Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το νέο iPad το δίκτυο LTE aka 4G και η Ελλάδα.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
57 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/04/2012 - 18:18

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.

Χρειάζεται πάντα να επιλέγουμε εταιρεία σύμφωνα με τις ανάγκες μας. Αν βάζουμε πάνω απο όλα το κόστος τότε ίσως Wind. Αν βάζουμε ποιότητα υπηρεσιών τότε VODAFONE. Κι αν θελουμε όπωσκαιδηποτε σήμα στο άνω Γαρδίκι τότε Cosmote.

Εγω σχολίασα μόνο τα οικονομικά των εταιρειών. Είναι κρίμα να παρασερνόμαστε απο τις πομπώδεις ανακοινώσεις των εταιρειών κα να θεωρούμε πχ ότι η WIND όχι μόνο είναι οικονομικά εύρωστη εταιρεία αλλα και ... ότι είναι η μοναδική χωρίς χρέη.


Ακριβώς αυτό!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/04/2012 - 00:34

Τα χρέη και τα λοιπά δέν νομίζω να παίζουν ουσιαστικό ρόλο.
Π.χ. και ο Παναθηναικός έχει πολλά περισσότερα χρέη στό δημόσιο από τόν π.χ. Λεβαδειακό, σημαίνει αυτό ότι ο Λεβαδειακός είναι πιό εύρωστη οικονομικά ομάδα και ικανή να κάνει μεγαλύτερες μεταγραφές;!

Δέν ξέρω ποιός ευθύνεται γιά τα χρέη τών παρόχων, σέ ποιόν χρωστάνε, τί ρόλο παίζει η διοίκηση ή ο όμιλος στόν οποίο ανήκουν, κτλ. .
Ώς καταναλωτής αυτό που βλέπω, είναι ότι η Wind έχει καλές τιμές, αλλά τήν μικρότερη πληθυσμιακή κάλυψη, τήν χειρότερη ποιότητα σήματος σέ πολλές κεντρικές περιοχές, Καί τήν χαμηλότερη ταχύτητα 3G Internet.
Η Vodafone έχει πιό άκριβές τιμές από Wind αλλά (αρκετές φορές) πιό φθηνές από Cosmote, με αρκετά καλύτερο σήμα από Wind, αλλά όχι στά επίπεδα τής Cosmote.
Και τέλος, πολλές φορές, η Cosmote είναι η ακριβότερη, αλλά στό σήμα (τόσο σε δυσπρόσιτες περιοχές, όσο καί σε ποιότητα και ταχύτητα 3G) παίζει χωρίς αντίπαλο. Μεγάλο πλεονέκτημα επίσης για όσους ταξιδεύουν πολυ, ότι έχει σύμβαση με πολλές εταιρείες άλλων χωρών, και χωρίς να κάνεις τήν παραμικρή κίνηση ή ρύθμιση, έχεις τηλέφωνο καί δεδομένα παντού (σέ τσουχτερές τιμές όμως, εκτός και άν κάνεις κάποιο πακέτο).

Ο καθένας τα ζυγίζει και βλέπει το τόν βολεύει.
Τί να το κάνω το μηδενικό χρέος τής Wind άν στό κέντρο τής Θεσσαλονίκης δέν έχω σήμα να μιλήσω (για 3G ούτε λόγος!) μέσα στό σπίτι μου...;!


Καμία σχέση. Σε ποιότητα φωνής η Wind είναι μακράν καλύτερη από τους άλλους δυο και αυτό μπορεί να το διαπιστώσεις και μόνος σου αποκτώντας μια κάρτα F2G. Τόσο απλά, τόσο ξεκάθαρα, ανεξάρτητα του του τι αναφέρω εγώ προσωπικά ή οποιοσδήποτε άλλος σε αυτό το forum. Κάνε μια βόλτα και σε άλλα σχετικά sites εκτός από το iPhonehellas και ρίξε μια ματιά σε αυτά που γράφονται εκεί για να καταλάβεις. Η Cosmote έχει καλή πληθυσμιακή κάλυψη και μακράν τη χειρότερη ποιότητα σήματος. Ξεκινά από εκεί και στην πορεία θα ανακαλύψεις και τα υπόλοιπα...

#48   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/04/2012 - 08:41

Καμία σχέση. Σε ποιότητα φωνής η Wind είναι μακράν καλύτερη από τους άλλους δυο και αυτό μπορεί να το διαπιστώσεις και μόνος σου αποκτώντας μια κάρτα F2G. Τόσο απλά, τόσο ξεκάθαρα, ανεξάρτητα του του τι αναφέρω εγώ προσωπικά ή οποιοσδήποτε άλλος σε αυτό το forum. Κάνε μια βόλτα και σε άλλα σχετικά sites εκτός από το iPhonehellas και ρίξε μια ματιά σε αυτά που γράφονται εκεί για να καταλάβεις. Η Cosmote έχει καλή πληθυσμιακή κάλυψη και μακράν τη χειρότερη ποιότητα σήματος. Ξεκινά από εκεί και στην πορεία θα ανακαλύψεις και τα υπόλοιπα...


Υπάρχουν πολυ συγκεκριμένοι μετρητές πεδίου για την αξιολόγηση του επιπέδου ποιότητας φωνής. Δεν έχω υπόψιν μου measurement campaigns πού να έχουν στη διαθεσή τους αρκετές χιλιάδες δείγματα διαδρομών απο την Ελλάδα και να πιστοποιούν ένα καλύτερο επίπεδο ποιότητας φωνής στη Wind.

Εξ αλλου δεν έχει και νόημα ένας τέτοιος ισχυρισμός αφου και οι τρεις εταιρείες χρησιμοποιούν τις ίδιες τεχνολογίες φωνής (προμηθευτές σταθμών βάσης, κωδικό ποιητές φωνής κλπ).

Οι αντίστοιχοι ισχυρισμοί (τους έχω υπόψιν μου κι εγω) μάλλον ειναι αποτέλεσμα αυθυποβολής.

#49   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/04/2012 - 17:07

Καμία σχέση. Σε ποιότητα φωνής η Wind είναι μακράν καλύτερη από τους άλλους δυο και αυτό μπορεί να το διαπιστώσεις και μόνος σου αποκτώντας μια κάρτα F2G. Τόσο απλά, τόσο ξεκάθαρα, ανεξάρτητα του του τι αναφέρω εγώ προσωπικά ή οποιοσδήποτε άλλος σε αυτό το forum. Κάνε μια βόλτα και σε άλλα σχετικά sites εκτός από το iPhonehellas και ρίξε μια ματιά σε αυτά που γράφονται εκεί για να καταλάβεις. Η Cosmote έχει καλή πληθυσμιακή κάλυψη και μακράν τη χειρότερη ποιότητα σήματος. Ξεκινά από εκεί και στην πορεία θα ανακαλύψεις και τα υπόλοιπα...


Δέν ξέρω πραγματικά φίλε μου...
Σίγουρα η εμπειρία μου (και τού κάθε μεμονωμένου χρήστη) είναι στατιστικά άχρηστη. Μπορεί χιλιάδες παράγοντες να άλλαξαν από τότε που είχα Wind έως τώρα που έχω Cosmote. Μπορεί να αναβάθμισαν τό δίκτυό τους. Μπορεί να άλλαξαν τηλέφωνο. Μπορεί να άλλαξα περιοχή. Μπορεί χίλια δυό.

Μέχρι όμως κάποιος να μου παρουσιάσει έναν αξιόπιστο αναλυτικό χάρτη, που να δείχνει επακριβώς τήν κάλυψη τής κάθε εταιρείας και τήν ισχύ τού πεδίου σέ κάθε σημείο (ή σε στατιστικά έγκυρο δείγμα), μαζί με τίς τεχνολογίες που χρησιμοποιούν για κωδικοποίηση/συμπίεση φωνής, δέν μπορώ να βασιστώ σε τίποτε άλλο από τήν προσωπική μου εμπειρία.
Η οποία είναι ότι για δύο διαστήματα (τήν μία φορά κοντά ένα χρόνο και τήν άλλη 6-7 μήνες) η Wind είχε απογοητευτικό σήμα, σέ σημείο να κλείνει το τηλέφωνο και να βγαίνω στό μπαλκόνι για να μιλήσω, καθώς και πολύ αργό Internet, όταν και άμα κατάφερνα να πιάσω 3G. Στίς ίδιες περιοχές, με το ίδιο τηλέφωνο, μέ Cosmote είχα πολύ καλό σήμα καί γρήγορο 3G. Σίγουρα η εμπειρία μου δέν είναι αντιπροσωπευτική για όλους, αλλά είναι η μόνη που έχω να βασιστώ! :)

#50   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2012 - 18:57

Δέν ξέρω πραγματικά φίλε μου...
Σίγουρα η εμπειρία μου (και τού κάθε μεμονωμένου χρήστη) είναι στατιστικά άχρηστη. Μπορεί χιλιάδες παράγοντες να άλλαξαν από τότε που είχα Wind έως τώρα που έχω Cosmote. Μπορεί να αναβάθμισαν τό δίκτυό τους. Μπορεί να άλλαξαν τηλέφωνο. Μπορεί να άλλαξα περιοχή. Μπορεί χίλια δυό.

Μέχρι όμως κάποιος να μου παρουσιάσει έναν αξιόπιστο αναλυτικό χάρτη, που να δείχνει επακριβώς τήν κάλυψη τής κάθε εταιρείας και τήν ισχύ τού πεδίου σέ κάθε σημείο (ή σε στατιστικά έγκυρο δείγμα), μαζί με τίς τεχνολογίες που χρησιμοποιούν για κωδικοποίηση/συμπίεση φωνής, δέν μπορώ να βασιστώ σε τίποτε άλλο από τήν προσωπική μου εμπειρία.
Η οποία είναι ότι για δύο διαστήματα (τήν μία φορά κοντά ένα χρόνο και τήν άλλη 6-7 μήνες) η Wind είχε απογοητευτικό σήμα, σέ σημείο να κλείνει το τηλέφωνο και να βγαίνω στό μπαλκόνι για να μιλήσω, καθώς και πολύ αργό Internet, όταν και άμα κατάφερνα να πιάσω 3G. Στίς ίδιες περιοχές, με το ίδιο τηλέφωνο, μέ Cosmote είχα πολύ καλό σήμα καί γρήγορο 3G. Σίγουρα η εμπειρία μου δέν είναι αντιπροσωπευτική για όλους, αλλά είναι η μόνη που έχω να βασιστώ! :)


Έχεις απόλυτο δίκιο και όντως η εμπερία κάθε χρήστη μεμονωμένα είναι στατιστικά άχρηστη. Αντίστοιχα πάντως στις περιοχές που κινούμαι εγώ, η Cosmote έχει απαράδεκτο σήμα και η Wind με καλύπτει τόσο σε φωνή όσο και σε data. Μια παρατήρηση μόνο: το τελευταίο διάστημα βλέπω και άλλους χρήστες να μιλάνε για εμφανή βελτίωση όσον αφορά στην ποιότητα του δικτύου της Wind. Σε συνδυασμό με αναφορές του ίδιου του παρόχου λοιπόν πιστεύω ότι οι άνθρωποι κάνουν ότι μπορούν και επενδύουν στο δίκτυο τους ;)

Τελευταία επεξεργασία από: Atom, 24/04/2012 - 19:01


#51   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2012 - 19:32

Μπορεί... Μακάρι δηλαδή!
Ήδη καλές τιμές έχουν, άν βελτιώσουν και το δίκτυο θα είναι κορυφαία επιλογή (ίσως ο ανταγωνισμός ρίξει και τίς τιμές τών άλλων παρόχων!).

#52   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/05/2012 - 00:38

Μπορεί... Μακάρι δηλαδή!
Ήδη καλές τιμές έχουν, άν βελτιώσουν και το δίκτυο θα είναι κορυφαία επιλογή (ίσως ο ανταγωνισμός ρίξει και τίς τιμές τών άλλων παρόχων!).


Εκτός από τις τιμές υπάρχει και μια διαφορά στην νοοτροπία. Αντιμετωπίζουν τον πελάτη πιο "προσωπικά". Μακάρι, όσο υπάρχει ανταγωνισμός εμείς βγαίνουμε ωφελημένοι.

#53   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/05/2012 - 15:45

Σε αντίθεση με τη Wind που είχε θετικό πρόσημο - σε καμία περίπτωση τα καθαρά κέρδη της δεν μειώθηκαν. Είναι η μοναδική εταιρία κινητής με μηδενικό δανεισμό αυτή τη στιγμή. Δεν υπάρχει τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο από αυτό.


Σχετικά με τα κέρδη της WIND που ... δεν μειώθηκαν....




Σημαντική μείωση των εσόδων και υψηλές ζημίες, για δεύτερο συνεχόμενο έτος, κατέγραψε το 2011 η τηλεπικοινωνιακή εταιρεία Wind Ελλάς.
Σύμφωνα με τον ισολογισμό της, τα έσοδα της εταιρείας τον περασμένο χρόνο περιορίστηκαν σε 661,81 εκατ. ευρώ, από 787,40 εκατ. ευρώ την προηγούμενη χρήση (-16% σε ποσοστό και -125,59 εκατ. ευρώ σε αξία). Σε λειτουργικό επίπεδο η εταιρεία κατέγραψε κέρδη προ φόρων, τόκων και αποσβέσεων (EBITDA) ύψους 9,88 εκατ. ευρώ. Ωστόσο, το αποτέλεσμά της προ φόρων ήταν ζημία 280,34 εκατ. ευρώ το 2011. Η καθαρή ζημία ήταν 261,61 εκατ. ευρώ, καθώς προέκυψε φορολογικό όφελος 18,73 εκατ. ευρώ.

Υπενθυμίζεται ότι τα αποτελέσματα του 2010 είχαν επιβαρυνθεί με έκτακτες δαπάνες και η καθαρή ζημία είχε ανέλθει σε 1,25 δισ. ευρώ. Τα ίδια κεφάλαια της Wind Ελλάς μειώθηκαν σε 176,27 εκατ. ευρώ και αντιστοιχούν στο 14,8% του συνόλου των απασχολουμένων κεφαλαίων, ύψους 1,19 δισ. ευρώ. Στα τέλη του 2011 οι βραχυπρόθεσμες υποχρεώσεις της στις τράπεζες ήταν 292,93 εκατ. ευρώ και οι αντίστοιχες μακροπρόθεσμες δανειακές υποχρεώσεις της ανέρχονταν σε 590,72 εκατ. ευρώ. Επίσης, στις 31.12.2011 ο αριθμός των εργαζομένων στην επιχείρηση είχε μειωθεί σε 1.340, έναντι 1.506 στις 31.12.2010.

#54   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/05/2012 - 15:52

Δεν τη βλέπω ακόμα για πολύ τη Wind..

Αναρτημένη εικόνα


#55   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2012 - 10:55

Το ipad 3 new και το ipad 4 4g εχουνε ίδιες δυνατότητες 4g?

#56   gkorres

gkorres

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/12/2012 - 13:09

Το ipad 3 new και το ipad 4 4g εχουνε ίδιες δυνατότητες 4g?

το ipad 3 (το πρό εξαμήνου ipad δηλαδή ) δεν έχει την δυνατότητα 4G δικτύωσεις λόγω φάσματος , το ipad 4 μπορεί .

#57   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2012 - 13:23

Ευχαριστώ! Αρα..."την πατήσαμε" γιατί έλεγα να πάρω το 3, αλλά δε θε έχω ποτέ 4g.

#58   gkorres

gkorres

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/12/2012 - 14:24

Ευχαριστώ! Αρα..."την πατήσαμε" γιατί έλεγα να πάρω το 3, αλλά δε θε έχω ποτέ 4g.

o λόγος είναι ο παρακάτω που βλέπεις την σύγκριση του 4G στό

iphone 5

LTE 700 MHz Class 17 / 1700 / 2100 - GSM A1428 or LTE 850 / 1800 / 2100 - GSM A1429

ipad 3
LTE 700 MHz Class 17 / 2100 - for AT&T




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες