Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

The new iMac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
41 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   AnKi

AnKi

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/10/2009 - 18:36

Αναρτημένη εικόνα

Faster processors.

Quad-core power.
The available quad-core Intel Core i5 or Core i7 “Nehalem” processor in the 27-inch iMac puts four processing cores on one die, so data doesn’t have to travel far to get from core to core. This boosts application performance up to 2x over the previous-generation iMac.1 And unlike systems that connect memory to the processor through a separate controller, these quad-core processors connect memory directly to the processor, improving memory bandwidth up to 2.5x.2

Turbo Boost.
A quad-core iMac also benefits from Turbo Boost. If you’re using an application that doesn’t need every core, Turbo Boost shuts off the idle cores while simultaneously increasing the speed of the active ones.

Built for more cores.
Mac OS X Snow Leopard is designed to take advantage of this advanced processor architecture, so every Intel processor reaches its full potential on iMac.

Faster graphics.

Options for everyone.
iMac offers graphics options designed to make the most of every pixel. Whether you’re an amateur filmmaker or an avid gamer, iMac gives you faster, smoother, clearer graphics across the board.

Start with advanced graphics.
The 21.5-inch iMac offers great graphics performance with the integrated NVIDIA GeForce 9400M graphics processor or the ATI Radeon HD 4670. The 27-inch iMac comes with dedicated high-performance ATI graphics across the line.

Upgrade to top-of-the-line graphics.

The ATI Radeon HD 4670 graphics processor delivers up to 4x faster performance than the NVIDIA GeForce 9400M — ideal for 3D games and graphics-intensive applications.3 For the ultimate in graphics performance, choose a 27-inch iMac with the ATI Radeon HD 4850 graphics processor.

Τελευταία επεξεργασία από: AnKi, 20/10/2009 - 18:43


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ApoelAndreas

ApoelAndreas

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2009 - 22:53

Αγορασε κανεις το νεο iMac, Macbook ή Magic Mouse??

#3   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2009 - 23:01

παράγγειλα εγώ το macbook απο applestore βελγιου 929 ευρώ

#4   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2009 - 01:10

Παράγγειλα τον iMac 27" τον "μικρό" και όχι το τετραπύρηνο όπλο (γιαί μετά ξεφεύγεις και λες αφού πάω που πάω δεν βάζω i7 αντί i5, και δεν νοείται να τον αφήσεις και ξυπόλητο με 4GB Ram, έ και το ένα terra κάντο δύο και μετά ψάχνεις να βρεις πως έφτασες στα 3,5 χιλιάρικα...)

Σοβαρά πάντως τώρα πριν κυκλοφορήσουν τα νέα Mac υπολόγιζα ένα budget 1.5 χιλιάρικο χοντρικά και χαίρομαι τρελά που είχα την δυνατότητα να τον παραγγείλω.

Προβληματίζομαι μόνο για την κάρτα γραφικών που έχει ακουστεί πως παρουσιάζει προβλήματα (φήμες για την ώρα, η Apple δεν μιλάει) και η αλήθεια είναι πως έχω μπει στο δίλλημα να αλλάξω την παραγγελία και να βάλω την 4850 με τα 512MB αντί της 4670 με τα 256MB...

Το όλο θέμα είναι ότι θέλω (και χρειάζομαι) τον υπολογιστή...χθές και το iMac με αλλαγή της κανονικής κάρτας γραφικών θεωρείται built-to-order από την rainbow (και την Apple) οπότε θα αργήσει πάρα πολύ να έρθει...

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 03/11/2009 - 01:17


#5   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2009 - 10:26

http://www.plaisio.g...A-MB953GR-A.htm

Να'ναί καλά το ΕΣΠΑ και τα προγράμματα για μηχανικούς. Ελπίζω μέχρι τέλος Νοεμβρίου να το έχω μαζί με το touchsmart 600-1000.

#6   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2009 - 11:35

Η λέξη κλειδί στο site του πλαισίου είναι το: αναμένεται σύντομα... :mad: ενώ το 27" με την 4670 είναι άμεσα διαθέσιμο...

Thanks για το link anyway...

Τελικά πάντως θα...αλλάξω παραγγελία - γιατί σε ορίζοντα 5-ετίας (τόσο με πήγε και ο iMac G5) καλό θα ήταν να έχω την καλύτερη κάρτα γραφικών (ανάμεσα στις δύο) που είναι soldered στο motherboard οι άτιμες, η οποία είναι και 80% πιο γρήγορη και με τη διπλάσια μνήμη...

Το έξτρα κόστος δεν είναι μεγάλο και ο υπολογιστής παραμένει ο καλύτερος value-for-money

Οπότε κι εγώ για τέλη Νοέμβρη με βλέπω... :D

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 03/11/2009 - 11:37


#7   iSt4ri

iSt4ri

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2009 - 09:50

Παιδιά,καλημέρα.Θέλω και εγώ να αγοράσω τον iMac αλλά δεν θέλω να μπλέξω με rainbow κλπ.Μπήκα στο applestore της Αμερικής αλλά από εκεί παραγγέλνουν μόνο όσοι είναι απο Αμερίκή..Εσείς από πού παραγγέλνετε (και έρχεται Ελλάδα)???Πόσο καιρό κάνει για να έρθει???Επίσης θέλω να ρωτήσω,όταν αγοραζουμε Η/Υ από εξωτερικό πλήρώνουμε επιπλέον φόρους για εκτελωνισμό του προιόντος??Αυτά!!(Όπως καταλάβατε είμαι λίγο άσχετος με αγορές μέσω internet :) )

#8   yanisone

yanisone

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2009 - 10:48

Τι εννοείς να μην μπλέξεις με Rainbow? Για το αν (μακριά απο εμάς) πάθει κάτι ο υπολογιστής? Πάλι με Rainbow θα μπλέξεις στο θέμα εγγύησης από όπου και αν αγοράσεις το Mac, αφού η εγγύηση είναι 1 έτους διεθνής.
Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις τίποτα παραγγέλνοντας το απ' έξω, τόσα καταστήματα πλέον στην Ελλάδα πωλούν Apple και οι τιμές δεν διαφέρουν πολύ (αν βάλεις και τα μεταφορικά για τον ογκώδη iMac). Και φυσικά θα έχεις ελληνικό πληκτρολόγιο (αν σε ενδιαφέρει).

#9   iSt4ri

iSt4ri

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2009 - 10:59

Ναι τα ξέρω αυτά φίλε μου..Απλά για τις τιμές έχω ακούσει ότι συμφέρει απ'έξω...Για αυτό ρωτάω όλα τα παραπάνω..

#10   geoko86

geoko86

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 11/11/2009 - 14:50

Παιδιά αυτή την στιγμή που σας γράφω είμαι στο public και πρόκειται να αγοράσω το imam 21,5" γιατί θα στραβωθω πιστεύω με την 27´´.....
Τεσπα αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με το office στα iMac...είδα εδώ στο μαγαζί για να το αγοράσω κοστίζει 559 euros...!!!!! Δεν είμαστε καλά....σιγουα υπάρχει τρόπος εγκατάστασης «μαύρου» office όπως κάνουμε και στα pcs??? ή η apple το εμποδίζει αυτό με το λογισμικό της...φωτιστεί με παρακαλώ!!!!

#11   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2009 - 15:28

Ναι τα ξέρω αυτά φίλε μου..Απλά για τις τιμές έχω ακούσει ότι συμφέρει απ'έξω...Για αυτό ρωτάω όλα τα παραπάνω..

Φίλε είναι παλιά ιστορία αυτό που αναφέρεις. Πράγματι οι τιμές σε ευρώ εδώ πέρα είναι περίπου ίδιες σε δολλάρια (άρα φτηνότερα στις ΗΠΑ)

Κατ'αρχήν το κάθε Apple Store πουλάει στη χώρα του.

Η Rainbow (που άλλαξε χέρια καθώς αγοράστηκε από τον όμιλο InfoQuest) θα ξεκινήσει το Apple Care, που είναι η παγκόσμια εγγύηση των Mac - ή και η επέκταση της ήδη υπάρχουσας εγγύησης. Ακόμα δεν έχει ξεκινήσει πάντως.

Αν μιλούσες για κανένα φορητό MacBook όλο και κάποιον θα μπορούσες να βρεις να στο φέρει

Αν παραγγείλεις iMac πάντως από ΗΠΑ θα πληρώσεις δασμούς με βάση την αξία του προϊόντως και τρελά μεταφορικά, οπότε το ξεχνάς.

Παιδιά αυτή την στιγμή που σας γράφω είμαι στο public και πρόκειται να αγοράσω το imam 21,5" γιατί θα στραβωθω πιστεύω με την 27´´.....
Τεσπα αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με το office στα iMac...είδα εδώ στο μαγαζί για να το αγοράσω κοστίζει 559 euros...!!!!! Δεν είμαστε καλά....σιγουα υπάρχει τρόπος εγκατάστασης «μαύρου» office όπως κάνουμε και στα pcs??? ή η apple το εμποδίζει αυτό με το λογισμικό της...φωτιστεί με παρακαλώ!!!!

1. Υπάρχουν και Authorised Resellers από όπου μπορείς να αγοράσεις τον iMac οι οποίοι είναι "ελαστικοί" στο να σου περάσουν κάποια προγράμματα original (χωρίς βέβαια να σου δίνου DVD εγκατάστασης) εφόσον είναι για προσωπική χρήση και γενικότερα εξυπηρετούν τον πελάτη, καθώς ο ανταγωνισμός με Πλαίσιο/Public είναι σκληρός.

2. Όσον αφορά στα προγράμματα ότι ισχύει για PC ισχύει και σε Mac. Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν να αγόρασε το Office για Mac.

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 11/11/2009 - 15:32


#12   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 11/11/2009 - 15:41

Το Apple Care μπορει καποιος να το αγορασει απο εξωτερικο (ακομα και μεσω internet), αρκει να δηλωσει διευθυνση εξωτερικου στην αρχικη εγγραφη. Μετα με ενα απλο τηλεφωνημα μπορει να δηλωσει αλλαγη διευθυνσης και να δωσει της Ελλαδας. Κατα τ'αλλα το Apple Care ισχυει κανονικοτητα στην Ελλαδα, και καλυπτεσαι πληρως.

τωρα, περα απο το πλαισιο και το public, υπαρχουν και αλλα πιο εξιδικευμενα καταστηματα για προιοντα mac.
δυο απο αυτα ειναι η System Graph και η Document.

#13   iSt4ri

iSt4ri

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2009 - 15:46

παράγγειλα εγώ το macbook απο applestore βελγιου 929 ευρώ

Το παληκάρι από εδώ πώς αγόρασε απο applestore του Βελγίου??Επίσης έχω συγγενείς στην Αμερική..Αν μου το παρουν απο εκεί και μου το φέρουν θα πληρώσουν τέλη στο τελωνείο???

#14   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 11/11/2009 - 15:52

Το παληκάρι από εδώ πώς αγόρασε απο applestore του Βελγίου??Επίσης έχω συγγενείς στην Αμερική..Αν μου το παρουν απο εκεί και μου το φέρουν θα πληρώσουν τέλη στο τελωνείο???


αντε και να καταφερουν να περασουν κανα macbook... Αλλα τον iMac πως θα τον μεταφερουν??

επισης αν θυμαμαι καλα, παλιοτερα τουλαχιστον, πτησεις απο Αμερικη περνανε απο ελεγχο στο αεροδρομιο... δεν ξερω αν ισχυει ακομα.. αν ισχυει, μπλεκεις παλι με τελωνειο..

αν και την τελευταια φορα που ηρθα απο Βοστονη, μεσω Αμστερνταμ, επειδη η ανταποκριση ηταν απο Ευρωπη δεν ειχα προβλημα...

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 11/11/2009 - 15:54


#15   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/11/2009 - 16:11

απο ευρώπη δεν υπάρχη θέμα τελωνείου

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες