Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Η Apple άρχισε να πουλάει unlocked iphone 4S στην Αμερική!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
83 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 16/10/2011 - 04:45

Παρά το ότι η Apple ανακοίνωσε ότι θα ξεκινήσει να πουλάει ξεκλείδωτα iphone 4S χωρίς την δέσμευση συμβολαίου τον Νοέμβριο στις ΗΠΑ, αυτά ήδη άρχισαν να διατίθενται στο κοινό.

Επιλεγμένα Apple Stores στις ΗΠΑ άρχισαν να πουλάνε ξεκλείδωτες συσκευές iphone 4S.

Αυτός που το "ανακάλυψε" είναι ο Steven Troughton-Smith.

Το όνομα φαίνεται άγνωστο αλλά θα το ακούσουμε αρκετά τις επόμενες μέρες μιας και είναι ο ίδιος που εχθές ανέβασε screenshots και βίντεο του Siri σε iphone 4 και που προσπαθεί να το τελειοποιήσει ώστε να το περάσει στο iphone 4.

Οι ξεκλείδωτες αυτές συσκευές πουλιούνται σε συσκευασία που δεν έχει τα διακριτικά κάποιου παρόχου σε αντίθεση με αυτά που πουλάνε οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.

Το μόνο που χρειάζεται να κάνει ο χρήστης ώστε να ενεργοποιήσει το τηλέφωνο είναι να συνδέσει τη συσκευή με το itunes.

Με το που το συνδέσει, το screenshot που βλέπετε παρακάτω θα εμφανιστεί:



Ο Troughton-Smith έβαλε στο ξεκλείδωτο τηλέφωνο που αγόρασε μία κάρτα της βρετανικής εταιρείας O2 και μέσω roaming συνδέθηκε κανονικά στο δίκτυο της T-Mobile στις ΗΠΑ (μιας και εκεί ήταν).

Μέσα στην συσκευασία υπήρχε και μία κάρτα της ΑΤ&Τ την οποία δεν είναι ο χρήστης υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσει.

Οι τιμές?

iphone 4S 16GB: 649$ (περίπου €468)
iphone 4S 32GB: 749$ (περίπου €540)
iphone 4S 64GB: 849$ (περίπου €611)

(Όσο δηλαδή είχαν και τα unlocked iphone 4)

Σχόλιο: Όποιος σκέφτεται να αγοράσει cash το iphone 4S (και όχι μέσω κάποιας επιδότησης) και έχει τη δυνατότητα να το πάρει από Αμερική (μέσω γνωστού ή να πάει ο ίδιος) οι τιμές συμφέρουν υπερβολικά. Το μοντέλο των 64GB εκεί στοιχίζει λιγότερο από ότι το μοντέλο των 16GB στην Ελλάδα (πιθανότατα θα είναι στα €659).

[ΠΗΓΗ]

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 16/10/2011 - 04:46


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   dakis

dakis

    iPH Contributor

  • 1.303 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:dakis

Δημοσίευση 16/10/2011 - 04:54

η δυνατότητα να το παραγγείλουμε online υπάρχει?

#3   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 16/10/2011 - 05:12

Δεν το γνωρίζω αλλά και να υπάρχει το σίγουρο είναι ότι δεν θα στέλνει εκτός ΗΠΑ.

#4   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 16/10/2011 - 05:14

έτσι το ψηνω τρελά! Ξερουμε τι γίνεται με την εγγύηση?

#5   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 16/10/2011 - 05:20

έτσι το ψηνω τρελά! Ξερουμε τι γίνεται με την εγγύηση?

Κοίτα κανονικά η Apple δίνει παγκόσμια εγγύηση αλλά ως γνωστόν εδώ είναι Ελλάδα.

Άλλωστε αν σου χαλάσει δεν μπορείς να πας στον πάροχο (cosmote-vodafone-wind ή Γερμανό-Πλαίσιο κτλ) μιας και προφανώς αυτοί δεν έχον καμία ευθύνη.

Το επίσημο service για iphone στην Ελλάδα είναι η Arvato (εκεί στέλνουν τα τηλέφωνα και οι εταιρείες).

Αυτοί φαντάζομαι δεν κοιτάνε την απόδειξη αγοράς ώστε να δουν την εγγύηση αλλά το site της Apple οπότε λογιά δεν θα υπάρχει θέμα.

Βέβαια αν κάποιος είναι να κάνει μία τέτοια αγορά, δεν θα ήταν κακό πιο μπροστά να τους κάνει ένα τηλέφωνο και να τους ρωτήσει.

Από ότι έχω ακούσει είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικοί.

#6   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 16/10/2011 - 05:42

Κοίτα κανονικά η Apple δίνει παγκόσμια εγγύηση αλλά ως γνωστόν εδώ είναι Ελλάδα.

Άλλωστε αν σου χαλάσει δεν μπορείς να πας στον πάροχο (cosmote-vodafone-wind ή Γερμανό-Πλαίσιο κτλ) μιας και προφανώς αυτοί δεν έχον καμία ευθύνη.

Το επίσημο service για iphone στην Ελλάδα είναι η Arvato (εκεί στέλνουν τα τηλέφωνα και οι εταιρείες).

Αυτοί φαντάζομαι δεν κοιτάνε την απόδειξη αγοράς ώστε να δουν την εγγύηση αλλά το site της Apple οπότε λογιά δεν θα υπάρχει θέμα.

Βέβαια αν κάποιος είναι να κάνει μία τέτοια αγορά, δεν θα ήταν κακό πιο μπροστά να τους κάνει ένα τηλέφωνο και να τους ρωτήσει.

Από ότι έχω ακούσει είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικοί.

βασικά είμαι αγγλία κ λογίκα θα μείνω για αρκετά χρονάκια :P οπότε αν το αγοράσω για παράδειγμα απο ebay..τι θα παίξει με εγγύηση?

#7   CTR

CTR

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2011 - 06:02

Παρά το ότι η Apple ανακοίνωσε ότι θα ξεκινήσει να πουλάει ξεκλείδωτα iphone 4S χωρίς την δέσμευση συμβολαίου τον Νοέμβριο στις ΗΠΑ, αυτά ήδη άρχισαν να διατίθενται στο κοινό.

Επιλεγμένα Apple Stores στις ΗΠΑ άρχισαν να πουλάνε ξεκλείδωτες συσκευές iphone 4S.

Αυτός που το "ανακάλυψε" είναι ο Steven Troughton-Smith.

Το όνομα φαίνεται άγνωστο αλλά θα το ακούσουμε αρκετά τις επόμενες μέρες μιας και είναι ο ίδιος που εχθές ανέβασε screenshots και βίντεο του Siri σε iphone 4 και που προσπαθεί να το τελειοποιήσει ώστε να το περάσει στο iphone 4.

Οι ξεκλείδωτες αυτές συσκευές πουλιούνται σε συσκευασία που δεν έχει τα διακριτικά κάποιου παρόχου σε αντίθεση με αυτά που πουλάνε οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.

Το μόνο που χρειάζεται να κάνει ο χρήστης ώστε να ενεργοποιήσει το τηλέφωνο είναι να συνδέσει τη συσκευή με το itunes.

Με το που το συνδέσει, το screenshot που βλέπετε παρακάτω θα εμφανιστεί:



Ο Troughton-Smith έβαλε στο ξεκλείδωτο τηλέφωνο που αγόρασε μία κάρτα της βρετανικής εταιρείας O2 και μέσω roaming συνδέθηκε κανονικά στο δίκτυο της T-Mobile στις ΗΠΑ (μιας και εκεί ήταν).

Μέσα στην συσκευασία υπήρχε και μία κάρτα της ΑΤ&Τ την οποία δεν είναι ο χρήστης υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσει.

Οι τιμές?

iphone 4S 16GB: 649$ (περίπου €468)
iphone 4S 32GB: 749$ (περίπου €540)
iphone 4S 64GB: 849$ (περίπου €611)

(Όσο δηλαδή είχαν και τα unlocked iphone 4)

Σχόλιο: Όποιος σκέφτεται να αγοράσει cash το iphone 4S (και όχι μέσω κάποιας επιδότησης) και έχει τη δυνατότητα να το πάρει από Αμερική (μέσω γνωστού ή να πάει ο ίδιος) οι τιμές συμφέρουν υπερβολικά. Το μοντέλο των 64GB εκεί στοιχίζει λιγότερο από ότι το μοντέλο των 16GB στην Ελλάδα (πιθανότατα θα είναι στα €659).

[ΠΗΓΗ]



εγω τωρα βρισκομαι Αμερικη πηγα σε δυο apple stores τους ρωτησα 2 φορες και μου ειπαν οτι το 4σ δεν λειτουργει στην ελλαδα δλδ οτι ειναι κλειδομενα.
δλδ τωρα λετε αν το παρω και βαλω την ελληνικη καρτα μεσα θα δουλεψει?

#8   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 16/10/2011 - 06:16

εγω τωρα βρισκομαι Αμερικη πηγα σε δυο apple stores τους ρωτησα 2 φορες και μου ειπαν οτι το 4σ δεν λειτουργει στην ελλαδα δλδ οτι ειναι κλειδομενα.
δλδ τωρα λετε αν το παρω και βαλω την ελληνικη καρτα μεσα θα δουλεψει?

Εγώ με τόσα λεφτά δεν θα το ρίσκαρα... Άλλωστε το λέει ότι δεν το δ΄νουν ακόμα όλα τα Apple Stores. Απλά δεν λέει ποιά.

#9   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 16/10/2011 - 06:17

βασικά είμαι αγγλία κ λογίκα θα μείνω για αρκετά χρονάκια :P οπότε αν το αγοράσω για παράδειγμα απο ebay..τι θα παίξει με εγγύηση?

Στην Αγγλία παίζουν Apple Stores οπότε απευθύνεσαι σε εκείνους για εγγύηση.

Μπορείς να πας να τους ρωτήσεις και το τι γίνεται αν το έχεις αγοράσει από αλλού και δεν έχεις απόδειξη όπως δηλαδή γίνεται με το ebay.

#10   CTR

CTR

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2011 - 06:25

Εγώ με τόσα λεφτά δεν θα το ρίσκαρα... Άλλωστε το λέει ότι δεν το δ΄νουν ακόμα όλα τα Apple Stores. Απλά δεν λέει ποιά.



δεν ξερω φιλε ειλικρινα ειμαι εδω και 2 εβδομαδες στη New York και εχω παει 10 φορες στη apple store και εχω ρωτησει μου ειπαν μονο για την AT$T ειναι ξεκλειδωμενα.

#11   CTR

CTR

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2011 - 06:26

Στην Αγγλία παίζουν Apple Stores οπότε απευθύνεσαι σε εκείνους για εγγύηση.

Μπορείς να πας να τους ρωτήσεις και το τι γίνεται αν το έχεις αγοράσει από αλλού και δεν έχεις απόδειξη όπως δηλαδή γίνεται με το ebay.



ρε παιδια δεν χρειαζεται αποδειξη μονο το sirial number αυτο μονο αρκει.

#12   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 16/10/2011 - 06:31

δεν ξερω φιλε ειλικρινα ειμαι εδω και 2 εβδομαδες στη New York και εχω παει 10 φορες στη apple store και εχω ρωτησει μου ειπαν μονο για την AT$T ειναι ξεκλειδωμενα.

Άρα το συγκεκριμένο δεν έχει ακόμα ξεκλείδωτα.

Το λέει και στο δημοσίευμα ότι δεν διατίθενται ακόμα σε όλα τα Apple Stores.

#13   vlad

vlad

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2011 - 08:59

Σύμφωνα με το γαλλικό Apple Store, οι τιμές είναι:

629 ευρώ για την έκδοση με τα 16 GB.
739 ευρώ για την έκδοση με τα 32 GB.
849 ευρώ για την έκδοση με τα 64 GB.

Οι τιμές αυτές περιλαμβάνουν ΦΠΑ και μάλλον θα είναι περίπου οι ίδιες σε όλη την Ευρώπη με εξαίρεση την Ελλάδα, όπου λόγω υψηλότερου ΦΠΑ (23%) και μεταφορικών θα είναι λίγο υψηλότερες, όπως συμβαίνει τόσο με το iPhone 4 όσο και με το iPad 2. Με βάση τη μέχρι τώρα εμπειρία, θα πρέπει να αναμένουμε την έκδοση των 16 GB σε επίπεδο κοντά στα 700 ευρώ (το iPhone 4 με 16 GB είναι στα 672 ευρώ), εκείνη των 32 GB να κινείται πάνω από τα 800 ευρώ (το αντίστοιχο iPhone 4 είναι στα 792 ευρώ) και η μεγάλη έκδοση των 64 GB μάλλον θα αγγίξει τα 900 ευρώ χωρίς να αποκλείεται και να τα ξεπεράσει.

Παρά, πάντως, τις υψηλές τιμές, παράγοντες της αγοράς θεωρούν κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι την πρώτη ημέρα διάθεσης θα υπάρχουν μεγάλες ουρές στα καταστήματα που θα το έχουν προς πώληση. Ήδη, οι προπαραγγελίες έχουν φθάσει το 1 εκατ. στο εξωτερικό, κάτι που σημαίνει ότι μάλλον δεν θα υπάρχουν πολλά τεμάχια διαθέσιμα για την Ελλάδα.

#14   taxiarchos

taxiarchos

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2011 - 09:14

Σύμφωνα με το http://www.vodafone....phone/index.htm, οι τιμές είναι:

499 λίρες (570 €) για την έκδοση με τα 16 GB.
590 λίρες (674 €) για την έκδοση με τα 32 GB.
680 λίρες (776 €) για την έκδοση με τα 64 GB.

Αυτές οι συσκευές γνωρίζει κανείς αν είναι κλειδωμένες για VODAFONE Ελλάδας??

#15   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 16/10/2011 - 09:19

Ετσι, επειδη στην Ελλαδα εχει λεφτα ο κοσμος, σου λεει εμεις ας πουλαμε 200 ευρω παραπανω απο αμερικη.. Μωρε ας το δοκιμασει ΕΝΑΣ και να μας πει οτι δουλεψε κανονικα και μας βλεπω ολους να θυμόμαστε τον ξεχασμενο ξαδερφο στην Αμερικη για να μας στελνει 4s...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες