Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Thermides App


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
37 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Dimosd

Dimosd

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/10/2009 - 00:30

Παρακολουθώ το site αλλά και το forum καιρό τώρα χωρίς να είμαι μέλος και φυσικά χωρίς να κάνω posts. Με αφορμή τη συγκεκριμένη εφαρμογή όμως, σήμερα αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου post.

Κατ' αρχήν ξεκαθαρίζω: Στηρίζω τους Έλληνες developers αλλά ταυτόχρονα θεωρώ ότι πρέπει και το αγοραστικό κοινό να έχει απαιτήσεις από αυτούς. Ειδικά στην περίπτωση εφαρμογών σαν αυτή που δεν διατίθενται δωρεάν.

Με λίγα λόγια η κριτική μου για το Thermides App: Όπως έγραψα και στο itunes, η εφαρμογή αυτή στην καλύτερη περίπτωση αποτελεί μιαν άσκηση προγραμματισμού και θα έπρεπε να διατίθεται, τουλάχιστον στη σημερινή της μορφή, μόνο δωρεάν. Θα μου πείτε, το ποσό των 79 λεπτών είναι τόσο σημαντικό; Η απάντησή μου είναι ότι ναι, είναι σημαντικό, αν λάβετε υπ' όψη σας πόσες χρήσιμες, ολοκληρωμένες και καλοδουλεμένες εφαρμογές διατίθενται στο App Store έναντι αυτού του μικρού ποσού!

Τα προβλήματα της εφαρμογής είναι πολλά:

1) Το layout είναι εντελώς πρωτόγονο.
2) Το γνωστό και στους developers πρόβλημα με τις μεγάλες καταχωρήσεις που δεν αφήνουν να φανούν οι αντίστοιχες τιμές θερμίδων δείχνει καθαρά πόσο πρόχειρα δημιουργήθηκε η εφαρμογή και πόσο πρόωρα προωθήθηκε προς πώληση.
3) Οι καταχωρήσεις είναι ανεπαρκείς. Εφόσον εστιάζουν στην Ελληνική κουζίνα θα έπρεπε να περιλαμβάνουν και τυπικό Ελληνικό fast food, όπως κεμπάπ, πίτα, γύρος, κλπ αλλά και άλλα, όπως χωριάτικη σαλάτα.
4) Ο μηχανισμός αναζήτησης δεν είναι έξυπνος. Συγκεκριμένα, αν γράψεις το φαγητό "γεμιστά" ή ακόμα και το "γεμιστ", δεν υπάρχει κανένα αποτέλεσμα. Μόνο αν γράψεις "πιπεριές γεμιστές" ή "ντομάτες γεμιστές" βρίσκεις αποτέλεσμα. Πρέπει δηλαδή να γράψεις το όνομα του φαγητού ΑΚΡΙΒΩΣ όπως είναι γραμμένο στη βάση δεδομένων!
5) Το αποτέλεσμα της αναζήτησης (αν υπάρχει τέτοιο) δεν έχει κανένα νόημα μια και είναι περιορισμένης χρηστικότητας. Τι να το κάνω αν πληροφορηθώ ότι το φαγητό που έφαγα έχει Χ θερμίδες αν δεν έχω τη δυνατότητα να τις σώσω κάπου ή να τις προσθέσω σε ένα counter ημερήσιων θερμίδων για παράδειγμα. Την επόμενη φορά που θα φάω, πρέπει να θυμάμαι πόσες θερμίδες είχε το προηγούμενο γεύμα μου;

Το συμπέρασμά μου βάσει των παραπάνω επιχειρημάτων είναι ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι τόσο πρόχειρη, που μόνο...beta θα μπορούσε να χαρακτηριστεί. Το γεγονός ότι προσφέρεται προς πώληση αποτελεί κατά τη γνώμη μου προσβολή προς τους Έλληνες χρήστες του iPhone. Εύχομαι οι developers της εφαρμογής να λύσουν τα προβλήματά της σύντομα. Ο στόχος μου δεν είναι να τους κατηγορήσω, αλλά μόνο να κάνω εποικοδομητική κριτική. Τους εύχομαι καλή τύχη στα επόμενα βήματά τους και τους προτρέπω, για το καλό όλων μας, να είναι πιο προσεκτικοί σε αυτά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   alexandrozz

alexandrozz

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/10/2009 - 22:39

Δυστυχώς θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Tillter...

#33   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 27/10/2009 - 02:51

Μήπως πρέπει κάποιος να σβήσει τα off topic; Δεν μιλάω φυσικά για λογοκρισία οπότε ας μεταφερθούν αλλού. Το παρών topic νομίζω δημιουργήθηκε για να μας ενημερώσει για την δημιουργία της εφαρμογής από Greek Developers και τα σχόλια θα έπρεπε να αναφέρονται στις εντυπώσεις μας από την εφαρμογή και τις κριτικές μας. Οι κριτικές αυτές θα ήταν προτιμότερο να έχουν συμβουλευτικό χαρακτήρα και όχι υβριστικό. Με τη μέθοδο που ακολούθησαν πολλοί στην κριτική τους το μόνο που καταφέρνουν είναι ακόμη κι αν έχουν δίκιο να το χάνουν. Όσοι έχετε κακές εντυπώσεις από την παρούσα έκδοση της εφαρμογής γράψτε το εδώ ώστε να δώσετε κίνητρο στους δημιουργούς να ασχοληθούν περισσότερο και να βγάλουν update κάνοντας αυτά που ζητάτε. Με αυτό που κάνετε είναι απλώς να τους κόβεται τα φτερά μιας και όπως καταλαβαίνουμε είναι καινούριοι στον κόσμο του iPhone Development με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Να αναφέρω πως η τιμή της εφαρμογής είναι η χαμηλότερη δυνατή μιας και δεν καθορίζει ο Developer συγκεκριμένη τιμή αλλά επιλέγει από στάνταρ τιμές που έχουν οριστεί από την Apple Inc.

Για να μη βγω και γω τελείως off topic θα ήθελα να συγχαρώ τους Developers που μπήκαν στον κόπο να διαθέσουν μια εφαρμογή στο Ελληνικό κοινό. Μη ξεχνάμε ότι είναι η πρώτη έκδοση και φυσικό είναι να έχει κάποια bugs.
Γι αυτό συνάδελφοι μην ακούτε τίποτα, μην απαντάτε τίποτα σε όσους σας κατηγορούν και ετοιμάστε την επόμενη έκδοση. Πιστέψτε με...θα το ευχαριστηθείτε. Καλή επιτυχία :)

#34   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 09/11/2009 - 15:05

Για όσους περιμένουν να δούν κάποια βελτίωση στην εφαρμογή (άντε ένα ρημάδι calculator), λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω, αλλά τζάμπα ελπίζετε. Οι τύποι αντί να ανακοινώσουν έστω κάποια βελτίωση, κάποια προσθήκη, ξεκαθαρίζουν με έμμεσο τρόπο ότι thats it και τέρμα, με μια σημείωση (Note) που προσέθεσαν πριν καμιά δεκαριά μέρες στην περιγραφή της εφαρμογής: "This Application does not calculate or sum your daily calories. It is only a static reference". Απορώ πως γίνεται να βρίσκεται στο top10 των Paid Apps αυτό το ανέκδοτο...

#35   bbirbo

bbirbo

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2009 - 21:51

Για όσους περιμένουν να δούν κάποια βελτίωση στην εφαρμογή (άντε ένα ρημάδι calculator), λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω, αλλά τζάμπα ελπίζετε. Οι τύποι αντί να ανακοινώσουν έστω κάποια βελτίωση, κάποια προσθήκη, ξεκαθαρίζουν με έμμεσο τρόπο ότι thats it και τέρμα, με μια σημείωση (Note) που προσέθεσαν πριν καμιά δεκαριά μέρες στην περιγραφή της εφαρμογής: "This Application does not calculate or sum your daily calories. It is only a static reference". Απορώ πως γίνεται να βρίσκεται στο top10 των Paid Apps αυτό το ανέκδοτο...


Καλησπέρα Tillter.

θα μπορούσα να είχα κάνει quote όλα τα μηνύματα σου άλλα δυστυχώς εμείς δουλεύουμε και δεν μπορούμε να γράφουμε συνέχεια σε Forums. Σε πολλά "posts" σου, με είχαν καλύψει οι άλλοι χρήστες με τις απαντήσεις τους.

Κάπου γράφεις ότι θα μπορούσες να έχεις ένα βιβλιαράκι μαζί σου με τις θερμίδες... για αυτό το λόγο η εφαρμογή δεν έχει νόημα.
Έχω να σου προτείνω κάτι. Πέτα το Iphone σου. Αγόρασε ένα Νokia 3210 και κουβάλα μαζί σου όλη τη βιβλιοθήκη(αν έχεις). Α επίσης μην ξεχάσεις το βινύλιο και τους δίσκους.

Κάνε καμιά προσπάθεια μήπως βγάλεις εσύ καλύτερο ανέκδοτο για να σπρώξεις τους άλλους πιο κάτω.
Μέχρι τότε η εφαρμογή θα παραμείνει στο TOP10 μέχρι να το αγοράσουν όλοι οι χρήστες που ξέρουν την άξια της.

#36   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 09/11/2009 - 22:23

Καλησπέρα Tillter.

θα μπορούσα να είχα κάνει quote όλα τα μηνύματα σου άλλα δυστυχώς εμείς δουλεύουμε και δεν μπορούμε να γράφουμε συνέχεια σε Forums. Σε πολλά "posts" σου, με είχαν καλύψει οι άλλοι χρήστες με τις απαντήσεις τους.

Κάπου γράφεις ότι θα μπορούσες να έχεις ένα βιβλιαράκι μαζί σου με τις θερμίδες... για αυτό το λόγο η εφαρμογή δεν έχει νόημα.
Έχω να σου προτείνω κάτι. Πέτα το Iphone σου. Αγόρασε ένα Νokia 3210 και κουβάλα μαζί σου όλη τη βιβλιοθήκη(αν έχεις). Α επίσης μην ξεχάσεις το βινύλιο και τους δίσκους.

Κάνε καμιά προσπάθεια μήπως βγάλεις εσύ καλύτερο ανέκδοτο για να σπρώξεις τους άλλους πιο κάτω.
Μέχρι τότε η εφαρμογή θα παραμείνει στο TOP10 μέχρι να το αγοράσουν όλοι οι χρήστες που ξέρουν την άξια της.


Λοιπόν, αυτό που είχα γράψει ακριβώς, είναι:
"Η εφαρμογή είναι όλες κι όλες χίλιες τροφές με τις αντίστοιχες θερμίδες σε fix ποσότητες, και ένα search! Δεν έχει τίποτε άλλο! Τρείς τροφές απο την λίστα να φάς, πρέπει να βγάλεις χαρτί και μολύβι για να μετρήσεις σύνολο θερμίδων! Ούτε καν ένα απλό calculator δεν έβαλαν στην εφαρμογή! Ούτε καν δυνατόητα να επιλέγεις την ΠΟΣΟΤΗΤΑ της τροφής για να δείς πόσες τελικά θερμίδες παίρνεις! Ένα φύλλο χαρτί με γραμμένες τις τροφές και τις αντίστοιχες θερμίδες κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια δουλειά με αυτή την εφαρμογή!".

Φυσικά παραβλέπεις κάτι άλλο που είχα γράψει:
"Πέτυχα μια ξένη αντίστοιχη εφαρμογή η οποία είναι free, σου επιτρέπει να κάνεις υπολογισμούς των θερμίδων ανάμεσα στις διάφορες τροφές, έχει online database 150.000 τροφών, έχει μετρητές θερμίδων ασκήσεων και διαγράμματα. Και ρωτάω: Αυτοί δηλαδή είναι πιο μάγκες που σκέφτηκαν να φτιάξουν κάτι παραπάνω απο ένα ξερό database με χίλιες τροφές;"

Υποθέτω πως αυτά προφανώς δεν σε αγγίζουν. ΟΚ λοιπόν, μπορείτε να παραμείνετε στην μιζέρια του "This Application does not calculate or sum your daily calories. It is only a static reference". Σίγουρα κάποια στιγμή θα βρεθεί κάποιος άλλος που θα αποφασίσει να βγάλει μια καλή εφαρμογή θερμιδομετρητή. Και τότε οι χρήστες θα αναρωτηθούν ποιά τελικά ήταν η αξία των Θερμίδων, και γιατί πέταξαν 79 λεπτά για να την αγοράσουν, και εσείς με τη σειρά σας θα αναρωτηθείτε αν θα ήταν καλύτερο να σουλουπώσετε αυτό το πράγμα που ονομάζετε εφαρμογή απο το να κάνετε άστοχα σχόλια περί βινυλίων και βιβλίων...

#37   psariatros

psariatros

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2009 - 10:44

Ανήκω κι εγώ στους χρήστες του forum οι οποίοι περισσότερο διαβάζουν, παρά συμμετέχουν στις συζητήσεις.
Δε θα μπορούσα όμως να μην σχολιάσω την απάντηση του/της bbirbo. Όταν παρουσιάζετε την εμπορική εφαρμογή σας στο forum μιας κοινότητας χρηστών της πλατφόρμας στην οποία απευθύνεστε πρέπει να είστε έτοιμοι να δεχτείτε και την κριτική, θετική ή αρνητική. Πολλές φορές αυτή μπορεί να μη σας είναι αρεστή, ή ο τρόπος κάποιων μελών να είναι αγενής. Αυτό δε σημαίνει ότι η αντίδρασή σας θα είναι η ανωτέρω. Εκφράσεις του τύπου «Εμεις δουλεύουμε και δε μπορούμε να γράφουμε συνέχεια σε Forums» είναι απαράδεκτες. Εφόσον ζητάτε κάποιο αντίτιμο για την συγκεκριμένη εφαρμογή, τότε η ανάπτυξή της εμπίπτει στον τομέα της δουλειάς σας και θα έπρεπε να σας ενδιαφέρει πολύ περισσότερο η γνώμη των πελατών σας. Αντί να αναλώνεστε σε προσωπικές επιθέσεις ίσως θα μπορούσατε να αποστομώσετε τους δυσαρεστημένους χρήστες με κάποια βελτιωμένη έκδοση του Thermides app. Από τα γραφόμενα σας όμως συμπεραίνω πως τέτοια πρόθεση δεν υπάρχει. Ευτυχώς για εσάς η ανύπαρκτη καταναλωτική συνείδηση του Έλληνα εξασφαλίζει την «επιτυχία» της εφαρμογής.

Όσο για το Thermides app σαν ιδέα μου φάνηκε εξαιρετικό, αλλά πάσχει σαν υλοποίηση. Ένα Google search "food calorie reference" αποφέρει πολλά περισσότερα αποτελέσματα από τα 1000 είδη φαγητού που συμπεριλάβατε.

#38   Gerontas7

Gerontas7

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2014 - 12:49

Καλημέρα φίλοι,

Θα ήθελα τα φώτα σας σε μία απορία που έχω.

 

Έχω σχεδιάσει μια εφαρμογή και ξεκινάμε το "γράψιμο" της. Θα θέλαμε να συματάσχουμε στον διαγωνισμό της Εθνικής Τράπεζας καθώς επίσης να την βάλουμε και στο kickstarter.

Τι γίνετε στην περίπτωση που κάποιοπς ποιό "γρήγορος" από εμάς την "κλέψει" και την βγάλει πρώτος?

Υπάρχει τρόπος προστασίας?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες