Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iMessage problem with iOS5.1 - Solution


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   johnpsom

johnpsom

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2012 - 11:25

Καλησπέρα,

είχα και εγώ το πρόβλημα με το imessage sthn 5.1 όπου δεν δεχόταν ως caller ID το τηλεφωνικό μου αριθμό. Αυτό είχε σαν συνέπεια εγώ να στέλνω κανονικά αλλά φαινόταν το e-mail μου. Επίσης, όταν κάποιος έστελνε στον αριθμό μου, ερχόταν σαν απλό sms.

Μιλώντας με Vodafone ώ εκ του θαύματος ήταν ενημερωμένοι και μου έδωσαν αμέσως λύση:

Για κάποιο λόγο στην 5.1 ΔΕΝ μπορούμε, κάποιοι ή όλοι, να διαλέγουμε caller ID όπως προσωπικά έκανα στην 5.0.1.
Πηγαίνοντας λοιπόν "settings/messages/receive at/apple id for imessage/" κάνουμε sign-out, οπότε μένει μόνο το τηλεφωνικό μας νούμερο.

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά
johnpsom

Τελευταία επεξεργασία από: johnpsom, 14/03/2012 - 11:27


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   johnpsom

johnpsom

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2012 - 11:48

Και μία φωτογραφία .... Αλήθεια, γιατί δε με αφήνει να κάνω edit?

Συνημμένο αρχείο  photo.jpg   37,32KB   8 λήψεις

#3   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/03/2012 - 12:23

Και μία φωτογραφία .... Αλήθεια, γιατί δε με αφήνει να κάνω edit?

Συνημμένο αρχείο  photo.jpg   37,32KB   8 λήψεις

Μιλάμε για πονεμένη ιστορία, προσπαθώ να το ενεργοποιήσω σε 4s και μονίμως βγάζει αναμονή για ενεργοποιήση. Αυτή τη στιγμή είμαι σε συζήτηση με την vodafone και δεν μπορούμε να βρούμε άκρη. Αν σβήσω το email δεν λειτουργεί καθόλου το imessage γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί. Έλεος, δεν μπορεί να βρεί μια λύση η apple για ένα πρόβλημα που παρουσιάζεται τόσο συχνα και σε πάρα πολλούς;

#4   johnpsom

johnpsom

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2012 - 12:34

Μιλάμε για πονεμένη ιστορία, προσπαθώ να το ενεργοποιήσω σε 4s και μονίμως βγάζει αναμονή για ενεργοποιήση. Αυτή τη στιγμή είμαι σε συζήτηση με την vodafone και δεν μπορούμε να βρούμε άκρη. Αν σβήσω το email δεν λειτουργεί καθόλου το imessage γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί. Έλεος, δεν μπορεί να βρεί μια λύση η apple για ένα πρόβλημα που παρουσιάζεται τόσο συχνα και σε πάρα πολλούς;


Τα βήματα που έκανα εγώ ήταν:
  • Απενεργοποίηση iMessage
  • Reset Network Settings
  • Soft Restart
  • Ενεργοποίηση του iMessage χωρίς όμως να ενεργοποιήσω όπως έγραψα στο post το Apple ID


#5   k0uz

k0uz

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2012 - 12:48

Συμπληρώνω λίγο το άρθρο του johnpsom καθώς είχα και εγώ πρόβλημα πριν λίγο καιρό. (Δεν γινόταν ενεργοποίηση)
Αρχικά μίλησα με έναν τεχνικό από ένα κατάστημα apple και μου είπε να κάνω επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου να κάνω hard reset και μετά να προσπαθήσω πάλι να ενεργοποιήσω. Σε πολλούς αυτή η λύση λειτουργεί (σε εμένα δεν λειτούργησε)
Δεύτερη λύση είναι να κοιτάξετε αν έχετε την σωστή ώρα και ημερομηνία στο τηλέφωνο σας. Στο δικό μου το time zone έλεγε athens και βρίσκομαι στο εξωτερικό, πήγα λοιπόν στα settings/general/date&time/ απενεργοποίησα το set automaticaly και έβαλα τη σωστή πόλη στο time zone, πήγα μετά στο messages ενεργοποίησα το imessage και δούλεψε.
Επίσης στο phone εκεί που λέει mynumber υπάρχει το νούμερο μου, το παίρνει κατευθείαν από την κάρτα αλλά θυμάμαι στην Ελλάδα δεν το έπαιρνε κατευθείαν και το έβαζα χειροκίνητα.
Για να φαίνεται το νούμερο και όχι το mail στο imessage είχα κάνει ακριβώς αυτό που λέει ο johnpsom πιο πάνω.
Ελπίζω να βοηθήσει κάποιους.

#6   ekaradimos

ekaradimos

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Vagelis Karadimos

Δημοσίευση 14/03/2012 - 12:50

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με iMessage. Είμαι στην 5.1 με 4S και η γυναίκα μου στην 5.0.1 με 4άρι και παίζουμε άψογα.

#7   azanka

azanka

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 20:39

έκανα ότι λέτε οι johnpsom και k0uz, αλλά τίποτα! Δεν ενεργοποιείται το iMessage με τίποτα! Μέχρι να βάλω το 5.1 δούλευε κανονικά... είμαι κι εγώ με vodafone

να κανω hard rest? το φοβαμαι

#8   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 24/03/2012 - 20:41

έκανα ότι λέτε οι johnpsom και k0uz, αλλά τίποτα! Δεν ενεργοποιείται το iMessage με τίποτα! Μέχρι να βάλω το 5.1 δούλευε κανονικά... είμαι κι εγώ με vodafone

να κανω hard rest? το φοβαμαι

τι φοβασαι το hard reset?

κανε αφοβα.πατα μαζι power/home button μεχρι να δεις το μηλο.

#9   azanka

azanka

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 21:24

το έκανα και το hard reset και πάλι τζίφος...

#10   lefteros

lefteros

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:13

Αλήθεια παιδιά... Δε μπορώ πουθενά να βρω λύση για αυτό το πρόβλημα και δεν καταλαβαίνω τι φταίει... Έχω χρεωθεί κοντά 6 ευρώ για μνματα ενεργοποίησης και έχω δοκιμάσει Ο,ΤΙ έχω βρει σε ένα κάρο forum. Ακόμα "waiting for activation" και "verifying" δίπλα στον αριθμό μου. Θα μου πείτε... δουλεύουν τα iMessages με το mail μου, αλλά είναι μεγάλο γαμώτο να πληρώνεις τόσο μια συσκευή και να μη λειτουργεί στην εντέλεια! Κι από την άλλη αν φταίει κάτι στη συσκευή δε θέλω να τη δώσω και να μου αντικαταστήσουν με refurbished...

#11   azanka

azanka

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:27

τελικά μετά από μεγάλη αναμονή ενεργοποιήθηκε το iMessage!!!

:D

#12   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:48

Αλήθεια παιδιά... Δε μπορώ πουθενά να βρω λύση για αυτό το πρόβλημα και δεν καταλαβαίνω τι φταίει... Έχω χρεωθεί κοντά 6 ευρώ για μνματα ενεργοποίησης και έχω δοκιμάσει Ο,ΤΙ έχω βρει σε ένα κάρο forum. Ακόμα "waiting for activation" και "verifying" δίπλα στον αριθμό μου. Θα μου πείτε... δουλεύουν τα iMessages με το mail μου, αλλά είναι μεγάλο γαμώτο να πληρώνεις τόσο μια συσκευή και να μη λειτουργεί στην εντέλεια! Κι από την άλλη αν φταίει κάτι στη συσκευή δε θέλω να τη δώσω και να μου αντικαταστήσουν με refurbished...

δε φταιει η συσκευή ειναι προβλημα με το δικτυο και το σερβερ της apple
Whatsapp doc?

#13   johnpsom

johnpsom

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/03/2012 - 22:45

δε φταιει η συσκευή ειναι προβλημα με το δικτυο και το σερβερ της apple


Επιμένω, πρέπει να κάνει κάποιος sign-out από το Apple ID για να του εμφανίζει μόνο το τηλ. του. Και τα δύο μαζί και να διαλέγεις, δεν γίνεται.

Καλό βράδυ.

#14   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2012 - 15:33

Παιδιά σε εμένα στις ρυθμίσεις - μηνύματα - λήψη - Δείχνει επιλογή μόνο για email! Δεν γίνεται να βάλω αριθμό? Και η cosmote μου έδωσε 2 αριθμούς με το πρόγραμμα i-data που έκανα. Το ένα λέει αριθμός κινητού και το άλλο Αριθμός λήψης data. ποιον αριθμό πρέπει να χρησιμοποιήσω? Αναφέρομαι για ipad 3.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες