Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone: εφαρμογή και παιχνίδι της εβδομάδας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/04/2011 - 13:06

Κάθε βδομάδα η Apple επιδεικνύει στο App Store μια εφαρμογή και ένα παιχνίδι για το iPhone που έχει επιλέξει η ίδια.

Αυτή τη βδομάδα επιλογή της Apple για εφαρμογή της εβδομάδας είναι το ESPNF1 που προσφέρει πλήρες ρεπορτάζ για τη Formula 1

Συνημμένο αρχείο  Screen shot 2011-04-04 at 2.01.49 PM.JPG   36,82KB   11 λήψεις

Μπορείτε να δείτε την εφαρμογή εδώ

Για παιχνίδι της εβδομάδας η Apple επέλεξε το Cooking Dash, στο οποίο αναλαμβάνετε το ρόλο ενός σεφ με σκοπό την ικανοποίηση των πελατών σας.

Συνημμένο αρχείο  Screen shot 2011-04-04 at 2.04.15 PM.JPG   74,67KB   6 λήψεις

Μπορείτε να δείτε το παιχνίδι εδώ

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   maninas

maninas

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/04/2011 - 14:50

Σοβαρά τώρα, αυτό είναι ενημέρωση;! Κοπιάρουμε εφαρμογές που επιδεικνύει η Apple στην κεντρική σελίδα του iTunes με μία σειρά ως περιγραφή και ψήσαμε την είδηση για πρώτη σελίδα; Ως που θα φτάσει πια η ποιότητα των άρθρων;

Το καταλαβαίνω ότι είναι η περίοδος τέτοια και δεν υπάρχει αρκετό δημοσιογραφικό υλικό για να χρησιμοποιήσετε αλλά ύστερα και από αυτό είναι πια προφανές πως έχετε απογοητευτεί παντελώς και σερβίρετε τα πάντα ως "νέα"!

Τι ακολουθεί μετά από αυτό; Η ώρα, σε screenshots από iphone "για την ενημέρωσή μας"; Κατάντια.. Πριν ένα χρόνο που ξεκίνησα να σας διαβάζω είχατε πραγματικό περιεχόμενο ΚΑΙ αξιοπρέπεια σαν site. Σε μόλις ένα χρόνο καταφέρατε να χάσετε και τα δύο.

Τελευταία επεξεργασία από: maninas, 04/04/2011 - 14:52


#3   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 04/04/2011 - 14:54

Σοβαρά τώρα, αυτό είναι ενημέρωση;! Κοπιάρουμε εφαρμογές που επιδεικνύει η Apple στην κεντρική σελίδα του iTunes με μία σειρά ως περιγραφή και ψήσαμε την είδηση για πρώτη σελίδα; Ως που θα φτάσει πια η ποιότητα των άρθρων;

Το καταλαβαίνω ότι είναι η περίοδος τέτοια και δεν υπάρχει αρκετό δημοσιογραφικό υλικό για να χρησιμοποιήσετε αλλά ύστερα και από αυτό είναι πια προφανές πως έχετε απογοητευτεί παντελώς και σερβίρετε τα πάντα ως "νέα"!

Τι ακολουθεί μετά από αυτό; Η ώρα, σε screenshots από iphone "για την ενημέρωσή μας"; Κατάντια.. Πριν ένα χρόνο που ξεκίνησα να σας διαβάζω είχατε πραγματικό περιεχόμενο ΚΑΙ αξιοπρέπεια σαν site. Σε μόλις ένα χρόνο καταφέρατε να χάσετε και τα δύο.

εαν δεν σ'αρεσει φιλε μου αλλαζεις καναλι .Φιλικα

#4   entzo

entzo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2011 - 14:59

εαν δεν σ'αρεσει φιλε μου αλλαζεις καναλι .Φιλικα

ετσι ειναι φιλε μου.Οποιος δεν του αρεσει παει αλλου

#5   maninas

maninas

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/04/2011 - 16:40

Από ενδιαφέρον ανέφερα τη γνώμη μου, χάριν ανατροφοδότησης στην περίπτωση που κρίνεται χρήσιμη από τους διαχειριστές αυτού του site η γνώμη των τακτικών επισκεπτών του. Το να "αλλάξεις κανάλι" είναι το εύκολο (και το αυτονόητο), το ότι έκανα τον κόπο να αναφέρω τη δυσαρέσκεια ή αγανάκτησή μου προδίδει τουλάχιστον ότι νοιάζομαι για την ποιότητα του υλικού.

#6   spl

spl

    iPH Addict

  • 749 μηνύματα
  • Twitter:@splallos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:spl 15

Δημοσίευση 04/04/2011 - 16:52

Ωραίες εφαρμογές τις κατέβασα πριν λίγο

#7   freedoom

freedoom

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Twitter:@lefpol
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:freedoom1013

Δημοσίευση 04/04/2011 - 19:15

Εντάξει, τα είπε λίγο σκληροπυρηνικά ο φίλος, εν μέρει έχει δίκιο όμως.
Ας πούμε η Apple, χαρακτήρισε iphone game of the week το Sticky το οποίο οι Έλληνες χρήστες βγάλανε μάπα και μένα μου φάνηκε κάπως μούφα, μόνο βλέποντας τα screenshots. Οπότε πλέον μου κλόνισε την εμπιστοσύνη μου.
Από την άλλη, να βγει το Infinity Blade ή το Angry Birds Rio game of the week από τη Μαμά, ε αυτό είναι λογικό-προφανές.

#8   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/04/2011 - 20:11

Από ενδιαφέρον ανέφερα τη γνώμη μου, χάριν ανατροφοδότησης στην περίπτωση που κρίνεται χρήσιμη από τους διαχειριστές αυτού του site η γνώμη των τακτικών επισκεπτών του. Το να "αλλάξεις κανάλι" είναι το εύκολο (και το αυτονόητο), το ότι έκανα τον κόπο να αναφέρω τη δυσαρέσκεια ή αγανάκτησή μου προδίδει τουλάχιστον ότι νοιάζομαι για την ποιότητα του υλικού.


δεν βλέπω το λόγο που κάτι τέτοιο δεν είναι "νέο". Μια απλή ενημέρωση για εφαρμογές-παιχνίδια είναι χωρίς να θέλει να θίξει τη νοημοσύνη κανενός. Άλλωστε από τον τρόπο της παρουσίασης (δύο-τρία λόγια και link) φαίνεται αν δίνουμε βάση ή όχι. Δυστυχώς ή ευτυχώς πρέπει να υπάρχει και τέτοιο υλικό το οποίο ενδιαφέρει σημαντική μερίδα των (Ελλήνων) χρηστών για να είναι όλοι ικανοποιημένοι. Μάλιστα, για να μην κρυβόμαστε αυτή η κίνηση προέρχεται από λαϊκή απαίτηση (Ελλήνων) χρηστών και αυτό το μαρτυρά το ότι μόλις σήμερα ξεκίνησε αυτό το section στο iPH ενώ η Apple το έχει καθιερώσει πολλούς μήνες τώρα. Και δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι βαρόμετρο για την γενικότερη ποιότητα των άρθρων στο iPH, ειδικά σε σχέση με άλλα site.

Follow me on twitter


#9   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 04/04/2011 - 20:18

δεν βλέπω το λόγο που κάτι τέτοιο δεν είναι "νέο". Μια απλή ενημέρωση για εφαρμογές-παιχνίδια είναι χωρίς να θέλει να θίξει τη νοημοσύνη κανενός. Άλλωστε από τον τρόπο της παρουσίασης (δύο-τρία λόγια και link) φαίνεται αν δίνουμε βάση ή όχι. Δυστυχώς ή ευτυχώς πρέπει να υπάρχει και τέτοιο υλικό το οποίο ενδιαφέρει σημαντική μερίδα των (Ελλήνων) χρηστών. Μάλιστα, για να μην κρυβόμαστε αυτή η κίνηση προέρχεται από λαϊκή απαίτηση (Ελλήνων) χρηστών και αυτό το μαρτυρά το ότι μόλις σήμερα ξεκίνησε αυτό το section ενώ η Apple το έχει καθιερώσει πολλούς μήνες τώρα. Και δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι βαρόμετρο για την γενικότερη ποιότητα των άρθρων στο iPH, ειδικά σε σχέση με άλλα site.

συμφωνω απολυτα

#10   maninas

maninas

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/04/2011 - 23:52

δεν βλέπω το λόγο που κάτι τέτοιο δεν είναι "νέο".

Εφόσον υπάρχει (πρωτότυπα κιόλας) στο κεντρικό flash strip στην κεντρική σελίδα του iTunes, δεν αποτελεί "νέο". Το έχουμε δει όλοι και εάν όχι θα το δούμε σίγουρα. Είναι στο πιο κεντρικό σημείο, όποιοι ενδιαφέρονται για τέτοιες ανακοινώσεις κατά πάσα πιθανότητα παρακολουθούν εξίσου τακτικά και το iTunes-App store. Επομένως όχι, δεν πρόκειται για νέο, πρόκειται για ανακυκλωμένο παλιό.

Δεν είναι κάποια προσφορά ενός δυνατού app που ζητάμε πολλοί όπως έχετε κάνει στο παρελθόν και εγώ είμαι υπέρ και θέλω να βλέπω, είναι απλά η ανακοίνωση κυκλοφορίας ενός πασίγνωστου app. Οκ, νέο app. Δεν είναι καν κάποιο υπεραναμενόμενο app πχ. Οffice suite, Bluetooth or whatelse, είναι απλα.. το Cooking Dash (!).

Παραδεχτείτε δεν αποτελεί είδηση, και εαν δεν μπορείτε να παραδεχτείτε αυτό τότε παραδεχτείτε πως δεν είναι του επιπέδου που έχει θέσει το iPH.

[..]μόλις σήμερα ξεκίνησε αυτό το section στο iPH ενώ η Apple το έχει καθιερώσει πολλούς μήνες τώρα.

Αφού το κάνει η Apple θα το δούμε εκεί. Εκτός εάν πρόκειται για κάποια δραματικά σημαντική κυκλοφορία, διατηρείστε τη θεματική σας ενότητα σε αυτά που ΔΕΝ μαθαίνουμε από την Apple. Ακόμα καλύτερα, δημιουργήστε μία ξεχωριστή ενότητα με κάποιο παρόμοιο slash strip στο πλάι του site που να έχει το dedicated χώρο για τα apps of the week.

Και δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι βαρόμετρο για την γενικότερη ποιότητα των άρθρων στο iPH, ειδικά σε σχέση με άλλα site.

Θα μείνω σε αυτό που είπες. Το ότι μου απαντάς με αυτή την αμυντική στάση μου δείχνει ότι έχεις και εσύ τον προβληματισμό σου για την ποιότητα του άρθρου ή έστω τη μέθοδο δημοσίευσης του και τι μήνυμα μεταδίδει αυτό στον τακτικό αναγνώστη που γνωρίζει το χαρακτήρα του site. Τώρα το ότι προσπαθείς να δικαιολογήσεις μία (υπό εξέταση) αρνητική κίνηση σας λέγοντας "μα το κάνουν όλοι", είναι υποβιβασμός για το επίπεδο που έχει θέσει το iPH και που προσπαθεί να βελτιώσει.

Η κίνηση και η νέα θεματική ενότητα αυτή είναι ή εκτός ύλης και ποιότητας άρθρου κεντρικής σελίδας του iPH ή λαθεμένα παρουσιασμένη, αφού έχει την ίδια μορφή, στην ίδια θέση αλλά με διαφορετικό κατώτερης ενημερωτικής ποιότητας περιεχόμενο. Είναι σαν να έχεις μία κεντρική στήλη περιοδικού που να είναι μισή σελίδα ΚΑΙ διαφήμιση και να την φλασάρεις στο εξώφυλλο. Είναι λάθος, περνάει λάθος μήνυμα και ακόμα και εάν υπάρχει και κάποιο σημαντικό άρθρο μετά από αυτό πολλοί δε θα φτάσουν σε εκείνη τη σελίδα. Αυτά είναι σημαντικά πράγματα, παιδιά, για όποιον παίρνει τον εαυτό του και τη σελίδα του στα σοβαρά.

Ξαναλέω, εγώ σας παρουσιάζω αυτή την κριτική μου άποψη γιατί μου αρέσει και εμένα να επικοινωνώ με τους αναγνώστες μου παρόμοια, αλλά η μάζα των επισκεπτών/πελατών δεν λειτουργεί έτσι, απλά φεύγει και εσείς δεν μαθαίνετε τον λόγο ώστε να το χειριστείτε ανάλογα εγκαίρως. Λάθος κινήσεις κάνουμε όλοι κάποτε άλλωστε.

#11   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/04/2011 - 00:14

Εφόσον υπάρχει (πρωτότυπα κιόλας) στο κεντρικό flash strip στην κεντρική σελίδα του iTunes, δεν αποτελεί "νέο". Το έχουμε δει όλοι και εάν όχι θα το δούμε σίγουρα. Είναι στο πιο κεντρικό σημείο, όποιοι ενδιαφέρονται για τέτοιες ανακοινώσεις κατά πάσα πιθανότητα παρακολουθούν εξίσου τακτικά και το iTunes-App store. Επομένως όχι, δεν πρόκειται για νέο, πρόκειται για ανακυκλωμένο παλιό.


Θα σε παραξένευε πόσοι άνθρωποι περιμένουν τέτοια post για να «ανακαλύψουν» εφαρμογές και δεν κάνουν τον κόπο να ανοίξουν το iTunes. Αλλά πέρα από αυτά όταν λειτουργείς ένα τέτοιο site η καθημερινή ενημέρωση πρέπει να στηρίζεται σε πολλά πράγματα, από νέα για το jailbreak και στατιστικές έρευνες μέχρι εφαρμογές και οδηγούς. Πρέπει να καλυφθούν όλα γιατί υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται για όλα. Απλά πράγματα. Όπως είναι αυτή τη στιγμή το site δομημένο υπάρχει το κεντρικό blog Home όπου παρατίθενται όλα τα post και δευτερεύοντες κατηγορίες App Store για εφαρμογές και iPad για post σχετικά με το iPad. Η περαιτέρω διάσπαση δεν έχει κάποιο νόημα.


Θα μείνω σε αυτό που είπες. Το ότι μου απαντάς με αυτή την αμυντική στάση μου δείχνει ότι έχεις και εσύ τον προβληματισμό σου για την ποιότητα του άρθρου ή έστω τη μέθοδο δημοσίευσης του και τι μήνυμα μεταδίδει αυτό στον τακτικό αναγνώστη που γνωρίζει το χαρακτήρα του site. Τώρα το ότι προσπαθείς να δικαιολογήσεις μία (υπό εξέταση) αρνητική κίνηση σας λέγοντας "μα το κάνουν όλοι", είναι υποβιβασμός για το επίπεδο που έχει θέσει το iPH και που προσπαθεί να βελτιώσει.

Η κίνηση και η νέα θεματική ενότητα αυτή είναι ή εκτός ύλης και ποιότητας άρθρου κεντρικής σελίδας του iPH ή λαθεμένα παρουσιασμένη, αφού έχει την ίδια μορφή, στην ίδια θέση αλλά με διαφορετικό κατώτερης ενημερωτικής ποιότητας περιεχόμενο. Είναι σαν να έχεις μία κεντρική στήλη περιοδικού που να είναι μισή σελίδα ΚΑΙ διαφήμιση και να την φλασάρεις στο εξώφυλλο. Είναι λάθος, περνάει λάθος μήνυμα και ακόμα και εάν υπάρχει και κάποιο σημαντικό άρθρο μετά από αυτό πολλοί δε θα φτάσουν σε εκείνη τη σελίδα. Αυτά είναι σημαντικά πράγματα, παιδιά, για όποιον παίρνει τον εαυτό του και τη σελίδα του στα σοβαρά.

Ξαναλέω, εγώ σας παρουσιάζω αυτή την κριτική μου άποψη γιατί μου αρέσει και εμένα να επικοινωνώ με τους αναγνώστες μου παρόμοια, αλλά η μάζα των επισκεπτών/πελατών δεν λειτουργεί έτσι, απλά φεύγει και εσείς δεν μαθαίνετε τον λόγο ώστε να το χειριστείτε ανάλογα εγκαίρως. Λάθος κινήσεις κάνουμε όλοι κάποτε άλλωστε.


Ο «προβληματισμός» μου εκφράστηκε ξεκάθαρα. Δεν θεωρώ το Cooking Dash είδηση επιπέδου, σίγουρα. Αλλά, όπως σου είπα, τέτοια post πρέπει να υπάρχουν γιατί υπάρχουν άνθρωποι που αδιαφορούν για τα υπόλοιπα και κοιτάνε μόνο αυτά. Δεν είμαι υπεύθυνος να κρίνω τα γούστα τους. Αντικειμενικά, δεν μιλάμε για είδηση, απλώς μια «ενημέρωση». Και όπως αποκάλυψα κάτι τέτοιο ήταν ουσιαστικά «λαϊκή απαίτηση» άρα δεν υπάρχει κάποια χασούρα. Αν ήταν να μην γράφουμε άρθρα στα οποία φεύγει ο κόσμος τότε το site θα περιλάμβανε post μόνο για το jailbreak και εφαρμογές τύπου iFart.

Oποιαδήποτε συνέχεια μέσω PM αν θες.

Follow me on twitter





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες