Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

νέο iPad! Οι πρώτες εντυπώσεις απο τους κατόχους


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
938 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#376   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:05

εχω ζητήσει με pm να μου στειλει καποιος μία με λινκ να την κατεβάσω να σας πω εντυπώσεις! ... έψαξα στο γοογλε για high def photos αλλά όλες είναι πολύ χάλια ποιότητα. φαίνονται πιξελιασμένες στο ζουμ ιν.


Για δες αυτήν .. --> http://media.kicksta..._4358375_ap.jpg
Και αυτήν εδώ --> http://farm3.staticf...c58be5e36_o.jpg

Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 24/03/2012 - 22:09


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#377   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:07

εχω ζητήσει με pm να μου στειλει καποιος μία με λινκ να την κατεβάσω να σας πω εντυπώσεις! ... έψαξα στο γοογλε για high def photos αλλά όλες είναι πολύ χάλια ποιότητα. φαίνονται πιξελιασμένες στο ζουμ ιν.


Σε ένα λεπτό θα έχεις πμ ...

#378   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:10

Άραγε με ποιο πρόγραμμα να τις δεις; Αν την περάσεις με το  Αperture (iPhoto) θα τις κάνει optimization σίγουρα, οπότε δεν θα υπάρχει ζουμ ιν...μάλλον με Goodreader θα δοκιμάσω.

#379   gelioa

gelioa

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:10

Τελική άποψη ... Αν έχετε iPad 2 να πάτε να το δείτε και να το σκεφτείτε αρκετά ...
Αν ξαναείχα πίσω το 2 ίσως δεν θα έπερνα το νέο .. Οι διάφορες είναι τόσες που δεν ξέρω αν αξίζει η τιμη και η αλλαγή εκτός φυσικα απο την οθόνη που είναι η διάφορα ...


---
I am here: http://tapatalk.com/map.php?uca1jd
Sent from my iPad using Tapatalk

#380   ampelift

ampelift

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:ampelift@gmail.com

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:13

Ρε παιδιά για τις φωτογραφίες από dslr στο ipad θα πει κανείς ; Δεν υπάρχει κάποιος με iphoto που να έχει κάνει sync δικές του φωτογραφίες μέσω itunes ;

Θέλω να μάθω η διαδικασία optimization του itunes σε τι ανάλυση "κατεβάζει" τις φωτογραφίες. Δηλαδή αν κάνεις sync ένα μεγάλο αρχείο από ψηφιακή, σε τι ανάλυση θα περάσει μέσα στο ipad. ( στο iphoto φαίνεται η ανάλυση της κάθε φωτογραφίας )

Έλα κάποιος να ρίξει ένα τεστ ... please

http://interfacelift...ads/date/apple/ κοίτα στα σχόλια δίπλα απο κάθε φωτογραφία.

Τελευταία επεξεργασία από: ampelift, 24/03/2012 - 22:14


#381   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:15

Άραγε με ποιο πρόγραμμα να τις δεις; Αν την περάσεις με το  Αperture (iPhoto) θα τις κάνει optimization σίγουρα, οπότε δεν θα υπάρχει ζουμ ιν...μάλλον με Goodreader θα δοκιμάσω.


Researcher δεν παίρνεις πμ, είσαι full.


Άκυρο ... σου έστειλα

Τελευταία επεξεργασία από: kohran, 24/03/2012 - 22:16


#382   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:15

http://interfacelift...ads/date/apple/ κοίτα στα σχόλια δίπλα απο κάθε φωτογραφία.


Πήγα εδώ, αλλά είναι 2048x2048. Ήθελα να κατεβάσω μεγαλύτερες. Μία που κατέβασα (cittanova) φαίνεται οκ, αλλά όχι στο ζουμ.

edit: Λοιπόν για την παραπάνω αναφερθείσα εικόνα.

Δοκιμάστηκε σε iPad 3 και σε iPad 2 (της κοπέλας μου, ναι έχει και 2):

Οι φωτογραφία κατέβηκε στο MacBook Pro και περάστηκε στα iPad με το Goodreader USB.

1. Η μεταφορά ήταν 10x γρηγορότερη στο iPad 3.
2. Διαφορά σε αζουμάριστη φωτό και σε ζουμαρισμένη όσων αφορά το sharpness - αμελητέα
3. Διαφορετικό saturation των χρωμάτων μόνο εντοπίστηκε μεταξύ των 2 συσκευών.
4. Το ζουμ in στη φωτό (pinch in) είναι γρηγορότερο στο iPad 2 (ναι στο 2) από ότι στο iPad 3 - κάτι που το παρατήρησα και άλλες φορές!

Αυτά

Τελευταία επεξεργασία από: Researcher, 24/03/2012 - 22:22


#383   ampelift

ampelift

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:ampelift@gmail.com

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:20

Πήγα εδώ, αλλά είναι 2048x2048. Ήθελα να κατεβάσω μεγαλύτερες. Μία που κατέβασα (cittanova) φαίνεται οκ, αλλά όχι στο ζουμ.

http://interfacelift...eens/5040x1050/ Για δες τώρα.

#384   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:30

Για δες αυτήν .. --> http://media.kicksta..._4358375_ap.jpg
Και αυτήν εδώ --> http://farm3.staticf...c58be5e36_o.jpg


Αναφέρομαι μόνο σε iPad 3 πλέον:

Για την πρώτη φωτό τίποτα τρομερό. Για την 2η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είναι η λεπτομερέστερη και πιο vivid φωτό που έχω δει σε συσκευή...

edit: επειδή θα έσκαγα την έβαλα και στο 2άρι -> πάλι τ χρώματα απεικονίζονται ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά, με ξεκάθαρη υπεροχή σε sharpness στο 3άρι.

Φωτό για τους δύσπιστους πως συγκρίθηκαν 2 συσκευές: http://grab.by/cvM8 (μαύρο το 3άρι)

επιπλέον περνάω όλες τις φωτό στο iPhoto μέσω transfer από το itunes (aλλά το iPhoto δε τις βλέπει κάπου)

Τελευταία επεξεργασία από: Researcher, 24/03/2012 - 22:37


#385   kapsonam

kapsonam

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:35

Εμένα πάντως παιδιά μου φαίνεται αρκετά πιο βαρύ και πιο παχύ από το 2. Σχεδόν το μετανιωνω....

#386   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 25/03/2012 - 00:36

να πω ενα αρνητικο?

η οθονη του γεμιζει δαχτυλιες, :P
και μην πει κανεις οτι εχω βρωμικα χερια γιατι τα πλενω συννεχεια για αυτον τον λογο, αλλα και παλι γινονται πολυ ευκολα...



όντως το έχει αυτο το θεματάκι

Παίδες χρονομετρημένο τελικά από κλειστό ipad 3rd (δηλαδή να κλείσει λόγω πλήρους αποφόρτισης) μέχρι 100% :
5 ώρες και 45 λεπτα ( για την ακρίβεια 5h 44' 42'') χωρίς η συσκευή να χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια της φόρτισης


20:00 κλειστο iPad πλήρης αποφόρτισης
00:32 81%

Παιδιά καλησπέρα,το άνοιξα και στεναχωρηθηκα,καταρχάς όταν έβγαλα το μηχάνημα,τα δυο κομμάτια του φορτιστή δεν ήταν σε πλαστική επικάλυψη,μόνο το καλώδιο είχε...και η αγωνία μου για την διάχυση φωτός...δυστυχώς την έχει και αυτό!!!



Ο φορτιστής στο δικό μου είχε κανονικά κάλυμμα ,το φις ομως δεν έχει οπως και σωστα και δεν έχει μιας και η Apple δεν βάζει.

#387   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/03/2012 - 01:48

Δεν είναι noticeable το bleeding πολύ καλύτερο από το iPad 2 αποκλείεται να μη έχει κανένα απλά θέλει πολύ προσοχή πλέον... :)


Ως αναφορά στο bleeding , έχω να πω ότι το δικό μου 32αρι 4g είναι άψογο... Πρώτη φορά είδα, για να πω την αλήθεια iPad zero bleeding... Με το 2άρι και μετά από 6 αλλαγές κατάφερα να έχω ελάχιστο bleeding.. Αλλά αυτό πραγματικά είναι άψογο με όλη τη σημασία της λέξης... Οποίος έχει bleeding ας το αλλάξει καθώς απ´ότι φαίνεται η apple άρχισε να μαθαίνει από τα λάθη της... Επίσης έχω να πώ ότι τα χρώματα είναι λίγο υπερκορεσμένα αλλά αυτό μαρεσει πολύ καθώς φαίνονται πολύ ζωντανά σαν να προβάλλουν από την οθόνη.. Παίδες φτιάξτε ένα thread για προβλήματα του νέου iPad όπως για το bleeding ή την κίτρινη οθόνη και την υπερθέρμανση.. Εμένα περισυλλογή με βοήθησε πολύ το σχετικό thread..

#388   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 25/03/2012 - 02:01

Έλα να φύγω και 'γω ... έλα κάποιος ένα test ...

έλα μέσω ροης φωτογραφιών φωτογραφίες 15 megapixel τα στελενει σε 5megapixel δεν ξέρω αν το συνδέσεις κατε8ειαν και στείλεις την φωτογραφία λογικά περνει μέχρι 20 megapixel όπως και στο παλιο

#389   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/03/2012 - 02:34

έλα μέσω ροης φωτογραφιών φωτογραφίες 15 megapixel τα στελενει σε 5megapixel δεν ξέρω αν το συνδέσεις κατε8ειαν και στείλεις την φωτογραφία λογικά περνει μέχρι 20 megapixel όπως και στο παλιο


Αυτο δεν το ηξερα...

Δηλαδη μεσω Ιcloud και γενικα απο την ροη φωτογραφιων , μεχρι 5mp περναει φωτος?
κατι αλλο... Αν βγαλω δηλαδη με την DSLR μου sony A65 που ειναι 23 mp , μια φωτογραφια, δεν μπορω αν θελω να περασω αυτουσια στην αρχικη της αναλυση? πχ με το camera conection kit η απο το itunes?

#390   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/03/2012 - 03:01

Με το camera connection kit λογικά θα μπορείς να την περάσεις αυτούσια. Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιο όριο στην ανάλυση ( αν και τα 23 mp είναι πολλά).

Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο να μπορείς να κάνεις sync μέσω itunes και μέσω "καλού" optimization οι φωτογραφίες σου στο new ipad και να φαίνονται καλύτερες απ' ότι στο 2 και να μην πιάνουν υπερβολικά πολύ χώρο. Μια μικρή συμπίεση δηλαδή, πιο κάτω από το original size αλλά πιο πάνω από την ανάλυση της οθόνης.

Πόση είναι αυτή όμως ;;

Για το ipad 2 οι φωτό γίνονταν optimize σε ανάλυση 2048x1536 ( 2 φορές η ανάλυση της οθόνης του ipad 2 ).

Για το new ipad ; Μήπως 4096x3072 ;

Τελευταία επεξεργασία από: kohran, 25/03/2012 - 03:02


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 14

0 μέλη, 14 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες