Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Σωστη χρηση μπαταριας LiPO


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 10/03/2012 - 00:38

Καλησπερα σε ολο το forum.Σας γραφω διοτι μεχρι τωρα εκανα οτι γραφατε εδω στο iphonehellas για οτι εχει σχεση με μπαταριες .Αλλα σε μια συζητηση με τον ξαδερφο μου
ο οποιος το εχει ψαξει περισσοτερο πανω σε μπαταριες(οχι μονο των κινητων αλλα γενικα) μου ειπε αυτα:
<<Η τεχνολογια προχωρά αποφορτίσεις μεχρι το 0 και μετά φορτιση το καναμε στις παλιες μπαταριες Ni-mh οπου ειχαν ''μνημη'' και ετσι μπορει να ησουν στο 20% και κανονικα η μπαταρια να ηταν στο 10% . Αυτες οι μπαταριες(Ni-Mh/NiCd και γενικα οι Νικελιου) θελανε το λεγόμενο Cycle με συνεχές αποφορτίσεις και φορτίσεις ώστε να "στρώσουν". Οι μπαταρίες Li-X (Li-On,LiPo,LiLo και οι πιο σύγχρονες LiFePO4) εχουν μερικους ΚΑΝΟΝΕΣ!
Ποτέ Fully Discharge δηλάδη ποτέ να μην αποφορτίζονται ,βεβαια κινητο είναι και ο κατασκευαστής το εχει προβλέψει και να πέσει στο 0% και να σβήσει δεν θα πάθει κάτι !
Ο κανόνας για τις LiPo είναι οτι δεν πρεπει να πέσουν ποτέ κάτω από 3V πραγματικής τάσης ανα κελί... Οι μπαταρίες στα κινητά ειναι συνήθως ενός κελιού για αυτο και ειναι 3.7 v(Ονομαστικής τάσης) η πραγματική τους τάση φτάνει στα 4+ Volt .
Αλλος ενας σημαντικός κανονας ειναι να μην υπερφορτίζονται ΠΟΤΕ! Ομως στο κινητο μολις φτάσει στο 100% η φόρτιση διακόπτεται οποτε δε εχει θέμα !
Τέλος να αποφεύγετε να χρησιμοποιείται το κινητό με βαρια χρήση(Wifi,3G) ενώ το φορτίζεται!
Αυτά απο εμένα!
Μια αναζήτηση στο google με LiPo Batteries και θα σας ληθούν οι απορίες
Μπείτε και στο Youtube και δείτε βιντεάκια με LiPO explosion και θα αναθεωρήσετε !
Προσωπικά εχω καταστρέψει μια μπαταρια ενός Iphone 3G( ειχε γίνει σαν μπαλόνι και πίεζε την board και την οθόνη) και αλλες δυο μπαταριες LiFePo4 αλλης χρήσης>>
_
Εσεις μετα απο ολα αυτα τι εχετε να πειτε για τις μπαταριες που χρησιμοποιουν τα μηλοφωνα μας;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/03/2012 - 00:44

Άλλες οι Li-ion polymer που έχει το iphone κι άλλες οι Li-Po.

Αναρτημένη εικόνα


#3   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2012 - 00:47

δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν..εαν να μην το υπερφορτιζω να μην το ξεφορτιζω να μην μπαινω στο ιντερνετ να μην ανοιγω το 3g αγοράζω ένα nokia 3210 και κομπλε

#4   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2012 - 00:54

αλλο li-ion polymer αλλο li-po η μια ειναι ιοντων λιθιου πολυμερους και η αλλη λιθιου πολυμερους.δεν εχουν τεραστιες διαφορες βεβαια.μη σκατε παντως μια πληρης αποφορτηση τον μηνα ειναι αρκετη κατα τα αλλα οσο θελετε φορτιζετε οποτε θελετε διακοπτετε τη φορτηση και αν δεν φορτησει στο τερμα δεν εχει προβλημα η μπαταρια ισα ισα το αντιθετο.οσο φορτιζετε το κινητο απο τη μεση της μπαταριας και πανω τοσο λιγοτερο ζοριζετε η μπαταρια και τοσο περισσοτερο διαρκεια στο χρονο (αντοχη) εχει η μπαταρια μας.απλα πραγματα ειναι δεν θελει πολυ σκαλισμα το θεμα μπαταρια.

#5   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 10/03/2012 - 00:56

δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν..εαν να μην το υπερφορτιζω να μην το ξεφορτιζω να μην μπαινω στο ιντερνετ να μην ανοιγω το 3g αγοράζω ένα nokia 3210 και κομπλε

εισαι 100% σωστος ...αλλα εγω το εκανα αυτο το post μονο και μονο γιατι καποιοι λενε να αφηνουμε το iphone να πεφτει η μπαταρια(5-15%) για να το φορτισουμε και θελω να μαθω τι τελος παντων ισχυει. :)

#6   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2012 - 00:59

Καλησπερα σε ολο το forum.Σας γραφω διοτι μεχρι τωρα εκανα οτι γραφατε εδω στο iphonehellas για οτι εχει σχεση με μπαταριες .Αλλα σε μια συζητηση με τον ξαδερφο μου
ο οποιος το εχει ψαξει περισσοτερο πανω σε μπαταριες(οχι μονο των κινητων αλλα γενικα) μου ειπε αυτα:
<<Η τεχνολογια προχωρά αποφορτίσεις μεχρι το 0 και μετά φορτιση το καναμε στις παλιες μπαταριες Ni-mh οπου ειχαν ''μνημη'' και ετσι μπορει να ησουν στο 20% και κανονικα η μπαταρια να ηταν στο 10% . Αυτες οι μπαταριες(Ni-Mh/NiCd και γενικα οι Νικελιου) θελανε το λεγόμενο Cycle με συνεχές αποφορτίσεις και φορτίσεις ώστε να "στρώσουν". Οι μπαταρίες Li-X (Li-On,LiPo,LiLo και οι πιο σύγχρονες LiFePO4) εχουν μερικους ΚΑΝΟΝΕΣ!
Ποτέ Fully Discharge δηλάδη ποτέ να μην αποφορτίζονται ,βεβαια κινητο είναι και ο κατασκευαστής το εχει προβλέψει και να πέσει στο 0% και να σβήσει δεν θα πάθει κάτι !
Ο κανόνας για τις LiPo είναι οτι δεν πρεπει να πέσουν ποτέ κάτω από 3V πραγματικής τάσης ανα κελί... Οι μπαταρίες στα κινητά ειναι συνήθως ενός κελιού για αυτο και ειναι 3.7 v(Ονομαστικής τάσης) η πραγματική τους τάση φτάνει στα 4+ Volt .
Αλλος ενας σημαντικός κανονας ειναι να μην υπερφορτίζονται ΠΟΤΕ! Ομως στο κινητο μολις φτάσει στο 100% η φόρτιση διακόπτεται οποτε δε εχει θέμα !
Τέλος να αποφεύγετε να χρησιμοποιείται το κινητό με βαρια χρήση(Wifi,3G) ενώ το φορτίζεται!
Αυτά απο εμένα!
Μια αναζήτηση στο google με LiPo Batteries και θα σας ληθούν οι απορίες
Μπείτε και στο Youtube και δείτε βιντεάκια με LiPO explosion και θα αναθεωρήσετε !
Προσωπικά εχω καταστρέψει μια μπαταρια ενός Iphone 3G( ειχε γίνει σαν μπαλόνι και πίεζε την board και την οθόνη) και αλλες δυο μπαταριες LiFePo4 αλλης χρήσης>>
_
Εσεις μετα απο ολα αυτα τι εχετε να πειτε για τις μπαταριες που χρησιμοποιουν τα μηλοφωνα μας;

φιλε μου επειδη ασχολουμε με μοντελισμο αλλο εκεινες οι lipo και αλλο οι Lipo των κινητων.και στην περιπτωση μας το iphone εχει απο τη μανα του Li-ion polymer και οχι Lipo.εκεινες που βλεπεις να σκανε ειναι εκεινες που δουλευουν στα 4 volt k στα 12.δεν συγκρινοντε εκεινες με των κινητων.επισεις εκεινες ειναι με 3 κελια ολες τους.και τελος εκεινες οι Lipo εχουν ταση αποφορτησεις 25 με 40c τα κινητα ζητημα να εχουν 5c.γιαυτο μην τις φοβασαι τοσο τις μπαταριες των κινητων.για να φτασει σε σημειο να σκασει η μπαταρια των κινητων μας πρεπει να μπει σε φουρνο στους 250 βαθμους 20-25 λεπτα μιλαω με χρονους γιατι το εχω κανει...χαχαχα

Τελευταία επεξεργασία από: fonikoxeris, 10/03/2012 - 01:00


#7   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2012 - 01:01

εισαι 100% σωστος ...αλλα εγω το εκανα αυτο το post μονο και μονο γιατι καποιοι λενε να αφηνουμε το iphone να πεφτει η μπαταρια(5-15%) για να το φορτισουμε και θελω να μαθω τι τελος παντων ισχυει. :)

και εγω αυτης της αποψης ειμαι αλλα η apple προτεινει μια φορα το μηνα πληρη αποφορτηση.για να το λεει αυτη κατι θα ξερει εγω παντως δεν συμφωνω με την apple 100%

#8   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 10/03/2012 - 01:09

φιλε μου επειδη ασχολουμε με μοντελισμο αλλο εκεινες οι lipo και αλλο οι Lipo των κινητων.και στην περιπτωση μας το iphone εχει απο τη μανα του Li-ion polymer και οχι Lipo.εκεινες που βλεπεις να σκανε ειναι εκεινες που δουλευουν στα 4 volt k στα 12.δεν συγκρινοντε εκεινες με των κινητων.επισεις εκεινες ειναι με 3 κελια ολες τους.και τελος εκεινες οι Lipo εχουν ταση αποφορτησεις 25 με 40c τα κινητα ζητημα να εχουν 5c.γιαυτο μην τις φοβασαι τοσο τις μπαταριες των κινητων.για να φτασει σε σημειο να σκασει η μπαταρια των κινητων μας πρεπει να μπει σε φουρνο στους 250 βαθμους 20-25 λεπτα μιλαω με χρονους γιατι το εχω κανει...χαχαχα

και ο ξαδερφος μου με μοντελισμο ασχολείται και το εχει ψαξει το θεμα...
Ναι οντως καμια επαφή εκείνα τα γομάρια οι Lipo 6S με αποφόρτηση 45C+ και καμια επαφή τον κινητών 1S 3.7V max 3C αποφορτίση αλλα λεει οτι ισχύουν τα ιδια ..
Φυσικα δεν χρειάζεται να σκαμε και να ψάχνουμε για ψίλους στα άχυρα γιατι ειτε την φορτίσουμε οπως λεει η apple είτε οπως πρεπει να φορτιζουμε μια LiPo καποτε θα πέσει η αποδοση της αλλα το ζητημα ειναι να την συντηρησουμε σωστα με οσο το δυνατον μικροτερες απωλειες. ;)

#9   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/03/2012 - 01:16

Την φορτίζεις όπως να ναι,κάνεις ότι να ναι και μετά το χρόνο που θα αντέξει σίγουρα τη στέλνεις και παίρνεις μια άλλη με 10-15Ε και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και μπαταρία καινούρια.Τα υπόλοιπα
είναι για λαϊκή κατανάλωση.Τις μπαταρίες στο τηλεκοντρόλ δεν τις αλλάζεις;Απλά δεν είναι επαναφορτιζόμενες.Προσέχεις πως τις χρησιμοποιείς μήπως;

Αναρτημένη εικόνα


#10   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 10/03/2012 - 01:21

Την φορτίζεις όπως να ναι,κάνεις ότι να ναι και μετά το χρόνο που θα αντέξει σίγουρα τη στέλνεις και παίρνεις μια άλλη με 10-15Ε και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και μπαταρία καινούρια.Τα υπόλοιπα
είναι για λαϊκή κατανάλωση.Τις μπαταρίες στο τηλεκοντρόλ δεν τις αλλάζεις;Απλά δεν είναι επαναφορτιζόμενες.Προσέχεις πως τις χρησιμοποιείς μήπως;

ναι ετσι οπως το λες εχεις δικιο αλλα εδω λεμε για σωστη χρηση της μπαταριας...

Τελευταία επεξεργασία από: GBabilis, 10/03/2012 - 01:24


#11   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2012 - 01:49

ισως λιγο εκτος τοπου και χρονο αυτο που θα πω.εκεινες οι Lipo Που ειναι για τηλεκατευθυνομενα η 4500mah 3ς στο Ελλαντα τα μαγαζια τις πουλανε 90ευρο 110ευρο...απο Αμερικη ιδια ισως και καλυτερη ιδιων ακριβως χαρακτηριστικων εχουν 30ευρο...προσοχη στους κλεφτες!μερικοι πανε σε διαφορα φορουμ πουλανε τις turnigy 90 ευρο μεταχειρισμενες οταν καινουριες εχουν 15 ευρο!ελεος!γεμισαμε λοποδητες παντου!το λεω απλα για τον GBabilis που ισως να ασχολειτε η να ξερει μερικα πραγματα απο τον φιλο του να εχει το νου του αλλα και για οσους ασχολουντε με αυτα μην σας πιανουν κοτσους.

#12   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 10/03/2012 - 02:01

ισως λιγο εκτος τοπου και χρονο αυτο που θα πω.εκεινες οι Lipo Που ειναι για τηλεκατευθυνομενα η 4500mah 3ς στο Ελλαντα τα μαγαζια τις πουλανε 90ευρο 110ευρο...απο Αμερικη ιδια ισως και καλυτερη ιδιων ακριβως χαρακτηριστικων εχουν 30ευρο...προσοχη στους κλεφτες!μερικοι πανε σε διαφορα φορουμ πουλανε τις turnigy 90 ευρο μεταχειρισμενες οταν καινουριες εχουν 15 ευρο!ελεος!γεμισαμε λοποδητες παντου!το λεω απλα για τον GBabilis που ισως να ασχολειτε η να ξερει μερικα πραγματα απο τον φιλο του να εχει το νου του αλλα και για οσους ασχολουντε με αυτα μην σας πιανουν κοτσους.

Το τι δεματα ερχονται απο Αμερικη και Κινεζο δεν λεγετε..εχουν παρει τα ΕΛΤΑ φωτια απο ανταλλακτικα και αλλα μπιχλιμπιδια μοντελισμου για τον ξαδερφο μου.
εγω προσωπικα δεν ξερω και πολλα απο μοντελισμο αλλα ο ξαδερφος μου ειναι χρονια στο "κουρμπετι"( :lol: :lol: )
εγω παω μονο που και που οταν εχει αγωνα και αυτος "οδηγει" για να παρακολουθησω.
αλλα οπως και να εχει σε ευχαριστουμε για την πληροφορηση φιλε μου.
τελος για μοντελισμο θα μας κραξουν οι moderators... :lol:

#13   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/03/2012 - 10:28

εισαι 100% σωστος ...αλλα εγω το εκανα αυτο το post μονο και μονο γιατι καποιοι λενε να αφηνουμε το iphone να πεφτει η μπαταρια(5-15%) για να το φορτισουμε και θελω να μαθω τι τελος παντων ισχυει. :)

Είναι σωστό αυτό που σου είπε ο MarkKnopfler, τα iDevices δεν έχουν μπαταρίες LiPo.

Όσον αφορά τα iDevices:
Η δική μου συμβουλή είναι να το φορτίζεις κάθε βράδυ, αφήνοντάς στο στον φορτιστή μέχρι το πρωί. Όσο πιο μεγάλο είναι το ποσοστό της μπαταρίας όταν το βάζεις στην φόρτιση το βράδυ, τόσο το καλύτερο. Κάνει καλό στην μπαταρία, αλλά και σε σένα που δεν έχεις το άγχος να μην μείνεις από μπαταρία κατά την διάρκεια της ημέρας.
Μην αφήνετε ποτέ την συσκευή σας να σβήνει από μπαταρία. Φόρτιση από χαμηλά, μόνο όταν υπάρχει ανωτέρα βία.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 10/03/2012 - 10:33


#14   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 10/03/2012 - 10:48

Αλλο Li-ion και αλλο Lyon που την δινει και 2.35 την κυριακη...!!!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες