Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Έχετε κάνει jailbreak;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Έχετε κάνει jailbreak;

Έχετε κάνει jailbreak;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.

Ποιο iOS έχετε;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#1   panart

panart

    iPH Member

  • 257 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 10/03/2012 - 12:11

Ποιοι από εμάς έχουμε κάνει jailbreak;

Η πρώτη επαφή που είχα με το iPhone ήταν τον Ιούλιο του 2011 όταν αγόρασα το iPhone 4 στο οποίο ποτέ δεν έκανα jailbreak.
Ο λόγος ήταν ότι ήθελα να εξοικιωθώ με το iOS πρώτα και να έχω τον χρόνο να μάθω τι είναι το jailbreak και τι προσφέρει.
Με το ίδιο σκεπτικό όταν (παλαιότερα) είχα android κινητό δεν το έκανα root τους πρώτους δύο μήνες που το είχα.
Κατά βάθος πάντα είμουν ασυμβίβαστος τύπος που ήθελε να έχει τον πλήρη έλεγχο της συσκευής που κατέχει, γι' αυτό και όταν είχα windows mobile και αργότερα android, έπρεπε πάντα η συσκευή μου να είναι customized, είτε μέσω της rom που είχα περασμένης, είτε μέσω διάφορων tweaks ή και των δύο μαζί.
Έτσι, όπως ήταν αναμενόμενο, λίγο μετά που απέκτησα το iPhone 4S και είχα πλέον εξοικιωθεί με το iOS, έκανα το jailbreak.
Δεν έχω μετανοιώσει για την απόφασή μου γιατί υπάρχουν αμέτρητα tweaks που κάνουν το iPhone ακόμα καλύτερο.
Το μόνο που με λυπεί είναι το να μην μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο τελευταίο iOS αφού πρώτα θα πρέπει να περιμένω για να διατεθεί το jailbreak.
Μερικά από τα tweaks και εφαρμογές που έχω είναι SBSettings, iFile, iBlacklist, DataDeposit, f.lux, Battery Info, Barrel, UnlockFX, I'm Busy SMS.

Δώστε την απάντηση σας στο poll και πείτε λίγα λόγια για την απόφαση σας να κάνετε jailbreak ή όχι.

Τελευταία επεξεργασία από: panart, 10/03/2012 - 12:15


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 10/03/2012 - 12:14

Εγω εχω κανει αλλα μετα πηγα σε restore.! Ειχα κανει JB το iPhone 3G και το iPad 2.! Αυτα τα ειχα κρατησει πολυ.!!! Εκανα και το iPod & iPhone 4S αλλα μετα τα εκανα restore.!

Στην αρχη (που δεν ηξερα και πολλα) μου λεγανε κανε JB να εχεις δωρεαν εφαρμογες.!!! Μετα καταλαβα το τι παιζει και αρχησα να πειραζω το κινητο.! Themes.! Dock.! Notification Center.! Tweaks.!!

Και δεν ξανα ασχοληθηκα με το installous

Τελευταία επεξεργασία από: iFasMan, 10/03/2012 - 12:16


#3   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 10/03/2012 - 12:17

ναι.αντε να βγει και για τη 5.1 να παμε σιγα σιγα.

με τα tweaks απο cydia κανεις πιο ευκολη τη χρηση του κινητου και το διαμορφωνεις οπως θες καθως και με τα θεματα φτιαχνεις το κινητο οπως σου αρεσει.

#4   Corinna

Corinna

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone SE
  • GameCenter:Zealgr

Δημοσίευση 10/03/2012 - 12:22

Ξεκίνησα με 3G και 3GS με jailbreak.. Βαρέθηκα πολύ όμως να μην κάνω αναβαθμίσεις και να περιμένω κάθε φορά το νέο "εργαλείο". Κράτησα το 3GS για λίγο χωρίς jailbreak και χαλάρωσα!
Το 4S από την αρχή καθαρό λοιπόν!
Έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν ασχολήθηκα με το να αλλάζω εικονιδιάκια και θέματα. Την αναφορά μηνύματος και τη bluetooth που μου έλειπαν στην αρχή, πολύ γρήγορα τα συνήθισα.. Υπάρχουν και εναλλακτικές που με καλύπτουν.
Τέλος οι σκοτούρες και τα κολήματα και το πολύ διάβασμα! :rolleyes:

#5   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/03/2012 - 12:26

φυσικα και εχω κανει χωρις jailbreak συσκευη δεν υφίσταται.

#6   ramatilos

ramatilos

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/03/2012 - 12:30

Ξεκίνησα με 3g jailbreak το αναβαθμισα πολλές φορές κ πάλι jailbreak έχω τώρα το 4 αρι είμαι πολύ ευχαριστημένος με το jailbreak γιατί μπορώ να έχω της καλύτερες εφαρμογές κ το καλύτερο Κινητο της αγορας

#7   Corinna

Corinna

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone SE
  • GameCenter:Zealgr

Δημοσίευση 10/03/2012 - 12:41

Ξεκίνησα με 3g jailbreak το αναβαθμισα πολλές φορές κ πάλι jailbreak έχω τώρα το 4 αρι είμαι πολύ ευχαριστημένος με το jailbreak γιατί μπορώ να έχω της καλύτερες εφαρμογές κ το καλύτερο Κινητο της αγορας


Τις καλύτερες εφαρμογές τις έχω κι εγώ! Δεν έχουν σχέση με το jailbreak..

#8   Alexandros96

Alexandros96

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:DirtyS0cks

Δημοσίευση 10/03/2012 - 12:41

Αγορασα το πρωτο μου iphone, 3gs για την ακριβεια, ετοιμο jailbroken...
Βεβαια ειχα ξεκωλωθει στο διαβασμα πριν αγορασω iphone οποτε τα εβγαλα περα ευκολα.
Απο τοτε δεν μπορω χωρις jailbreak.
Μολις αγορασα το ipod 4g, το εκανα jb κατευθειαν, μετα το iphone 4 και μετα το ipad 2 8)

#9   panart

panart

    iPH Member

  • 257 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 10/03/2012 - 12:47

Τις καλύτερες εφαρμογές τις έχω κι εγώ! Δεν έχουν σχέση με το jailbreak..


Yπάρχουν πολλές εφαρμογές που δεν τις βρίσκεις στο app store, γιατί η apple δεν τις επιτρέπει.
π.χ.: f.lux που είναι μια πολύ καλή εφαρμογή που αλλάζει τις θερμοκρασίες των χρωμάτων της οθόνης και κάνει πιο ξεκούραστη τη χρήση για τα μάτια κατά τη διάρκεια της νύχτας.

#10   sakis007

sakis007

    iPH Contributor

  • 1.899 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:sakis007

Δημοσίευση 10/03/2012 - 12:52

εγώ την πρώτη επαφή την έκανα με το 2g το οποίο το έφερα από την Βοστόνη. Του έκανα jb και μέχρι σήμερα δουλεύει μια χαρά.
Στην συνέχεια πήρα 3gs και μετά 4ρι και ipad 2.
Σήμερα θα περάσω στο ipad την 5.1 διότι δεν πολύ καίγομαι για το jb του.

#11   xmembs

xmembs

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/03/2012 - 12:54

Έχω κάνει jailbreak σε όλα τα iOS που έχω περάσει στην συσκευή. Ο λόγος είναι ένας (ο κυριότερος τουλάχιστον): Λόγω του οτι το HomeButton πότε δουλεύει και πότε όχι, το Activator μου έχει λύσει τα χέρια. Themes, ringtones και εφετζίδικα tweaks με αφήνουν σχετικά αδιάφορο, πιστεύω πως το iOS είναι πιο τέλεια δομημένο και όμορφο ωστε να το κάνω τσίρκο σαν κάτι θέματα που έχουμε δει να κυκλοφορούν.

Σε γενικές γραμμές πάντως μπορώ πολύ άνετα να ζήσω χωρίς jb και γι' αυτό σε κάθε νέα έκδοση αναβαθμίζω χωρίς να το πολυσκεφτώ και όταν με το καλό αυτό βγει, καλοδεχούμενο! :rolleyes:

#12   mikektm

mikektm

    iPH Addict

  • 672 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/03/2012 - 13:05

I-οτιδηποτε χωρις jailbreak δεν υφισταται. εξαλλου το λεει και η ιδια η λεξη:αποδραση απο τη φυλακη(της Apple).

#13   kle

kle

    iPH Addict

  • 764 μηνύματα
  • Twitter:@akiskle
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 10/03/2012 - 13:05

Απο τη πρώτη μέρα tethered 4.3.5 και δε μπορώ χωρις jb, δεν έχω τηλ…. 5.1 δε με βλέπω να πηγαίνω πάντως εκτος κι αν χρειαστώ restore και δε δουλέψει το σωσιμο του untethered στη 5.0.1…

#14   aquadigio

aquadigio

    iPH Enthousiast

  • 392 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/03/2012 - 13:08

Καλησπερα σας και απο εμενα!

Λιγα λογια για τα αποτελεσματα, εως αυτη την ωρα:
1) Πολυ λιγοι περασαν την 5.1 ... Μηπως αυτοι κατι περιμενουν;;; !!! Λεω εγω τωρα!
2) Και αναμενομενα τα αποτελεσματα για τους Jb, 80 %.

Και τωρα, για εμενα... Ειμαι κατοχος Iphone 4s για περιπου 3 μηνες... Πριν το παρω, απο τον Οκτωβριο διαβαζα συνεχως forum κτλ για να μαθω...
Και ενα εχω να πω: Αν μαθεις, δε ξαναγυρνας σε αλλα κινητα...

Δεν εχω κανει ακομα Jb, καθως και εγω ηθελα να μαθω τη συσκευη μου, το συνεργατη μου... Κατι μου λεει οτι μολις βγει για την 5.1 θα το επιχειρησω... Η αληθεια ειναι οτι δε το εχω κανει, και ψιλοκολλαω, αλλα με τη βοηθεια των παιδιων, θα τα καταφερω, στο <<πιο ευκολο Jb ολων των εποχων>> , οπως λενε, με προσοχη παντα βεβαια... Και σιγουρα, το τελευταιο που θα ασχοληθω θα ειναι τα κρακαρισμενα προγραμματα... Αφου οπως εχουμε πει: δε φταιει το Jb, αλλα τι βαζουμε μεσα και απο που!!!

Καλη συνεχεια!!!

#15   melvin

melvin

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2012 - 13:31

εννοειται

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες