Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εγγυημένη ταλαιπωρία FORTHNET


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
79 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2015 - 06:09

Πως τον μετράτε τον θόρυβο ακριβώς ...γιατι ενώ ξεκίνησα πολύ καλά στον με κλειδωμένη ταχύτητα έξω απο το χώρο μου στα 12 ,μέσα πάνω κάτω 10 ,τώρα ξαφνικά εδω και λίγο καιρό έχω πέσει κάτω απο τα 5. ,και ο ΟΤΕ με παπαρωνει !!!


Το ping νομιζω ειναι ο θορυβος. Εγω για παραδειγμα εχω προβλημα οταν παιρνω τηλεφωνο καθως ακουω πολυ παρασιτο. Πολυ ομως. Με εχουν ενημερωσει οτι καλος ο εργολαβος μας εβαλε καλωδια που πηραν υγρασια και εγιναν πρασινα λογω οξειδωσης στο τελικο τους ακρο και προφανως και πρεπει να αλλαχθουν.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 08/09/2015 - 17:09

Το ping νομιζω ειναι ο θορυβος. Εγω για παραδειγμα εχω προβλημα οταν παιρνω τηλεφωνο καθως ακουω πολυ παρασιτο. Πολυ ομως. Με εχουν ενημερωσει οτι καλος ο εργολαβος μας εβαλε καλωδια που πηραν υγρασια και εγιναν πρασινα λογω οξειδωσης στο τελικο τους ακρο και προφανως και πρεπει να αλλαχθουν.



Είχα το ίδιο θέμα και εγώ αυτό που βόρεια να κανείς ειναι να πάρεις παροχή καρφί απο το κεντρικό κουτί στην πολυκατοικία σου ή στο σπίτι σου και να συνδέσεις το router με αυτό. Εγώ πχ τα τηλέφωνα μας ειναι συνδεδεμένα με τον επιτοίχια παροχή (δεν μου έρχεται η λέξη αχαχα ) ενώ τπ router πήρα ενα καλώδιο utp (μένω στον πρώτο ) και παει απευθείας από την παροχή τηλεφώνων που ειναι στην είσοδο μέχρι το δωμάτιο μου που ειναι σχεδόν απο πάνω και σε μπριζα που "κρέμεται" και έτσι έχω απευθείας το router χωρίς να παρεμβάλλεται κάτι (ελπίζω να κατάλαβες τι έχω γράψει γιατι το έστειλα κατα την διάρκεια διαλλειματπς μετά απο 7 ώρες autocad και λίγο έχω χαζέψει :P

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#78   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 13:17

Εμένα πάλι παλιά η forthnet ήταν στα 8 μετα πήγα στη wind που σταθερά με ειχε στα 6 και μόλις μπήκα και εγω στον ΟΤΕ που με έχει σταθερά στα 5

Με 24 άρα συνδρομή , σε τηλεφώνημα διαμαρτυρίας μου είπαν , κύριε είστε 2 χλμ απο το βρόγχο οποτε φυσιολογικό , αν θέλετε ομως μπαίνεται στο Πρόγραμμα της 30αρας γραμμής όπου σε πραγματική ταχύτητα θα ξεπερνάτε τα 10.

Μαλλον χαμηλώνουν σε ταχύτητα τα μικρά προγράμματα για να πηγαίνεις σε μεγαλύτερα.

Διότι το σπίτι μου απο τον βρόγχο αποδεδειγμένα με forthnet έπιανε 8 δεν μπορει τώρα ο ΟΤΕ να λεει οτι φταίει η απόσταση ......

Παιχνίδια εταιριών φίλε ....... Ειναι να μην μπλέξεις .....

Προσωπικά, πέρασα από πολλούς παρόχους (συμπεριλαμβανομένου του ΟΤΕ), αλλά τελικά μόνο με τη Wind έλυσα το πρόβλημα μου. Εκτός από χαμηλό κόστος, πλέον δεν έχω και προβλήματα αποσυνδέσεων που αντιμετώπιζα στο παρελθόν ;)



#79   ckanas

ckanas

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/09/2015 - 09:03

Προσωπικά, πέρασα από πολλούς παρόχους (συμπεριλαμβανομένου του ΟΤΕ), αλλά τελικά μόνο με τη Wind έλυσα το πρόβλημα μου. Εκτός από χαμηλό κόστος, πλέον δεν έχω και προβλήματα αποσυνδέσεων που αντιμετώπιζα στο παρελθόν ;)

Αν και είναι υποκειμενικό τελείως και σε κάθε σύνδεση είναι διαφορετικά τα πράγματα και εγώ από τότε που άλλαξα σε Wind, πέρα από το ότι πληρώνω κάτω από τα μισά που πλήρωνα στο παρελθόν, η σύνδεση είναι μια χαρά



#80   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2015 - 13:04

Αν και είναι υποκειμενικό τελείως και σε κάθε σύνδεση είναι διαφορετικά τα πράγματα και εγώ από τότε που άλλαξα σε Wind, πέρα από το ότι πληρώνω κάτω από τα μισά που πλήρωνα στο παρελθόν, η σύνδεση είναι μια χαρά

Βασικά, αυτό που κατάλαβα προσωπικά είναι ότι η διαφορά έγκειται και στο γεγονός ότι στην περίπτωση της Wind αγόρασα το δικό μου router. Ναι, μου κόστισε κάτι λιγότερο από 30 ευρώ, αλλά αυτή τη στιγμή δεν αντιμετωπίζω το παραμικρό θέμα - μηδέν αποσυνδέσεις, σταθερές ταχύτητες και όλα αυτά χωρίς την ανάγκη επανεκκινήσεων.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες