Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

νέο iPad! Οι πρώτες εντυπώσεις απο τους κατόχους


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
938 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#631   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/03/2012 - 16:33

Retina 2048x1536 + 4core gpu + 1024 ram + camera απο iphone 4 +σχεδόν διπλάσια μπαταρία.
Δηλαδή για εσένα ποιες θα ηταν τρανταχτές διαφορές?
Υπόψιν έχω και τα δυο ,και ναι βλέπω μεγάλες διαφορές σχεδόν στα πάντα .

φίλε μου όλα τα τύπου gpu 4core ram upscale battery upgrade όλα μα όλα εξυπηρετούν την οθόνη και μόνον αυτή οπότε δεν μπορούν να θεωρηθούν βελτιώσεις. Δεν είναι το 3rd gen πιο γρήγορο από το 2 και μάλιστα έχω παρατηρήσει ότι κολλάει λίγο σε εφαρμογές που δεν είναι optimised για retina display

Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 31/03/2012 - 16:35


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#632   stako

stako

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 01/04/2012 - 15:54

Ελάτε γρήγορα έχω πέσει θύμα εξαπάτησης!! Δεν μου αλλάζουν ελλατωματικο μηχάνημα,σας θέλω για το τεκμήριο της άρνησης τους!


Ok, ευχαριστώ, για να ξέρω σε ανάλογη περίπτωση αν τύχει...

#633   panosc2vts

panosc2vts

    iPH Enthousiast

  • 471 μηνύματα
  • Twitter:@panosc2vts
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/04/2012 - 16:02

φίλε μου όλα τα τύπου gpu 4core ram upscale battery upgrade όλα μα όλα εξυπηρετούν την οθόνη και μόνον αυτή οπότε δεν μπορούν να θεωρηθούν βελτιώσεις. Δεν είναι το 3rd gen πιο γρήγορο από το 2 και μάλιστα έχω παρατηρήσει ότι κολλάει λίγο σε εφαρμογές που δεν είναι optimised για retina display

H ram εξυπηρετει την οθονη;;;Απο ποτε;Τι εννοεις πιο γρηγορο;Ηθελες γρηγοροτερο επεξεργαστη;

#634   xmembs

xmembs

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/04/2012 - 16:04

H ram εξυπηρετει την οθονη;;;Απο ποτε;Τι εννοεις πιο γρηγορο;Ηθελες γρηγοροτερο επεξεργαστη;

Φίλε μου, εδώ μέσα για να χρυσώσουνε το χάπι είναι ικανοί να πουν οτι "κι η οθόνη μέτρια είναι, σιγά το πράγμα".

Δεν είναι να ασχολείσαι να πείσεις για το ολοφάνερο.

Όποιος το έπιασε στα χέρια του κατάλαβε οτι είναι ΑΨΟΓΟ.

#635   panosc2vts

panosc2vts

    iPH Enthousiast

  • 471 μηνύματα
  • Twitter:@panosc2vts
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/04/2012 - 16:14

Η αληθεια ειναι οτι δεν προσπαθησα να τον πεισω για το iPad,κυριως δεν καταλαβα τον προβληματισμο του !

#636   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/04/2012 - 17:47

Η αληθεια ειναι οτι δεν προσπαθησα να τον πεισω για το iPad,κυριως δεν καταλαβα τον προβληματισμο του !

Εγώ προσωπικα πάντως , είχα το 2 με΄χρι πριν από λίγες μέρες και χρησιμοποιώ το 3 μια βδομάδα σχεδον, Δεν έχω την αίσθηση ότι χρησιμποποιώ μια πιο γρήγορη συσκευή ... όσον αφορά τη RAM αν δεν εξυπηρετεί την ανάλυση της οθόνης σε τι φαίνεται ακριβώς το αποτέλεσμα του διπλασιασμού ? Δεν είπα ποτέ ότι το ipad 3 είναι μάπα ή οτι η οθόνη είναι λίγο πράγμα (έχει βέβαια και το τίμημά της βάρος , μπαταρία , κτλ) σε καμιά περίπτωση δε λέω ότι δεν εντυπωσιάζομαι , αλλα πέραν ΟΘΟΝΗΣ και κάμερας ΟΥΔΕΝ

#637   panosc2vts

panosc2vts

    iPH Enthousiast

  • 471 μηνύματα
  • Twitter:@panosc2vts
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/04/2012 - 18:31

Εγώ προσωπικα πάντως , είχα το 2 με΄χρι πριν από λίγες μέρες και χρησιμοποιώ το 3 μια βδομάδα σχεδον, Δεν έχω την αίσθηση ότι χρησιμποποιώ μια πιο γρήγορη συσκευή ... όσον αφορά τη RAM αν δεν εξυπηρετεί την ανάλυση της οθόνης σε τι φαίνεται ακριβώς το αποτέλεσμα του διπλασιασμού ? Δεν είπα ποτέ ότι το ipad 3 είναι μάπα ή οτι η οθόνη είναι λίγο πράγμα (έχει βέβαια και το τίμημά της βάρος , μπαταρία , κτλ) σε καμιά περίπτωση δε λέω ότι δεν εντυπωσιάζομαι , αλλα πέραν ΟΘΟΝΗΣ και κάμερας ΟΥΔΕΝ

Καταλαβα πως το λες και τι εννοεις.Οσο για τη ram,μου λες δηλαδη οτι αν αναβαθμισω απο 4GB σε 8GB ram στο pc μου θα βλεπω τελεια γραφικα;;;

#638   vfragos

vfragos

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/04/2012 - 18:36

Εγώ προσωπικα πάντως , είχα το 2 με΄χρι πριν από λίγες μέρες και χρησιμοποιώ το 3 μια βδομάδα σχεδον, Δεν έχω την αίσθηση ότι χρησιμποποιώ μια πιο γρήγορη συσκευή ... όσον αφορά τη RAM αν δεν εξυπηρετεί την ανάλυση της οθόνης σε τι φαίνεται ακριβώς το αποτέλεσμα του διπλασιασμού ? Δεν είπα ποτέ ότι το ipad 3 είναι μάπα ή οτι η οθόνη είναι λίγο πράγμα (έχει βέβαια και το τίμημά της βάρος , μπαταρία , κτλ) σε καμιά περίπτωση δε λέω ότι δεν εντυπωσιάζομαι , αλλα πέραν ΟΘΟΝΗΣ και κάμερας ΟΥΔΕΝ

Εγώ στο πλαίσιο που τα χάζευα δίπλα δίπλα, είδα ότι όταν έχεις πολλά tab στον safari ανοικτά (8-9) κάποιες φορές το 2 χρειαζόταν να κάνει reload κάποιες σελίδες ενώ το καινούργιο όχι. Δεν ισχύει αυτό, απλά έτυχε σε εμένα; Επίσης πέτυχα ένα βίντεο στο YouTube που ο τύπος έκανε export ένα βίντεο μετα απο επεξεργασία και συγκρίνε τα δυο iPad, το καινούργιο έκανε γύρω στα 26" και το 2 30+", διάφορα που δεν μπορείς να την πεις αμελητέα.
Τέλος πιστεύεις ότι δεν θα κυκλοφορήσουν εφαρμογές και ειδικότερα παιχνίδια που θα υπάρχει διάφορα, π.χ. Infinity blade dungeons;

#639   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 01/04/2012 - 18:40

Η ram χρειάζεται για την ιδιαίτερα υψηλή ανάλυση , διαφορετικά θα σερνότανε σε ζόρικα γραφικά υψηλής ανάλυσης...χαρακτηριστικό παράδειγμα κάποια παιχνίδια (για την ώρα).Οταν κατασκευαστούν προγράμματα για το νέο ipad
που να εκμεταλέυονται και τον επεξεργαστή θα μείνουμε με το στόμα ανοιχτό ...

#640   SotisDiv

SotisDiv

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/04/2012 - 19:01

Απο κιτρινωπές οθόνες πως πάτε;
Δεν βλέπω ιδιαίτερη αναφορά, μόνο σε μένα έτυχε; :(

#641   subcode

subcode

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:subcode

Δημοσίευση 01/04/2012 - 19:24

Απο κιτρινωπές οθόνες πως πάτε;
Δεν βλέπω ιδιαίτερη αναφορά, μόνο σε μένα έτυχε; :(

Τι εννοείς κιτρινωπή; Από πλευράς White Balance ή έχει κάποιες επιφάνειες με κίτρινη απόχρωση; Εμένα έχει το λεγόμενο uneven color screen uniformity αλλά σε ελάχιστο βαθμό που δεν σε ενοχλεί. (Σε άσπρο background βλέπεις περιοχές με κίτρινη, πράσινη, ρόζ απόχρωση που το εντοπίζεις πιο εύκολα όταν αλλάζεις γωνία θέασης)
Εγώ πάντως θα αφήσω να περάσεουν αρκετές μέρες να δώ αν φύγει γιατι δίαβασα στο macrumours ότι σε κάποιους φεύγει με το πέρασμα των ημερών...
Για να καταλάβεις τι εννόω δες ένα πολύ έντονο παράδειγμα στο παρακάτω Link:

http://forums.macrum...&postcount=1107

#642   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 01/04/2012 - 19:25

Απο κιτρινωπές οθόνες πως πάτε;
Δεν βλέπω ιδιαίτερη αναφορά, μόνο σε μένα έτυχε; :(


Μπορείς να βγάλεις μια φώτο με μια ψηφιακή για να το δούμε?
(ΑΝ δεν σου είναι κόπος φυσικά!!) :)

#643   inikolas

inikolas

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 01/04/2012 - 20:55

Έχω το iPad 1 και απο προχθές το 3 new iPad (ή 3).
Εκτός απο οθόνη για μένα δεν εχε κάτι αλλο(κάμερα δεν χρησιμοποιώ).
Νομίζω ότι δημιουργούμε ανάγκες απο μόνοι μας(και πρώτος εγώ).
Δεν ένιωσα την ίδια χαρά οπωσ όταν απέκτησα το 1. Αυτο σημαίνει ότι θα μπορούσα να συνεχίσω ακόμα με το 1 για κάποιον καιρό...

Με λίγα λόγια αν είστε σκεπτικοι, για μένα ΜΗΝ κανεται την αγορά αυτη(γνώμη μου), έρχεται καλοκαιρακι και διακοπές, ο νέος iMac κτλ..

#644   kgian

kgian

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/04/2012 - 20:59

Έχω το 1 και από Τρίτη το 3. Χτες ήρθε από το σπίτι μια φίλη με το 2 και ήταν η μέρα με την νύχτα σε σχέση με το 1 όσον αφορά την ταχύτητα απόκρισης σε άνοιγμα εφαρμογών, μετάβαση από την μια εφαρμογή στην άλλη με gestures και το browsing, οπότε είμαι σίγουρος πως θα ενθουσιαστώ με το 3. Άλλωστε αυτό με ενοχλεί πλέον στο 1, η αργή απόκριση σχεδόν στα πάντα.

#645   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/04/2012 - 21:03

Το 3 ίδιο με το 1; Είμαστε σοβαροί; Μέρα με τη νύχτα

edit: Το πάμε πακέτο χρησιμοποιεί στο διαφημιστικό σποτάκι τους τη μουσική από το contre jour. θα τους καρφώσω να τους χτυπήσουν μια μυνησάρα όλη δική τους!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες