Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 5 ψήφοι

Οδηγός εγκατάστασης θεμάτων (iPhone Themes)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
814 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   georgeVLS

georgeVLS

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2010 - 17:02

320/91 αλλα δεν νομιζω να μην σου εμφανιζετε απο αυτο.


Τελικα εφταιγε το οτι δεν ηταν .png και ηταν .jpg. Nα σαι καλα παντως.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   georgeVLS

georgeVLS

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2010 - 23:52

Παιδια τα εικονιδια σε τι αναλυση τα βαζουμε? 32Χ32 μου τα δειχνει πολυ μικρα οταν τρεχω το θεμα.

#48   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 08/02/2010 - 23:57

Παιδια τα εικονιδια σε τι αναλυση τα βαζουμε? 32Χ32 μου τα δειχνει πολυ μικρα οταν τρεχω το θεμα.


59Χ59 φιλε μου

#49   georgeVLS

georgeVLS

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/02/2010 - 00:22

59Χ59 φιλε μου


Ευχαριστω φιλε.

#50   theoss

theoss

    iPH Addict

  • 729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Thomeas

Δημοσίευση 09/02/2010 - 00:45

δεν ειναι ντε & καλα 59,βαλε απο 30 ως 72 αναλογα & το ιcon συνηθως το 64/64 ειναι καλο.αφου στο ειπα οτι δεν φταιει το μεγεθος,ολα png ειναι & προσεχε τα ονοματα να ειναι ολοιδια

#51   DetonatoR

DetonatoR

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2010 - 11:19

εγω δεν μπορω να καταλαβω ενα πραγμα...πως γινεται να εχουμε ενα themes dock που θελουμε συγκεκριμενο και να βαλουμε battery theme ΜΟΝΟ για την μπαταρια να μας την δειχνει στο lock οπως ακριβως θελουμε εμεις χωρις να αλλαξει ολο το theme του τηλεφωνου...γιατι εχω κατεβασει ποσα και αλλαζουν ολο το theme

#52   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/02/2010 - 02:47

εγω δεν μπορω να καταλαβω ενα πραγμα...πως γινεται να εχουμε ενα themes dock που θελουμε συγκεκριμενο και να βαλουμε battery theme ΜΟΝΟ για την μπαταρια να μας την δειχνει στο lock οπως ακριβως θελουμε εμεις χωρις να αλλαξει ολο το theme του τηλεφωνου...γιατι εχω κατεβασει ποσα και αλλαζουν ολο το theme

Καλησπερα,

Κατα την αποψη μου! υπαρχουνε "Full Themes" η κομπλε οπως τα λεμε που εχουνε το θεμα της μπαταριας "φιξαρισμενο" μεσα τους και δεν γινεται
να το αλαξεις με αλο θεμα ( μπαταριας ). Απο την αλη τωρα σου πρωτεινο a) να δοκιμασεις το θεμα της μπαταριας που σε ενδιαφερει με αλο "theme"
β) ψαξε το θεμα τις μπαταριας σου στο "winterBoard" και γληστρησε το ετσι ωστε να ερθει πρωτο στην λιστα! καλη τυχη! ;)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#53   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/02/2010 - 03:07

Τα Themes είναι φάκελοι με συγκεκριμένες εικόνες png που έχουν συγκεκριμένα ονόματα! Για παράδειγμα η εικόνα του Dock ονομάζεται Dock.png και έχει διαστάσεις 320Χ90!

Αν το Winterboard βρεί αρχείο εικόνας Dock.png τότε την αλλάζει! Αν δεν βρεί το αρχείο αυτό μεσα στο θέμα σου τότε αφήνει την εργοστασιακή Dock!

Ενα άλλο χαρακτιρηστικό του Winterboard είναι οτι μπορεί να δουλέψει και πολλά θέματα ταυτόχρονα! Αν για παράδειγμα ένα θέμα αλλάζει μονο το μαυρο background του iPhone και ένα άλλο αλλάζει μόνο το Dock, μπορούμε να τα ενεργοποιήσουμε και τα δύο! Όμως μεσα στο Winterboard παίζει ρόλο η σειρά! Φανταστήτε τα θέματα σαν Layers (διαφάνειες δηλαδή που καλύπτουν το ένα το άλλο)! Αν λοιπον έχουμε την διαφάνεια με το Background και την διαφάνεια Dock για να τα έχουμε και τα δυο θα πρέπει να τοποθετήσουμε τις διαφάνειεσ αυτές την μία κάτω απο την άλλη χωρίς όμως να παρεμβάλουμε κάτι ανάμεσά τους! Ελπίζω με αυτό να κατάλαβε περίπου ο φίλος παραπάνω πως δουλεύει το winterboard!

Αυτό που έχω να τονίσω εγώ είναι πως όταν έχουμε δύο ή περισσότερα θέματα ενεργοποιημένα καταναλώνεται περισσότερη μνήμη και έχουμε σαν αποτέλεσμα την σπατάλη ενέργειας! Η Theme Team προσπαθεί να δημιουργήσει όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένα θέματα ώστε να μην χρειαστεί να ενεργοποιηθεί κάποιο δεύτερο! Επίσης σε αυτό βοηθάει και το optimize των εικόνων (χωρίς βέβαια να χαλάει το αποτέλεσμα) γιατί όσο πιο μικρό βγεί σε mb ένα θέμα τόσο πιο εύκολο είναι να τρέξει απροβλημάτηστα ακόμα και σε iPhone 3G που διαθέτει 128MB μνήμης!

#54   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/02/2010 - 04:27

Συγνωμη για την ερωτηση "michaelkrtikos" και χωρις να θελω να φανω αγενεις!! για πιο λογο ολες αυτες οι λεπτομεριες!
Εγω οταν θελω να αλαξω μια εικονα " Dock/Slider/Wallpaper, κτλπ " παω με το τηλεφωνο μου μεσω wifi/3G στο sydia και κατεβαζω το αρχειο!
Στην συνεχεια το βρισκω στο winderboard (το θεμα που μολις κατεβασα) και το αλαςω κατα βουλιση!! Ετσι λειτουργει σε εμενα!

Φιλικα!

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#55   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/02/2010 - 04:38

Καθόλου αγενής φίλε μου!

Απλά εξηγώ πως λειτουργεί το wintetboard τίποτα άλλο! Και σε σένα αν το wall, slider ή οτιδείποτε άλλο κατεβάσεις το βάλεις κάτω κάτω στο winterboard και έχεις και ένα full θέμα επιλεγμένο πιο πάνω δεν θα στο δείξει!

Πολλοί το ρωτάνε αυτό που εξηγω παραπάνω! Επίσεις δίνω και κάποια tips για όσους θέλουν να φτιάξουν τα δικά τους θέματα!

#56   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/02/2010 - 05:30

Καθόλου αγενής φίλε μου!

Απλά εξηγώ πως λειτουργεί το wintetboard τίποτα άλλο! Και σε σένα αν το wall, slider ή οτιδείποτε άλλο κατεβάσεις το βάλεις κάτω κάτω στο winterboard και έχεις και ένα full θέμα επιλεγμένο πιο πάνω δεν θα στο δείξει!

Πολλοί το ρωτάνε αυτό που εξηγω παραπάνω! Επίσεις δίνω και κάποια tips για όσους θέλουν να φτιάξουν τα δικά τους θέματα!

Με μια μικρη αβεβαιοτητα για το αν καταλαβα καλα την ερωτηση σου! το φουλ θεμα που εχω εγκαταστημενο (μετα απο κατεβασμα καινουργιου θεματος στο sydia)
μπαινει κατευθειαν και αυτοματα, πρωτο στην σειρα του winterboard, οπωτε μου αλαζει αυτοματα το παλιο θεμα! Αν τωρα δεν ειναι ενα θεμα
και ειναι πχ slider/wall κτλπ, για να το δειξει το ψαχνω στο winterboard το φαιρνω πρωτο, πχ "cleanSlider" και μετα απο το αυτοματο "spring" του winterboard παιρνει τη θεση του παλιου! Φροντιζω παντα να εχω και ΕΝΑ μονο θεμα active στο winterboard, ετσι ωστε να μην μπλοκαρει το ενα θεμα το αλο, για τους λογους που πολυ σωστα εξηγησες πιο πανω! ( να μην μπλοκαρει η μια διαφανια την αλη ) ελενχωντας μεσω SBSettings τα mb για να μην εχουμε και κανενα crach! λογο ελειψης χωρου :D 62mb μέχρι στιγμης :) και το παιχνηδει εχει τελειωσει! Οσο για την βοηθεια που προσφερεις για τις πρωσοπικες εικονες, με ευχαριστησει να με ενημερωσεις οταν εχεις λιγο ελευθερο χρωνο! ;)

Φιλικα

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 21/02/2010 - 05:32

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#57   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/02/2010 - 09:04

Με μια μικρη αβεβαιοτητα για το αν καταλαβα καλα την ερωτηση σου! το φουλ θεμα που εχω εγκαταστημενο (μετα απο κατεβασμα καινουργιου θεματος στο sydia)
μπαινει κατευθειαν και αυτοματα, πρωτο στην σειρα του winterboard, οπωτε μου αλαζει αυτοματα το παλιο θεμα! Αν τωρα δεν ειναι ενα θεμα
και ειναι πχ slider/wall κτλπ, για να το δειξει το ψαχνω στο winterboard το φαιρνω πρωτο, πχ "cleanSlider" και μετα απο το αυτοματο "spring" του winterboard παιρνει τη θεση του παλιου! Φροντιζω παντα να εχω και ΕΝΑ μονο θεμα active στο winterboard, ετσι ωστε να μην μπλοκαρει το ενα θεμα το αλο, για τους λογους που πολυ σωστα εξηγησες πιο πανω! ( να μην μπλοκαρει η μια διαφανια την αλη ) ελενχωντας μεσω SBSettings τα mb για να μην εχουμε και κανενα crach! λογο ελειψης χωρου :D 62mb μέχρι στιγμης :) και το παιχνηδει εχει τελειωσει! Οσο για την βοηθεια που προσφερεις για τις πρωσοπικες εικονες, με ευχαριστησει να με ενημερωσεις οταν εχεις λιγο ελευθερο χρωνο! ;)

Φιλικα


Κοίτα είναι πολύ απλό!

Ας υποθέσουμε πως έχεις ένα θέμα που είναι ολοκληρομένο και σου αλλάζει τα πάντα, αλλά δεν σου αρέσει πχ το lockscreen!

Διαλέγεις λοιπον απο Cydia ένα Lockscreen της προτίμησης σου και το εγκαθηστας! Θες όμως να κρατήσεις και το υπόλοιπο θέμα που είχες πριν! Γινεται!

Πρέπει απλα το θέμα της Lockscreen να το βάλεις πάνω απο το προηγούμενο σου θέμα για να καλύψει την Lockscreen! Αν το βάλεις απο κάτω, τοτε το παλιό σου θέμα θα καλύπτει το καινούριο και δεν θα αλλάξει κάτι!
Ελπιζω τώρα να σε βοήθησα λίγο περισσότερο!

Δεν κατάλαβα τί εννοείς "προσωπικές εικόνες" ακριβώς αλλά ότι θέλεις στείλε μου ενα pm και ευχαρίστως να σε βοηθήσω σε ότι ξέρω! :)

#58   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/02/2010 - 17:18

Κοίτα είναι πολύ απλό!

Ας υποθέσουμε πως έχεις ένα θέμα που είναι ολοκληρομένο και σου αλλάζει τα πάντα, αλλά δεν σου αρέσει πχ το lockscreen!

Διαλέγεις λοιπον απο Cydia ένα Lockscreen της προτίμησης σου και το εγκαθηστας! Θες όμως να κρατήσεις και το υπόλοιπο θέμα που είχες πριν! Γινεται!

Πρέπει απλα το θέμα της Lockscreen να το βάλεις πάνω απο το προηγούμενο σου θέμα για να καλύψει την Lockscreen! Αν το βάλεις απο κάτω, τοτε το παλιό σου θέμα θα καλύπτει το καινούριο και δεν θα αλλάξει κάτι!
Ελπιζω τώρα να σε βοήθησα λίγο περισσότερο!

Δεν κατάλαβα τί εννοείς "προσωπικές εικόνες" ακριβώς αλλά ότι θέλεις στείλε μου ενα pm και ευχαρίστως να σε βοηθήσω σε ότι ξέρω! :)


Παραξενω! ειχα την εντυμποση οτι ορισμενα φουλ θεματα δεν μπορεις να τα αλαξεις! πχ να του βαλεις διαφορετικο "lockwallpaper" την μεθοδο που αναφερεις πιο πανω "Αν το βάλεις απο κάτω, τοτε το παλιό σου θέμα θα καλύπτει το καινούριο και δεν θα αλλάξει κάτι!" την γνωριζω, αλα δεν με βοηθησε για να αλαξω με τις εικονες που ηθελα :( Τελος παντων, οσο για τις προσωπικες εικονες ενοουσα την προταση σου "Επίσεις δίνω και κάποια tips για όσους θέλουν να φτιάξουν τα δικά τους θέματα!" :D

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 21/02/2010 - 17:19

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#59   theoss

theoss

    iPH Addict

  • 729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Thomeas

Δημοσίευση 21/02/2010 - 17:41

κοιτα μπορεις να αλλαξεις οτι θελεις,τις εικονεσ που θελεισ να αλλαξεις μπεσ χειροκινητα & αλλαξετες.

#60   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/02/2010 - 19:09

κοιτα μπορεις να αλλαξεις οτι θελεις,τις εικονεσ που θελεισ να αλλαξεις μπεσ χειροκινητα & αλλαξετες.


Οταν λες χειροκινητα, ενοεις με λογισμικο οπως "iPhone Explorer" !! Aν ναι! προσπαθω να το αποφηγο! μετα απο
ασχημη εμπειρια με αλαγη στο "var/root/" που μου μπλοκαρε το τηλεφωνο! :( Απο τοτε το χρησημοποιω μονο σε
περιπτωση αναγκης! ::)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 21/02/2010 - 19:17

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες