Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Το «ανοιχτό Internet» της Google


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/04/2012 - 13:40

Αναρτημένη εικόνα


Ο Sergey Brin -συνιδρυτής της Google- παραχώρησε συνέντευξη στην Guardian αναφερόμενος στην επίθεση που δέχεται η εταιρεία από «ισχυρές δυνάμεις», όπως κυβερνήσεις και τη βιομηχανία του θεάματος που προσπαθούν να καταπολεμήσουν την πειρατεία αλλά και τις Apple και Facebook, οι οποίες ασκούν σφιχτό έλεγχο στο είδος του λογισμικού που μπορεί να εγκατασταθεί στις πλατφόρμες τους. Ο Brin αναφέρει χαρακτηριστικά ότι αυτές οι δυνάμεις «έχουν παραταχθεί ενάντια του ανοιχτού Internet σε ολόκληρο τον κόσμο».
Η δήλωση αυτή του Brin μπορεί να θεωρηθεί τουλάχιστον αστεία προερχόμενη από μια εταιρεία που τους τελευταίους μήνες. τουλάχιστον, έχει κάνει ορισμένα πράγματα που μόνο «ανοιχτά» δεν μπορούν να χαρακτηριστούν.

Ο Brin αναφέρει ότι η Google δεν θα ήταν δυνατό να υπάρξει εάν η Facebook κυριαρχούσε στο Internet. «Πρέπει να παίξεις με τους δικούς τους κανόνες που είναι πολύ περιοριστικοί», είπε. «Το περιβάλλον στο οποίο αναπτύξαμε την Google και ο λόγος που ήταν εφικτό να φτιάξουμε μια μηχανή αναζήτησης είναι επειδή το ίντερνετ ήταν ανοιχτό. Όταν έχεις τόσο πολλούς κανόνες αυτό αποτελεί τροχοπέδη στην καινοτομία».

«Χάνονται πολλά όταν για παράδειγμα όλες οι πληροφορίες βρίσκονται μέσα στις εφαρμογές - τα δεδομένα δεν εντοπίζονται από web crawlers. Δεν μπορείς να τα αναζητήσεις», είπε ο Brin.

Οι δηλώσεις αυτές μπορούν να θεωρηθούν ιδιαίτερα επικίνδυνες αφού αυτό που λέει ο Brin ουσιαστικά είναι ότι ο μόνος τρόπος αναζήτησης είναι μέσω της Google και ότι το Internet είναι μόνο ότι η Google μπορεί να "δει" και να προσφέρει διαφημίσεις.


[via The Guardian]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/04/2012 - 14:08

είναι πολύ λυπηρό το παιχνίδι που παίζεται στις πλάτες του ''open source'' και δυστυχώς οι εταιρείες και τα κεφάλαια βγάζουν εκατομμύρια πάνω σε ιδέες και προτιμήσεις των ανθρώπων, καταναλωτών
και οι μεν και οι δεν του ''πολεμου'' νοιάζονται για το κέρδος τους και όχι για τους πελάτες τους και όλα αυτά τα σχόλια και οι φήμες είναι επικοινωνιακά παιχνίδια.
Λες και ''κοστίζει'' το ελευθερο ιντερνετ

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 16/04/2012 - 14:09


#3   alianos

alianos

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/04/2012 - 16:17

Στην περιληψη του άρθρου έχεις συμπεριλάβει πολύ αποσπασματικά κομμάτια, κανεις αποτελεσματικά ότι κάνουν οι μεγάλοι δημοσιογράφοι. Αυτο για μένα, δεν είναι καλό!

Μπορει τα λεγόμενα του Brin να προέρχονται απο το γεγονός οτι χάνουν κομμάτι της πίτας, αλλα η πολιτική της google είναι σαφώς καλύτερη απο του facebook και αναμφισβήτητα καλύτερη απο της apple. Ας αναλογιστούμε το πιο απλό, γιατι υπάρχει η ανάγκη για το cydia? Η απάντηση σε αυτη την ερώτηση συνοψίζει αρκετά καλά το πως παίζει το παιχνίδι ο καθένας.

Είναι σα να χτίζεις ένα χώρο για skating δωρεαν και να βάζεις μεσα διαφημίσεις. Ναι βγάζεις κέρδος απο τις διαφημίσεις αλλα ο κόσμος κάνει skate δωρεαν, όπως θέλει, όποτε θέλει και με ότι θέλει. Δεν του λεει κανεις τι είδος σανίδας επιτρέπετε και τι κόλπα μπορει να κάνει. Είσαι υπέυθυνος για τις πράξεις σου. Άραγε θα υπήρχε η Guernica αν ο Picasso την ζωγράφιζε στην κεντρική πλατεία του Βερολίνου?


Οι δηλώσεις αυτές μπορούν να θεωρηθούν ιδιαίτερα επικίνδυνες αφού αυτό που λέει ο Brin ουσιαστικά είναι ότι ο μόνος τρόπος αναζήτησης είναι μέσω της Google και ότι το Internet είναι μόνο ότι η Google μπορεί να "δει" και να προσφέρει διαφημίσεις.


Ο Brin δεν λέει κατι τέτοιο, αυτο είναι ένα εσφαλμένο δικό σου συμπέρασμα. Ο Brin λέει μια αντικειμενική αληθεια, όταν τα δεδομένα είναι μέσα στις εφαρμογές, δεν μπορεις να αναζητήσεις (με αποτέλεσμα φυσικά αυτοι -που αυτή ήταν η δουλεία τους- να έχουν φάει γερο τσιβι!). Το ίδιο πρόβλημα όμως έχει και το Bing και η Yahoo! δεν το έχει μόνο η google, και πραγματικά δεν βλέπω την συνάφεια απο τα λεγόμενα του Brin στον ισχυρισμό "το Internet είναι μόνο ότι η Google μπορεί να "δει" και να προσφέρει διαφημίσεις". Μήπως, λέω μήπως, βγάζεις κάποια προσωπική απέχθεια...?

#4   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 16/04/2012 - 16:38

Παίδες το internet είναι ανοικτό κ θα είναι ανοικτό. Δεν περιορίζεται από κανεναν. Η google, η apple, το fb κλπ κλπ τώρα είναι. Δεν ξέρουμε αν σε 10-20 χρόνια θα υπάρχουν όπως δεν γνωρίζουμε κ τί μορφή θα έχει το διαδίκτυο. Το σίγουρο πάντως είναι ότι είναι αστείο να αξούσ τέτοιους κολοσσούς να τσακώνονται.

#5   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/04/2012 - 16:39

επειδή είναι (σχεδόν) αναδημοσίευση το παρόν άρθρο αρα μπορεί και να μην αποτυπώνει την άποψη του mod μας
εγώ θα θελα να ρωτήσω (πάλι) ποιος ο λόγος που οι mod μας αναλώνονται σε αναδημοσιεύσεις??
και τι σκοπο εξηπηρετουν στην ροή του φόρουμ ?

#6   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/04/2012 - 17:17

Μπορει τα λεγόμενα του Brin να προέρχονται απο το γεγονός οτι χάνουν κομμάτι της πίτας, αλλα η πολιτική της google είναι σαφώς καλύτερη απο του facebook και αναμφισβήτητα καλύτερη απο της apple. Ας αναλογιστούμε το πιο απλό, γιατι υπάρχει η ανάγκη για το cydia? Η απάντηση σε αυτη την ερώτηση συνοψίζει αρκετά καλά το πως παίζει το παιχνίδι ο καθένας.


Δεν θα έπαιρνα ως δεδομένο ότι η πολιτική της Google είναι καλύτερη από αυτή της Facebook ή της Apple. Είναι διαφορετική. Για μένα, μάλιστα, είναι χειρότερη. Η ανάγκη για το Cydia δεν ξέρω γιατί υπάρχει. Αν ρωτήσεις οι περισσότεροι θα σου πουν για τις σπασμένες εφαρμογές. Πέρα από κάποια πραγματικά εντυπωσιακά χρήσιμα και έξυπνα tweaks ας μην ξεχνάμε ότι το Cydia εκμεταλλεύεται κενό ασφαλείας στο λειτουργικό μας σύστημα. Αν υπήρχε τέτοιο κενό στο OS X ή Windows 7 θα αντιδρούσαμε διαφορετικά.

Ο Brin δεν λέει κατι τέτοιο, αυτο είναι ένα εσφαλμένο δικό σου συμπέρασμα. Ο Brin λέει μια αντικειμενική αληθεια, όταν τα δεδομένα είναι μέσα στις εφαρμογές, δεν μπορεις να αναζητήσεις (με αποτέλεσμα φυσικά αυτοι -που αυτή ήταν η δουλεία τους- να έχουν φάει γερο τσιβι!). Το ίδιο πρόβλημα όμως έχει και το Bing και η Yahoo! δεν το έχει μόνο η google, και πραγματικά δεν βλέπω την συνάφεια απο τα λεγόμενα του Brin στον ισχυρισμό "το Internet είναι μόνο ότι η Google μπορεί να "δει" και να προσφέρει διαφημίσεις". Μήπως, λέω μήπως, βγάζεις κάποια προσωπική απέχθεια...?


Ο Brin αναφέρει ότι το Google Search δεν θα μπορούσε να είχε δημιουργηθεί σήμερα γιατί εάν το Facebook κυριαρχούσε δεν θα μπορούσε να είχε πρόσβαση στα δεδομένα του και άρα να προσφέρει τις υπηρεσίες που προσφέρει τώρα. Το ίδιο επιχείρημα λέει και για τις εφαρμογές που λόγω της φύσης τους δεν είναι δυνατόν να τις «δεις» με web crawlers. Σκέψου ότι για πολλούς -αν όχι όλους- αν κάτι δεν υπάρχει στο Google...πολύ απλά δεν υπάρχει. Η βιωσιμότητα μιας ιστοσελίδας εξαρτάται από το πως την βλέπει η Google. Η Google θέλει να ξέρει και να βλέπει τα πάντα γιατί έτσι εξυπηρετεί τους διαφημιστές της.

Με το Facebook και την Apple, ωστόσο, η Google δεν έχει την ίδια δύναμη γιατί δεν έχει πρόσβαση στα δεδομένα τους. Γιατί νομίζετε ότι προσπαθεί τόσο πολύ να πετύχει το Google+? Όσο πιο πολλά προσωπικά δεδομένα έχει στην κατοχή της για τους χρήστες, τόσο καλύτερα για αυτήν. Είναι θέμα χρόνου μέχρι η Facebook να λανσάρει το δικό της AdSense και να κατατροπώσει την Google. Γιατί; Γιατί γνωρίζει τα πάντα για μας μέσω του Facebook. Η Google από την άλλη γνωρίζει μόνο κάποια keywords που χρησιμοποιούμε. Μεγάλη διαφορά.

Όταν ο Brin λέει ότι η Facebook και η Apple λειτουργούν ενάντια του «ανοιχτού Internet» επειδή δεν μπορεί να κάνει index το Facebook και τις εφαρμογές ποιανού το συμφέρον σκέφτεται δηλαδή; Προσωπικά, μου φαίνεται ξεκάθαρο ότι για την Google οτιδήποτε μπορεί να «δει» είναι για το κοινό καλό και οτιδήποτε δεν μπορεί να «δει» είναι εναντίον του «ανοιχτού Internet». Για την Google προφανώς το Internet είναι ό,τι βλέπει.

επειδή είναι (σχεδόν) αναδημοσίευση το παρόν άρθρο αρα μπορεί και να μην αποτυπώνει την άποψη του mod μας
εγώ θα θελα να ρωτήσω (πάλι) ποιος ο λόγος που οι mod μας αναλώνονται σε αναδημοσιεύσεις??
και τι σκοπο εξηπηρετουν στην ροή του φόρουμ ?


Αναδημοσίευση; Σαφώς...από την Guardian. To σχόλιο είναι δικό μου και φαντάζομαι ότι βρίσκει αρκετούς σύμφωνους.

Είναι ένα ενδιαφέρον θέμα προς συζήτηση. Το δικό σου σχόλιο από την άλλη δεν θεωρώ ότι έχει κάποιο νόημα ύπαρξης.

Follow me on twitter


#7   alianos

alianos

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/04/2012 - 17:58

Συμφωνούμε λοιπον οτι η google δεν το κάνει για εμας του καλους χρήστες, αλλα για εμάς τους καλους πελάτες. Προφανώς προσπαθεί να εξηπηρετήσει τα δικά της συμφέροντα με το όλο θέμα του "ανοιχτου internet" γιατι αυτό είναι στο στοιχείο της, το θέμα όμως είναι σε αυτόν τον πόλεμο συμφερόντων με ποιον κολοσσό είναι πιο κοντα τα δικά μας συμφέροντα.


Όσων αφορά το cydia, οι σπασμένες εφαρμογές είναι ένα θέμα αλλα η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω το κινητό μου όπως εγω θέλω είναι ένα αλλο. Πως θα ένιωθες αν σου πουλούσαν αυτοκίνητο στο οποίο υπάρχει cdplayer, αλλα μπορείς να παίξεις μόνο jazz (βλέπε iphone+bluetooth). Άλλα το iphone δεν έχει σοβαρο ανταγωνιστή για αυτο τα καταπίνουμε όλα.

Η apple έχει την πιο περιοριστική πλατφορμα που δημιουγήθηκε ποτε και να σημειώσω, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να περάσεις εφαρμογές εκτος αν τις αγοράσεις απο το store της, στο οποίο store ασκει ασφηκτικό έλεγχο (φαντασου να συνέβετε το ίδιο στα windows ε, δεν υπήρχε ούτε firefox, ούτε mtorrent, ουτε vlc καλά καλά...). Το μοναδικό μέρος για να κάνεις μια προσθήκη στο αυτοκινητό σου ειναι η αντιπροσωπεία, φρικτό.

Πολύ σωστά σήμερα, φτάσαμε δυστυχώς στο σημείο που αν δεν υπάρχεις στην google, δεν υπάρχεις στο internet. Όμως -και εδω είναι το κλειδί- η google καταβάλει κάθε προσπάθεια να υπάρχεις στο internet ακόμα και αν το κάνει για τα δικά της συμφέροντα, δεν ασκεί λογοκρισία η ίδια και με την παρούσα κατάσταση δεν της επιβάλετε κιόλας! (που ήταν και το ζουμι της συνέντευξης παρ΄επιτόντως)

Σίγουρα τα πράματα δεν είναι ασπρο μαύρο, το εύρος είναι μεγάλο και οι συγκρίσεις είναι δύσκολες, αλλα πραγματικά εγω δεν βρίσκω επιχειρήματα υπερ της apple σε αυτο το κομμάτι.


ΥΓ. Όσων αφορα το κενό ασφαλείας που δεν θεωρω οτι έχει συνάφεια με την ανάγκη ύπαρξης του cydia, το μόνο που μας λέει είναι οτι το iphone έχει κενο ασφάλειας, και εμείς αντι να γρινιάξουμε όπως θα κάναμε κανονικά λέμε και ευχαριστώ γιατι μπορέσαμε να κάνουμε την δουλειά μας. Σκέψου που μας έφτασε η πολιτική της apple (που την θεωρείς και καλύτερη) να κοιταει ένα community ολόκληρο πως θα γίνει ΝΑ ΜΗΝ κλείσουν την τρύπα.

#8   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/04/2012 - 21:28

Η apple έχει την πιο περιοριστική πλατφορμα που δημιουγήθηκε ποτε και να σημειώσω, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να περάσεις εφαρμογές εκτος αν τις αγοράσεις απο το store της, στο οποίο store ασκει ασφηκτικό έλεγχο (φαντασου να συνέβετε το ίδιο στα windows ε, δεν υπήρχε ούτε firefox, ούτε mtorrent, ουτε vlc καλά καλά...). Το μοναδικό μέρος για να κάνεις μια προσθήκη στο αυτοκινητό σου ειναι η αντιπροσωπεία, φρικτό.


Eδώ θα διαφωνήσω. Το App Store, έτσι όπως είναι, είναι το καλύτερο μέσο για το «σερβίρισμα» εφαρμογών. Έχει υπάρξει ποτέ εφαρμογή malware στο iPhone; Ποτέ. Δεν μπορεί να πει κανείς το ίδιο στο ξέφραγο αμπέλι που είναι το Google Play, για να μην μιλήσω για την παραβίαση των πνευματικών δικαιωμάτων με όλες τις εφαρμογές στο Android.

Όσον αφορά τα desktop λειτουργικά η αντιστοιχία αυτή δεν μπορεί να λειτουργήσει στο δικό μου μυαλό γιατί όλα αυτά προϋπήρχαν για πολλά χρόνια. Στο Windows 8 να θυμίσω, βέβαια, ότι θα υπάρχει Windows Store όπου θα προσφέρονται ελεγχόμενες εφαρμογές, όπως συμβαίνει και στο Mac App Store. Αναφέρθηκε ποτέ malware σε εφαρμογή του Mac App Store; Ποτέ. Αντίθετα, το Flashback για το οποίο έγινε όλος αυτός ο χαμός εκμεταλλεύτηκε κενό ασφαλείας στη Java και όχι στο OS X. Η Java μάλιστα στο OS X Lion δεν έρχεται καν προεγκατεστημένη.

Πολύ σωστά σήμερα, φτάσαμε δυστυχώς στο σημείο που αν δεν υπάρχεις στην google, δεν υπάρχεις στο internet. Όμως -και εδω είναι το κλειδί- η google καταβάλει κάθε προσπάθεια να υπάρχεις στο internet ακόμα και αν το κάνει για τα δικά της συμφέροντα, δεν ασκεί λογοκρισία η ίδια και με την παρούσα κατάσταση δεν της επιβάλετε κιόλας! (που ήταν και το ζουμι της συνέντευξης παρ΄επιτόντως)

Σίγουρα τα πράματα δεν είναι ασπρο μαύρο, το εύρος είναι μεγάλο και οι συγκρίσεις είναι δύσκολες, αλλα πραγματικά εγω δεν βρίσκω επιχειρήματα υπερ της apple σε αυτο το κομμάτι.


Δεν μπορούμε τόσο εύκολα να αγνοήσουμε το κίνητρο. Για χάριν ενός «ελεύθερου Internet» που τόσο υποκριτικά διαλαλεί η Google (να θυμίσω την ιστορία με το WebM για να δούμε πόσο «ανοιχτή» η Google) δεν θα «χαρίσω» εγώ τα δεδομένα μου στον κάθε διαφημιστή. Και η έλλειψη ελέγχου πρέπει να μας ανησυχεί ακόμα περισσότερο.

Επιχειρήματα υπέρ της Apple δεν χρειάζεται να βρεθούν. Τα πράγματα έχουν όπως έχουν. Και το App Store έχει τα μειονεκτήματά του εξαιτίας της κλειστής του φύσης. Το θέμα είναι στον καθένα μας ποιοι είναι οι συμβιβασμοί που θέλουμε να κάνουμε με την κάθε πλατφόρμα.

ΥΓ. Όσων αφορα το κενό ασφαλείας που δεν θεωρω οτι έχει συνάφεια με την ανάγκη ύπαρξης του cydia, το μόνο που μας λέει είναι οτι το iphone έχει κενο ασφάλειας, και εμείς αντι να γρινιάξουμε όπως θα κάναμε κανονικά λέμε και ευχαριστώ γιατι μπορέσαμε να κάνουμε την δουλειά μας. Σκέψου που μας έφτασε η πολιτική της apple (που την θεωρείς και καλύτερη) να κοιταει ένα community ολόκληρο πως θα γίνει ΝΑ ΜΗΝ κλείσουν την τρύπα.


Το Cydia μπορεί να εγκατασταθεί στο iPhone μας επειδή υπάρχει ένα κενό ασφαλείας στο λειτουργικό που εκμεταλλεύονται κάποιοι. Το ίδιο κενό ασφαλείας μπορούν να εκμεταλλευτεί, ως εκ τούτου, οποιοσδήποτε χάκερ και να «κλέψει» τα δεδομένα μας. Η πιθανότητα να συμβεί αυτό μπορεί να τείνει προς το μηδέν αλλά υφίσταται. Δεν το θεωρώ, συνεπώς, κακό να θέλω να κλείσει η τρύπα του jailbreak μιας και δεν το χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια αφού δεν το έχω ανάγκη. Όσο, όμως, μια κοινότητα θέλει να μείνει ανοιχτή η τρύπα άλλοι τόσοι θέλουν να κλείσει και άλλοι τόσοι δεν ενδιαφέρονται καν. Δεν το καθιστά αυτό «κατάντια».

Αυτό που θέλω να πω γενικά είναι ότι πρόκειται περί υποκρισίας της Google το να κατακρίνει την κλειστή φύση της Facebook και της Apple επειδή μόνο και μόνο δεν μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτά για τα δικά της συμφέροντα. Ίσως, θα έπρεπε να κοιτάξει καλύτερα το δικό της μονοπώλιο στις μηχανές αναζήτησης. Πιστεύεις θα έλεγε τα ίδια ο Brin εάν το Google+ είχε ξεπεράσει το Facebook σε δημοτικότητα;

Follow me on twitter


#9   jojos

jojos

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/04/2012 - 22:29

Κατα την γνώμη μου είναι λάθος να κάνουμε την συζήτηση γύρω απο τα stores και τα λειτουργικά συστήματα. Το αντικέιμενο της συζήτησης είναι το κατα πόσο το facebook είναι δομημένο με ένα τρόπο που να αφήνει τα δεδομένα ορατά στην μηχανή αναζήτησης. Για να γίνει πιο κατανοητό κάντε google search οτιδήποτε μέσα στο facebook εκτός απο ονόματα(τα οποία δίνουν τα profiles) και θα δείτε ότι η google δεν μπορεί να τα δείξει στα results.

Για αυτό και εγώ αν και είμαι φίλος της Apple και κυρίως του appstore σε αυτήν την περίπτωση θα συμφωνήσω με την google. Οι δηλώσεις αυτές αφορούν το κατα πόσο είναι στο χέρι της να μας δίνει σωστά αποτελέσματα στο search engine που χρησιμοποιούμε όλοι και έχει αναμφισβήτητα τον καλύτερο αλγόριθμο και άρα τα καλύτερα αποτελέσματα.

Στην συζήτηση που αφορά τον αν έχει εκμεταλλευτεί πολύ την open source μόδα και δηλώνει οπαδός της χώρις να πράττει αναλόγος θα συμφωνήσω αλλά νομίζω πως δεν σχετίζεται με αυτές τις δηλώσεις.

#10   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/04/2012 - 23:18

http://www.iphonehel...-security-flaw/
Μεσα στο ιδιο το φορουμ απο τον κυριο sepsis το παραπανω λινκ. Αυτο κολαει στο "Έχει υπάρξει ποτέ εφαρμογή malware στο iPhone; Ποτέ."
και για οσους βαριουνται να διαβασουν ειναι εφαρμογη malware που περασε στο app store και κυκλοφορησε.
Φορουμ που διαφημιζει εφαρμογες του cydia που μερικα απο αυτα ειναι και να κατεβαζεις torrent αρχεια (πειρατικα δηλαδη) και ολοι οι mods και οι admins να ειναι κατα τις πειρατειας και του jailbreak ε αυτο ειναι το ακρων αωτον.
Και να με συγχωρειτε για ορθογραφικα και τονους


Ας μην γινόμαστε υπερβολικοί. Το «πείραμα» του Miller ήταν proof-of-concept και δεν ήταν για την εξάπλωση ιού. Και λάθος να είμαι δεν νομίζω να έχει υπάρξει ποτέ κάποιο παράπονο από χρήστη iOS συσκευής ότι του έχουν κλέψει τα δεδομένα, ότι έχει κολλήσει ιό κτλπ, σε αντίθεση με το Android.

Δεύτερον, η θεματολογία αυτού του site τί σχέση με τα προσωπικά μας πιστεύω; Δεν είπα ποτέ ότι είμαι κατά της πειρατείας ούτε του jailbreak (απλώς δεν κάνω jailbreak γιατί το θεωρώ άχρηστο και κενό ασφαλείας). Για να μην αναφερθώ καν στην υπερβολή "torrents=πειρατεία"...

Follow me on twitter


#11   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/04/2012 - 23:39

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει μια μηχανή αναζήτησης να μου δίνει στοιχεία που πληκτρολογώ για το facebook. Φυσικά, αν πρόκειται να υπάρχουν κάπου τα στοιχεία μου, προτιμώ να υπάρχουν μόνο στο Facebook παρά να μπορεί η Google και η κάθε google να τα εκμεταλλευτεί όπως αυτή θέλει. Ναι είναι η μεγαλύτερη μηχανή αναζήτησης αλλα είναι και ΤΕΡΑΣ διαφημίσεων!
Τώρα για το θέμα με τα λογισμικά (βλ. iOS, Android OS, Windows mobile OS) όλοι ξέρουμε πιο κάνει τι και για πιο λόγο.
Ότι αφορά σε σπάσιμο του λογισμικού δεν έχει θέση καθώς δεν προβάλλει τις δυνατότητες που σου προσφέρει ο κατασκευαστής.
Και κοιτάξτε ένα αστείο που έχει γίνει. Τα windows phones πλέον είναι και αυτά μια κλειστή πλατφόρμα. Γιατί; Γιατί είναι ένα μοντέλο το οποίο έχει πετύχει. Το bluetooth δεν δουλεύει (όπως και με το iPhone) και έχει δικό του market. Η ασφάλεια στις μέρες μας είναι το ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ καθώς δεν έχουμε μονάχα 5-6 αριθμούς μέσα στα smartphones μας αλλα περισσότερα "δεδομένα" και πληροφορίες απο ότι έχεις πάνω στην ταυτότητα!

Προσέχουμε λοιπόν τι συγκρίνουμε και τι διαβάζουμε. Ο καθένας έχει την επιλογή του να κάνει.

Τελευταία επεξεργασία από: Vgkantis, 16/04/2012 - 23:40


#12   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/04/2012 - 00:36

Δηλαδη δεν εισαι κατα του jailbreak αλλα ταυτοχρονα το θεωρεις αχρηστο και κενο ασφαλειας :huh: Δηλαδη εισαι κατα του jailbreak :huh: με εχεις μπερδεψει λιγο αλλα τελος παντων. Δειξε μου καποιον που κατεβαζει αποκλειστικα νομιμα torrent και εγω θα πιστω οτι "torrents=/πειρατεια"..ειναι μια απο τις συζητησεις που δεν θα βγαλει πουθενα.


Πρέπει να είμαι οπωσδήποτε υπέρ ή κατά; Δεν κάνω jailbreak για τους δικους μου λογους αλλά σέβομαι τους λόγους άλλων και γι'αυτό βοηθάω παρουσιάζοντας κατά καιρούς tweaks από Cydia. Δεν νομίζω ότι επειδή εγώ το θεωρώ άχρηστο πρέπει να το πολεμάω κιόλας και για να μπούμε λίγο και στο θέμα μας νομίζω ότι ούτε η Goolge αναφερόταν στο jailbreak όταν έκανε λόγο για «κλειστό» λογισμικό.

Όσον αφορά τα torrents όντως δεν βγάζει πουθενα η κουβέντα. Εξ ορισμού πάντως τα torrents δεν είναι πειρατικά.

Follow me on twitter


#13   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1.836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/04/2012 - 00:38

Ας μην γινόμαστε υπερβολικοί. Το «πείραμα» του Miller ήταν proof-of-concept και δεν ήταν για την εξάπλωση ιού. Και λάθος να είμαι δεν νομίζω να έχει υπάρξει ποτέ κάποιο παράπονο από χρήστη iOS συσκευής ότι του έχουν κλέψει τα δεδομένα, ότι έχει κολλήσει ιό κτλπ, σε αντίθεση με το Android.

Δεύτερον, η θεματολογία αυτού του site τί σχέση με τα προσωπικά μας πιστεύω; Δεν είπα ποτέ ότι είμαι κατά της πειρατείας ούτε του jailbreak (απλώς δεν κάνω jailbreak γιατί το θεωρώ άχρηστο και κενό ασφαλείας). Για να μην αναφερθώ καν στην υπερβολή "torrents=πειρατεία"...


αν θυμαστε ειχε γινει ολοκληρος ντορος με τα δεδομενα τοποθεσιας του iphone,και κανεις δεν μπορουσε να ειναι σιγουρος αν ηταν λαθος ή σκοπιμο

#14   Aristz

Aristz

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/04/2012 - 12:27

Να συμπληρώσω κι εγω ότι κάθε εταιρία προασπιζει τα συμφέροντα της και φυσικά η Google θέλει να εχει πρόσβαση παντού...
Όμως αν κάποιος θέλει για επαγγελματικούς λόγους πχ να φαίνονται τα δεδομένα του κ λοιπά στοιχεία στις μηχανές αναζήτησης τότε κάνει site...
Επίσης είναι ευρέως γνωστό ότι σε χώρες όπως η Κίνα στην αναζητηση πχ Tien An Men δεν βγάζει αποτελέσματα!! Για να χαιδεψει τα αυτιά της κινεζικής κυβέρνησης κ να μην χάσει διαφημιστική πίτα απο τη χώρα! Με τι μούτρα λοιπόν η Google μιλάει για ελεύθερο διαδίκτυο όταν τεράστια γεγονότα δεν μπορούν να αναζητηθούν απο δισεκατομμύρια κόσμου;
Που είναι οι δικαστικοί αγώνες που έπρεπε να ξεκινάνε όλες αυτές οι εταιρίες ενάντια στις νέες νομοθεσίες για περιορισμό του ελεύθερου ΝΕΤ απο US κ απο Ευρώπη;
Άρα αφου όπου βολεύει γινόμαστε υπέρμαχοι της ελευθερίας κ όπου όχι δεν λεμε τίποτα ας κάτσει λοιπόν σπίτι του ο κυριος αυτός κι ας απολαύσει τον λίγο καιρο που απομένει στις οποίες μηχανές αναζήτησης όπως τις ξέραμε αφου πλεον κάθε πληροφορία θα χρεώνεται βάση πνευματικών δικαιωμάτων...

#15   PYannakas

PYannakas

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/04/2012 - 16:27

Οι δηλώσεις αυτές μπορούν να θεωρηθούν ιδιαίτερα επικίνδυνες αφού αυτό που λέει ο Brin ουσιαστικά είναι ότι ο μόνος τρόπος αναζήτησης είναι μέσω της Google και ότι το Internet είναι μόνο ότι η Google μπορεί να "δει" και να προσφέρει διαφημίσεις.

Και ο σχολιασμός σου είναι ... επικίνδυνος (sik).
Ο Brin αυτό που είπε είναι ότι αν σιγά σιγά η πλειοψηφία του περιεχόμενου μεταφέρεται στην πλατφόρμα του FB τότε οποιοδήποτε web crawler δεν θα μπορεί να το εντοπίζει και άρα δεν είναι εφικτό να υπάρχουν οι μηχανές αναζήτησεις είτε μιλάμε για Google είτε για Bing είτε για Yandex.

Δεν είπε ότι ο μοναδικός τρόπος αναζήτησης είναι το Google είπε ότι η μηχανή αναζήτησης σαν έννοια χάνει την δύναμη της. Ή εκτός θεωρείς μηχανή αναζήτησης το FB :unsure:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες