Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γιατί τα Android κινητά έχουν μεγαλύτερες οθόνες από το iPhone;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/01/2012 - 01:25

Θα έχετε παρατηρήσει σίγουρα την τελευταία τάση των Android συσκευών με το συνεχώς αυξανόμενο μέγεθος της οθόνης τους. Μια τάση που απασχόλησε και την Apple με τη μορφή φημολογίας για το iPhone 5.

Τελευταίο παράδειγμα αποτελεί το Galaxy Nexus της Samsung με μέγεθος οθόνης 4.65" (!!!) που φέρνει στην μνήμη ωραίες συζητήσεις περί το πόσο 'παντόφλα' είναι το iPhone με την πενιχρή συγκριτικά οθόνη των 3.5".

Αναρτημένη εικόνα


Έχετε αναρωτηθεί ποτέ, ωστόσο, γιατί υπάρχει αυτή η τάση στα Android smartphone; Δεν μπορούμε, βέβαια, να γνωρίζουμε την απάντηση αλλά ο Jin Kim παρουσιάζει μια ενδιαφέρουσα θεωρία που αφορά την αδυναμία του Android στην απεικόνιση των στοιχείων μιας οθόνης.

Η Apple παρουσίασε το iPhone 4 με Retina οθόνη ανάλυσης 960x640 pixels (διπλάσια από το iPhone 3G/3GS) διατηρώντας το ίδιο μέγεθος των 3.5" και αυξάνοντας το ppi (pixels per inch). Οι κατασκευαστές Android απάντησαν αυξάνοντας και αυτοί την ανάλυση των συσκευών μέχρι τα 1280x720. Ωστόσο, επειδή το Android απεικονίζει τα γραφικά όπως τα Windows και το OS X η αύξηση στην ανάλυση της οθόνης στο ίδιο μέγεθος θα οδηγούσε σε μικροσκοπικά γραφικά που δεν θα ήταν εύκολα αναγνώσιμα από τον χρήστη. Αντί αυτού με την αύξηση της ανάλυσης έπρεπε να αυξήσουν και το μέγεθος για να είναι ορατά τα στοιχεία αλλά και πάλι δεν φτάνουν την Retina οθόνη του iPhone 4S (το ppi είναι αυτό που μετράει)

Android OEMs and Google responded to the 3.5-inch 960×640 Retina display by improving the pixel format to 1280×720. But because Android renders text and graphics like Windows or OS X, increasing resolution above 320 ppi means smaller UI elements. The display had to grow in size to compensate for shrinking UI elements.

Ένας άλλος λόγος για την αύξηση του μεγέθους είναι η νέα τεχνολογία LTE στις ΗΠΑ που επιτρέπει πολύ πιο γρήγορες ταχύτητες από τα συμβατικά GSM και CDMA δίκτυα. Κοιτώντας προσεκτικότερα τα μοντέλα LTE παρατηρούμε ότι όλα έχουν μεγαλύτερη οθόνη. Ένα άλλο κοινό τους στοιχείο; Η απαίσια αυτονομία τους. Με λίγα λόγια επειδή το δίκτυο LTE είναι ενεργοβόρο έπρεπε να τοποθετηθεί μεγαλύτερη μπαταρία και άρα να αυξηθεί το μέγεθος της συσκευής. Για να καταλάβετε το πόσο τραγική είναι η αυτονομία σε δίκτυο LTE στο Galaxy Nexus για παράδειγμα σκεφτείτε ότι αν χρησιμοποιήσετε το navigation του Google Maps φορτίζοντας ταυτόχρονα το κινητό στο αυτοκίνητο, τότε η συσκευή θα κλείσει κάποια στιγμή επειδή η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη από την φόρτιση (!!!).

Από το review του Shawn Blanc:

Earlier this week I spent some time driving around Kansas City in order to field test the turn-by-turn navigation, the LTE network, and the battery life. At 11:30 AM I started out and the battery of the Nexus was at 43-percent. After 25 minutes the battery had drained down to 33-percent even though it was plugged into a car charger.

Think about that. If you’re on a road trip and want to use the 4G LTE network to provide you with driving directions, your drive had better be shorter than 4 hours because even when plugged into a car charger, the battery will not last.


Σε κάθε περίπτωση ένα iPhone 3.7 ή 4 ιντσών δεν θα χάλαγε κανέναν παρόλο που θα δημιουργούσε πιθανά προβλήματα στους developers χωρίς να γνωρίζουμε , βέβαια, τον τρόπο προσέγγισης της Apple σε ένα τέτοιο σενάριο.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   niklakis

niklakis

    iPH Member

  • 329 μηνύματα
  • Twitter:@Nick_Bourlai
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:niklakis2

Δημοσίευση 19/01/2012 - 01:41

εγω παντως για να πω την γνωμη η οθονη του μηλου ειναι μια χαρα γιατι πηρα στα χερια μου και ενα σαμσουνγκ και ηταν λες και κρατουσα ταμπλετα με δυνατοτητα κλησεις σε κινητα

#3   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 19/01/2012 - 01:42

Εγώ πάλι θα πω κάτι που είπε κάποιος στην τηλεόραση προχθές για κάτι άσχετο αλλά κολλάει:

"Αν σου λείπουν τα προσόντα πρέπει να βρεις αναγκαστικά άλλους τρόπους για να προσελκύσεις το ενδιαφέρον..."

+1 για τη δημοσίευση by the way

ΥΓ: Την ατάκα είπε ο Κιούσης στο Αρβύλα για τα προφυλακτικά που λάμπουν! :)

#4   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 19/01/2012 - 01:44

Επίσης ΠΡΟΚΑΛΩ οποιονδήποτε να πιάσει με το ένα χέρι του ένα Samsung Note και να προσπαθήσει με τον αντίχειρα να πατήσει την απέναντι πάνω γωνία της οθόνης.

ΟΥΤΕ ο τιραμόλας δεν το κάνει!

#5   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/01/2012 - 01:46

Αμα θες δικαιολογίες να σου πω κιαλλες...

Όταν δεν θες να κάνεις κάτι, πες τουλάχιστον "γιατί έτσι θέλω"
Αν αρχίζεις να μειώνεις τον αντίπαλο, απλά χάνεις το κύρος σου.

#6   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 19/01/2012 - 01:53

Δηλαδή ρε παιδιά το θέμα ποιό είναι το ποιός θα έχει την μεγαλύτερη οθόνη ή την πιο χρηστική?

Γιατί όποιος έχει πιάσει το Note που έγραψα και πιο πάνω και βρίσκει τις 4,7!!! ίντσες της οθόνης του (χώρια τα πλαίσια) χρηστικές ε τότε τι να πω...

Ας καταργήσει και η Apple το iphone και να βγάζει ως τηλέφωνο το iPad...

#7   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/01/2012 - 02:02

ο καθενας με οτι τον βολευει προφανως.
γι'αυτο και υπαρχουν τοσα προιοντα.

ο καθενας μπορει να λεει ο,τι θελει, αλλα για τον ευατο του.
εαν το λεει "εκπροσωποντας" την ταδε εταιρια ή ακομα και η ταδε εταιρια
οταν αντι να προσφερει εναλλακτικες χλευαζει τους αντιπαλους που τις παρεχουν
τοτε καταλαβενουμε οτι απλα δεν την παιρνουμε στα σοβαρα

#8   vagreek

vagreek

    iPH User

  • PipPip
  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2012 - 02:06

Δηλαδή ρε παιδιά το θέμα ποιό είναι το ποιός θα έχει την μεγαλύτερη οθόνη ή την πιο χρηστική?

Γιατί όποιος έχει πιάσει το Note που έγραψα και πιο πάνω και βρίσκει τις 4,7!!! ίντσες της οθόνης του (χώρια τα πλαίσια) χρηστικές ε τότε τι να πω...

Ας καταργήσει και η Apple το iphone και να βγάζει ως τηλέφωνο το iPad...

Επειδη εχω 4s και note σε πληροφορω οτι ναι μεν χρηση με το ενα χερι στο note γινεται πολυ δυσκολα και για ελαχιστα πραγματα, αλλα πραγματικα οι δυνατοτητες που σου προσφερει η 5,3 ιντσων οθονη του ειναι πραγματικα πολλες.
Με αλλα λογια κανω ο,τι και με το μηλο, αλλα πολυ πιο ανετα και ξεκουραστα.
Και φυσικα χωραει σε οποιαδηποτε τσεπη.
Αν γινοταν να ειχα ios στο Note θα ηταν το ιδανικο σεναριο...

#9   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 19/01/2012 - 04:50

Έλα μεταξύ μας το note δεν χωράει σε όλες τις τσέπες ;-) εγω πάντως στο jean μου δεν μπορω να το βάλω! Και μιλάμε για κλασσικα jean! Αν πάρω τα αλλα τα φαρδιά με τις μεγάλες τσέπες είμαι άνετος!

#10   panosfx

panosfx

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2012 - 07:13

Ενας απο τους λογους που γυρισα στο iphone 4 ηταν και το μεγεθος.Ηθελα να παω σε κατι πιο μικρο απο το Galaxy S που ειχα.
Ημουν αναμεσα στο iphone και στο Galaxy S2 αλλα με κερδισε το μεγεθος...Δεν ηθελα να κυκλοφορω με την παντοφλα.
Νταξει μπορει αργοτερα να μου την βαρεσει αλλα για την ωρα ειμαι μια χαρα με το τεσσαρι μου.

#11   kilic20

kilic20

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 19/01/2012 - 11:35

Θα συμφωνησω με τον φιλο AlexK... Δοκιμαστε να βαλετε στην τσεπη ενος νορμαλ τζιν (καλα δν λεω να ντυθεις κ σαν heavyμεταλας με τζιν κολαν) ενα galaxy S2 και να κινηθειτε ή να καθισετε!Αν μου πειτε οτι το κανετε ανετα τοτε μαλλον δουλευομαστε..!θα ηθελα σιγουρα στο επομενο iphone να μεγαλωσει λιγο η οθονη αλλα να διατηρήσει ΟΟΣΟ το δυνατον γινεται το ιδιο μεγεθος ή εστω να μεγαλωσει ελαχιστα. Θα προτιμουσα 1000000 φορες μια 3,7 ιντσων οθονη για το επομενο iphone παρα ενα iphone που το μεγεθος του να πλησιαζει το galaxy s2... Δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ΚΙΝΗΤΑ!

#12   xmembs

xmembs

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/01/2012 - 11:58

+1 για τη δημοσιευση στον Χαρη

+1 και στα 3 σχολια του Νικου στην αρχη. Με καλυψες απολυτα φιλε. Μακρια απο υπερβολες, κινητα ειναι για τον Θεο δηλαδη

#13   Ngobreak

Ngobreak

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:Ngobreak

Δημοσίευση 19/01/2012 - 12:17

Καταρχην τοσο μεγαλη οθονη χωραει στη κωλοτσεπι? Η θα φορας τζιν και θα σου πεταγε σαν την τσουτσουνα η θα το κρατας και το λενε παντοφλα

#14   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 19/01/2012 - 12:20

Θα συμφωνησω με τον φιλο AlexK... Δοκιμαστε να βαλετε στην τσεπη ενος νορμαλ τζιν (καλα δν λεω να ντυθεις κ σαν heavyμεταλας με τζιν κολαν) ενα galaxy S2 και να κινηθειτε ή να καθισετε!Αν μου πειτε οτι το κανετε ανετα τοτε μαλλον δουλευομαστε..!θα ηθελα σιγουρα στο επομενο iphone να μεγαλωσει λιγο η οθονη αλλα να διατηρήσει ΟΟΣΟ το δυνατον γινεται το ιδιο μεγεθος ή εστω να μεγαλωσει ελαχιστα. Θα προτιμουσα 1000000 φορες μια 3,7 ιντσων οθονη για το επομενο iphone παρα ενα iphone που το μεγεθος του να πλησιαζει το galaxy s2... Δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ΚΙΝΗΤΑ!

με καλυψες απολυτα! λιγο μεγαλυτερη οθονη ελαχιστα ομως 3.7 ιντζων και θα ειναι το ΤΕΛΕΙΟ!

Τελευταία επεξεργασία από: Vaggi, 19/01/2012 - 12:20


#15   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 19/01/2012 - 12:21

Απλά νομίζω ότι επειδή ο κόσμος χρησιμοποιεί ολοένα και περισσότερο τα κινητά και για πολλά πράγματα, θεωρήθηκε καλύτερο ότι ειναι πιο καλό και λιγότερο κουραστικό το να έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη.

Λέω τώρα εγώ....αν εχεις λαπτοπ και εισαι ολη μερα στο λαπτοπ, θα προτιμήσεις 7 ή 10 ιντσών οθόνη ή θα προτιμήσεις 13.3/15.6 για να μη στραβωθείς;

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ το φέρνω σχετικά με τη λογική των μεγαλύτερων οθονών.
Δεν πιστεύω ότι τα Samsung ειδικά υστερούν σε θέμα hardware καμερας κλπ σε τιποτα. Το λογισμικο ειναι το μονο θεμα.
Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες