Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κρίση και iPad 3


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
106 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   giorgarasGRE

giorgarasGRE

    iPH Addict

  • 629 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/03/2012 - 12:44

Στα περισσότερα που είπες συμφωνώ απόλυτα,αλλά το τελευταίο τι το ήθελες;Το να είσαι αιμοδότης,δεν είναι κάτι που το κάνεις για να αποστομώνεις τους 'αντιπάλους΄σε μία συζήτηση,είναι κάτι που το κάνεις για τον εαυτό σου και μόνο.Είναι σαν δίνεις ένα ποσό το μήνα για κάποιους που το έχουν ανάγκη,και να πηγαίνεις να τους λες "το ψωμί που τρως,το ρούχο που φοράς,εγώ το πλήρωσα".Χάνεις το νόημα τότε.

Δεν ψάχνουμε την επιβεβαίωση σε ανιδιοτελείς πράξεις,γιατί έτσι παύουν να είναι και απομονώνονται σε μία έξτρα τυπική ασχολία.

Τσίμπα το +1 σου!Χαχαχα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1.184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 25/03/2012 - 14:26

Στα περισσότερα που είπες συμφωνώ απόλυτα,αλλά το τελευταίο τι το ήθελες;Το να είσαι αιμοδότης,δεν είναι κάτι που το κάνεις για να αποστομώνεις τους 'αντιπάλους΄σε μία συζήτηση,είναι κάτι που το κάνεις για τον εαυτό σου και μόνο.Είναι σαν δίνεις ένα ποσό το μήνα για κάποιους που το έχουν ανάγκη,και να πηγαίνεις να τους λες "το ψωμί που τρως,το ρούχο που φοράς,εγώ το πλήρωσα".Χάνεις το νόημα τότε.

Δεν ψάχνουμε την επιβεβαίωση σε ανιδιοτελείς πράξεις,γιατί έτσι παύουν να είναι και απομονώνονται σε μία έξτρα τυπική ασχολία.


Το νόημα που ήθελα να μεταφέρω είναι το ότι ο καθένας βοηθά τον συνάνθρωπό του έτσι όπως εκείνος το βλέπει ως καλύτερο. Δεν ζήτησα επιβεβαίωση απλά ήθελα να προλάβω αυτούς που θα άρχιζαν να λένε περί οικονομικής βοήθειας των αδυνάτων κλπ κλπ. Ήθελα απλά να τονίσω ότι ο καθένας βοηθά με τον τρόπο που εκείνος θέλει και μπορεί και όχι πάντα και απαραίτητα μόνο οικονομικά


Sent from my iPad using Tapatalk

#63   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 25/03/2012 - 14:52

Εμένα πάντως σε όλη αυτή την ιστορία δε με ενοχλούν ούτε αυτοί που στήνονται στις ουρές (είναι μια ιεροτελεστία μπορεί να σου πεί κάποιος και το σέβομαι) ούτε θα κάτσω να ανακρίνω κανέναν που τα βρήκε τα λεφτά εν μέσω κρίσης και δεν έχει αφήσει idevice για idevice να του ξεφύγει. Πάντα θα υπάρχουν υπερβολικοί και στα 2 στρατόπεδα, πάντα θα υπάρχουν άτομα που θα παίρνουν τέτοιες συσκευές για επίδειξη ή επειδή τα έχουν και θέλουν να πάρουν ότι καλύτερο υπάρχει ή επειδή είναι μέρος της δουλειάς τους (τίνουμε λίγο να το ξεχάσουμε άλλα ναι πρόκειται για εργαλεία..)
Αυτό που με φοβίζει είναι οτι αυτό to "lifestyle" που έχει ξεκινήσει απο τα τέλη του '90 και συνεχίζεται μέχρι σήμερα και έχει πλέον γαλουχίσει μια γενιά έχει θολώσει το κριτικό ένστικτο του καταναλωτή.
Δηλαδή πραγματικά αναρωτιέμαι πως γίνεται εγώ ,που τέλος πάντων και λόγω ενασχόλισης και σπουδών χρησιμοποιώ τις συσκευές μου σαν εργαλεία, να είμαι εδώ και 3 χρόνια με το 3Gs μου και να εξακολουθώ να είμαι υπερ ευχαριστημένος, να με καλύπτει πλήρως και να το θεωρώ το πιο αξιόπιστο iphone yet και ένα σωρό άλλοι να μην αντέχουν το 4 για πάνω απο 8μήνες και να μου θέλουν το 4s ή αντιστοίχως το ipad3.
H πλάκα είναι οτι οι περισσότεροι αξιοποιούν τις δυνατότητες του ipad σε τέτοιο βαθμό ώστε να μην καταλαβαίνουν καν τη διαφορά απο την αναβάθμιση. Και μετά γκρινιάζουμε για τα minor updates...Εγώ θεωρώ οτι το iphone4 και ipad2 υπερκαλυπτουν τις (αντικειμενικές) ανάγκες του 95% των καταναλωτών.
Τεσπά...Αυτό όμως που μου τη βιδώνει ανεπανόρθωτα και δε σηκώνω κουβέντα είναι να βλέπω 15χρονα με iphone2g, iphone3g, iphone3gs,iphone4, iphone4s, ipad, ipad2, ps3, ps vita, wii, xbox, kinect, nintendo τάδε, macbook pro, imac και οοτιδήποτε άλλο υπάρχει και να λυσσάνε οτι "δε μπορώ και δεν αντέχω και το θέλω και πρέπει να το κάνω δικό μου και και και."
Δε θα ρωτήσω που τα βρήκαν τα γκαφρά. Εγώ πάντως για να αγοράσω psx είχα ξελαριγγιαστεί στα κάλαντα :P και με διασκέδασε για 10 χρόνια.(και ακόμα με διασκεδάζει που και που οταν με πιάνουν οι νοσταλγίες μου.. :blush: )
Αλλά ρε που**η μου....Αφήστε τα iphone και τα forum και τις μαλα**ιες και πιάστε ενα ποδήλατο, μια μπάλα και μια σφεντόνα και βγείτε έξω την τρέλα μου!!

#64   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 25/03/2012 - 15:05

Μπορείτε να καταλάβετε ότι όλη η συζήτηση συνοψίζεται σε 2 σειρές?
ΟΛΑ είναι θέμα προτεραιοτήτων...
Ο καθένας ξοδεύει εκεί που θέλει.
Και ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεών του.

Και όχι, δεν με νοιάζει αν προκαλώ που αγόρασα το iPad και ο γείτονας δεν έχει, γιατί όταν εγώ ξεκωλώθηκα στη δουλειά και στην οικονομία για να μαζέψω τα λεφτά για να το πάρω, αυτός έπαιρνε Cayenne!
Τότε αυτός σκέφτηκε εμένα που δεν είχα?
Καταλαβαίνετε ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του?

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να κάνουμε αυτή τη συζήτηση με ανοιχτά χαρτιά. Να δούμε τι δίνει ο καθένας σε πάγια, δόσεις για κινητά κτλ...
Είναι τουλάχιστον ειρωνικό να λες ότι αυτά προκαλούν και κάτω από το profile name σου να λέει "Device: iPhone 4S"

Θέλετε να με πείτε κυνικό? Πείτε με.
Τα λεφτά που έχω θα τα διαθέσω όπως θέλω εγώ και με όποιον τρόπο θέλω ΕΓΩ!

Γιατί όταν οι νεόπλουτοι νεοέλληνες τα σπάγατε στα μπουζούκια και στα λουλούδια και ψηφίζατε στις εκλογές την καταστροφή της χώρας εγώ δεν είχα δικαίωμα επιλογής ΡΕ!
Όταν δικαιούμουν να ψηφίσω ήταν πλέον αργά!
Τα είχατε ήδη κάνει σαν τα μούτρα σας!

Εμένα με ρώτησε κανείς αν ήθελα να είναι τα πράγματα έτσι?
ΟΧΙ!
Εγώ που είμαι 24 χρονών τα έκανα έτσι?
ΟΧΙ!
Πρέπει λοιπόν εγώ να στήσω πρώτος κώλο για να ορθοποδήσετε για άλλη μία φορά εσείς πάνω μου?

Μου λέτε ότι δεν πρέπει να ξοδεύω σε τίποτα πέρα από τα είδη πρώτης ανάγκης?
Από όσους λένε για την "πρόκληση" του iPad 3, πόσοι καπνίζετε? Πόσα λεφτά πετάτε στον καρκίνο το μήνα?
Πόσοι έχετε χόμπι? (οποιοδήποτε). Πόσα λεφτά χαλάτε στο χόμπι σας?

Εγώ λοιπόν πριν 3 χρόνια αγόρασα ένα 3G και από τότε εκμεταλλευόμενος μεταπώληση και επιδοτήσεις δεν ξαναέδωσα λεφτά για τηλέφωνο (πήρα 3GS, 4, 4S).
Πρώτη φορά μετά από 3 χρόνια δίνω λεφτά για το iPad και θα με κατηγορήσετε?
Ε ΟΧΙ!
Κοιτάξτε πρώτα τι ξοδέψατε τα τελευταία χρόνια σε διασκεδάσεις, αυτοκίνητα, διακοπές και μετά πείτε μου.

Η Ελλάδα έφτασε εδώ που έφτασε, όχι γιατί ο Έλληνας ξόδευε, αλλά γιατί ξόδευε λεφτά που δεν ήταν δικά του!
Εγώ λοιπόν τα λεφτά μου τα δούλεψα, κουράστηκα και κανένας δεν θα μου κάνει υποδείξεις για το πως να τα διαθέσω.

Τέλος, ένα δύο λόγια για τις ουρές.
Στην ουρά δε στήθηκα, αλλά δεν κατηγορώ αυτούς που το έκαναν.
Τα έγραψα και σε άλλο τόπικ αλλά ας τα αναδημοσιεύσω:


Και για όσους λένε αμάν πια τι σας έπιασε, δεν μπορείτε να κρατηθείτε, ΟΧΙ δεν μπορώ.
Έχω αποφασίσει ότι θα αγοράσω κάτι.
Έχω μαζέψει τα λεφτά.
Θα είναι το πρώτο μου iPad.
Παιδάκι δεν είμαι αλλά ποιός δεν έχει νιώσει τη συγκίνηση του να αγοράζεις κάτι που καιρό ήθελες?
Και αν τα δεις να πουλιούνται και να μην μπορείς να τα πάρεις δεν θα είναι κάπως?
Και η απάντηση για το πότε θα έρθουν να είναι "δεν ξέρουμε"...

Ε ναι λοιπόν.
Το gadget δεν είναι μόνο η αγορά του.
Είναι η προσμονή του.
Η αγωνία.
Ο ενθουσιασμός.
Το πρώτο άνοιγμα.
15 χρόνια τώρα gadget-maniac και κάθε φορά που παίρνω κάτι καινούριο έχω την ίδια ανατριχίλα.
Ακόμα και στο 4S που ήμουν ψιλο-αδιάφορος, όταν αποφάσισα να το πάρω η διαδικασία ήταν η ίδια.

Αν δεν το έχετε ζήσει δεν μπορείτε να το καταλάβετε και δεν μπορώ να σας το εξηγήσω.

Το πιο κοντινό συναίσθημα είναι αυτό του μικρού παιδιού που του έχεις το παγωτό μπροστά του και δεν το αφήνεις να φάει και του λες "όχι τώρα, θα το φας μετά"...



ΥΓ: Τα παραπάνω δεν πηγαίνουν σε ΚΑΝΕΝΑΝ προσωπικά και δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν από τους συμφορουμίτες-συνομιλητές. Χαίρομαι που γίνεται μία τέτοια συζήτηση ακόμα και με την όποια ένταση.

#65   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 25/03/2012 - 15:13

Μπορείτε να καταλάβετε ότι όλη η συζήτηση συνοψίζεται σε 2 σειρές?
ΟΛΑ είναι θέμα προτεραιοτήτων...
Ο καθένας ξοδεύει εκεί που θέλει.
Και ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεών του.

Και όχι, δεν με νοιάζει αν προκαλώ που αγόρασα το iPad και ο γείτονας δεν έχει, γιατί όταν εγώ ξεκωλώθηκα στη δουλειά και στην οικονομία για να μαζέψω τα λεφτά για να το πάρω, αυτός έπαιρνε Cayenne!
Τότε αυτός σκέφτηκε εμένα που δεν είχα?
Καταλαβαίνετε ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του?

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να κάνουμε αυτή τη συζήτηση με ανοιχτά χαρτιά. Να δούμε τι δίνει ο καθένας σε πάγια, δόσεις για κινητά κτλ...
Είναι τουλάχιστον ειρωνικό να λες ότι αυτά προκαλούν και κάτω από το profile name σου να λέει "Device: iPhone 4S"

Θέλετε να με πείτε κυνικό? Πείτε με.
Τα λεφτά που έχω θα τα διαθέσω όπως θέλω εγώ και με όποιον τρόπο θέλω ΕΓΩ!

Γιατί όταν οι νεόπλουτοι νεοέλληνες τα σπάγατε στα μπουζούκια και στα λουλούδια και ψηφίζατε στις εκλογές την καταστροφή της χώρας εγώ δεν είχα δικαίωμα επιλογής ΡΕ!
Όταν δικαιούμουν να ψηφίσω ήταν πλέον αργά!
Τα είχατε ήδη κάνει σαν τα μούτρα σας!

Εμένα με ρώτησε κανείς αν ήθελα να είναι τα πράγματα έτσι?
ΟΧΙ!
Εγώ που είμαι 24 χρονών τα έκανα έτσι?
ΟΧΙ!
Πρέπει λοιπόν εγώ να στήσω πρώτος κώλο για να ορθοποδήσετε για άλλη μία φορά εσείς πάνω μου?

Μου λέτε ότι δεν πρέπει να ξοδεύω σε τίποτα πέρα από τα είδη πρώτης ανάγκης?
Από όσους λένε για την "πρόκληση" του iPad 3, πόσοι καπνίζετε? Πόσα λεφτά πετάτε στον καρκίνο το μήνα?
Πόσοι έχετε χόμπι? (οποιοδήποτε). Πόσα λεφτά χαλάτε στο χόμπι σας?

Εγώ λοιπόν πριν 3 χρόνια αγόρασα ένα 3G και από τότε εκμεταλλευόμενος μεταπώληση και επιδοτήσεις δεν ξαναέδωσα λεφτά για τηλέφωνο (πήρα 3GS, 4, 4S).
Πρώτη φορά μετά από 3 χρόνια δίνω λεφτά για το iPad και θα με κατηγορήσετε?
Ε ΟΧΙ!
Κοιτάξτε πρώτα τι ξοδέψατε τα τελευταία χρόνια σε διασκεδάσεις, αυτοκίνητα, διακοπές και μετά πείτε μου.

Η Ελλάδα έφτασε εδώ που έφτασε, όχι γιατί ο Έλληνας ξόδευε, αλλά γιατί ξόδευε λεφτά που δεν ήταν δικά του!
Εγώ λοιπόν τα λεφτά μου τα δούλεψα, κουράστηκα και κανένας δεν θα μου κάνει υποδείξεις για το πως να τα διαθέσω.

Τέλος, ένα δύο λόγια για τις ουρές.
Στην ουρά δε στήθηκα, αλλά δεν κατηγορώ αυτούς που το έκαναν.
Τα έγραψα και σε άλλο τόπικ αλλά ας τα αναδημοσιεύσω:





ΥΓ: Τα παραπάνω δεν πηγαίνουν σε ΚΑΝΕΝΑΝ προσωπικά και δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν από τους συμφορουμίτες-συνομιλητές. Χαίρομαι που γίνεται μία τέτοια συζήτηση ακόμα και με την όποια ένταση.


Ρε συ εισαι σοβαρος; Καθεσαι και δικαιολογεισαι στον καθενα πως θα ξοδεψεις τα χρηματα σου; Εννοειται πως θα τα ξοδεψεις οπως θες εσυ και δε θα ρωτησεις και κανενα!

#66   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 25/03/2012 - 15:17

Ρε συ εισαι σοβαρος; Καθεσαι και δικαιολογεισαι στον καθενα πως θα ξοδεψεις τα χρηματα σου; Εννοειται πως θα τα ξοδεψεις οπως θες εσυ και δε θα ρωτησεις και κανενα!

Μα όλο το τόπικ αυτό πραγματεύεται...

Το "γιατί ξοδεύεται λεφτά για να αγοράσετε ipad"

#67   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 25/03/2012 - 15:19

το ξερω. απλα δε χρειαζεται τοση αναλυση. το αγορασες επειδη το εκανες κεφι. τελος!

#68   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/03/2012 - 15:20

Χαλαρωστε λιγο!
Ο καθενας αγοραζει οτι μπορει και οσο μπορει!
Δεν υπαρχει λογος να δικαιολογει ο καθενας το τι κανει και γιατι το εκανε!
Δεν ειμαστε πολιτικα προσωπα ουτε ζουμε εις βαρος των αλλων για να δικαιολογουμαστε για τα παντα.
Ηρεμα...

#69   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 25/03/2012 - 15:23

ΑΥτο θελω να πω.

#70   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 25/03/2012 - 15:43

Ίσως φταίει που διάβασα τις προηγούμενες 4 σελίδες του τόπικ μονοκοπανιά και μου ανέβηκε το α΄μα στο κεφάλι με αυτά που διάβασα...

#71   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/03/2012 - 16:08

:lol: :lol: Νικολή έτσι είναι τα πράγματα.Καλό είναι ο καθένας να βλέπει τον εαυτό του και να μην κατηγορεί τον άλλο για το αν έκανε λάθος επιλογή που έσκασε τα λεφτά και πήρε το νέο iPad.Απλά ήθελε και το πήρε τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω.

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#72   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 25/03/2012 - 16:30

Ρε παιδιά κρίση έχουμε αλλά δεν θα σταματήσουμε και να αγοράζουμε πράγματα για τον εαυτό μας οποίος έχει το πήρε και απο τους πρώτους και καλά έκανε οποίος δεν τα έχει να πηγαίνει στο public να το χαζευει.εγω πήγα 9 το πρωί στο mediamark και το πήρα πρώτος και αν είχε ουρά μια χαρά θα καθομουν γιατί το ήθελα πολύ και δεν ήθελα να μείνω 2 με 4 εβδομάδες χωρίς iPad και όταν βγει το επόμενο πάλι θα το αγοράσω αφου πουλησω αυτο αν δεν έχω χρήματα δεν θα κατηγορώ αυτούς που τα έχωσαν να το πάρουν την μιζέρια μου μέσα


Sent from my iPad 4g 64gb using Tapatalk

#73   Lucy

Lucy

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 25/03/2012 - 16:47

ρε παιδια πραγματικα μερικοι εχετε καταντησει αηδια με την κριση και την κριση!επειδη η Ελλαδα θυμηθηκε να χρεωκοπησει για να τα τσεπωσουν μερικοι δεν θα κατσω εγω να μιζεριασω ουτε να απολογουμε γιατι περνω ipad και iphone.δικαιωμα μου ειναι και οπως εγω δεν κραζω αυτον που δεν περνει ας μην κραζουν οι αλλοι εμενα που περνω(σημειωτεον δεν πηρα το καινουριο ipad ουτε θα το παρω γιατι με υπερκαλυπτει το 2).Για καφε βγαινω και γυρισαν να μου πουνε προχτες καλα τραπεζα εχεις?μια καφες,μια σινεμα...ε συγνωμη λοιπον που ειμαι 20 χρονων και δεν καθομαι ολη μερα μεσα στο σπιτι μου!σορρυ κιολας ε?

#74   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/03/2012 - 17:06

οτι να ναι γραφουνε μερικοι και μ κανει εντυπωση που απαντατε μερκοι στο παραλογισμο του καθενος...οτι να ναι ομως....

#75   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 25/03/2012 - 18:05

Για ακόμη μία φορά να υπενθυμίσω ότι δεν χρειάζεται να απαντάμε στα trolls ;-) Μην μου ταράζεστε...
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες