Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το νέο iPad το δίκτυο LTE aka 4G και η Ελλάδα.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
57 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/03/2012 - 23:27

Παίδες ξαναπήρα το φίλο μου και μου το επιβεβαίωσε για τη wind. Δε ξέρω αν λέγατε LTE κλπ, εμένα μου είπε 4G


Μπορεί να μην έχει ενημερωθεί καλά ο φίλος σου.

Η άλλη πιθανότητα είναι να μην υπάρχει ... συμφφωνία ως προς το τι εννοεί ο καθένας 4G. Η AT&T για παράδειγμα, έχει βαφτίσει 4G το HSPA+. Η WIND, όσο ξέρω, όντως φορτώνει καλά το HSPA+ και θα το έχει διαθεσιμο αρκετά περισσότερο από ό,τι παλιά. Όχι όμως LTE το οποίο είναι τελείως άλλο δίκτυο.

Για να είμαι ξεκάθαρος: Αμιγώς και πραγματικό 4G (LTE) δεν βλέπω να έχουμε σύντομα από κανέναν πάροχο.

Θες όμως να το ξεκαθαρίσεις αυτό με το φίλο σου; Γιατί δεν μου αρέσει να γίνομαι απόλυτος, όσο σίγουρος και να είμαι για την γνώμη μου. Μπορεί όντως η WIND να έχει υπερ-μυστικό project με LTE rollout σε όλη την Ελλάδα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2012 - 23:36

Καλά κάποιοι μιλούν με αερολογίες με όσα διαβάζουν και κάποιοι με αυτά που δουλεύουν. Δε λέω κάτι άλλο.

#33   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/03/2012 - 10:50

Καλά κάποιοι μιλούν με αερολογίες με όσα διαβάζουν και κάποιοι με αυτά που δουλεύουν. Δε λέω κάτι άλλο.



Πολυ καλη επιλογη.

Σε ένα φόρουμ δεν ξέρεις απολύτως τίποτα για έναν που γράφει. Μπορει να είναι και ο CTO της WIND. Αερολογίες δεν νομίζω ότι λέει κανένας εκτός κι αν αναμεταδίδει ραδιοαρβύλες χωρίς να δουλεύει ο ίδιος το ζήτημα, όπως σωστά είπες.

Γι αυτο και στο τέλος προσέθεσα ότι επιφυλάσσομαι γιατι μπορει να τρέχει και κάτι που δεν το ξέρω παρόλο που δουλεύω με κάποιο τροπο το ζήτημα.

Τα λέω όλα αυτα γιατι κατα καιρούς διαβάζω απίστευτες ράδιο αρβύλες που προερχονται απο δεύτερου ή τρίτου βαθμού πληροφόρηση η οποία άρχισε είτε απο εξυπηρέτηση πελατών (η οποία είναι ενημερωμένη για τα στρατηγικά σχέδια των εταιριών όσο κι εγω για της Procter & Gamble), ή απο υπαλλήλους ασχέτως διευθύνσεων...

Υπάρχουν βέβαια και αλλα γραφικά όπως η αναφορά στο site της Apple για την Ελλάδα ότι ο πάροδος που υποστηρίζει 4G στην Ελλάδα είναι ο Cosmote ο οποίος έχει κάνει μία δοκιμαστική εκπομπή (κανείς παρόχους δεν επιτρέπεται ακόμη να δώσει εμπορικά 4G).

Αυτα. Μην το κουράζουμε όμως γιατι είμαστε off topic.

#34   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/03/2012 - 12:34

Κανένας δεν βάζει 4G.

Ειδικά η WIND , ιδιαίτερα μετα απο την αποτυχία συγχώνευσης με την Vodafone αντιμετωπιζει σοβαρά υπαρξιακά θέματα, πόσο μάλλον να βάζει 4G.

Αυτο που κάνει ειναι να ρίχνει πολλα εκατομμύρια στο δίκτυο για να το φτάσει περίπου εκει που ειναι κι οι άλλοι δυο..


Κανένα υπαρξιακό πρόβλημα απολύτως. Η Wind είναι η πιο υγιής οικονομικά επιχείρηση τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα και αυτό με στοιχεία. Να μη λέμε και ότι θέλουμε... Όσον αφορά στο δίκτυο της έχει μακράν τα λιγότερα drop calls από τους άλλους δύο. Αν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις τη σύγκριση θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.

Όσον αφορά τώρα στο 4G είναι πολύ μακριά ακόμη για την Ελλάδα. Σε πιλοτικό στάδιο ξεκινάει η εφαρμογή του στα μέσα της επόμενης χρονιάς. Σε πλήρη λειτουργία υπολογίστε ότι θα το έχουμε κατά το 2014, αν όλα πάνε καλά.

#35   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 21/03/2012 - 11:50

Το άρθρο δεν λέει πως δεν θα έρθουν LTE δίκτυα στην χώρα. Ισχυρίζεται πως όταν έρθουν δεν θα παίζουν στα 700MHz που παίζει το iPad....
'Οποτε λογικά το επόμενο η μεθεπόμενο μοντέλο για ευρώπη θα είναι διαφορετικό απο το αμεικάνικο μοντέλο για να είναι συμβατο μιάς και όλη σε όλη την ευρώπη το LTE δεν θα παίζει στα 700ΜΗz.

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 21/03/2012 - 11:54


#36   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/03/2012 - 14:35

Κανένα υπαρξιακό πρόβλημα απολύτως. Η Wind είναι η πιο υγιής οικονομικά επιχείρηση τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα και αυτό με στοιχεία. Να μη λέμε και ότι θέλουμε... .


H WIND υγιής επιχείρηση; Στον τομέα της κινητής τα κέρδη πέφτουν με ρυθμούς πολλαπλάσιους απο τον ανταγωνισμό. Χρέη δεν έχουν κι άλλοι (πχ Vodafone), δεν είχαν και ποτε, και δεν έχουν πουληθεί στους πιστωτές της.

Αυτα δεν μου κάνουν για ενδείξεις υγείας.

Τα μοναδικά μεγέθη που αναφέρει ειναι ΠΡΟ φόρων και αποσβέσεων.

#37   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/04/2012 - 22:15

H WIND υγιής επιχείρηση; Στον τομέα της κινητής τα κέρδη πέφτουν με ρυθμούς πολλαπλάσιους απο τον ανταγωνισμό. Χρέη δεν έχουν κι άλλοι (πχ Vodafone), δεν είχαν και ποτε, και δεν έχουν πουληθεί στους πιστωτές της.

Αυτα δεν μου κάνουν για ενδείξεις υγείας.

Τα μοναδικά μεγέθη που αναφέρει ειναι ΠΡΟ φόρων και αποσβέσεων.


Διάβασε εδώ σχετικά με το αν είναι υγιής επιχείρηση η Wind. Δηλαδή καμία σχέση με τις δυο άλλες εταιρίες που δεν ξέρουν που χρωστάνε...


Και για την ιστορία. Δεν έχω κάτι να κερδίσω με το να παραθέτω τα γεγονότα. Απλώς σαν χρήστης, με χαροποιεί το γεγονός ότι έχει παραμείνει ένα σοβαρό δίκτυο με την καλύτερη ποιότητα σήματος και μακράν τις χαμηλότερες χρεώσεις ;)

#38   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2012 - 01:36

Για τίς τιμές ίσως.
Αλλά τό καλύτερο σήμα; Μέ τίποτα.
Τό σήμα τής Wind ακόμη καί στό κέντρο τής Θεσσαλονίκης (περιοχή Αγίου Δημητρίου) είναι κοροϊδία... Στό μπάνιο έκλεινε τό τηλέφωνο, για 3G στό σπίτι στά δωμάτια ούτε λόγος...!

Και επειδή τα Σαββατοκύριακα γυρίζω στήν πόλη μου (Καβάλα), στήν μισή σχεδόν διαδρομή δέν είχε 3G. Μέ τήν Cosmote μεγάλη διαφορά. Και μέ τήν Vodafone είμαι ευχαριστημένος, αλλά ειδικά όταν πρόκειται γιά περίεργες περιοχές, μόνο η Cosmote με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο...!

#39   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 03/04/2012 - 01:43

Εγώ με Vodafone 2 γραμμές στο σπίτι με cosmote 5(full).Κι όχι πουθενά απομονωμένα,κέντρο Πάτρας.

Σε πιο δύσκολες περιοχές εννοείται Cosmote πολύ καλύτερο σήμα...

Το ζητούμενο στην Ελλάδα είναι το απλό σήμα κινητής να βελτιωθεί,το 3G και πόσο μάλλον και 4G θα πάρει πολλάαα χρόνια...

Αλλά όταν βάλουν καμμιά κεραία καινούρια πλακώνουν οι οργανώσεις και κάνουν διαδηλώσεις και συγκεντρώσεις.Γι αυτό λένε η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας.

Αναρτημένη εικόνα


#40   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/04/2012 - 21:45

Διάβασε εδώ σχετικά με το αν είναι υγιής επιχείρηση η Wind. Δηλαδή καμία σχέση με τις δυο άλλες εταιρίες που δεν ξέρουν που χρωστάνε...


Και για την ιστορία. Δεν έχω κάτι να κερδίσω με το να παραθέτω τα γεγονότα. Απλώς σαν χρήστης, με χαροποιεί το γεγονός ότι έχει παραμείνει ένα σοβαρό δίκτυο με την καλύτερη ποιότητα σήματος και μακράν τις χαμηλότερες χρεώσεις ;)


Η WIND δεν ειναι η μόνη που δεν χρωστάει. Υπάρχουν κι άλλες που δεν χρωστάνε (Vodafone), και πού, σε αντίθεση με τη WIND, ποτέ δεν χρωστούσανε και που τώρα δεν ανήκουν σε κανένα πιστωτή αλλα σε παγκόσμιο όμιλο πού τους προστατεύει και τους στηρίζει.

That being said, συμφωνώ τελείως ότι η WIND έχει το πιο γρήγορα αναπτυσσόμενο δίκτυο, αφενός γιατί είχε μείνει πολυ πίσω τεχνολογικά και αφετέρου γιατι έχει βάλει μπρος ένα πολυ φιλόδοξο προγράμμα εκμοντερνισμού το οποίο καλα θα κάνει ο ανταγωνισμός της να μην το αγνοήσει αν δεν θέλει να έχει "πρόβλημα"...

Η ποιότητα σήματος δεν μπορω να πω ότι ισχύει τουλάχιστον γενικα, έχουν παρει κατα καιρούς τα μάτια μου μετρήσεις και οι σχετικές επιδόσεις δεν ειναι τόσο ξεκάθαρες. Υπάρχουν μέρη που υπερέχει αλλα και άλλα που υστερεί.

ΥΓ: ο σύνδεσμος πού έδωσες δεν στηρίζει αυτα που ισχυριζεσαι. Λέει ότι η εταιρεία τα παει καλα στην σταθερή τηλεφωνία και ότι αύξησε το ΕBITDA. Το τελευταίο (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization) αντικατοπτρίζει τα ΜΙΚΤΑ έσοδα της εταιρείας προ τόκων, φόρων, αναπόσβεστων αξιών και λοιπών εξόδων. Ειναι ένα μέγεθος εξόχως παραπλανητικό γιατι δεν λέει τίποτα. Πουθενά δεν αναφέρει η δήλωση ότι τα ΚΑΘΑΡΑ κέρδη της εταιρείας αυξήθηκαν, για ένα πολυ απλο λόγο:

Όχι μόνο ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ αλλα και μειώθηκαν ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ απο των άλλων εταιρειών (Cosmote, Vodafone).

#41   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/04/2012 - 13:04

Η WIND δεν ειναι η μόνη που δεν χρωστάει. Υπάρχουν κι άλλες που δεν χρωστάνε (Vodafone), και πού, σε αντίθεση με τη WIND, ποτέ δεν χρωστούσανε και που τώρα δεν ανήκουν σε κανένα πιστωτή αλλα σε παγκόσμιο όμιλο πού τους προστατεύει και τους στηρίζει.

That being said, συμφωνώ τελείως ότι η WIND έχει το πιο γρήγορα αναπτυσσόμενο δίκτυο, αφενός γιατί είχε μείνει πολυ πίσω τεχνολογικά και αφετέρου γιατι έχει βάλει μπρος ένα πολυ φιλόδοξο προγράμμα εκμοντερνισμού το οποίο καλα θα κάνει ο ανταγωνισμός της να μην το αγνοήσει αν δεν θέλει να έχει "πρόβλημα"...

Η ποιότητα σήματος δεν μπορω να πω ότι ισχύει τουλάχιστον γενικα, έχουν παρει κατα καιρούς τα μάτια μου μετρήσεις και οι σχετικές επιδόσεις δεν ειναι τόσο ξεκάθαρες. Υπάρχουν μέρη που υπερέχει αλλα και άλλα που υστερεί.

ΥΓ: ο σύνδεσμος πού έδωσες δεν στηρίζει αυτα που ισχυριζεσαι. Λέει ότι η εταιρεία τα παει καλα στην σταθερή τηλεφωνία και ότι αύξησε το ΕBITDA. Το τελευταίο (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization) αντικατοπτρίζει τα ΜΙΚΤΑ έσοδα της εταιρείας προ τόκων, φόρων, αναπόσβεστων αξιών και λοιπών εξόδων. Ειναι ένα μέγεθος εξόχως παραπλανητικό γιατι δεν λέει τίποτα. Πουθενά δεν αναφέρει η δήλωση ότι τα ΚΑΘΑΡΑ κέρδη της εταιρείας αυξήθηκαν, για ένα πολυ απλο λόγο:

Όχι μόνο ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ αλλα και μειώθηκαν ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ απο των άλλων εταιρειών (Cosmote, Vodafone).


H Vodafone -τουλάχιστον μέχρι τα τέλη του 2011- εμφάνιζε ζημιές. Σε αντίθεση με τη Wind που είχε θετικό πρόσημο - σε καμία περίπτωση τα καθαρά κέρδη της δεν μειώθηκαν. Είναι η μοναδική εταιρία κινητής με μηδενικό δανεισμό αυτή τη στιγμή. Δεν υπάρχει τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο από αυτό.

Τελευταία επεξεργασία από: Atom, 11/04/2012 - 13:04


#42 Guest_emeliss_*

Guest_emeliss_*

Δημοσίευση 11/04/2012 - 21:40

Υπάρχει ότι στην ουσία έπεσε έξω και το σπίτι (εταιρεία) το πήρε η τράπεζα (δανειστές). Αλλά όλα αυτά τι σχέση έχουν με το γεγονός ότι η Apple έβγαλε ένα μοντέλο 4G ΑΧΡΗΣΤΟ για την Ευρώπη;

Τελευταία επεξεργασία από: emeliss, 11/04/2012 - 21:43


#43   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/04/2012 - 23:09

H Vodafone -τουλάχιστον μέχρι τα τέλη του 2011- εμφάνιζε ζημιές. Σε αντίθεση με τη Wind που είχε θετικό πρόσημο - σε καμία περίπτωση τα καθαρά κέρδη της δεν μειώθηκαν. Είναι η μοναδική εταιρία κινητής με μηδενικό δανεισμό αυτή τη στιγμή. Δεν υπάρχει τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο από αυτό.


Η WIND μέχρι το 2011 όχι μόνο δεν είχε κέρδη που να αυξάνονται αλλα φόρτωνε χρέη αλόγιστα απο τον κάθε διαφορετικό πού καθόταν στο τιμόνι της κάθε τρις και λίγο. Τώρα δεν έχει χρέη όχι γιατι κάνει καλη οικονομική διαχείρηση αλλα γιατι την απέκτησαν οι πιστωτές της.

Η πιο καθαρή οικονομικά εταιρεία αυτη τη στιγμη ειναι η Vodafone η οποία έχει και πάντα είχε μηδενικά χρέη και πού δεν ανήκει σε κανέναν άλλο απο το Group που τη στηρίζει.

#44   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/04/2012 - 02:56

Τα χρέη και τα λοιπά δέν νομίζω να παίζουν ουσιαστικό ρόλο.
Π.χ. και ο Παναθηναικός έχει πολλά περισσότερα χρέη στό δημόσιο από τόν π.χ. Λεβαδειακό, σημαίνει αυτό ότι ο Λεβαδειακός είναι πιό εύρωστη οικονομικά ομάδα και ικανή να κάνει μεγαλύτερες μεταγραφές;!

Δέν ξέρω ποιός ευθύνεται γιά τα χρέη τών παρόχων, σέ ποιόν χρωστάνε, τί ρόλο παίζει η διοίκηση ή ο όμιλος στόν οποίο ανήκουν, κτλ. .
Ώς καταναλωτής αυτό που βλέπω, είναι ότι η Wind έχει καλές τιμές, αλλά τήν μικρότερη πληθυσμιακή κάλυψη, τήν χειρότερη ποιότητα σήματος σέ πολλές κεντρικές περιοχές, Καί τήν χαμηλότερη ταχύτητα 3G Internet.
Η Vodafone έχει πιό άκριβές τιμές από Wind αλλά (αρκετές φορές) πιό φθηνές από Cosmote, με αρκετά καλύτερο σήμα από Wind, αλλά όχι στά επίπεδα τής Cosmote.
Και τέλος, πολλές φορές, η Cosmote είναι η ακριβότερη, αλλά στό σήμα (τόσο σε δυσπρόσιτες περιοχές, όσο καί σε ποιότητα και ταχύτητα 3G) παίζει χωρίς αντίπαλο. Μεγάλο πλεονέκτημα επίσης για όσους ταξιδεύουν πολυ, ότι έχει σύμβαση με πολλές εταιρείες άλλων χωρών, και χωρίς να κάνεις τήν παραμικρή κίνηση ή ρύθμιση, έχεις τηλέφωνο καί δεδομένα παντού (σέ τσουχτερές τιμές όμως, εκτός και άν κάνεις κάποιο πακέτο).

Ο καθένας τα ζυγίζει και βλέπει το τόν βολεύει.
Τί να το κάνω το μηδενικό χρέος τής Wind άν στό κέντρο τής Θεσσαλονίκης δέν έχω σήμα να μιλήσω (για 3G ούτε λόγος!) μέσα στό σπίτι μου...;!

#45   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/04/2012 - 17:05

Τα χρέη και τα λοιπά δέν νομίζω να παίζουν ουσιαστικό ρόλο.
Π.χ. και ο Παναθηναικός έχει πολλά περισσότερα χρέη στό δημόσιο από τόν π.χ. Λεβαδειακό, σημαίνει αυτό ότι ο Λεβαδειακός είναι πιό εύρωστη οικονομικά ομάδα και ικανή να κάνει μεγαλύτερες μεταγραφές;!

Δέν ξέρω ποιός ευθύνεται γιά τα χρέη τών παρόχων, σέ ποιόν χρωστάνε, τί ρόλο παίζει η διοίκηση ή ο όμιλος στόν οποίο ανήκουν, κτλ. .
Ώς καταναλωτής αυτό που βλέπω, είναι ότι η Wind έχει καλές τιμές, αλλά τήν μικρότερη πληθυσμιακή κάλυψη, τήν χειρότερη ποιότητα σήματος σέ πολλές κεντρικές περιοχές, Καί τήν χαμηλότερη ταχύτητα 3G Internet.
Η Vodafone έχει πιό άκριβές τιμές από Wind αλλά (αρκετές φορές) πιό φθηνές από Cosmote, με αρκετά καλύτερο σήμα από Wind, αλλά όχι στά επίπεδα τής Cosmote.
Και τέλος, πολλές φορές, η Cosmote είναι η ακριβότερη, αλλά στό σήμα (τόσο σε δυσπρόσιτες περιοχές, όσο καί σε ποιότητα και ταχύτητα 3G) παίζει χωρίς αντίπαλο. Μεγάλο πλεονέκτημα επίσης για όσους ταξιδεύουν πολυ, ότι έχει σύμβαση με πολλές εταιρείες άλλων χωρών, και χωρίς να κάνεις τήν παραμικρή κίνηση ή ρύθμιση, έχεις τηλέφωνο καί δεδομένα παντού (σέ τσουχτερές τιμές όμως, εκτός και άν κάνεις κάποιο πακέτο).

Ο καθένας τα ζυγίζει και βλέπει το τόν βολεύει.
Τί να το κάνω το μηδενικό χρέος τής Wind άν στό κέντρο τής Θεσσαλονίκης δέν έχω σήμα να μιλήσω (για 3G ούτε λόγος!) μέσα στό σπίτι μου...;!


Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.

Χρειάζεται πάντα να επιλέγουμε εταιρεία σύμφωνα με τις ανάγκες μας. Αν βάζουμε πάνω απο όλα το κόστος τότε ίσως Wind. Αν βάζουμε ποιότητα υπηρεσιών τότε VODAFONE. Κι αν θελουμε όπωσκαιδηποτε σήμα στο άνω Γαρδίκι τότε Cosmote.

Εγω σχολίασα μόνο τα οικονομικά των εταιρειών. Είναι κρίμα να παρασερνόμαστε απο τις πομπώδεις ανακοινώσεις των εταιρειών κα να θεωρούμε πχ ότι η WIND όχι μόνο είναι οικονομικά εύρωστη εταιρεία αλλα και ... ότι είναι η μοναδική χωρίς χρέη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες