Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Η Apple προχωράει σε διενέργεια έρευνας σχετικά με τα προβλήματα συνδεσιμότητας του νέου iPad, σε δίκτυα WiFi


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 05/04/2012 - 11:05

Σύμφωνα με εσωτερικό έγγραφό της Apple, που αφορά την υπηρεσία AppleCare, η εταιρεία έχει ξεκινήσει τη διενέργεια έρευνας σχετικά με τις αναφορές που υπάρχουν για προβλήματα συνδεσιμότητας του νέου iPad, σε δίκτυα WiFi.

Σύμφωνα με τις πρώτες αναφορές χρηστών - αλλά και το έγγραφο της Apple που ακολουθεί - τα φαινόμενα (αδυναμία σύνδεσης σε δίκτυο WiFi, αργές ταχύτητες download και upload κ.α) παρουσιάζονται αποκλειστικά στα μοντέλα WiFi και όχι στα WiFi+3G/4G.

Στο έγγραφο που δίνεται στη δημοσιότητα από το 9to5mac, η Apple αναγνωρίζει ότι ενδέχεται να υπάρχουν προβλήματα με το WiFi σε ορισμένες συσκευές (intermittent connectivity, slow Wi-Fi speeds, Wi-Fi network not seen) και καλεί το προσωπικό της να παρακρατεί τις προβληματικές συσκευές, εφόσον μετά τις απαραίτητες δοκιμές επαληθευτεί ότι το πρόβλημα οφείλεται στο hardware, ώστε να ακολουθήσει περαιτέρω ανάλυση από τους μηχανικούς της εταιρείας.

Αναρτημένη εικόνα
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/04/2012 - 11:09

Παρατηρώ τα τελευταία 2 χρόνια πάντως ότι πολλά από τα προϊόντα της Apple είτε αφορούν hardware είτε software να βγάζουν πολλά bugs που στο παρελθόν δεν υπήρχαν.

Πιστεύω πως οι έλεγχοι τους πριν δοθούν στον τελικό καταναλωτή θα πρέπει να αυξηθούνε...
Once You Go Mac You Never Go Back

#3   Boupas

Boupas

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2012 - 11:15

Παρατηρώ τα τελευταία 2 χρόνια πάντως ότι πολλά από τα προϊόντα της Apple είτε αφορούν hardware είτε software να βγάζουν πολλά bugs που στο παρελθόν δεν υπήρχαν.

Πιστεύω πως οι έλεγχοι τους πριν δοθούν στον τελικό καταναλωτή θα πρέπει να αυξηθούνε...


Με τόση μυστικότητα που επικρατεί πριν την κυκλοφορία των προϊόντων είναι νομίζω δύσκολο να κάνουν εντατικούς ελέγχους.

#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/04/2012 - 11:16

Με τόση μυστικότητα που επικρατεί πριν την κυκλοφορία των προϊόντων είναι νομίζω δύσκολο να κάνουν εντατικούς ελέγχους.


Σίγουρα, αλλά θα αρχίσει να χάνεται και η εμπιστοσύνη του καταναλωτή αν συνεχίσει έτσι...
Once You Go Mac You Never Go Back

#5   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 05/04/2012 - 11:17

Παρατηρώ τα τελευταία 2 χρόνια πάντως ότι πολλά από τα προϊόντα της Apple είτε αφορούν hardware είτε software να βγάζουν πολλά bugs που στο παρελθόν δεν υπήρχαν.

Πιστεύω πως οι έλεγχοι τους πριν δοθούν στον τελικό καταναλωτή θα πρέπει να αυξηθούνε...



δλδ εμεις που περιμενουμε να παραλαβουμε το λευκο 16gb wifi μπορει να το φαμε παλτο?να εχει προβλημα και να ειμαστε στο τρεξιμο?τι μ@λ@κιες τωρα ξεκινησαν παλι?την μια antennagate,την αλλη yellowspot,την αλλη blue hue vs yellow hue,τι ακριβως κανουν δεν τα ελεγχουν??αν ερθει δλδ να μην παραλαβουμε να περιμενουμε την επομενη φουρνια??
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#6   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/04/2012 - 11:19

Το θέμα είναι πως στο hardware (αν και με ταλαιπωρία για την αλλαγή συσκευής) άντε και λύνεται το πρόβλημα.

Προσωπικά είμαι πιο πολύ "εκνευρισμένος" με το software aka Lion που ποτέ δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και το καλοκαίρι θα μας πάει στο Mountain Lion...
Once You Go Mac You Never Go Back

#7   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 05/04/2012 - 11:20

Εφόσον η συσκευή κριθεί ως ελλατωματική, αντικαταστείται.
Behind the Scenes...

#8   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 05/04/2012 - 11:21

Εφόσον η συσκευή κριθεί ως ελλατωματική, αντικαταστείται.


και ποιος ειναι ο επισημος εδω στην ελλαδα για service ipad?εγω το περιμενω απο κωτσοβολο για αγορα
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#9   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/04/2012 - 11:30

και ποιος ειναι ο επισημος εδω στην ελλαδα για service ipad?εγω το περιμενω απο κωτσοβολο για αγορα


Υποθετικά θα πρέπει να απευθυνθείς στο κατάστημα από όπου έγινε η αγορά.

Ο επίσημος εισαγωγέας προϊόντων Apple στην Ελλάδα είναι η iSquare.

http://www.isquare.gr/company-profile
Once You Go Mac You Never Go Back

#10   takhs764

takhs764

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2012 - 11:31

και να το το προβληματακι λεω να του εκανα ενα ρεστορ στην 5.1
αυτο μου συμβαινει απο την μερα που το πηρα οταν φωρτονο γρηγορα σελιδες, αυτο κολαει και παω και κλεινω το wifi και το ανοιγω και αυτο διορθωνετε θα το παρακολουθισω το θεματακι.
και μαλιστα εχω το wifi σε μαυρo 16g

#11   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 05/04/2012 - 11:33

και να το το προβληματακι λεω να του εκανα ενα ρεστορ στην 5.1
αυτο μου συμβαινει απο την μερα που το πηρα οταν φωρτονο γρηγορα σελιδες, αυτο κολαει και παω και κλεινω το wifi και το ανοιγω και αυτο διορθωνετε θα το παρακολουθισω το θεματακι.
και μαλιστα εχω το wifi σε μαυρo 16g

εχεις μονο wifi ετσι?τι αλλα προβληματα εχεις δει?ζεσταινεται?και με wifi δεν εχει δυνατο σημα και τετοια?
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#12   takhs764

takhs764

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2012 - 11:39

εχεις μονο wifi ετσι?τι αλλα προβληματα εχεις δει?ζεσταινεται?και με wifi δεν εχει δυνατο σημα και τετοια?

αδερφε δεν με πειραζει να ζεστενεται ουτε τα αλλα ομως το προβλημα το εχω με το wifi θα κανω πρωτα restore και θα δω πως θα παει

#13   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 05/04/2012 - 11:42

αδερφε δεν με πειραζει να ζεστενεται ουτε τα αλλα ομως το προβλημα το εχω με το wifi θα κανω πρωτα restore και θα δω πως θα παει


ενημερωσε μας φιλε γιατι θα τα φαμε παλτο και δεν μπορω αλλο τα πηγαινε ελα για μ@λ@κιες!!δλδ μας εχουν τρελανει οι μ@κ@κες δεν τα ελεγχουν??πως τα δινουν ετσι ρε μην μ@μησω??!!
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#14   hristoz

hristoz

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/04/2012 - 12:19

έχω το νέο wifi με 32gb. ενώ δεν έχει προβλήματα με θερμοκρασία, παρατηρώ ότι ξαφνικά πολλές φορές ενώ δείχνει ότι έχει σύνδεση το σήμα γίνεται χαμηλότερο ή χάνει τελείως την ταχύτητα download. μάλλον πρέπει να το πάω για έλεγχο.

#15   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 05/04/2012 - 12:20

έχω το νέο wifi με 32gb. ενώ δεν έχει προβλήματα με θερμοκρασία, παρατηρώ ότι ξαφνικά πολλές φορές ενώ δείχνει ότι έχει σύνδεση το σήμα γίνεται χαμηλότερο ή χάνει τελείως την ταχύτητα download. μάλλον πρέπει να το πάω για έλεγχο.

μαλιστα!υπεροχαααα!!εχω ξενερωσει!!
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες