Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Μεταχειρισμένα Mac με τιμή στα ύψη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
108 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 13/04/2012 - 19:38

Γειά σας παρακολουθώ πολύ συχνά τις αγγελίες για τα macbook/macbook pro/imac.Αυτό που έχω παρατηρίσει είναι ότι όλοι όσοι έχουν κάποιο mac και βάζουν αγγελια για να το πουλήσουν υπερεκτιμούν την αξία του.Έχω δει χρήστη να το πουλάει μάλιστα σε μεγαλύτερη τιμή από την κανονική και χρήστη να ζητάει για ένα "πεθαμένο" μηχάνιμα χρήματα με τα οποία παίρνεις ένα πολύ καλό και σύγχρονο laptop.Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί συμβαίνει αυτό? ευχαριστω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/04/2012 - 19:39

Τα πιθανότερα σενάρια είναι άγνοια και δόλος.

Follow me on twitter


#3   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 13/04/2012 - 19:42

Θέλω ένα air 11 και ζητάνε 900 ημαρτον ρε παιδια

#4   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2012 - 19:45

Τα Mac έχουμε μεγάλη μεταπωλητική αξία διότι και η αρχική τους είναι στα ύψη. Τϊ νομίζετε; PC αγοράζετε; Αν σας φαίνονται ακριβά, αφήστε το χόμπι για άλλους.

Τόση είναι η αξία τους και τα παιδιά κάνουν καλά που δεν τα σκοτώνουν τα μηχανήματα.

Με το συμπάθειο κιόλας

#5   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 13/04/2012 - 19:49

.Δεν είναι δυνατον να ζητάνε για ενα μοντέλο του 2009 την 950 ευρό όταν το μοντέλο του 2011 κάνει 1080(όχι από plaisio και τέτοια).Συμφωνώ οτι τα mac είναι πολύ καλόι υπολογιστές αλλά αν ψάξεις στο ebay θα βρεις μοντέλο που εδώ το δίνουν 1500 με 700.Μήπως θα έπρεπε να συνβαδίσουμε λίγο με την πραγματικότητα?

Τα Mac έχουμε μεγάλη μεταπωλητική αξία διότι και η αρχική τους είναι στα ύψη. Τϊ νομίζετε; PC αγοράζετε; Αν σας φαίνονται ακριβά, αφήστε το χόμπι για άλλους.

Τόση είναι η αξία τους και τα παιδιά κάνουν καλά που δεν τα σκοτώνουν τα μηχανήματα.

Με το συμπάθειο κιόλας

Δεν νομίζω ότι είναι έτσι και μην είσαι εριστικος δεν ξέρεις την οικονομική κατάσταση εσύ του καθένα κανε μια βόλτα στο mac2cell

#6   m4b

m4b

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 13/04/2012 - 19:52

Φίλε μου, no offense, αλλά ελεύθερη αγορά είμαστε. Ο καθένας πουλάει σε ότι τιμή θέλει. Αν δεν σ' αρέσει η τιμή απλά δεν αγοράζεις από αυτόν.

Γενικά πάντως όλα τα προϊόντα της apple έχουν υψηλή μεταπωλητική αξία.

#7   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2012 - 19:53

παιδία όσο θέλει πουλάει ο καθένας... Και το παζάρι είναι θεμιτο , δεν καταλαβαίνω κάποιους που "προσβάλονται " αν ο αγοραστης ζητήσει τιμή προς τα κάτω... Ρίσκο να μείνει στον πωλητή για πάντα , ρίσκο να χαθεί "ευκαιρία" στον αγοραστή για 20 ευρώ παζάρι . Υπάρχουν και εκτιμητές στο δίκτυο για mac

#8   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 13/04/2012 - 19:55

Φίλε μου, no offense, αλλά ελεύθερη αγορά είμαστε. Ο καθένας πουλάει σε ότι τιμή θέλει. Αν δεν σ' αρέσει η τιμή απλά δεν αγοράζεις από αυτόν.

Γενικά πάντως όλα τα προϊόντα της apple έχουν υψηλή μεταπωλητική αξία.

Όντως όμως στα μηχανήματα της Apple η μεταπωλητική αξία είναι πολύ μεγαλύτερη των άλλων. Γιατί; Διότι απλούστατα η Apple «ελέγχει» τον κύκλο ζωής των μηχανημάτων. Ένα no-name PC που θα το πάρεις κομμάτι-κομμάτι, σε ένα μήνα που θα βγει π.χ. καινούρια CPU, είναι πλέον παλιό. Αυτό δε συμβαίνει με τα μηχανήματα της Apple διότι «ανανεώνονται» το πολύ 2-3 φορές το χρόνο. Έτσι και 4 μήνες μετά να το πουλήσεις, είναι και πάλι "state-of-the-art" και τελευταίο μοντέλο.αλλά φιλε μου οι τιμες ειναι με βαση την Ελληνικη αγορα και οχι το refurbished apple store των ΗΠΑ.Αν εδω ενα macbook που κανει στο apple store 1500$ το δινουν για 1700 ευρο τι περιμενεις?

#9 Guest_emeliss_*

Guest_emeliss_*

Δημοσίευση 13/04/2012 - 20:01

Air 11άρι θα βρεις στα 700€. Μάλλον δεν έψαξες αρκετά. Επίσης καλό θα είναι να μην κοιτάς μόνο στο forum που γράφουμε.

Δεν είναι λίγοι αυτοί που ψάχνουν για κορόιδα, με το συμπάθειο κιόλας.

#10   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2012 - 20:01

Όντως όμως στα μηχανήματα της Apple η μεταπωλητική αξία είναι πολύ μεγαλύτερη των άλλων. Γιατί; Διότι απλούστατα η Apple «ελέγχει» τον κύκλο ζωής των μηχανημάτων. Ένα no-name PC που θα το πάρεις κομμάτι-κομμάτι, σε ένα μήνα που θα βγει π.χ. καινούρια CPU, είναι πλέον παλιό. Αυτό δε συμβαίνει με τα μηχανήματα της Apple διότι «ανανεώνονται» το πολύ 2-3 φορές το χρόνο. Έτσι και 4 μήνες μετά να το πουλήσεις, είναι και πάλι "state-of-the-art" και τελευταίο μοντέλο.αλλά φιλε μου οι τιμες ειναι με βαση την Ελληνικη αγορα και οχι το refurbished apple store των ΗΠΑ.Αν εδω ενα macbook που κανει στο apple store 1500$ το δινουν για 1700 ευρο τι περιμενεις?

Σίγουρα η ελληνικη αγορά είναι μικρή και οι τιμές λόγω έλλειψης ανταγωνισμού δυσθεώρητες και πολλές φορές αδικαιολόγητα υψηλές, άλλωστε σε τι πράγμα υπάρχει μέτρο σε αυτή τη χώρα (στην οποία βέβαια επισημάνθηκε η αξία του). Όλα ,εξοπλιστικά, δρόμοι κτλ με καπέλλο ... Ευκαιρίες πάντως προκύπτουν όταν η apple βγάζει καινούρια μοντέλα γεγονός που γίνεται κάθε χρόνο. Απλά θέλει λίγο κυνήγι της λιλιπούτειας ελληνικης αγοράς , αν δεν έχεις μπάρμπα στο Αμέρικα!

Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 13/04/2012 - 20:02


#11   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 13/04/2012 - 20:09

Air 11άρι θα βρεις στα 700€. Μάλλον δεν έψαξες αρκετά. Επίσης καλό θα είναι να μην κοιτάς μόνο στο forum που γράφουμε.

Δεν είναι λίγοι αυτοί που ψάχνουν για κορόιδα, με το συμπάθειο κιόλας.

Αυτό πιστεύω και εγώ στα 700 είναι καλα

#12   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2012 - 20:11

11 άρι 2010 ή 2011?

#13   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 13/04/2012 - 20:13

2010 core 2 duo

#14   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/04/2012 - 20:23

http://www.mediamark...803,261713.html


και κατα διαστηματα το εχω δει και με λιγοτερα.

http://www.mediamark...803,224553.html

Τελευταία επεξεργασία από: andreas37d, 13/04/2012 - 20:26


#15   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/04/2012 - 20:49

παιδιά η χώρα πάει καταδιαόλου...ανταλλακτικό που η ΈΛΒΟ ζητάει 2100 απο την ίδια την κατασκευάστρια εταιρία το βρήκα 270 μαζί με τα μεταφορικά...τα σχόλεια περιττά για το που θα το αγοράσω...οι τιμές των mac και εγώ πιστεύω πως είναι αρκετά τσιμπιμένες, λόγω του ότι όπως είπαν ποιο πάνω είναι μικρή η διαθεσιμότητα των μεταχειρισμένων. Όσο ποιο λίγα υπάρχουν, τόσο ποιο ακριβά πωλούντε.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες