Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

νέο iPad και συνθήκες αγοράς στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
133 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   sonick

sonick

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/03/2012 - 12:10

15 νομίζω μου είπε οτι είναι η επιστροφή χρημάτων! Πραγματικά ο καθένας λέει οτι θέλει

Φίλε μου εμένα μου είπαν για 15 doa και μάλιστα το έγραφε και πίσω από το ταμείο με μεγάλα γράμματα!!! Τι να πω ο κάθε Πωλητης δίνει ότι ενημέρωση θέλει!!!!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   ampelift

ampelift

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:ampelift@gmail.com

Δημοσίευση 29/03/2012 - 12:15

Γιατί αν το βάλεις με κεφαλαίο μεγαλώνει απότομα;Έλεος ρε φίλε...

Αυτό κατάλαβες ότι ήθελα να πω?
Οταν εσύ το ονοματάκι σου το γράφεις με κεφαλαίο το πρώτο γραμμα όπως κάθε όνομα, τι γίνεται μεγαλώνεις απότομα?

#93   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/03/2012 - 12:17

Και είναι λόγος αυτός να χτυπάει άσχημα κάτι; Δεν έχω πρόβλημα να γράψω το πρώτο γράμμα του ονόματός μου με μικρό...
Δηλαδή η άσχημη ορθογραφία δεν σε πειράζει και σε πειράζει το πρώτο να είναι κεφαλαίο;

Αναρτημένη εικόνα


#94   ck13

ck13

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 29/03/2012 - 12:19

Η αλήθεια είναι ότι και σε μένα αν μου τύχαινε να έχω πρόβλημα σε μια καινούργια συσκευή που αγόρασα θα ήμουν τσαντισμένος μέχρι αηδίας. Να ρωτήσω όμως κάτι. Είναι τόσο δύσκολο όταν πας στo golden-i ή σε οποιοδήποτε άλλο μαγαζί να πάρεις μια συσκευή να ρωτήσεις ποια η διαδικασία που ακολουθείται σε περίπτωση που δεις ότι έχει πρόβλημα από την μάνα του?

Δηλαδή ρώτα σε πρώτη φάση, DOA δίνεται και αν ναι για πόσες μέρες?

Ερώτηση 2η: αν παρατηρηθεί πρόβλημα στο διάστημα που είναι σε DOA ότι έχει πρόβλημα ποια η διαδικασία που ακολουθείται?

Και τέλος ρωτήστε αν αφού το έχετε πληρώσει αν μπορείτε να το ανοίξετε μαζί μπροστά τους για να δείτε αν έχει κάποιο πρόβλημα.

Αν δεν δίνουν DOA πείτε ευχαριστώ και πάτε σε άλλο κατάστημα. Αν δεν σας αρέσει η διαδικασία που ακολουθείται σε περίπτωση που έχει πρόβλημα πείτε ευχαριστώ και πάτε σε άλλο κατάστημα. Αν δεν δεχτούν να το ανοίξετε μαζί πείτε ευχαριστώ και πάτε σε άλλο κατάστημα. Εσύ έχεις το καρπούζι εσύ έχεις και το μαχαίρι.

Και κάτι ακόμα, καταλαβαίνω την λαχτάρα που έχει κάποιος όταν θέλει κάτι πολύ που το θέλει εδώ και τώρα. Και σε μένα έχει τύχει να τρέχω σαν το Βέγγο ή να παίρνω τηλέφωνα για να μάθω που το έχουν διαθέσιμο και που στην καλύτερη τιμή. Αλλά είναι λογικό όταν τρέχεις από την πρώτη μέρα να πάρεις κάτι που υπάρχει μικρή διαθεσιμότητα, αν κάτσει η στραβή να χρειαστεί να περιμένεις κάποιο χρόνο.

Και σχετικά με το ότι αυτά γίνονται μόνο στην Ελλάδα θεωρώ ότι αν πας διαβασμένος δύσκολα θα γίνει η στραβή. Αν τα media markt της Ελλάδας δεν ακολοθούν τις ίδιες διαδικασίες με τα αντίστοιχα της Γερμανίας, αν δεν πας να τους τα σκάσεις θα αλλάξουν μυαλά. Αν οι premium reseller δεν ακολουθούν ίδιες διαδικασίες με αυτούς στο εξωτερικό μην πας να τους τα σκάσεις για να αλλάξουν μυαλά. Απλά όπως είπε και κάποιος φίλος πολλές φορές φταίει η ελληνική νοοτροπία.

#95   foivos

foivos

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:smart hub on Samsung tv

Δημοσίευση 29/03/2012 - 12:22

Από multirama φίλε μου στο mall.και ρώτησα 2 φορές και μου απάντησαν με σιγουριά!!δεν με ενδιαφέρει όμως γιατί η οθόνη του iPad μου είναι τέλεια.το είχα άγχος πως θα είναι αλλά μάλλον στάθηκα τυχερός!!!κανένα ψεγαδι η οθόνη είναι απλά τέλεια!!!


Μπραβο φιλε μου,χαιρομαι για σενα!

#96   foivos

foivos

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:smart hub on Samsung tv

Δημοσίευση 29/03/2012 - 12:31

Η αλήθεια είναι ότι και σε μένα αν μου τύχαινε να έχω πρόβλημα σε μια καινούργια συσκευή που αγόρασα θα ήμουν τσαντισμένος μέχρι αηδίας. Να ρωτήσω όμως κάτι. Είναι τόσο δύσκολο όταν πας στo golden-i ή σε οποιοδήποτε άλλο μαγαζί να πάρεις μια συσκευή να ρωτήσεις ποια η διαδικασία που ακολουθείται σε περίπτωση που δεις ότι έχει πρόβλημα από την μάνα του?

Δηλαδή ρώτα σε πρώτη φάση, DOA δίνεται και αν ναι για πόσες μέρες?

Ερώτηση 2η: αν παρατηρηθεί πρόβλημα στο διάστημα που είναι σε DOA ότι έχει πρόβλημα ποια η διαδικασία που ακολουθείται?

Και τέλος ρωτήστε αν αφού το έχετε πληρώσει αν μπορείτε να το ανοίξετε μαζί μπροστά τους για να δείτε αν έχει κάποιο πρόβλημα.

Αν δεν δίνουν DOA πείτε ευχαριστώ και πάτε σε άλλο κατάστημα. Αν δεν σας αρέσει η διαδικασία που ακολουθείται σε περίπτωση που έχει πρόβλημα πείτε ευχαριστώ και πάτε σε άλλο κατάστημα. Αν δεν δεχτούν να το ανοίξετε μαζί πείτε ευχαριστώ και πάτε σε άλλο κατάστημα. Εσύ έχεις το καρπούζι εσύ έχεις και το μαχαίρι.

Και κάτι ακόμα, καταλαβαίνω την λαχτάρα που έχει κάποιος όταν θέλει κάτι πολύ που το θέλει εδώ και τώρα. Και σε μένα έχει τύχει να τρέχω σαν το Βέγγο ή να παίρνω τηλέφωνα για να μάθω που το έχουν διαθέσιμο και που στην καλύτερη τιμή. Αλλά είναι λογικό όταν τρέχεις από την πρώτη μέρα να πάρεις κάτι που υπάρχει μικρή διαθεσιμότητα, αν κάτσει η στραβή να χρειαστεί να περιμένεις κάποιο χρόνο.

Και σχετικά με το ότι αυτά γίνονται μόνο στην Ελλάδα θεωρώ ότι αν πας διαβασμένος δύσκολα θα γίνει η στραβή. Αν τα media markt της Ελλάδας δεν ακολοθούν τις ίδιες διαδικασίες με τα αντίστοιχα της Γερμανίας, αν δεν πας να τους τα σκάσεις θα αλλάξουν μυαλά. Αν οι premium reseller δεν ακολουθούν ίδιες διαδικασίες με αυτούς στο εξωτερικό μην πας να τους τα σκάσεις για να αλλάξουν μυαλά. Απλά όπως είπε και κάποιος φίλος πολλές φορές φταίει η ελληνική νοοτροπία.





Φιλε μου καλα αυτα που γραφεις,αλλα εαν δεν ειχε γινει η κουβεντα εδω μεσα με τοσα συμβαντα,με ποια διαθεση θα πηγαινες για την αγορα του και ποδους θα απεκλειες απο την επιλογη σου για την αγορα του.
Αρα καλο ειναι να μην δινουμε συμβουλες! ολοι νομιζω το πηραμε το μαθημα μας,φτανει νομιζω!!

#97   ck13

ck13

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 29/03/2012 - 12:46

Φιλε μου καλα αυτα που γραφεις,αλλα εαν δεν ειχε γινει η κουβεντα εδω μεσα με τοσα συμβαντα,με ποια διαθεση θα πηγαινες για την αγορα του και ποδους θα απεκλειες απο την επιλογη σου για την αγορα του.
Αρα καλο ειναι να μην δινουμε συμβουλες! ολοι νομιζω το πηραμε το μαθημα μας,φτανει νομιζω!!


Δεν θέλω να παίξω με τον πόνο σου, ούτε και να κάνω τον έξυπνο, αλλά όταν έχουν γραφτεί τόσα για τα προϊόντα τις apple δεν θα έπρεπε να πας λίγο πιο υποψιασμένος(όχι μόνο εσύ αλλά όλοι μας)? Αν κάτσεις και ψάξεις λίγο θα δεις ότι τα ίδια θέματα υπήρχαν για το ipad2 και για το iphone 4/4s.

#98   TEOKOS

TEOKOS

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/03/2012 - 13:10

Μια από τα ίδια και σε μένα http://www.iphonehel...-ipad-64gb-4g/.
Απο την Δευτέρα δεν με πήραν κανένα τηλ.Πήγα από εκεί και ο προιστάμενος έδειχνε άβολα που δεν μπορούσε να μου απαντήσει.Πήγε και καλά στο γραφείο και εξαφανίστηκε.Σε ερώτηση μου διαφορετικός υπάλληλος εξαφανίστηκε και αυτός και μετά 15 λεπτά εμφανίστηκε τον έπιασα και μου είπε ότι δεν υπάρχει ipad ουτε για δείγμα.Ηταν εντάξει παιδί και συζητήσαμε περί ανέμων και υδάτων.Αυτο που κράτησα από την συζήτηση είναι ότι τα μαγαζιά με κρύα καρδιά εμπορεύονται apple προιόντα γιατί το ποσοστό κέρδους που τους δίνει ο αντιπρόσωπος είναι αμελητέο μπροστά στα άλλα ηλεκτρονικά είδη.
Περιμένοντας (κοντά) μια ώρα+,έπαιξα δοκίμασα ότι υπήρχε προς επίδειξη από τηλ και tablets.Δύο πολυσυζητημένα.Galaxy Note,ωραία οθόνη αλλά laggy με το standar firmware.Lumia 800 ,απλά απίστευτο σε όλα.
Tέλος τσατισμένος με την apple άμα δεν έρθει μέχρι τα μέσα της άλλης βδομάδος το ακυρώνω και πάω για asus prime με μικρές παραχωρήσεις στην οθόνη αλλα με την πολυπόθυτη usb και flash.Eτσι και αλλιώς όταν κόβει το πιστωτικό η media markt σου δίνει το ποσό σε δωροεπιταγές και δεν δεσμευεσαι για ίδια αγορά !!

#99   foivos

foivos

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:smart hub on Samsung tv

Δημοσίευση 29/03/2012 - 13:20

Φιλε μου,μικρο το κακο!!σου ευχομαι καλη αναζητηση εαν δεν παρεις τελικα ipad.Απο την πλευρα μου,στην ζωη μου εχω μαθει να πολεμω και να μην παραταω τιποτα,θα κανω και το Πλαισιο Μεταμορφωσης απο τη δικη μου περιπτωση να βαλει DOA.

#100   TEOKOS

TEOKOS

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/03/2012 - 13:26

Φιλε μου,μικρο το κακο!!σου ευχομαι καλη αναζητηση εαν δεν παρεις τελικα ipad.Απο την πλευρα μου,στην ζωη μου εχω μαθει να πολεμω και να μην παραταω τιποτα,θα κανω και το Πλαισιο Μεταμορφωσης απο τη δικη μου περιπτωση να βαλει DOA.


Στο ξαναείπα και σε άλλο post.Άν ένα μικρό μέρος των καταναλωτών ήταν σαν και σένα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα

#101   aquadigio

aquadigio

    iPH Enthousiast

  • 392 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 29/03/2012 - 13:32

Φίλε μου μην με παρεξηγήσεις με την παράθεση που κάνω αλλά...
με μικρο ε το Ελλαδα ? βγάζει μάτι το άτιμο .


Καλησπερα και απο εμενα φιλε, και συγνωμη για την παρεμβαση απο εσενα, αλλα και απο τους διαχειριστές του φορουμ για το off topic, προκαταβολικά!

Το σωστο, οντως ειναι να γραψεις το Ελλαδα, με ''Ε'' , και οχι με ''ε''... Αλλα αλλοι ανθρωποι (δες πολιτικοι-φοροφυγαδες) , την εχουν κανει πολυ μικροτερη απο οτι επρεπε και δεν της δειχνουν το σεβασμο που της αρμόζει! Επισης, αυτο το κρατος, δινει σε καταστηματα (πλαισιο κτλ) ,αλλα και σε εταιριες(π.χ. Αpple, Hp κτλ.) να κανουν Ο,ΤΙ θελουν, χωρις να δινουν λογο σε κανενα (οπως θα επρεπε σε ενα σωστο-κανονικο ΙΝΚΑ, αν ειχαμε...). Με αυτους να τα βαλεις, και οχι με καποιον που απο αμελεια, η απο λογο κεκτημενης ταχυτητας εγραψε ενα κυριο ονομα με μικρο γραμμα, κατι που ετσι και αλλιως καποιοι <<Ε-(ε)-λληνες>> την εχουν ευτελισει...


Τωρα, στα οn topic , οπως εγραψα και σε αλλο τοπικ, σε 2 πραγματα καταληγουμε: 1. Ο,τι το καθε καταστημα κανει Ο,ΤΙ γουσταρει! Οποτε ναι, ελεγχος αγορας, αγορα μετα απο λιγο καιρο απο τοτε που βγαινει το προιον (οχι τη 1η μερα, αν και δυσκολο να κρατηθεις... ;) ) , και αν καποιο καταστημα δε μας ικανοποιει σε μια συναλλαγη μας, ΔΕ ξαναπαμε σε αυτο! 2. Ο,τι αγοραζουμε, και απο οπου και να ψωνιζουμε, ας αφιερωσουμε 5 λεπτα να το ανοιξουμε μπροστα τους! Αν εχει καποιο προβλημα, ζηταμε αμεσα αντικατασταση, αν δε γινει, τα λεφτα μας πισω, και οχι, οπωες ανεφερε φιλος παραπανω, να μας ειδοποιησουν οταν εχουν, να τους ανακοινωσουμε ο,τι δε προκειτε να παρουμε απο αυτους ουτε φλασακι!
Σημειωνω, οτι μεγαλο μεριδιο ευθύνης εχει και η Apple στο να προστατευσει τοσο το Ονομα της, οσο και τον Πελατη της !!! Αλλα...

Υποχρεωση εχουμε και εμεις να διατηρουμε την ΑΞΙΟΠΡΕΠΙΑ μας ως πελατες (και ωε Ελληνες...)

Ολα αυτα με τη καλυτερη των προθεσεων, χωρις να θελω να προσβαλλω κανενα, προσωπικες αποψεις εκφραζω, διαλογο κανουμε! Καλη συνεχεια σε ολους !!! ;)

(Οι εταιριες και τα καταστηματα που αναφερω, ειναι ενδεικτικά...)

Τελευταία επεξεργασία από: aquadigio, 29/03/2012 - 13:33


#102   foivos

foivos

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:smart hub on Samsung tv

Δημοσίευση 29/03/2012 - 21:12

Καλησπέρα στα παιδιά,το μεσημέρι ειδοποιήθηκα από τον διευθυντή του Πλαισίου Μεταμορφωσης Κο Ηλιαδη, να περάσω να αντικατασταθεί το iPad μου, που είχε διάχυση φωτός με καινούργιο σφραγισμένο στο κουτί του,μου ανέφερε πως συνεννοηθηκε με την apple εδώ και του έδωσαν εγγριση για την αντικατάσταση.
Πριν από λίγο γύρισα και βέβαια το καινούργιο το άνοιξα μπροστά τους,το ενεργοποίησα και πήγα με έναν τεχνικό σε σκοτεινό χώρο για να γίνει το τσεκ της διάχυσης φωτός.
Μπορώ να πω πως δεν βρήκα τίποτα που να μου δημιουργεί έστω και την υπόνοια πως κάτι συμβαίνει,έν ολίγοις άψογο!!
Νιώθω δικαιωμένος για την τακτική και την υπομονή μου και σας συνιστώ να κάνετε και εσείς το ίδιο.Εαν συμβεί κάτι μην απογοητευτειτε,όλα διορθώνονται με πίστη,υπομονη και σωστή τακτικη.

#103   aquadigio

aquadigio

    iPH Enthousiast

  • 392 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 29/03/2012 - 21:14

Καλησπέρα στα παιδιά,το μεσημέρι ειδοποιήθηκα από τον διευθυντή του Πλαισίου Μεταμορφωσης Κο Ηλιαδη, να περάσω να αντικατασταθεί το iPad μου, που είχε διάχυση φωτός με καινούργιο σφραγισμένο στο κουτί του,μου ανέφερε πως συνεννοηθηκε με την apple εδώ και του έδωσαν εγγριση για την αντικατάσταση.
Πριν από λίγο γύρισα και βέβαια το καινούργιο το άνοιξα μπροστά τους,το ενεργοποίησα και πήγα με έναν τεχνικό σε σκοτεινό χώρο για να γίνει το τσεκ της διάχυσης φωτός.
Μπορώ να πω πως δεν βρήκα τίποτα που να μου δημιουργεί έστω και την υπόνοια πως κάτι συμβαίνει,έν ολίγοις άψογο!!
Νιώθω δικαιωμένος για την τακτική και την υπομονή μου και σας συνιστώ να κάνετε και εσείς το ίδιο.Εαν συμβεί κάτι μην απογοητευτειτε,όλα διορθώνονται με πίστη,υπομονη και σωστή τακτικη.


Κοιτα να δεις που χρειαζομαστε και dark rooms για να αγορασουμε ενα προιον...

#104   foivos

foivos

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:smart hub on Samsung tv

Δημοσίευση 29/03/2012 - 21:15

Δεν θέλω να παίξω με τον πόνο σου, ούτε και να κάνω τον έξυπνο, αλλά όταν έχουν γραφτεί τόσα για τα προϊόντα τις apple δεν θα έπρεπε να πας λίγο πιο υποψιασμένος(όχι μόνο εσύ αλλά όλοι μας)? Αν κάτσεις και ψάξεις λίγο θα δεις ότι τα ίδια θέματα υπήρχαν για το ipad2 και για το iphone 4/4s.



Για δες φίλε μου εδώ και μην με λες ανυποψίαστο........http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/102553-ipad-2-32gb-3g-white/page__p__932466__fromsearch__1#entry932466

#105   EscapeLand

EscapeLand

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 29/03/2012 - 21:23

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Αν και δεν συμμετέχω πολύ, παρ όλα αυτά διαβάζω καθημερινά τα άρθρα και τις απόψεις σας για τα iphone και τα ipad.
Eγώ προς το παρόν έχω μόνο το iphone 4s και σε λίγο ετοιμάζομαι για το νέο ipad. Την ημέρα της πρώτης κυκλοφορίας ήμουν στο golden i στη Θεσσαλονίκη και το είδα από κοντά. Για να μην σας κουράζω λοιπόν, μπορείτε να μου πείτε με λίγα λόγια, αν και διάβασα μερικά σχετικά, τί είναι αυτή η διάχυση φωτός? Αν το πάρω σε λίγες μέρες - ελπίζω - ή θα προτιμήσω κατάστημα της πόλης μου ή θα πάρω στη Θεσσαλονίκη, αν και νομίζω ότι δεν κερδίζω κάτι. Μπορώ εκείνη τη στιγμή να τους πω ανοίξτε το κουτί και ενεργοποιήστε το να δω μήπως υπάρχει το παραπάνω πρόβλημα?
Αν - ελπίζω να μη μου συμβεί - τελικά υπάρχει πρόβλημα, θα το αναγνωρίσουν ή θα μου το παίζουν Κινέζοι?

Ευχαριστώ και καλό βράδυ σε όλους !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες