Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad 2 Jailbreak: O GeoHot δέχεται την πρόκληση του P0sixninja


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2011 - 01:50

καλα ειδικα αν εισαι εξω απο το χωρο (οπως εγω) τοτε να δεις πλακα που εχει

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   nikolakis91

nikolakis91

    iPH Enthousiast

  • 549 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:nikolakis91

Δημοσίευση 03/05/2011 - 03:09

Θα διαφωνήσω μαζί σου. Αν βρούνε κάποιο exploit που θα έχει σχέση με τον επεξεργαστή Α5 δεν θα βγάλουν καν το JB και θα περιμένουν το iPhone 5/4s. Η εκτός και αν βρούνε κάτι που δεν θα έχει σχέση με αυτό :P

αν και πολύ ωραίο το point σου φίλε μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και εγώ και ορίστε γιατί!αν βρουν exploit στον A5 η υπόθεση έκλεισε!ουσιαστικά αυτό σημαίνει ότι είναι κάτι σαν low level exploit ( το οποίο ότι και να κάνουν δεν μπορούν να το αποτρέψουν με κάποιο απλό software update άλλα με hardware update ή να επαναπρογραμματίσουν από την αρχή το chip το στο οποίο έχει γίνει το exploit {πάλι δεν γίνεται με ένα απλό software update} το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να αλλάξουν και όλο τον επεξεργαστή {πράγμα απίθανο-το A5 θα βάλουν θέλουν δεν θέλουν,τα πράγματα έχουν δρομολογηθεί για το επόμενο iphone} η να ξαναγράψουν κώδικα ο οποίος δεν θα περιέχει κάποιο κενό ασφάλειας)!αν πάλι είναι userland exploit (ο άλλος τρόπος που δεν θα έχει σχέση με αυτό ;) ) τότε είναι στην δικιά τους κρίση γιατί αυτό είναι όντως κάτι που διορθώνεται με ένα software update λόγο το ότι δεν βασίζεται σε κάποιο ζωτικό κώδικα του idevice (κάτι τέτοιο ήταν και το JailbreakMe το οποίο δεν είχε καμιά ελπίδα να αντέξει σε κάποιο επόμενο update λόγο της φύσης του, όπως και έγινε) άλλα στο περιβάλλον χρήσης του idevice π.χ. springboard!

Υ.Γ. αν και όπως είπα το userland exploit patch-άρετε ποιο εύκολα από το άλλο αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται και με λίγες αλλαγές στον κωδικά του ώστε να γίνει port σε κάποιο άλλο software update! 8)

Υ.Γ. 2 για όσους δεν καταλαβαίνουν την ροή μου συγνώμη άλλα προσπάθησα να τα γράψω όσο ποιο άπλα μπορώ και είμαι διατεθειμένος να δώσω περαιτέρω εξηγήσεις καθώς "ψιλό" ασχολούμαι!

#18   nikrose555

nikrose555

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2011 - 10:22

αν και πολύ ωραίο το point σου φίλε μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και εγώ και ορίστε γιατί!αν βρουν exploit στον A5 η υπόθεση έκλεισε!ουσιαστικά αυτό σημαίνει ότι είναι κάτι σαν low level exploit ( το οποίο ότι και να κάνουν δεν μπορούν να το αποτρέψουν με κάποιο απλό software update άλλα με hardware update ή να επαναπρογραμματίσουν από την αρχή το chip το στο οποίο έχει γίνει το exploit {πάλι δεν γίνεται με ένα απλό software update} το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να αλλάξουν και όλο τον επεξεργαστή {πράγμα απίθανο-το A5 θα βάλουν θέλουν δεν θέλουν,τα πράγματα έχουν δρομολογηθεί για το επόμενο iphone} η να ξαναγράψουν κώδικα ο οποίος δεν θα περιέχει κάποιο κενό ασφάλειας)!αν πάλι είναι userland exploit (ο άλλος τρόπος που δεν θα έχει σχέση με αυτό ;) ) τότε είναι στην δικιά τους κρίση γιατί αυτό είναι όντως κάτι που διορθώνεται με ένα software update λόγο το ότι δεν βασίζεται σε κάποιο ζωτικό κώδικα του idevice (κάτι τέτοιο ήταν και το JailbreakMe το οποίο δεν είχε καμιά ελπίδα να αντέξει σε κάποιο επόμενο update λόγο της φύσης του, όπως και έγινε) άλλα στο περιβάλλον χρήσης του idevice π.χ. springboard!

Υ.Γ. αν και όπως είπα το userland exploit patch-άρετε ποιο εύκολα από το άλλο αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται και με λίγες αλλαγές στον κωδικά του ώστε να γίνει port σε κάποιο άλλο software update! 8)

Υ.Γ. 2 για όσους δεν καταλαβαίνουν την ροή μου συγνώμη άλλα προσπάθησα να τα γράψω όσο ποιο άπλα μπορώ και είμαι διατεθειμένος να δώσω περαιτέρω εξηγήσεις καθώς "ψιλό" ασχολούμαι!


Ρε Νικολα πιστευεις οτι θα εχουμε jailbreak στο αμμεσο μελλον Γιατι με ολα αυτα που λες μπερδευτηκα λιγο . Γιατι καθυστερει τοσο πολυ θα βγει καποια στιγμη . Χωρις jailbreak δεν αξιζει παιδια . Αν μπορεις Νικολα δωσε τα φωτα σου

#19   nikolakis91

nikolakis91

    iPH Enthousiast

  • 549 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:nikolakis91

Δημοσίευση 03/05/2011 - 21:03

Ρε Νικολα πιστευεις οτι θα εχουμε jailbreak στο αμμεσο μελλον Γιατι με ολα αυτα που λες μπερδευτηκα λιγο . Γιατι καθυστερει τοσο πολυ θα βγει καποια στιγμη . Χωρις jailbreak δεν αξιζει παιδια . Αν μπορεις Νικολα δωσε τα φωτα σου

Φίλε μου λόγο του ότι αυτά τα δυο μυαλά βάλαν έως στόχο να hack-άρουν τον επεξεργαστή πιστεύω ότι ήμαστε σε κάλο δρόμο!τον πρώτο καιρό (βασικά λίγες μέρες μετά την επίσημη διάθεση του iPad2 στην Αμερική) είχε ακουστεί κάτι από τον comex (hacker) ο οποίος εργαζόταν σε ένα userland JB (μια όχι και τόσο καλή λύση όπως εξήγησα) άλλα από ότι φαίνεται ή τα παράτησε ή το δουλεύει σιγά σιγά για τους δικούς του προσωπικούς λόγους!καθυστερεί πολύ γιατί όπως είπα η apple έκλεισε στον A5 τα low level κενά ασφαλείας που χρησιμοποιούσαν τόσο καιρό οι hackers και δεν είναι εύκολο να βρουν το κατάλληλο σημείο για να τοποθετήσουν και να περάσουν τις υπόγραφες τις apple ώστε να μπορεί το JB να δουλέψει!πάντως αν ρωτάς πιστεύω ότι σε λίγο καιρό θα έχουμε κάτι στα χέρια μας και ναι όντως χωρίς JB δεν αξίζει!τουλάχιστον δεν έχεις την ελευθερία να δοκιμάσεις κάτι από τρίτους!ελπίζω να σε ικανοποίησα μερικώς! :rolley es:

Υ.Γ. από ότι μάθαμε ο Geohot δεν είχε καν τόσο καιρό το iPad2 οπότε από τώρα και στο εξής κάτι περιμένουμε!

Τελευταία επεξεργασία από: nikolakis91, 03/05/2011 - 21:06


#20   nikrose555

nikrose555

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2011 - 23:10

Να σαι καλα Νικολα ευχαριστω

#21   nikolakis91

nikolakis91

    iPH Enthousiast

  • 549 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:nikolakis91

Δημοσίευση 04/05/2011 - 13:59

Να σαι καλα Νικολα ευχαριστω

Τίποτα ρε συνονόματε!εφόσον έστω και λίγο βοήθησα αυτο φτάνει!

#22   chrispaok97

chrispaok97

    iPH Member

  • 298 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:chrispaok97

Δημοσίευση 05/05/2011 - 14:52

Αλάνι GeoHot! Εχει ξετινάξει την Sony και ασχολείται και με τα jailbreaks!! χαχαχαχ αυτό ειναι

Ναι ρε φιλε. Αυτος πρεπει να ειναι και καλυτερος απο εμενα χαχαχ




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες