Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Tassimo ή Dolce Gusto;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
183 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   geo13pao

geo13pao

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Twitter:@@george_noise
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:geo13pao

Δημοσίευση 04/03/2012 - 17:54

και εγω εχω δοκιμασει tassimo σοκολατα και late κανει τελειο τωρα ειχα δοκιμασει και ενα esspreso ristretto αθλιο η dolce δεν ξερω τι παιζει γιατι δεν εχω δοκιμασει και στο μονο super market που εχω βρει τα παντα για tassimo ειναι ο βασιλόπουλος



Και τσαι;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   boukoto

boukoto

    iPH Contributor

  • 1.263 μηνύματα
  • Twitter:@vent0uza
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ventouza

Δημοσίευση 04/03/2012 - 17:56

Και τσαι;;

τσαι δεν εχω δοκιμασει ακομα :P

#18   geo13pao

geo13pao

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Twitter:@@george_noise
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:geo13pao

Δημοσίευση 04/03/2012 - 18:00

τσαι δεν εχω δοκιμασει ακομα :P



Απλα γ@ δεν το λεω το αλλο! χαχαχα

Πολυ καλο, ειδικα η μεντα ή το φρουτα του δασους, αλλα η βλακεια ειναι οτι μονο απο νετ πρεπει να τα παρεις :(

Απο σοκολατες ποιες εχεις δοκιμασει;;

#19   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 04/03/2012 - 18:09

επειδή το θέμα του καφέ είναι μεγάλη υπόθεση και αποτελεί μια μακροχρόνια κατάσταση πειράματος και αποτελέσματος στην κούπα, μια ετοιματζίδικη λύση της dolce gusto ή της tassimo αφαιρεί σημαντικά από την τέχνη αυτή. προσωπικά πιστεύω ότι άμα σε ενδιαφέρει ο καλός καφές περισσότερο και όχι τα τσάγια και οι σοκολάτες, η καλύτερη λύση θα ήταν να κοιτάξεις τις οικονομικές μηχανές της Gaggia. έτσι θα αγοράζεις ότι καφέ θες και θα έχεις μεγάλη ποικιλία γεύσεων να εξερευνήσεις σε αντίθεση με αυτές που κοιτάς - όπου οι επιλογές σου αρχίζουν και τελειώνουν στον πάγκο του supermarket.

επίσης μπορείς να λάβεις υπόψη και τη λύση του ιταλικού μπρικιού περνώντας μια βόλτα από ένα coffee shop και τσεκάροντας τα Bialetti. άλλη φιλοσοφία, άλλο αποτέλεσμα, σαφώς καλύτερο από dolce gusto και tassimo + πιο οικονομικό.

#20   boukoto

boukoto

    iPH Contributor

  • 1.263 μηνύματα
  • Twitter:@vent0uza
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ventouza

Δημοσίευση 04/03/2012 - 18:13

Απλα γ@ δεν το λεω το αλλο! χαχαχα

Πολυ καλο, ειδικα η μεντα ή το φρουτα του δασους, αλλα η βλακεια ειναι οτι μονο απο νετ πρεπει να τα παρεις :(

Απο σοκολατες ποιες εχεις δοκιμασει;;

lacta,milka,cadbury,Suchard η κορυφαια ειναι η Suchard και δοκιμασε μια καψουλα Suchard και μια espresso ristretto μαζι πολυ καλη

edit: σε αυτο που λεει ο @chresto εχει απολυτο δικιο..επισεις εχω παρει ενα μπρικι 4€ σαν αυτο που λεει ο @chresto και κανει espresso κλασεις ανωτερο απο τις tassimo

Τελευταία επεξεργασία από: boukoto, 04/03/2012 - 18:19


#21   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 04/03/2012 - 18:16

Εγώ πάντως που έχω dolce gusto είμαι πολυ ευχαριστημένος με τις περισσότερες γεύσεις που εχει.

#22   geo13pao

geo13pao

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Twitter:@@george_noise
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:geo13pao

Δημοσίευση 04/03/2012 - 18:22

lacta,milka,cadbury,Suchard η κορυφαια ειναι η Suchard και δοκιμασε μια καψουλα Suchard και μια espresso ristretto μαζι πολυ καλη

edit: σε αυτο που λεει ο @chresto εχει απολυτο δικιο..επισεις εχω παρει ενα μπρικι 4€ σαν αυτο που λεει ο @chresto και κανει espresso κλασεις ανωτερο απο τις tassimo



Μια απο τα ιδια και εγω!!!

#23   Alexisd

Alexisd

    iPH Enthousiast

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Al3xisd1

Δημοσίευση 04/03/2012 - 19:15

επειδή το θέμα του καφέ είναι μεγάλη υπόθεση και αποτελεί μια μακροχρόνια κατάσταση πειράματος και αποτελέσματος στην κούπα, μια ετοιματζίδικη λύση της dolce gusto ή της tassimo αφαιρεί σημαντικά από την τέχνη αυτή. προσωπικά πιστεύω ότι άμα σε ενδιαφέρει ο καλός καφές περισσότερο και όχι τα τσάγια και οι σοκολάτες, η καλύτερη λύση θα ήταν να κοιτάξεις τις οικονομικές μηχανές της Gaggia. έτσι θα αγοράζεις ότι καφέ θες και θα έχεις μεγάλη ποικιλία γεύσεων να εξερευνήσεις σε αντίθεση με αυτές που κοιτάς - όπου οι επιλογές σου αρχίζουν και τελειώνουν στον πάγκο του supermarket.

επίσης μπορείς να λάβεις υπόψη και τη λύση του ιταλικού μπρικιού περνώντας μια βόλτα από ένα coffee shop και τσεκάροντας τα Bialetti. άλλη φιλοσοφία, άλλο αποτέλεσμα, σαφώς καλύτερο από dolce gusto και tassimo + πιο οικονομικό.

Εχω και μπρικι ιταλικο εχω και κει μια ερωτηση δν μου κανει καιμακι αλλα δν ξερω τωρα τι θα παρω λογικα παω προς τασσιμο

#24   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 04/03/2012 - 19:30

Εχω και μπρικι ιταλικο εχω και κει μια ερωτηση δν μου κανει καιμακι αλλα δν ξερω τωρα τι θα παρω λογικα παω προς τασσιμο

δεν θα σου δώσει καϊμάκι το μπρίκι εκτός κι αν πάρεις το brikka της bialetti το οποίο διαθέτει επιπλέον βαλβίδα ώστε να αυξάνει η πίεση περισσότερο κατα την εκχύλιση αλλά και με αυτό θες σωστό κόψιμο στον καφέ και μεγάλη ποσότητα στο καλαθάκι.

άμα θέλεις δοκίμασε σε αυτό που έχεις να γεμίσεις μέχρι επάνω το καλάθι με καφε και στη συνέχεια να ρήξεις λίγο ακόμη ώστε να δημιουργηθεί ένα τρίγωνο η κορυφή του οποίου να προεξέχει. ίσως σου δώσει έτσι λίγο. από κει και πέρα έχει να κάνει και με το καφε και το κόψιμο του. καλό καϊιμάκι δεν θα βρεις στο 70% των καφετεριών έξω οπότε μη χολοσκάς.

υπάρχει και μια τεχνική λίγο δύσκολη για καϊιμάκι από μπρίκι που είναι περισσότερο για εφέ : στο ποτήρι βάζεις λίγο περισσότερη ζάχαρη απο όση θες πριν χύσεις καφέ και μετά μισή κουταλιά καφέ και χτυπάς με ταχύτητα όπως στον νες. δημιουργείται ένα πήγμα καφέ κίτρινο και τέλος χύνεις από επάνω και τον υπόλοιπο κ ανακατέβεις.

Τελευταία επεξεργασία από: chresto, 04/03/2012 - 19:34


#25   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/03/2012 - 19:34

Εγώ πήρα την tassimo απο Media Markt στα 59 ευρω στις 14 Φεβρουαρίου και μου δώσανε και δώρο πακέτο με σοκολάτες Lacta μέσα 5 κουτάκια!!Και στο κουτί η tassimo έχει δώρο κουπόνι 20 ευρώ για παραγγελία μέσω ίντερνετ.Απο αυτά που δοκίμασα πάντως ήταν όλα καλά.....ακόμα δεν την έχω ανοίξει να την δουλέψω,πιστεύω να μην με απογοητεύσει.
Αυτήν εδώ πήρα:
Αναρτημένη εικόνα

#26   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/03/2012 - 19:34

.

Τελευταία επεξεργασία από: techplastic, 04/03/2012 - 19:37


#27   Alexisd

Alexisd

    iPH Enthousiast

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Al3xisd1

Δημοσίευση 04/03/2012 - 19:43

Πλακα κανεις...Θα βαρεσω το κεφαλι μου εδω στη τριπολη δν εχουμε ουτε media markt ουτε τπτ μονο κοτσοβολο και μλκσ

#28   melisokomos

melisokomos

    iPH Enthousiast

  • 366 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/03/2012 - 19:43

Λοιπον εγω εχω την dolce gusto.την εχω αγορασει 130ευρω και προχθες την ειδα στο αιγαλαιω με 60!!!.εχει παρα πολλα ροφηματα που μπορεις να φτιαξεις κρυα και ζεστα,αλλα εχει και ενα μειονεκτημα.το νερο που βαζεις πρεπει να το μετρας εσυ και σε καφεδες που θελουν και 2 καψουλες τοτε αστα να πανε.πρεπει να εισαι με τον μετρητη στο χερι!!!

#29   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1.184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 04/03/2012 - 20:19

Λοιπον εγω εχω την dolce gusto.την εχω αγορασει 130ευρω και προχθες την ειδα στο αιγαλαιω με 60!!!.εχει παρα πολλα ροφηματα που μπορεις να φτιαξεις κρυα και ζεστα,αλλα εχει και ενα μειονεκτημα.το νερο που βαζεις πρεπει να το μετρας εσυ και σε καφεδες που θελουν και 2 καψουλες τοτε αστα να πανε.πρεπει να εισαι με τον μετρητη στο χερι!!!


Αδελφέ σου έχω λύση... dolce gustάκιας κι εγώ. Μετά από άπειρες δοκιμές το αποτέλεσμα είναι το εξής: 10 ml νερού ανά δευτερόλεπτο ροής να υπολογίζεις!

send from my Archos A70S android tablet using Tapatalk

#30   melisokomos

melisokomos

    iPH Enthousiast

  • 366 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/03/2012 - 20:33

Δηλαδη παραδειγμα για chococino που θελει 100 μαυρο και 110 ασπρο βαζω 210 νερο και με το που αρχισει να τρεχει ξεκιναω να μετραω 10 και 11 δευτερολεπτα;αν ειναι ετσι και εχει αποτελεσμα τοτε εισαι θεος!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες