Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MAC BOOK PRO 17"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   lambrosn

lambrosn

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2012 - 08:28

ΓΕΙΑ σας παιδια,

ειμαι ετοιμος να αγορασω ενα macbook pro 17" , κοιτωντας ομως το mac buyer το εχει οτι καλο ειναι να μην προχωρησει στην αγορα γιατι σε λιγο βγαινουν καινουργια mac book pro.

εχετε καποια πληροφορια εσεις??? αξιζεινα προχωρησω ή να περιμενω??

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/03/2012 - 08:29

Καλημέρα. Για εμένα περίμενε...Νομίζω ότι θα έχουν αρκετές διαφορές και δεν θα είναι minor το Update.
Once You Go Mac You Never Go Back

#3   xmembs

xmembs

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/03/2012 - 08:30

Για Απρίλη είχα ακούσει κάτι προ ημερών.

Μπορείς για τα νέα MAC να ενημερώνεσαι από το macuser.gr, ανανεώνεται συχνά!

#4   lambrosn

lambrosn

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2012 - 10:38

Ευχαριστω παιδια


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2012 - 11:01

Σχετικά με το μοντέλο σου:

Θα έλεγα να περιμένες, αλλά να πας στο 15άρι. Ο πρώτος μου ήταν 17άρης και με κούρασε πολύ στη μεταφορά. Αν θες να αντικαταστήσεις έναν σταθερό (δηλαδή θα είναι ο μοναδικός σου υπολογιστής), τότε με τα λεφτά που γλυτώνεις από τη διαφορά μοντέλου πάρε μία εξωτερική οθόνη Samsung όσα pixels θες και κάνε σύνδεση το MBP με την οθόνη. Είναι ο καλύτερος συνδυασμός. Εγώ πήρα πρόσφατα τον 3ο μου φορητό, ένα MBP 15 και πραγματικά η φορητότητα είναι κάτι πολύ crucial στην όλη ιστορία. Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για την 17άρα οθόνη:

Είσαι γραφίστας και θέλεις μεγαλύτερο χώρο; Σιγά τη διαφορά! Πάρε την οθόνη με μεγαλύτερη ανάλυση.
Παίζεις παιχνίδια; Δε κάνει τρελή διαφορά η λίγο μεγαλύτερη οθόνη.

Επιπλέον η 17άρα τρώεει περισσότερη μπαταρία και επεξεργαστή.

Όσων αφορά τις ημερομηνίες: δε πιστεύω πως θα έχουμε major updates στα επόμενα μοντέλα. Πιστεύω πως κλασικά θα είναι λίγο μεγαλύτεροι οι επεξεργαστές (klein mein-αφού η διαφορά δε φαίνεται πρακτικά) και ίσως μεγαλύτερο bus. Ένας ακόμη λόγος είναι πως οι μεγάλες αναβαθμίσεις έρχονται περίοδο Χριστουγέννων, κάτι το οποίο πέφτει στη μεθεπόμενη φουρνιά...

Ο μόνος πιθανώς λόγος γα να συζητούμε για κάτι τελείως διαφορετικό είναι τα υψηλής ανάλυσης εικονίδια που έχει το Mountain Lion μέσα του, το οποίο παραπέμπει σε Retina Displays. Όμως παρόλο που φαίνεται λογικό πρώτα να ενσωματωθούν στους φορητούς οι Retinas και έπειτα στους σταθερούς (λόγω μεγέθους και κόστους παρασκευής), η Apple πάντα πρώτα πρώτα ενσωματώνει τη hardware τεχνολογία στους σταθερούς (FW, i5, i7) και έπειτα στους φορητούς.

Οπότε περιληπτικά: πάρε 15άρι, άμεσα με την επόμενη φουρνιά ανεξαρτήτως του τι κυκλοφόρησε. Επιπλέον σκέψου για μεταχειρισμένο γιατί οι περισσότεροι είναι σε κατάσταση "τζι-τζι" και θα γλυτώσεις πολλά λεφτά.

#6   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 17/03/2012 - 11:44

15αρι και για μένα για όλους τους λόγους που προαναφέρθηκαν. Όσο για τα updated μοντέλα, μιλάμε για MacBook pro και όχι για iPad. Η διάφορα θα είναι όπως παντα μικρότερη στη πράξη απ´οτι στα specs. Αν το χρειάζεσαι αγόρασε και μην περιμένεις το επόμενο μοντέλο, το οποιο παντα περιμένει στη γωνία...

#7   lambrosn

lambrosn

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2012 - 12:35

katatopistokotita eiste re paidia , euxaristo.

grafistas den eimai kai nai to thelo gia taksidia tora sas grafo apo ipologisti sto vietnam. prin eixa ellinika logo tou oti ekana use to laptop mou.

ligo megaliteri cpu kai ta loipa den me fovizei, auto pou me fovizei einai oi retina display kai to sunny intel cpu pou lene oti einai major updates.

ti lete eseis?

#8   lambrosn

lambrosn

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2012 - 12:40

sorry i forgot to mention that I need the big screen for some big excel files that I am working with my company.

#9   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2012 - 12:43

είμαι βέβαιος ότι μόλις βγει το επόμενο
θα λεμε ότι μάλλον αξίζει να περιμένεις το μεθεπόμενο που θα είναι καλύτερο...
την retina να την περιμένεις τελευταία στις αναβαθμίσεις (κοινώς στο 3 minor update)

#10   Alexthekiller1993

Alexthekiller1993

    iPH Contributor

  • 1.515 μηνύματα
  • Twitter:@AlexNannos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Alex-the-killer

Δημοσίευση 17/03/2012 - 12:55

Eγω σου προτεινω 17 με βολεψε παρα πολυ.Καταρχας οι επιδοσεις ειναι πολυ καλυτερες απο το 15".Οσο για την μπαταρια αντι για 9 ωρες αντεχει 7 σιγα πια,δεν ειναι και κινητο ουτε θα το εχω εξω να το επιδυκνειω στο σπιτι ειναι!Παλια ειχα σταθερο και το 17 ειναι παιχνιδακι στην μεταφορα σε σχεση με εκεινο.Το μονο κακο ειναι πως ειναι ακριβο οποτε πανε με το πασο καποιου φοιτητη που γνωριζεις θα εχεις 10% εκπτωση!

#11   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2012 - 13:03

Eγω σου προτεινω 17 με βολεψε παρα πολυ.Καταρχας οι επιδοσεις ειναι πολυ καλυτερες απο το 15".Οσο για την μπαταρια αντι για 9 ωρες αντεχει 7 σιγα πια,δεν ειναι και κινητο ουτε θα το εχω εξω να το επιδυκνειω στο σπιτι ειναι!Παλια ειχα σταθερο και το 17 ειναι παιχνιδακι στην μεταφορα σε σχεση με εκεινο.Το μονο κακο ειναι πως ειναι ακριβο οποτε πανε με το πασο καποιου φοιτητη που γνωριζεις θα εχεις 10% εκπτωση!



Λολ! Ποιές επιδόσεις ακριβώς για πες!!!

#12   Alexthekiller1993

Alexthekiller1993

    iPH Contributor

  • 1.515 μηνύματα
  • Twitter:@AlexNannos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Alex-the-killer

Δημοσίευση 17/03/2012 - 13:08

Λολ! Ποιές επιδόσεις ακριβώς για πες!!!


17"
2.4GHz quad-core Intel Core i7
750GB Serial ATA
Intel HD Graphics 3000 και AMD Radeon HD 6770M 1GB GDDR5

15"
2.2GHz quad-core Intel Core i7
500GB Serial ATA
Intel HD Graphics 3000 και AMD Radeon HD 6750M 512MB GDDR5

#13   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/03/2012 - 13:09

Είχα πάρει 17"(όχι μακ αλλά το μέγεθος είναι περίπου το ίδιο) κι εγώ σκεπτόμενος ότι πιο μεγάλη οθόνη καλύτερη ανάλυση κτλ κτλ..Σε ένα μήνα το πούλησα έχασα λεφτά και πήρα 15" και μια οθόνη

και το συνδέω με hdmi. Για φορητό πάνω από 15 είναι δύσκολο να το κουβαλάς..

Αναρτημένη εικόνα


#14   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2012 - 13:13

και γω πάντως ανάμεσα των 2 θα έπαιρνα το 15ρι και με την διαφορα μια 27ρα οθόνη...

κάπως έτσι δούλευα και το air μου μέχρι να πάρω imac, είχα και εξωτερικό ποντικι πληκτρολόγιο, δεν είχα κανένα πρόβλημα στην καθημερινότητα μου, και είχα και την φορητότητα

#15   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 17/03/2012 - 13:15

15"
Intel® Core i7 2.40GHz
4 GB DDR3
AMD Radeon 6770 1GB + Intel HD
SATA 750 GB 5400 rpm
Τιμη 2.339,00 €

17"
Intel® Core i7 2.40GHz
4 GB DDR3
AMD Radeon 6770 1GB + Intel HD
SATA 750 GB 5400 rpm
Τιμη 2.699,00 €
Η μονη διαφορα ειναι η τιμη και η οθονη. η προετιμασια ειναι η ιδια ασε που το 15αρι καιει λιγοτερη μπαταρια.
Κοιτα και εδω με τα ιδια σου τα ματια:Macbook pro 15 Vs macbook pro 17

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες