Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κλείνει η ψαλίδα iOS, Android εξαιτίας του iPhone 4S


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
33 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/01/2012 - 12:26

Έρευνα της NPD σχετικά με την αγορά των smartphones στις ΗΠΑ τους μήνες Οκτώβρη και Νοέμβρη 2011 δείχνει μερικά ενδιαφέροντα στατιστικά για την πορεία του iOS και του Android.

Τα δεδομένα, λοιπόν, δείχνουν μια δραματική αύξηση στο μερίδιο αγοράς του iPhone που πυροδοτήθηκε ουσιαστικά από την κυκλοφορία του iPhone 4S. Το τρίτο τρίμηνο του 2011 η Apple σκαρφάλωσε από το 26 τοις εκατό στο 43 τοις εκατό (!). Τα μικρά ποσοστά πριν τον Οκτώβρη εξηγούνται κυρίως από την καθυστερημένη παρουσίαση του νέου iPhone τον Ιούνιο και εξαιτίας της φημολογίας για το περιβόητο iPhone 5.

Φυσικά, το ποσοστό δεν αναμένεται να διατηρηθεί στα ίδια επίπεδα με σήμερα καθώς περνάει ο καιρός αλλά μόνο και μόνο το γεγονός ότι μία και μόνο συσκευή κατάφερε και έκλεισε ουσιαστικά την ψαλίδα παραμένει εντυπωσιακό από μόνο του:

Αναρτημένη εικόνα


Ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι η λίστα με τα Top 10 μοντέλα κινητών, στην οποία τις τρεις πρώτες θέσεις καταλαμβάνουν τα iPhone 4S, iPhone 4 και iPhone 3GS αντίστοιχα ακολουθούμενα από το Samsung Galaxy S 4G. Πρέπει να είναι βασανιστικό για τους ανταγωνιστές που μια συσκευή τριών χρονών καταφέρνει και διατηρείται πιο δημοφιλής από οτιδήποτε παρουσιάζουν.

Αναρτημένη εικόνα


via MacRumors

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 10/01/2012 - 12:33

Δηλαδη αν τους αρεζε το 4s ??? τι θα κανανε ? χαρακιρι εξω απο την Apple ??

Τελευταία επεξεργασία από: agihatzi, 10/01/2012 - 12:34


#3   Godlike

Godlike

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2012 - 12:59

Θα σκότωνα για να μπορώ να δουλέψω στην Apple.. Εδώ στο Ελλάντα, τζάμπα πάνε τα πτυχία μας..

#4   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 10/01/2012 - 13:03

Θα σκότωνα για να μπορώ να δουλέψω στην Apple.. Εδώ στο Ελλάντα, τζάμπα πάνε τα πτυχία μας..

ναι και νομίζεις οτι θακανες κατι τρελλό εκει; Σε κανα cubicle θα σε χωνανε μαζι με ολους τους αλλους χιλιάδες υπαλλήλους και θα δουλευες απο το πρωι ως το βραδυ σαν το ρομποτακι :)
Whatsapp doc?

#5   Godlike

Godlike

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2012 - 13:10

ναι και νομίζεις οτι θακανες κατι τρελλό εκει; Σε κανα cubicle θα σε χωνανε μαζι με ολους τους αλλους χιλιάδες υπαλλήλους και θα δουλευες απο το πρωι ως το βραδυ σαν το ρομποτακι :)

Με πτυχίο πληροφορικής στο ΠΑΜΑΚ, και MBA στο IUKB της Ελβετίας παίζει να μου κάνανε την τιμή να τους σφουγγαρίζω τις σκάλες. Θα ήταν πιο δημιουργικό να απαντούσες κάτι σχετικά με το ποστ του sepsis παρά να σχολίαζες εμένα παρόλα αυτά. Φιλικά πάντα

Τελευταία επεξεργασία από: Godlike, 10/01/2012 - 13:12


#6   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 10/01/2012 - 13:15

Με πτυχίο πληροφορικής στο ΠΑΜΑΚ, και MBA στο IUKB της Ελβετίας παίζει να μου κάνανε την τιμή να τους σφουγγαρίζω τις σκάλες. Θα ήταν πιο δημιουργικό να απαντούσες κάτι σχετικά με το ποστ του sepsis παρά να σχολίαζες εμένα παρόλα αυτά. Φιλικά πάντα



Βρε δε τοπα για να σε σχολιασω. Ουτε για να σε μειωσω. Απλα σχετικά με κατι παρεμφερές που διάβαζα σχετικά με το πως δουλεύουν αυτές οι εταιρίες, γιαυτό το ειπα.

Μην τα παίρνουμε ολα τοσο προσωπικά.


Οσο για το ποστ του sepsis, εγώ πιστεύω πραγματικά οτι κάποια στιγμή αν δεν συμμαζευτεί λίγο η apple θα την φτάσουνε μια χαρά οι συναγωνιστές. Αλλάζουν οι καιροί.

Και πιστεύω ότι οπως έβγαλε το iphone 4s γρηγορα και το ιος 5 επισης γρηγορα να προλαβει φετος, και ειχαν ενα σωρό θέματα, αν κάνει και τιποτα τετοια με το επομενο μοντέλο, τοτε θα αρχισει ναχει θεματα.

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 10/01/2012 - 13:16

Whatsapp doc?

#7   Godlike

Godlike

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2012 - 13:26

Δυστυχώς ή ευτυχώς τα προιόντα της Apple είναι πέρα τον άλλων και μόδα. Πχ τα πιτσιρίκια στο νετ καφε μου, από 12 μέχρι 15 έχουν ΟΛΑ iphone ή στην χειρότερη ipod.. Ποιο 14χρονο ξέρει τι είναι το android? Τα μισά και λιγότερα από αυτά που ξέρουν το iphone και το ipod. Πάρε ένα παράδειγμα..

Αναρτημένη εικόνα

Επομένως όσο περνάνε τα προιόντα τους στην νέα γενιά, θα πουλάνε μιας και είναι οι καταναλωτές του αύριο.

Τελευταία επεξεργασία από: Godlike, 10/01/2012 - 13:27


#8   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 10/01/2012 - 13:28

Καλά ναι, απλά λέω. Ασε τα πιτσιρικια, αυτούς που πληρώνουν τα κινητά τους λέμε. Τα πιτσιρίκια δεν θα φανε φρίκη με θέμα κιτρινης οθόνης,σηματος και ολα αυτά, ούτε τα πιτσιρίκια πληρώνουν για το iphone.ούτε τα 12χρονα θα καθοραι να περιμενουν πως και πως να βγει διακοπτακι για 3g στο 4s, ή θα χαλιόνται που δε μπορουν να στειλουν αρχεια με bluetooth.
Whatsapp doc?

#9   Godlike

Godlike

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2012 - 13:41

Το ίδιο πράγμα με εμένα λες.. Τα ξέρει όλα αυτά η apple και αφού κατάφερε να δημιουργήσει ένα προιον που απευθύνεται ΚΑΙ σε αυτό το ηλικιακό target group, δεν πρόκειται να τους χάσει για όσο ακόμα θα είναι μόδα μιας και δεν τους αφορά τίποτα παραπάνω από το να πάνε για καφέ και να απλώνουν το νέο τους 4s επάνω στο τραπεζάκι, ακόμη και αν είναι άδειο (και ας είναι το 64gb)..

#10   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 10/01/2012 - 13:43

Το ίδιο πράγμα με εμένα λες.. Τα ξέρει όλα αυτά η apple και αφού κατάφερε να δημιουργήσει ένα προιον που απευθύνεται ΚΑΙ σε αυτό το ηλικιακό target group, δεν πρόκειται να τους χάσει για όσο ακόμα θα είναι μόδα μιας και δεν τους αφορά τίποτα παραπάνω από το να πάνε για καφέ και να απλώνουν το νέο τους 4s επάνω στο τραπεζάκι, ακόμη και αν είναι άδειο (και ας είναι το 64gb)..


Οι μόδες (οι περισσότερες τουλάχιστον) περνάνε ομως. Καποια στιγμή.

Και συμφωνώ με αυτό που λες, ειδικά με τη μόστρα, ειναι εντελώς αηδιαστικό το φαινομενο.

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 10/01/2012 - 13:44

Whatsapp doc?

#11   Stergios89

Stergios89

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Stergios89

Δημοσίευση 10/01/2012 - 14:21

είναι τραγικό για μένα προσωπικά να αγοράζεις κάτι μόνο και μόνο επειδή είναι ωραίο και της μόδας.
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τις δυνατότητες του προϊόντος(οποιοδήποτε προϊόν, από iphone μέχρι ένα στυλό που λέει ο λόγος) τότε μην κάνεις τον κόπο να δώσεις τα λεφτά σου. Βλέπω όοοολους σχεδόν που έχουν iphone το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να μπαίνουν στο facebook και να κάνουν check-in. Κι όταν τους πεις τι είναι IOS σε διορθώνουν, λέγοντάς σου: Χαζέ Iphone εννοείς όχι IOS(!!!!)... υπάρχουν εξαιρέσεις φυσικά που μπορούν να αντιληφθούν τι έχουν στα χέρια τους να αξιοποιήσουν το μεγαλύτερο κομμάτι του.
Έχω ακούσει κοπέλα που πήρε κινητό μόνο και μόνο γιατί τις άρεσε η ροζ θήκη που είδε... και το πήρε σε λευκό γιατί ταιριάζει με το ροζ!!!

#12   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2012 - 15:25

Δεν καταλαβαινω , τι εννοεις να κατανοησουν τι εχουν στα χερια τους ; σιγα την επιστημη. Ενα απλο κινητο ειναι που με την πιστωτικη σου κανεις λογαριασμο στην Apple και κατεβαζεις παιχνιδια και εφαρμογες.

#13   musiclover

musiclover

    iPH newbie

  • 71 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/01/2012 - 16:05

Δώσε κλειστό λειτουργικό στον λαό,"κάγκελα,κάγκελα,κάγκελα παντούουου" :P

#14   argate7

argate7

    iPH Contributor

  • 1.735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/01/2012 - 16:29

είναι τραγικό για μένα προσωπικά να αγοράζεις κάτι μόνο και μόνο επειδή είναι ωραίο και της μόδας.
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τις δυνατότητες του προϊόντος(οποιοδήποτε προϊόν, από iphone μέχρι ένα στυλό που λέει ο λόγος) τότε μην κάνεις τον κόπο να δώσεις τα λεφτά σου. Βλέπω όοοολους σχεδόν που έχουν iphone το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να μπαίνουν στο facebook και να κάνουν check-in. Κι όταν τους πεις τι είναι IOS σε διορθώνουν, λέγοντάς σου: Χαζέ Iphone εννοείς όχι IOS(!!!!)... υπάρχουν εξαιρέσεις φυσικά που μπορούν να αντιληφθούν τι έχουν στα χέρια τους να αξιοποιήσουν το μεγαλύτερο κομμάτι του.
Έχω ακούσει κοπέλα που πήρε κινητό μόνο και μόνο γιατί τις άρεσε η ροζ θήκη που είδε... και το πήρε σε λευκό γιατί ταιριάζει με το ροζ!!!



Εγώ ξέρω κοπέλα που έχει iphone για να στέλνει μηνύματα και να παίρνει τηλέφωνα. Αυτό το κάνεις και με ένα nokia των 20 ευρώ. Χωρίς να θέλω να προσβάλλω την εταιρία αυτή. Μόνο nokia είχα από μικρός και από τότε που έπιασα iphone, δεν το αλλάζω με τίποτα στον κόσμο. Τέλος πάντων, θέλω να καταλήξω στο ότι δυστυχώς η ευτυχώς και η κουτσή Μαρία έχει iPhone και δεν ξέρει το γιατί. Μόνο και μόνο επειδή το έχει ο δίπλα και ο παραδίπλα. Αυτά μας έφαγαν σε αυτή τη χώρα. Να το πάρει κάποιος επειδή θέλει να παίζει να λιώνει να κάνει το ένα το άλλο μαζί του. Όχι όμως για να στέλνεις sms και να παίρνεις τηλέφωνα.

Καλή καρδιά μωρέ! Δεν πειράζει.. Εδώ κάτι γριές κυκλοφορούν με bmw. Το κέρατο μου μέσα.. Πού πας και δίνεις τα λεφτά ρε Θεέεεε!!!???

#15   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 10/01/2012 - 16:33

Δεν καταλαβαινω , τι εννοεις να κατανοησουν τι εχουν στα χερια τους ; σιγα την επιστημη. Ενα απλο κινητο ειναι που με την πιστωτικη σου κανεις λογαριασμο στην Apple και κατεβαζεις παιχνιδια και εφαρμογες.



Δεν είναι θέμα επιστήμης. Όταν έρχεται ο άλλος και αρχίζει και φωνάζει οτι το "iphone μου δεν έχει bluetooth υποστήριξη για να συνδέεται με άλλες συσκευές, και πού είναι βρε παιδιά αυτό κι εκείνο, και πως μπορώ να κανω αυτό και τ'αλλο" και του λες "δε μπορείς" (για κάποια πράγματα) και αρχίζει και στραβώνει και βρίζει, ε ας μην τοπαιρνε.

Να μην αρχίσω για κάτι άτομα που ρωτάνε "απο πού κλείνει το iphone" (ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ", ή που μας λένε ότι το ένα απο τα δυο ηχεία δε δουλεύει (και η απάντηση είναι γιατι το ένα είναι ηχείο και το άλλο μικρόφωνο και λένε μπα?)

Και τα άτομα που ρωτάνε απο που κλείνει το κινητό θέλουν και ταυτόχρονα καπάκι το πως να κάνουν jailbreak (ενώ δεν ξέρουν ούτε τί είναι itunes)


Aσε με τώρα.
Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες