοράζω τα apps.

#35   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 12/03/2011 - 15:33

Γιατί πολύ απλά σαν τηλέφωνο μου παρέχει αυτα που θέλω στη δουλειά μου , και δεύτερον σέβομαι τους developers και αγοράζω τα apps.

εσενα φιλε μου!για μενα το μαμα iphone εχει ΠΑΡΑ πολλες εληψεις χωρις jailbreak!αν εσυ εισαι ικανοπιημενος καλος μην ομως το παιζεις ιστορια και θες να μας πεις οτι ειναι το καλητερο!η συσκευη εχει παρα πολλες δυνατοτιτες που τις εχεις μονο με το jailbreak!αν δεν σε ενδιαφερουν καλος εμας ομως μας ενδιαφερουν και το θελουμε!και ειναι δικαιομα μας!οπωτε φτηνε την καραμελα αν δεν εχει λιωσει ακομη και μην το παιζεις εξηπνακιας!

δλδ τα ποσα εκκατομηρια που εχουν Jailbreak ειναι μαλακες και εσεις ειστε οι εξηπνοι ετσι???


δεν εχω κατι μαζι σου αλλα με προσβαλει το τονος και ο τροπος που μιλας!φυλαξου γτ θα σε φαμε :P

Τελευταία επεξεργασία από: karpoutzidid, 12/03/2011 - 15:35


#36   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 12/03/2011 - 15:37

Γιατί πολύ απλά σαν τηλέφωνο μου παρέχει αυτα που θέλω στη δουλειά μου , και δεύτερον σέβομαι τους developers και αγοράζω τα apps.


Βρε συ dream21 , επειδή και άλλες φορές έχεις υποστηρίξει το ίδιο, μάλλον ΔΕΝ έχεις καταλάβει το βασικό νόημα!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το ζητούμενο για αρκετούς από εμάς οι τσαμπέ/σπασμένες εφαρμογές/παιχνίδια με το jailbreak, αλλά οι ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ που ξεκλειδώνονται με το j/b και απογειώνουν το κινητό σε απόλυτο εργαλείο !!! ;)

#37   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/03/2011 - 15:42

Βρε συ dream21 , επειδή και άλλες φορές έχεις υποστηρίξει το ίδιο, μάλλον ΔΕΝ έχεις καταλάβει το βασικό νόημα!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το ζητούμενο για αρκετούς από εμάς οι τσαμπέ/σπασμένες εφαρμογές/παιχνίδια με το jailbreak, αλλά οι ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ που ξεκλειδώνονται με το j/b και απογειώνουν το κινητό σε απόλυτο εργαλείο !!! ;)

διαφωνω καθετα...οι μισες και παραπνω δυνατοτητες απλα δεν υποστηριζονται πλεον και υπολειτουργουν πχ iphonedelivery,bossprefs και αλλες(εννοω οτι δεν παιζουν στις ενημερωμενες εκδοσεις αρα κατα ποσο χρησιμο ειναι το jailbreak οταν καποιες δεν λειτουργουν?)

#38   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 12/03/2011 - 15:45

Βρε συ dream21 , επειδή και άλλες φορές έχεις υποστηρίξει το ίδιο, μάλλον ΔΕΝ έχεις καταλάβει το βασικό νόημα!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το ζητούμενο για αρκετούς από εμάς οι τσαμπέ/σπασμένες εφαρμογές/παιχνίδια με το jailbreak, αλλά οι ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ που ξεκλειδώνονται με το j/b και απογειώνουν το κινητό σε απόλυτο εργαλείο !!! ;)

συμφωνω φιλε μου απολυτα.Και εγω απο appstore τις αγοραζω.Εχουμε πει πολλες φορες το j/b δεν ειναι για σπασμενες εφαρμογες. ;)

#39   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 12/03/2011 - 15:48

διαφωνω καθετα...οι μισες και παραπνω δυνατοτητες απλα δεν υποστηριζονται πλεον και υπολειτουργουν πχ iphonedelivery,bossprefs και αλλες(εννοω οτι δεν παιζουν στις ενημερωμενες εκδοσεις αρα κατα ποσο χρησιμο ειναι το jailbreak οταν καποιες δεν λειτουργουν?)

το iphone delivery στην 4.2 παιζει κανονικα και αντι bossprefs βαζεις sbsettings .Και πολλα αλλα.Σιγουρα οι αναβαθμισεις ειναι προβλημα για το j/b απο κει και περα ολα φτιαχνονται .

#40   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/03/2011 - 16:04

δηλαδη θεωρεις δυσκολο ενας κολοσσος οπως η apple και με δεδομενο οτι και οι χακερς δεν κρατάνε κλειστό το στόμα τους και με επισης δεδομενο οτι το shatter ήταν στον επεξεργαστη α4 να εκατσε κατω και να το βρηκε? τους εκανε τη χαρη και το αφησε πολυ καιρο ανοιχτο επιτηδες γιατι αν το εκλεινε δεν ηταν ετοιμοι/η τοσο η ιδια οσο και το εργοσταστιο κατασκευης του α5 για να το αλλαξει στην 41 42. τωρα που ειναι τους εστειλε αδιαβαστους.

Φίλε geORGIOSb, όπως ήδη έχω αναφέρει παραπάνω το SHAtter exploit το έκλεισε η apple πολύ πριν το ανακαλύψει η dev-team.
Το iPad2(A5) έχει bootrom version iBoot-838.3, που σημαίνει ότι έγινε compiled τον Μάρτιο του 2010. Αυτό καταρρίπτει τις θεωρίες συνωμοσίας περί ξεπουλήματος στην apple. Απλά οι μηχανικοί της apple τους πρόλαβαν. Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με το limera1n exploit του geohot, ο οποίος το είχε πει από τότε.

#41   iAgis

iAgis

    iPH User

  • 141 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/03/2011 - 16:09

Κάτι θα βρούνε και στον Α5. Το θέμα είναι να το βρούνε γρήγορα..

#42   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 12/03/2011 - 16:29

Γιατί πολύ απλά σαν τηλέφωνο μου παρέχει αυτα που θέλω στη δουλειά μου , και δεύτερον σέβομαι τους developers και αγοράζω τα apps.

Τι σχέση έχουν οι developers; Δηλαδή για σένα jb = cracked apps; Κάτι τέτοια διαβάζουν οι καινούργιοι κ μπερδεύονται. Κ αν σου διαφεύγει κ στο cydia υπάρχουν developers που κ κει τους πληρώνεις.

#43   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 12/03/2011 - 16:31

Το ιδανικότερο είναι να βρουν κάτι και να ΜΗΝ το δώσουν στην δημοσιότητα μέχρι να βγει το iphone 5!

Έτσι η Apple να μην ξέρει ενδεχομένως το πιθανό eχploit στον Α5.

Γιατί αν το ξέρει υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγάλει revised Α5 στο iphone 5 οπότε θα περιμένουμε κι άλλο για jailbreak του 5...

#44   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 12/03/2011 - 16:32

Τι σχέση έχουν οι developers; Δηλαδή για σένα jb = cracked apps; Κάτι τέτοια διαβάζουν οι καινούργιοι κ μπερδεύονται. Κ αν σου διαφεύγει κ στο cydia υπάρχουν developers που κ κει τους πληρώνεις.

ακριβως.

#45   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/03/2011 - 17:18

Θα πάρω τη σκυτάλη από τους γνωστούς καταστροφολόγους του φόρουμ οι οποίοι συνεχίζουν ακάθεκτοι με αερολογίες και με "κραυγές" χωρίς ουσιαστικά επιχειρήματα .

Τα δεδομένα που έχουμε ως τώρα είναι τα εξής :

1. Είναι πέρα από εμφανές ότι η Apple λόγω των πολύ μεγάλων γραμμών παραγωγής που έχει αναπτύξει για να ικανοποιήσει την παγκόσμια ζήτηση για τα προϊόντα της αδυνατεί να ανταποκριθεί άμεσα σε exploits όπως το limerain τα οποία χρειάζονται hardware και όχι software fix . Θυμηθείτε πόσο γρήγορα είχε βγει πέρυσι το 3gs με το νέο bootrom και συγκρίνετέ το με την φετινή κατάσταση...

2. Το συγκεκριμένο ipad 2 που κυκλοφόρησε χθες , βγήκε αρκετά βιαστικά στην αγορά και αυτό αποδεικνύεται ήδη από τις ημερομηνίες παραγωγής των A5. Είναι πολύ πιθανόν λοιπόν να υπάρχουν αρκετά exploits και στο συγκεκριμένο προϊόν. Το πόσο βιαστικά βγήκε φαίνεται και από τα πρώτα προβλήματα που ήδη άρχισαν να εμφανίζονται (πριν καν κλείσει 24 ώρες) με αναφορές για backlight bleeding http://www.engadget....bleeding-video/ .

3. Τα λεφτά που διακινούνται στην jailbreak κοινότητα μέσω των applications που δημιουργούνται από τους developers είναι τόσο πολλά που αποτελούν ουσιαστικά εγγύηση για τη διατήρηση και τη βιωσιμότητά του. Δείτε πόσο γρήγορα έσπασε προχθές ο safari (σε μερικά λεπτά) αναγκάζοντας την apple να ετοιμάζει το 4.3.1 μόλις 2 εικοσιτετράωρα μετά την κυκλοφορία του 4.3 .

4. Το ότι έκλεισαν όλα τα γνωστά exploits στο ipad 2 δίνει στις ομάδες των hackers την ελευθερία να τα βγάλουν πλέον στον αέρα και να μας χαρίσουν untethered jailbreak για όλες τις συσκευές που έχουμε στα χέρια μας για όλες τις μελλοντικές εκδόσεις του ios μιας και θα είναι άχρηστα στις μελλοντικές συσκευές...

5. Όλοι οι hackers αποκτούν ξανά ένα κοινό στόχο (τον Α5) και θα σταματήσουν για κάποιο διάστημα τα μαχαιρώματα και οι κοκορομαχίες λόγω του ότι ΟΛΟΙ τους επωφελούνται από την ύπαρξη του jailbeak , του cydia , κλπ...


Για μένα λοιπόν όπως καταλάβετε τα πράγματα μόνο δυσάρεστα δεν είναι...

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 12/03/2011 - 17:20


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες