Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

The state of app piracy on the iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 13/10/2009 - 20:00

Η PinchMedia δημοσίευσε μία πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα στο 360iDev σχετικά με την κατάσταση της πειρατείας στην πλατφόρμα του iPhone. Ακολουθούν μερικά highlights της έρευνας τα οποία αξίζουν την προσοχή μας:

Αναρτημένη εικόνα


* 4 εκατ. jailbreak devices, 38% των οποίων διαθέτουν εγκατεστημένα cracked apps. Οι περισσότεροι jailbreakers (62%) ΔΕΝ εγκαθιστούν πειρατικές εφαρμογές.

* Τα ποσοστά πειρατίας είναι υψηλότερα στην Κίνα, Ρωσσία και Βραζιλία. Ακολουθούν Ευρώπη και Καναδάς ενώ η Αμερική, η Αγγλία και η Ιαπωνία βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις.

* Φαίνεται πως η δικαιολογία "κατεβάζω cracked apps για να τα δοκιμάσω πριν τα αγοράσω" δεν ευσταθεί. Το ποσοστό μετατροπής των Lite versions σε Full-paid version είναι 7.4% (περίπου 1 στους 14) ενώ το αντίστοιχο ποσοστό μετατροπής από cracked σε paid app είναι μόλις 0.43% (περίπου 1 στους 233)

Διαβάστε το πλήρες άρθρο εδώ
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 13/10/2009 - 20:46

Κρίμα που τα γραφόμενα κάποιων χρηστών του forum για την Ελληνική κουλτούρα διαψεύδονται τόσο οικτρά.

#3   argarm

argarm

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/10/2009 - 21:07

εγώ πάντως το 90% το εφαρμογών μου τα έχω αγοράσει είτε από appstore είτε από cydia, 3 μόνο έχω σπασμένα και αυτά είναι παιχνίδια, όχι βέβαια γιατί έχω κάποια κουλτούρα αλλά θεωρώ αστείο ένα ποσό των 1, 1.5, 2 αντε 3 ευρώ για μιά εφαρμογή, ούτε ένας καφές ούτε ένα πακέτο τσιγάρα. Τα WM όμως τα είχα ξεσκίσει 4 χρόνια τώρα, ούτε μία εφαρμογή δεν είχα αγοράσει

#4   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/10/2009 - 21:09

Κρίμα που τα γραφόμενα κάποιων χρηστών του forum για την Ελληνική κουλτούρα διαψεύδονται τόσο οικτρά.


+1

ezgif_com_crop_2.gif


#5   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2.681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 13/10/2009 - 21:20

Προφανώς δεν έγινε κάποια έρευνα στην Ελλάδα (όπως και σε πολλές άλλες χώρες) για αυτό δεν υπάρχουν πληροφορίες.

Πάντως το 1 στα 233 λέει πολλά.

Good things come to those who wait...


#6   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 13/10/2009 - 22:03

Προφανώς δεν έγινε κάποια έρευνα στην Ελλάδα (όπως και σε πολλές άλλες χώρες) για αυτό δεν υπάρχουν πληροφορίες.

Πάντως το 1 στα 233 λέει πολλά.


Προσωπικά ανήκω στο 0.4% του 1 στους 233. Τι να κάνουμε ούτε οι lite εκδόσεις μου αρέσουν ούτε μπορώ να περιοριστώ σε 4 φωτογραφίες μια περιγραφη και 3 reviews.

ΥΓ. Μου αρκεί το Αpplication piracy is GLOBAL

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 13/10/2009 - 22:04


#7   taitienitsa

taitienitsa

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/10/2009 - 22:08

Εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση το ποστοστό των jailbroken devices!!

#8   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 13/10/2009 - 22:11

Κρίμα που τα γραφόμενα κάποιων χρηστών του forum για την Ελληνική κουλτούρα διαψεύδονται τόσο οικτρά.


Αναρωτιέμαι σε ποιούς ακριβώς χρήστες αναφέρεσαι...
Διαβάζοντας πάντως ολόκληρο το άρθρο, αυτό που συνεπάγεται αβίαστα είναι πως η Ελλάδα δεν λαμβάνει μέρος στην έρευνα, οπότε οποιαδήποτε νύξη περί "Ελληνικής κουλτούρας" με βάση το συγκεκριμένο κείμενο είναι απλά πιθανολογική. Τα μόνα συμπεράσματα τα οποία προκύπτουν, και τα οποία φυσικά αφορούν όλο τον κόσμο (ακόμα και τις χώρες που δεν λαμβάνουν μέρος στην έρευνα, απλά με βάση την αρχή της ανταποδοτικότητας) είναι 3:
1: Το jailbraking είναι ευρέως διαδεδομένο (σχεδόν 4 στους 10 κάνει Jailbreak την συσκευή του).
2: Η πλειοψηφία των Jailbreakers (6 στους 10 σχεδόν) δεν εγκαθιστούν σπασμένο λογισμικό.
3: Αυτοί που εγκαθιστούν σπασμένο λογισμικό (4 στους 10), το κάνουν σχεδόν αποκλειστικά και μόνο για να το αποκτήσουν τζάμπα, και όχι για να το "δοκιμάσουν και άμα αξίζει να το αγοράσουν". Κοινώς, είναι τζαμπατζήδες κατά συρροή με έτοιμες δικαιολογίες.

Τώρα, επειδή ο πειρασμός είναι μεγάλος, θα προσπαθήσω να πιθανολογήσω για την θέση της Ελλάδας σε όλο αυτό το σκηνικό. Αποκλειστικά και μόνο απο την εμπειρία μου σε διάφορα fora που ασχολούνται είτε γενικά με τα κινητά/ smartphones, είτε ειδικα με το iPhone, θα έλεγα πως το ποσοστό των Jailbreakers είναι μεν μεγαλύτερος, αλλά δε νομίζω να υπερβαίνει 50%, και αυτό επειδή είναι απελπιστικά πολλοί αυτοί οι οποίοι αγοράζουν την συσκευή χωρίς να έχουν υπολογιστή/ έχουν Internet/ έχουν ιδέα για τις προχωρημένες λειτουργίες του/ έχουν ανάγκη τις λειτουργίες αυτές. Επίσης, ένα μεγάλο κομμάτι και αυτών που κάνουν Jailbreak δεν έχει ιδέα απο βασικά πράγματα, εξού τα διάφορα τραγελαφικά που διαβάζει κανείς κατά δεκάδες (να μην πω εκατοντάδες) σε πάμπολα fora...

Ιδιαίτερο βέβαια ενδιαφέρον έχει το κομμάτι εκείνο των Ελλήνων χρηστών που κάνει jailbreak: Εδώ νομίζω (τονίζω και πάλι πως μιλάω απο προσωπική εμπειρία) πως "σπάμε τα κοντέρ", και θα έλεγα χωρίς δισταγμό πως 9 στους 10 Jailbreakers προχωράνε σε JB αποκλειστικά και μόνο για τις σπασμένες εφαρμογές (κατά προτίμηση GPS προγράμματα και παιχνίδια), και φυσικά το κάνουν όχι απλά χωρίς ενδοιασμούς, αλλά και με την λογική πως αυτό που κάνουν είναι απόλυτα φυσιολογικό και θεμιτό, προβάλλοντας μια σειρά απο καταγέλαστες δικαιολογίες, μία μονάχα εκ των οποίων είναι και αυτή που επισημαίνει το άρθρο για το οποίο συζητάμε...

Τέλος, και ένα σχόλιο εκτός θέματος: Μετά απο αρκετή σκέψη τις τελευταίες εβδομάδες, αποφάσισα να κάνω JB την συσκευή μου με το που θα έβγαζε ο Geohot το Blackra1n. Εγκατέστησα κατά σειρά Cydia, SBSettings, Winterboard, Backgrounder και Five Icon Dock. Ομολογώ πως το Jailbraking αξίζει να το κάνει κανείς, αποκλειστικά και μόνο για το SBSettings και το Backgrounder (αναφέρομαι σε συσκευή 3GS) και απο εκεί και πέρα το Winterboard και το Five icon Dock αν ενδιαφέρεται και για το εικαστικό του ζητήματος. Αυτά απο μόνα τους είναι αρκετά για να δώσουν στην συσκευή πολλά επιπλέον απο άποψη ευκολίας και λειτουργικότητας. Οπότε αναθεωρώ τις απόψεις μου σχετικά με το Jailbreak, ειδικά μάλιστα μετά και απο μια μικρή μελέτη γύρω απο την Κοινοτική νομοθεσία περί λογισμικού, όπου όντως φαίνεται ότι η κατάσταση νομιμότητας του JB εξακολουθεί να είναι οριακή και νεφελώδης, αλλά επουδενί οριστικά και αμετάκλητα παράνομη (σε αντίθεση βέβαια με την χρήση σπασμένου λογισμικού)...

Προσωπικά ανήκω στο 0.4% του 1 στους 233. Τι να κάνουμε ούτε οι lite εκδόσεις μου αρέσουν ούτε μπορώ να περιοριστώ σε 4 φωτογραφίες μια περιγραφη και 3 reviews.

ΥΓ. Μου αρκεί το Αpplication piracy is GLOBAL


1. Αν μια lite έκδοση δεν είναι ικανή να σε πείσει για το αν αξίζει μια εφαρμογή λογισμικού ή όχι, τότε πως ακριβώς αγοράζεις ρουχα και τρόφιμα; Ζητάς απο την πωλήτρια να σου δώσει το πουλόβερ και άμα αντέξει 2 χρόνια χρήση και 150 πλυντήρια, θα πάς πίσω να την πληρώσεις; Ζητάς απο τον μανάβη να σου δώσει τον κεσέ με τις φράουλες, πας σπίτι σου, τις τρώς όλες, και εφόσον έχουν όλες ίδιο μέγεθος και γέυση πας πίσω και του τις πληρώνεις;

2. Δυστηχώς το "application piracy is global" σημαίνει απλά ότι το κάνουν παντού. ΔΕΝ σημαίνει όμως ότι το κάνουν όλοι στον ίδιο βαθμό και με την ίδια ένταση... Και εκτός αυτού, δεν αποτελεί και δικαιολογία το ότι το κάνουν παντού για να το κάνεις και εσύ ή εγώ. Η ατομική ευθύνη δεν παραμέριζεται επειδή αποτελεί κοινή πρακτική στην Κίνα ή στην Βραζιλία, ή στην παρακάτω γειτονιά...

#9   taitienitsa

taitienitsa

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/10/2009 - 22:31

Tillter, πραγματικά, ξέρω ότι είναι λάθος που απαντώ,διότι κάθε προσπάθεια να συζητήσει κανείς μαζί σου, καταλήγει σε αδιέξοδο.

Το μόνο που έχω να πω, και δεν θα θα εμπλακώ σε περαιτέρω συζήτηση,είναι το εξής.
Σεβαστές οι απόψεις σου...Σε αρκετά από όσα λες συμφωνώ. Όμως το να απαντάς ΣΕ ΟΛΑ τα θέματα με τα ίδια επιχειρήματα και με τέτοιας έκτασης κατεβατά, καταντάει κομπλεξισμός και όχι εμπεριστατωμένη και με επιχειρήματα άποψη. Αυτά. Και φυσικά εντελώς φιλικά!

Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από: taitienitsa, 13/10/2009 - 22:34


#10   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 13/10/2009 - 22:33

Ένα ακόμα στοιχείο το οποίο αναφέρει τελευταίο η έρευνα: Οι "πειρατές" χρησιμοποιούν τις σπασμένες εφαρμογές λιγότερο απο ότι οι χρήστες που αγοράζουν κανονικά τις εφαρμογές τους, για 3 κυρίως λόγους. Πρώτον, επειδή δεν έχουν αγοράσει την εφαρμογή, δεν τους ενδιαφέρει και να πολυ-ασχοληθούν μαζί της (κοινώς, δεν αισθάνονται την ανάγκη να την αξιοποιήσουν στο έπακρο για να βγάλει τα λεφτά της). Δεύτερον, επειδή συνήθως εγκαθιστούν σπασμένες εφαρμογές με το κιλό (πόσοι και πόσοι σε αυτά τα fora έχουν γράψει για 100 και 200 και 300 εφαρμογές στη συσκευή τους...) ξοδεύουν πολύ λίγο χρόνο σε κάθε μια απο αυτές, μέχρι που τις παρατάνε εντελώς. Τρίτον, οι Jailbroken συσκευές εμφανίζουν μεγαλύτερα ποσοστά κρασαρίσματος εφαρμογών, κάτι που έχει σαν συνέπεια και περισσότερες απεγκαταστάσεις εφαρμογών...

#11   pirate7chris

pirate7chris

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2009 - 22:33

Αγαπητέ Tillter δεν έχει σημασία να πω την αποψή μου για τα post σου περί πειρατείας. Απλά γράφω στο topic γιατί πιστεύω πως υπάρχουν πάρα πολλοί που απλά βαριούνται να σου απαντήσουν, καθώς έχεις κάνει πολλά πανομοιότυπα post. Τελικά και JB έκανες, άραγε υπήρχε στο user aggreement όταν πήρες το 3gs σου?? (με απορία είδα ενα post που έκανες σε θέμα για το blackra1n). Τέσπα συνέχισε να κατακρίνεις τα cr@@ed apps, αλλά πρόσεχε μην δεις κάποια στιγμή κάποιο reply με δικά σου λεγόμενα και δεν έχεις που να κρυφτείς.

#12   mbaklagin

mbaklagin

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/10/2009 - 22:39

Tillter
Αν θες εσύ να αγοράζεις soft, είναι δικό σου θέμα. Εγώ δεν δεν δίνω 1-2-5ε για κάτι μετο οποίο θα παίξω 10λεπτα και θα το αφήσω. Και γενικά, αν μπορείς να έχεις κατι τσάμπα, γιατί να πληρώνεις γιαυτο??? με αυτη τη λογική πρεπει να αγοράζουμε windows & soft, να αγοραζουμε dvd, μουσική, και οτι άλλο μας παρέχει το internet. για πιό λόγο αλλοστε θέλουμε ADSL , για να κατευαζουμε αυτα για τα οποία κανονικα πρέπει να πληρώνουμε.
Άποψή μου (και οχι δικαιωλογία), χωρις να θέλω να την επιβάλλω.

#13   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 13/10/2009 - 22:48

Tillter, πραγματικά, ξέρω ότι είναι λάθος που απαντώ,διότι κάθε προσπάθεια να συζητήσει κανείς μαζί σου, καταλήγει σε αδιέξοδο.

Το μόνο που έχω να πω, και δεν θα θα εμπλακώ σε περαιτέρω συζήτηση,είναι το εξής.
Σεβαστές οι απόψεις σου...Σε αρκετά από όσα λες συμφωνώ. Όμως το να απαντάς ΣΕ ΟΛΑ τα θέματα με τα ίδια επιχειρήματα και με τέτοιας έκτασης κατεβατά, καταντάει κομπλεξισμός και όχι εμπεριστατωμένη και με επιχειρήματα άποψη. Αυτά. Και φυσικά εντελώς φιλικά!

Ευχαριστώ.



Απόψη σου. Σεβαστή, αλλά άποψη σου. Επέτρεψε μου μόνο να πω πως σχολείο έμαθα νά μιλάω και να γράφω, και όχι να τηλεγραφώ. Όπου χρειάζεται να καταθέσω την άποψη μου γραπτώς, κάνω αυτό ακριβώς, προσπαθώντας να είμαι σαφής, κατανοητός και εμπεριστατωμένος. Αμα ήθελα να είναι σύντομος, θα έστελνα SMS, δεν θα έγραφα σε fora. Άλλο πράγμα το blog, άλλο το twitter. Και στα fora οι χρήστες έχουν δικαίωμα επιλογής του τρόπου γραφής τους. Δεν είδα καμία ταμπελα εδώ μέσα να γράφει "Απαγορεύονται τα κείμενα άνω των 160 χαρακτήρων". Υποθέτω λοιπόν πως μπορώ να εκφράζομαι όσο αναλυτικά θέλω, όπως και εσύ μπορείς να μην διαβάζεις τα κείμενα μου αμα σε κουράζουν τόσο πολύ.

Παρακαλώ.

Tillter
Αν θες εσύ να αγοράζεις soft, είναι δικό σου θέμα. Εγώ δεν δεν δίνω 1-2-5ε για κάτι μετο οποίο θα παίξω 10λεπτα και θα το αφήσω. Και γενικά, αν μπορείς να έχεις κατι τσάμπα, γιατί να πληρώνεις γιαυτο??? με αυτη τη λογική πρεπει να αγοράζουμε windows & soft, να αγοραζουμε dvd, μουσική, και οτι άλλο μας παρέχει το internet. για πιό λόγο αλλοστε θέλουμε ADSL , για να κατευαζουμε αυτα για τα οποία κανονικα πρέπει να πληρώνουμε.
Άποψή μου (και οχι δικαιωλογία), χωρις να θέλω να την επιβάλλω.



"Και γενικά, αν μπορείς να έχεις κατι τσάμπα, γιατί να πληρώνεις γιαυτο???"

Πας στο περίπτερο να πάρεις τσιγάρα. Ο περιπτεράς έχει πεταχτεί μέχρι το φούρνο να πάρει μια τυρόπιτα και έχει αφήσει το μαγαζί άδειο, δεν σε έχει δεί. Δεν υπάρχει ψυχή γύρω, δεν σε βλέπει κανείς. Μπροστά σου είναι μια κούτα τσιγάρα της μάρκας σου, και οι εισπράξεις τις ημέρας. Κρατάς μαζί σου ένα σακίδιο. Βουτάς τα τσιγάρα και τα λεφτά ή όχι;

1.
Περιμένω ειλικρινή απάντηση.

2.
Ελπίζω να μην πεις ότι "δεν είναι το ίδιο με το να κατεβάζεις σπασμένα απο το Internet" γιατί δυστηχώς είναι ακριβώς το ίδιο και ας μη σου φαίνεται.

3.
"για πιό λόγο αλλοστε θέλουμε ADSL , για να κατευαζουμε αυτα για τα οποία κανονικα πρέπει να πληρώνουμε" Δηλαδή παραδέχεσαι πως κανονικά θα έπρεπε να πληρώνεις αυτό που κατεβάζεις απο το Internet. Πως θα χαρακτήριζες λοιπόν κάποιον ο οποίος αποκτά κάτι που θα έπρεπε κανονικά να το πληρώσει, χωρίς να το πληρώσει;

4.
"Εγώ δεν δεν δίνω 1-2-5ε για κάτι μετο οποίο θα παίξω 10λεπτα και θα το αφήσω" Θεμελιώδης αντίφαση. Αν είναι μούφα και δεν αξίζει το παιχνίδι γιατί δεν πρόκειται να ασχοληθείς μαζί του παραπάνω απο 10 λεπτά, τότε γιατί να το κατεβάσεις αυθής εξαρχής; Αν αξίζει να ασχοληθείς με το παιχνίδι έστω και για 10 λεπτά, γιατί να μην πληρώσεις για το χρόνο αυτό?

Τελευταία επεξεργασία από: iPhoneHellas, 13/10/2009 - 23:26


#14   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 13/10/2009 - 23:08

Αναρωτιέμαι σε ποιούς ακριβώς χρήστες αναφέρεσαι...
Διαβάζοντας πάντως ολόκληρο το άρθρο, αυτό που συνεπάγεται αβίαστα είναι πως η Ελλάδα δεν λαμβάνει μέρος στην έρευνα, οπότε οποιαδήποτε νύξη περί "Ελληνικής κουλτούρας" με βάση το συγκεκριμένο κείμενο είναι απλά πιθανολογική. Τα μόνα συμπεράσματα τα οποία προκύπτουν, και τα οποία φυσικά αφορούν όλο τον κόσμο (ακόμα και τις χώρες που δεν λαμβάνουν μέρος στην έρευνα, απλά με βάση την αρχή της ανταποδοτικότητας) είναι 3:
1: Το jailbraking είναι ευρέως διαδεδομένο (σχεδόν 4 στους 10 κάνει Jailbreak την συσκευή του).
2: Η πλειοψηφία των Jailbreakers (6 στους 10 σχεδόν) δεν εγκαθιστούν σπασμένο λογισμικό.
3: Αυτοί που εγκαθιστούν σπασμένο λογισμικό (4 στους 10), το κάνουν σχεδόν αποκλειστικά και μόνο για να το αποκτήσουν τζάμπα, και όχι για να το "δοκιμάσουν και άμα αξίζει να το αγοράσουν". Κοινώς, είναι τζαμπατζήδες κατά συρροή με έτοιμες δικαιολογίες.

Τώρα, επειδή ο πειρασμός είναι μεγάλος, θα προσπαθήσω να πιθανολογήσω για την θέση της Ελλάδας σε όλο αυτό το σκηνικό. Αποκλειστικά και μόνο απο την εμπειρία μου σε διάφορα fora που ασχολούνται είτε γενικά με τα κινητά/ smartphones, είτε ειδικα με το iPhone, θα έλεγα πως το ποσοστό των Jailbreakers είναι μεν μεγαλύτερος, αλλά δε νομίζω να υπερβαίνει 50%, και αυτό επειδή είναι απελπιστικά πολλοί αυτοί οι οποίοι αγοράζουν την συσκευή χωρίς να έχουν υπολογιστή/ έχουν Internet/ έχουν ιδέα για τις προχωρημένες λειτουργίες του/ έχουν ανάγκη τις λειτουργίες αυτές. Επίσης, ένα μεγάλο κομμάτι και αυτών που κάνουν Jailbreak δεν έχει ιδέα απο βασικά πράγματα, εξού τα διάφορα τραγελαφικά που διαβάζει κανείς κατά δεκάδες (να μην πω εκατοντάδες) σε πάμπολα fora...

Ιδιαίτερο βέβαια ενδιαφέρον έχει το κομμάτι εκείνο των Ελλήνων χρηστών που κάνει jailbreak: Εδώ νομίζω (τονίζω και πάλι πως μιλάω απο προσωπική εμπειρία) πως "σπάμε τα κοντέρ", και θα έλεγα χωρίς δισταγμό πως 9 στους 10 Jailbreakers προχωράνε σε JB αποκλειστικά και μόνο για τις σπασμένες εφαρμογές (κατά προτίμηση GPS προγράμματα και παιχνίδια), και φυσικά το κάνουν όχι απλά χωρίς ενδοιασμούς, αλλά και με την λογική πως αυτό που κάνουν είναι απόλυτα φυσιολογικό και θεμιτό, προβάλλοντας μια σειρά απο καταγέλαστες δικαιολογίες, μία μονάχα εκ των οποίων είναι και αυτή που επισημαίνει το άρθρο για το οποίο συζητάμε...


Θα προσπαθήσεις να πιθανολογήσεις. Μάλιστα, δεδομένου του κομπλεξισμού σου απέναντι στο Ελληνικό στοιχείο καταλαβαίνεις πως ότι και να σκεφτείς πάνω σε αυτό είναι άκυρο. 9/10 jailbreakers στην Ελλάδα το κάνουν για χρήση cracked εφαρμογών και μιλάς απο προσωπική εμπειρία. Γελάει μέχρι και το keybord.

Τέλος, και ένα σχόλιο εκτός θέματος: Μετά απο αρκετή σκέψη τις τελευταίες εβδομάδες, αποφάσισα να κάνω JB την συσκευή μου με το που θα έβγαζε ο Geohot το Blackra1n. Εγκατέστησα κατά σειρά Cydia, SBSettings, Winterboard, Backgrounder και Five Icon Dock. Ομολογώ πως το Jailbraking αξίζει να το κάνει κανείς, αποκλειστικά και μόνο για το SBSettings και το Backgrounder (αναφέρομαι σε συσκευή 3GS) και απο εκεί και πέρα το Winterboard και το Five icon Dock αν ενδιαφέρεται και για το εικαστικό του ζητήματος. Αυτά απο μόνα τους είναι αρκετά για να δώσουν στην συσκευή πολλά επιπλέον απο άποψη ευκολίας και λειτουργικότητας. Οπότε αναθεωρώ τις απόψεις μου σχετικά με το Jailbreak, ειδικά μάλιστα μετά και απο μια μικρή μελέτη γύρω απο την Κοινοτική νομοθεσία περί λογισμικού, όπου όντως φαίνεται ότι η κατάσταση νομιμότητας του JB εξακολουθεί να είναι οριακή και νεφελώδης, αλλά επουδενί οριστικά και αμετάκλητα παράνομη (σε αντίθεση βέβαια με την χρήση σπασμένου λογισμικού)...


Στατιστικολόγος, νομικός, μέντιουμ. Πολυτάλαντος. Στο θέμα έκανες μεγάλη κολοτούμπα βέβαια και σε καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο να το παραδεχτείς και πας να καλυφθείς με λέξεις τύπου "οριακή νεφελώδης". Μην ξεχνάς όμως ότι τα post σου για τα license agreement δεν έγιναν και τόσο παλιά και ήσουν θυμάμαι εξίσου τόσο φανατικός όσο και οι απόψεις σου περι πειρατείας ή j/b στην Ελλάδα. Μπορεί ο καιρός να σου ετοιμάζει και άλλη κολοτούμπα οπότε κράτα λίγο πισινές.
Στο άλλο thread σου είπα Welcome to the Terror side. Έτσι σε θεωρεί η apple πλέον πέρα απο τις οριακές και νεφελώδης ή οτιδήποτε άλλο παρεμβάσεις στο firmware της. Απλά keep it in mind.

1. Αν μια lite έκδοση δεν είναι ικανή να σε πείσει για το αν αξίζει μια εφαρμογή λογισμικού ή όχι, τότε πως ακριβώς αγοράζεις ρουχα και τρόφιμα; Ζητάς απο την πωλήτρια να σου δώσει το πουλόβερ και άμα αντέξει 2 χρόνια χρήση και 150 πλυντήρια, θα πάς πίσω να την πληρώσεις; Ζητάς απο τον μανάβη να σου δώσει τον κεσέ με τις φράουλες, πας σπίτι σου, τις τρώς όλες, και εφόσον έχουν όλες ίδιο μέγεθος και γέυση πας πίσω και του τις πληρώνεις;

O κλασσικός άνθρωπος που μπερδεύει τα πράγματα για να βγάλει κάτι που τον ωφελεί. Άκου λοιπόν πως αγοράζω ρούχα. Μπαίνω στο μαγαζί ΔΟΚΙΜΑΖΩ την μπλούζα με βλέπω κανα 5 λεπτο στον καθρέφτη ΚΑΙ ΑΝ μου αρέσει την αγοράζω. Δεν την βλέπω πάνω στην κούκλα και λέω οκ μου αρέσει. Δές τώρα και πως αγοράζω φρούτα. Είτε εμπιστεύομαι τον μανάβη και τον ρωτάω είτε δοκιμάζω. Δεν νομίζω να έχεις βρεθεί ποτέ στο supermarket να μην έχει την μάρκα της φέτας που προτιμάς, να σου προτείνει η πωλήτρια μια άλλη και να της απαντήσεις μπορείτε να μου δώσετε λίγη να δοκιμάσω;
Ενώ αυτά που παραθέτεις ως επιχειρήματα είναι άκυρα εντελώς βλέπεις ότι παντού υπάρχει το δοκιμάζω, βλέπω testάρω.

2. Δυστηχώς το "application piracy is global" σημαίνει απλά ότι το κάνουν παντού. ΔΕΝ σημαίνει όμως ότι το κάνουν όλοι στον ίδιο βαθμό και με την ίδια ένταση... Και εκτός αυτού, δεν αποτελεί και δικαιολογία το ότι το κάνουν παντού για να το κάνεις και εσύ ή εγώ. Η ατομική ευθύνη δεν παραμέριζεται επειδή αποτελεί κοινή πρακτική στην Κίνα ή στην Βραζιλία, ή στην παρακάτω γειτονιά...

Εγώ δεν μίλησα για δικαιολογία. Είναι εντελώς όμως διαφορετικό να ανάγεις την πειρατεία σε φαινόμενο Ελληνικό λόγω κουλτούρας, συνηθειών ή και εγώ δεν ξέρω τί απο το να το βλέπεις σφαιρικά σε ένα παγκόσμιο επίπεδο. Εσύ παρόλαυτα, με κανα 2 ακόμα ΕΠΑΝΕΙΛΛΗΜΕΝΑ εκφράσατε τις κομπλεξικές σας (για μένα) απόψεις επάνω στον σύγχρονο Έλληνα χωρίς στοιχεία και με επιχειρηματολογία στυλ "προσωπική άποψη" και "πιθανολογώντας".

#15   pirate7chris

pirate7chris

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2009 - 23:11

Ξεκίνησε το κύρηγμα πάλι!! Αλλά για το user agreement δε λες τίποτα!! Το οξύμωρο είναι το γεγονός οτι συμφωνώ με τις απόψεις σου, αναγκάζομαι να γράφω εναντίον σου Tillter μόνο και μόνο επειδή μου τη σπάει το δήθεν που πουλάς.

Όπως έγραψες πιο πάνω το jb δεν είναι οριστικά και αμετάκλητα παράνομο, ενώ πριν λίγο καιρό έγραφες άλλα...περίμενω το post σου που θα γράφει "διαβάζοντας το ποινικό δίκαιο της Ζουαζηλάνδης, κατέληξα στο συμμπέρασμα οτι οι cr@@ed apps δεν είναι και τόσο cr@@ed".

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες