Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad 2: Αυτές είναι οι τιμές πώλησης στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
121 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   realtowz

realtowz

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/03/2011 - 00:17

Όσοι δικαιολογούν την αυξημένη τιμή του iPad2 στην ευρωπαϊκή Ουγκάντα,ας ρίξουν μια ματιά στο λινκ και να κάνουν τις συγκρίσεις

http://en.wikipedia....rates_of_Europe

Το ρίχνουμε στον Φ.Π.Α. στο τελωνείο και δεν δεχόμαστε το προφανές,ότι στην Ελλάδα είναι ακριβότερο γιατί έτσι μας αρέσει !

Ας βγεί κάποιος απο την pcοεταιρία που το εισάγει να μας πεί απο που προκύπτει αυτή η διαφορά.



Χμ...

Apple -> Εσύ

Apple -> Πλαίσιο -> Εσύ



Αυτός ο παραπάνω κόμβος κοστίζει περίπου 20 ευρώ. ΟΚ;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   neyromantis

neyromantis

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/03/2011 - 10:09

Χμ...

Apple -> Εσύ

Apple -> Πλαίσιο -> Εσύ



Αυτός ο παραπάνω κόμβος κοστίζει περίπου 20 ευρώ. ΟΚ;


Θα είχε και αυτό την λογική του εάν και οι υπόλοιπες Ευρωπαικές χώρες που δεν έχουν παρουσία της μαμάς εταιρίας (Applestores δηλαδή) θα είχαν ίδιες τιμές. (πχ. Αυστρία,Νορβηγία,Σουηδία)

και το σωστό είναι

Apple-> iSquare -> Πλαίσιο -> Εσύ

ΟΚ;

#108   realtowz

realtowz

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/03/2011 - 11:39

Θα είχε και αυτό την λογική του εάν και οι υπόλοιπες Ευρωπαικές χώρες που δεν έχουν παρουσία της μαμάς εταιρίας (Applestores δηλαδή) θα είχαν ίδιες τιμές. (πχ. Αυστρία,Νορβηγία,Σουηδία)

και το σωστό είναι

Apple-> iSquare -> Πλαίσιο -> Εσύ

ΟΚ;



Δεν γνωρίζω σε ποιές χώρες έχει επίσημη παρουσία και σε ποιές όχι η apple. Και στις 3 που ανέφερες πάντως, έχεις τη δυνατότητα αγοράς από το online store τους προφανώς απευθείας από την apple. Στο ελληνικό σε παραπέμπει στην iSquare.

#109   aelaraole

aelaraole

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/03/2011 - 12:41

Ρε παιδιά μου πήρε ένας φίλος από UK το 64 3G 659£ και 35£ ένα cover. Ξέρει κανείς ποιός είναι ο ποιό σίγουρος τρόπος να μου το στείλει. Μου είπε ότι ρώτησε να το ασφαλίσει για 700£ γαι ζητάνε περίπου 50£ ταχυδρομικά. Τι να κάνω να μου το στείλει έτσι ή απλά και ο θεός βοηθός ?

να πας να το πάρεις!!!

#110   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 26/03/2011 - 13:17

Κι όμως. Αν και δεν γνωρίζω πολλά από marketing και οικονομικά, για να ανοίξει ένα apple retail store θα πρέπει ένας ιδιώτης να δείξει ενδιαφέρον και όχι η apple. Δεν μίλησα για apple store, το οποίο είναι επίσημο από την apple. Έτσι κι αλλιώς δεν έχουν όλες οι χώρες τέτοια (π.χ. η Ολλανδία δεν έχει). Αν ο ιδιώτης δείξει ενδιαφέρον και αγοράσει τα δικαιώματα (franchising), τότε μπορεί να ανοίξει το μαγαζί. Αλλιώς, η εταιρεία δεν πρόκειτα να έρθει από μόνη της, ειδικά σε μια αγορά όπως είναι η ελληνική. Δεν μπορώ να κατηγορίσω καμία από τις δύο πλευρές γι αυτό (ελληνική αγορά - Ελλάδα ή apple). Αυτό που είναι όμως σίγουρο είναι ότι τα προϊόντα της apple δεν πουλάνε και πολύ στην Ελλάδα, παρά μόνο σε ένα μικρό ποσοστό, μιας και οι υπόλοιποι δεν είναι εξοικειωμένοι με αυτά. Όπως και να έχει όμως, δε νομίζω ότι είναι μουρμούρα, μιας κι εγώ εξέφρασα απλά την άποψη μου σε όσα είχα βιώσει και πολύ περισσότερο ακούσει, όσο ήμουν στην Ελλάδα. Συγγνώμη για την πολυλογία.

Ευχαριστώ για τα καλορίζικα :) το έχω ήδη στα χέρια μου και πάω σπίτι να το χαρώ ;)


Το θέμα είναι ότι στην Ολλανδία και γενικά στην Κεντρική Ευρώπη κάτι δεν το βρίσκεις παίρνεις το αμαξάκι σου και πας στην δίπλα χώρα και αγοράζεις αυτό που θες χωρίς πχ να σε νοιάζει αν η χώρα σου έχει επίσημο Apple Store. Εδώ στην Ελλάδα οι χώρες που είναι προσβάσιμες με αμάξι είναι χειρότερες απο την δική μας σε τέτοια θέματα... Η Ιταλία πάλι θέλει πλοίο ή αεροπλάνο...

Goededag!

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 26/03/2011 - 13:18


#111   andreashadji

andreashadji

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Twitter:@andreashadji
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 26/03/2011 - 14:27

Πήρε κανείς απο Multirama τελικά σήμερα;είχαν κομμάτια;

#112   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/03/2011 - 14:51

Εγώ πήρα από Multirama στο Mall Athens, αλλά μου το είχαν κρατήσει από την Πέμπτη που είχα περάσει να ρωτήσω αν θα φέρουν.

#113   andreashadji

andreashadji

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Twitter:@andreashadji
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 26/03/2011 - 17:16

Και γω είχα κρατήσει απο τη Πέμπτη στου Ζωγραφου αλλα μου είπαν ότι δεν παραλαβαν τελικά και ότι γάτα παρει δευτερα.δυο κομμάτια περίμενε.

#114   minotavrs

minotavrs

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 26/03/2011 - 17:40

Πήρε κανείς απο Multirama τελικά σήμερα;είχαν κομμάτια;

Ναι πρωί πρωί είχε άμεσα διαθέσιμα κομμάτια ούτε κρατήσεις ούτε λίστες ούτε τίποτα το πήρα και έφυγα

#115   nikos20047

nikos20047

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 26/03/2011 - 18:25

Εγώ πήγα το πρωι στα μουλτιραμα και τίποτα έδωσα προκαταβολή 15 ευρω και μου είπαν Απο Δευτέρα θα παραλάβουν κανονικά αν αργήσουν πολυ λέει ότι θα πάρουν τηλ για να δώσουν τη προκαταβολή πισω
τώρα να πω την αλήθεια δεν το πολυ πιστεύω για Δευτέρα αλλα κανείς Απο ότι κατάλαβα δεν ξέρει ακριβώς 

Τελευταία επεξεργασία από: nikos20047, 26/03/2011 - 18:26


#116   raffo333

raffo333

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/03/2011 - 15:48

αυτούς τους ξέρει κανεις ?.. www.e-mac.eu
το skroutz τους βγάζει με τις καλύτερες τιμές...

#117   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/03/2011 - 00:21

Μόλις γύρισα από Ρώμη. Μια από τά ίδια και εκεί. Επόμενη παραλαβή 20 Απριλίου!!!

#118   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/04/2011 - 22:14

Καλησπέρα! Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει τις ακριβείς διαστάσεις της συσκευασίας του iPad 2 σε cm και το ακριβές βάρος σε kg της συσκευασίας μαζί με το iPad 2 και όλα τα αξεσουάρ του και έγραφα;

Σας ευχαριστώ πολύ!

#119   Agelosap

Agelosap

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/04/2011 - 13:55

Έχει ακούσει κανείς τίποτα για το πότε προβλέπετε να βγει JB και γι αυτό ?

#120   cyberia

cyberia

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2011 - 12:46

Ερωτηση... για ποιο λογο ειναι τοσο ακριβα εδω σε σχεση με ολες τις αλλες χωρες? στο πηγαδι κατουρισαμε? αυτεσ ειναι απατεωνιες. κανενας λογος δε πιστευω οτι το δικιολογει αυτο το πραγμα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες