Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Solved] iTunes problem with apps updates


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   psiout

psiout

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2008 - 21:49

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ρωτήσω κάτι. Έψαξα στο forum και δεν βρήκα κάτι για αυτό δημιουργώ ένα νέο topic.

Όταν βάζω ένα update μιας εφαρμογής που έχω ήδη εγκατεστημένη στο iPhone μου δεν μου την εγκαθιστά. Μου βγάζει το iΤunes error. Θα πρέπει να την απεγκαταστήσω πρώτα από το iPhone και μετά να την ξαναπεράσω, την νέα έκδοση.
Είναι φυσιολογικό αυτό; γίνεται και σε εσάς;

Γιατί αν έχεις κάποια δεδομένα στην εφαρμογή αυτά χάνονται με την διαδικασία απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση. Να τονίσω ότι δεν είναι θέμα pc (iTunes) γιατί έκανα format και μου έκανε το ίδιο και πριν και μετά. Κάνω κάτι λάθος;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/11/2008 - 21:52

Η εφαρμογή είναι νόμιμα αγορασμένη από AppStore ή σπασμένη? Τί μήνυμα σου βγάζει?

Για τις σπασμένες εφαρμογές δεν γίνεται τίποτα. Πρέπει να κατεβάσεις εκ νέου το σπασμένο update και να το περάσεις πάλι.
Για τις νόμιμες εφαρμογές, το iTunes συνήθως αυτόματα βρίσκει τα updates και σε ρωτάει αν θες να το εγκαταστήσεις

#3   psiout

psiout

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2008 - 22:02

Φίλε μου πρώτα από όλα ευχαριστώ για την πολύ γρήγορη απάντησή σου. Όχι όλες μου οι εφαρμογές είναι από το iTunes αγορασμένες/free. Δεν το έχω κάνει jailbrake το iPhone μου.

Μου λέει από όσο θυμάμαι, γιατί πριν λίγο το φόρτισα και δεν θέλω να το ξαναβάλω τώρα για να σου πω ακριβώς, ότι "some application cannot be installed" και έχει μια λίστα με αυτές, οι οποίες είναι αυτές που κατέβασα τα updates τους από το iTunes και δεν μπορεί να μου περάσει τη αναβαθμισμένη έκδοση αυτόματα χωρίς να την διαγράψω πρώτα από το iPhone μου.

Θα παραθέσω screenshot με την πρώτη ευκαιρία.

#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/11/2008 - 22:08

Υπήρχε ένα bug -το οποίο δεν ξέρω αν διορθώθηκε σε όλους- που δεν μπορείς να περάσεις πολλές εφαρμογές μαζί στο iPhone. Δοκίμασε να εγκαταστήσεις μία μία.

#5   psiout

psiout

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2008 - 22:14

Θα το δοκιμάσω και θα πω.

#6   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 16/11/2008 - 23:23

Στο PC έχεις κατεβάσει τα Updates ή προσπαθείς από το iPhone και δεν σε αφήνει να τα κατεβάσεις?

Αν το 2ο τότε μάλλον τα updates θέλουν να τα αγοράσεις... (πχ αν είχες κατεβάσει κάποιο app που ήταν free για περιορισμένο χρονικό διάστημα μπορεί να έκανε Update και να πρέπει να το αγοράσεις)

#7   psiout

psiout

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/11/2008 - 14:17

Παιδιά να σας το θέσω λίγο καλύτερα με ένα παράδειγμα.

Κατέβασα πριν μια εβδομάδα το πρόγραμμα LockBox 1.1. Το εγκατέστησα στο iPhone μου και έγραψα κάποια δεδομένα μέσα.

Πριν 2 μέρες ανοίγω το itunes από το pc μου, πάω εκεί που λέει Applications και μετά πατάω κάτω δεξιά Check for Updates. Και μου βρίσκει την έκδοση LockBox 1.2. Του πατάω να κατεβάσει αυτό το update. Μέχρι εδώ όλα καλά.

Όταν συνδέω το iPhone μου με το pc μου μου ανοίγει αυτόματα το iTunes και πάει να συγχρονίσει εφαρμογές, contacts και τα ρέστα. Όταν πάει να εγκαταστήσει το LockBox 1.2 μου λέει ότι δεν μπορεί να το κάνει. Για να βάλω λοιπόν εγώ την νέα έκδοση θα πρέπει να διαγράψω από το iPhone μου την παλιά 1.1 και να μπει μετά μέσω iTunes η νέα 1.2

Βέβαια μέσω αυτής της διαδικασίας έχω χάσει ό,τι έχω γράψει στην εφαρμογή μέσα στο iPhone.

Είναι φυσιολογικό αυτό ή κάνω κάτι λάθος εγώ;

#8   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/11/2008 - 14:21

κανεις κάτι λάθος. Εμένα εγκαθίστανται καλά τα updates

#9   psiout

psiout

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/11/2008 - 15:43

Τί λάθος θα μπορούσα να κάνω; Μόνο του τα κάνει όλα. Πατάω να κάνει sync όλα τα applications και μου βγάζει ότι δεν μπορεί να εγκαταστήσει όσες εφαρμογές είναι νέες εκδόσεις ήδη εγκατεστημένων προγραμμάτων. Δεν μπορώ να φανταστώ τί μπορώ να κάνω λάθος. Καμιά ιδέα;

#10   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/11/2008 - 16:01

Από το AppStore στο κινητό δοκίμασες?

#11   psiout

psiout

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/11/2008 - 19:30

Προφανώς εννοείς μέσω wifi να κατεβάσω απευθείας στο κινητό το update χωρίς να το κάνω μέσω pc. Ναι το έχω κάνει και πάλι δεν μου έγινε η εγκατάσταση. Προφανώς θα περιμένω και την καινούργια έκδοση μήπως διορθωθεί αλλιώς τί προτείνεται; να πάω Vodafone;

#12   psiout

psiout

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2008 - 11:59

Λοιπόν παιδιά έβαλα τώρα και την καινούργια έκδοση (2.2) αλλά πάλι το πρόβλημα παραμένει. Σας παραθέτω το παρακάτω  screenshot μήπως βγάλετε κάποια άκρη.



#13   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/11/2008 - 13:19

Δοκίμασε μία μία να τις περνάς

#14   psiout

psiout

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2008 - 13:39

Ούτε αυτό πιάνει. Μου φαίνεται περίεργο που δεν το έχετε συναντήσει και άλλοι χρήστες. Πάντως είναι ένα πρόβλημα γνωστό που το έχουν πολλοί. Το έψαξα λίγο παραπάνω στο Internet και βρήκα πολλές συζητήσεις σχετικά με αυτό το πρόβλημα αλλά λύση δεν υπάρχει. Αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένουμε να δεήσει η Apple και να φτιάξει αυτό το bug.

#15   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/11/2008 - 13:44

Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα, αλλά το είχα γενικά στις εγκαταστάσεις εφαρμογών. Το είχα παλια όμως και με το update στο iTunes 8 λύθηκε. Τί να σου πω...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες